Avusturya Erasmus Vize İşlemleri

Avusturya Erasmus Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti’nde bir eğitim kurumunda okuyan öğrenciler, Erasmus programı Avusturya ile uyumlu olması halinde Avusturya Erasmus vize başvurusu yapabilir. Geçtiğimiz her sene eğitim alanında büyük atılımlar gösteren Avusturya, her sene binlerce öğrencinin tercihi olmaktadır. Konsolosluk tarafından talep edilen belgeler doğrultusunda eğitim görecek olan kişi, evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Evrakların eksik ya da hatalı olması durumunda vize onayı gerçekleşmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim görülen kurum ve bölümün Avusturya Erasmus programına dahil olması gereklidir. Her eğitim kurumu farklı ülke ile bu programa katılmaktadır. Bu nedenle başvurmadan önce Erasmus programında Avusturya’nın olup olmadığı araştırılmalıdır.

Avusturya Erasmus Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya Erasmus vizesinin süresini alınacak eğitim belirlemektedir. Eğitim süresine göre vize süresinde farklılık olmaktadır.

Avusturya Erasmus Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Avusturya’da Erasmus programı ile eğitim alacak olan kişiler, hazırladıkları evrakları Avusturya Konsolosluklarına ibraz etmelidir.

Avusturya Erasmus Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya Erasmus vize başvuruları, sunulan evrakların tam olması halinde 6 ya da 14 iş günü içerisinde kesinlik kazanmaktadır. D tipi vize olan Erasmus vizesi için seyahatten yaklaşık olarak 3 ay önce başvuru işlemleri başlatılmalıdır. Daha az zamanda yapıldığında seyahat ve vize onaylanma süresi uyuşmayabilir. Bu aksaklığı yaşamamak adına başvuruyu en erken sürede yapmak gereklidir.

Avusturya Erasmus Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Avusturya Erasmus Vize başvurusu için 3,5×4,5 cm ölçülerinde 3 adet, arka fonu beyaz olan biometrik çekilmiş fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması ve daha önce aynı fotoğrafla başka bir vize başvurusunda bulunmamış olması gerekmektedir.

Başvuruda kullanılacak olan pasaportun son 10 yılda çıkarılmış olması ve Avusturya dönüşü sonrasında en az 3 ay daha geçerliliği olması gerekmektedir. Pasaportun kendisiyle beraber fotokopisi de başvurusu sırasında dosyada olmalıdır. Vize basım işlemleri için yan yana 2 sayfası boş olmalıdır. Sayfalar buruşuk, katlanmış ya da deforme olmamalıdır. Eğer daha önce alınmış olan vizeler var ise bu vizelerin giriş-çıkış damgalarının olduğu sayfaların fotokopileri ve pasaportun biometrik bilgilerinin de fotokopileri olmalıdır.

Avusturya’da eğitim alınacak kurumdan eğitim süresini ve kurumun hangi şehirde olduğunu içeren bir yazı gerekir. Bu yazının fotokopisi ya da çıktısı başvuru sırasında sunulmalıdır.

Başvuru yapan kişinin Avusturya’da kalacağı süreyi içeren, en az 30.000 Euro teminata sahip sağlık sigortası yaptırması gerektirmektedir. Bu sağlık sigortasının tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği olmak durumundadır. Avusturya’da kalınacak sürede acil tıbbi bakım ve hastane tedavisi için gerekli olan sağlık sigortasının orijinali başvuruda yetkililere sunulmalıdır.

Erasmus boyunca öğrencinin geçimini sağlayacak ebeveynlerin ya da sponsor kişilerin meslek ve maddi durumuna ilişkin evraklar başvuru sırasında gereklidir.

Vize başvurusunda bulunacak kişinin ve ailesinin ikamet ettiği adresin bilgilerini içerecek şekilde düzenlenen tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir. Bunun yanında bilgilerin net bir şekilde okunduğu nüfus cüzdanının ön ve arka yüzlerinin fotokopisi olmalıdır.

Başvuru yapan kişinin eğitim aldığı kurumdan gidiş amacına uygun olarak Erasmus ya da Sokrates bursu eğitimini Avusturya’daki bir kurumda eğitim alacağına dair belge getirmesi gerekmektedir.


Avusturya’ya gidilecek tarihe alınmış biletin rezervasyon bilgileri ve orada nerede kalacağına dair otel rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye