Avusturya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Avusturya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Avusturya’da yaşayan ailesini veya arkadaşınız ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından Avusturya aile vizesi alınmalıdır. Talep edilen tüm belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde temin ettikten sonra başvurular onaylanmaktadır. Evraklarda yer alan eksikler ve doğruluğu diğer belgeler ile uyuşmayan bilgiler söz konusu olursa vize başvurusu reddedilecektir. Aynı zamanda talep edilen belgeler kişiye ve seyahat amacına göre değişebilir. Kişinin durumuna bağlı olarak Avusturya Konsolosluğu tarafından ek belge talep edilebilir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi İçin Ne Zaman Başvurmak Gereklidir?

Seyahat tarihinden en az 30 gün önce başvurular yapılmalıdır. Bunun en önemli sebebi seyahat tarihi ile vizenin uyumlu olmasındandır. Aksi takdirde yaşanan aksilikler sonucu vize onaylanma süreci, seyahat tarihinden sonraki döneme denk gelebilir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya aile ziyareti vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ilk başvurularında 90 günlük vize vermektedir. Diğer vize türleri ile benzer süreler bu vize türünde de geçerlidir. 6 aylık süre içinde 90 günlük konaklama hakkına vize ile ulaşabilirsiniz.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Avusturya aile ziyareti vizesi başvuruları, şahıslar tarafından hazırlanan evraklarla beraber Avusturya Konsolosluğuna yapılmaktadır.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Başvurularında Talep Edilen Evraklar

 • Pasaport

  Avusturya aile ziyareti vizelerinde seyahat tarihinin bitişinden en az 1 yıl sonrasına kadar geçerliliği olan pasaportlar kullanılmalıdır. Avusturya seyahatinden önce pasaport içinde en az 2 boş sayfa olmalı ve pasaportlar güncel olmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

  Avusturya’ya giriş yapmak için başvuruda bulunan kişilerin arka fonu beyaz olan, 3,5×4,5 mm ölçülerinde ve 2 tane biometrik fotoğrafı olmalıdır. Fotoğrafların 4 ay içerisinde çekilmiş olması da bir diğer şarttır.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

  Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlüklerinden alınmış olan Nüfus Kayıt Örneği Belgesi, aile bireylerini içeren ve ikametgah adresini içeren belge de evraklar içinde olmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Net bir şekilde çekilmiş olan nüfus cüzdanı fotokopisi de ibraz edilmelidir.

 • Avusturya Vize Talep Dilekçesi   

  Başvuran kişi tarafından Avusturya Konsolosluğuna yazılmalıdır. Vize talebi ve seyahat ile ilgili açıklayıcı detaylar dilekçede yer almalıdır.

 • Vize Ücreti

  Avusturya vize ücretleri, vize tipi ve seyahatin süresine göre değişebilmektedir. Avusturya Konsolosluğuna ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara nakit olarak ödenmelidir.

 • Başvuran Kişinin Finansal Durumunu Kanıtlayan Belgeler

  Seyahat masraflarının ödeneceğini kanıtlayan belgeler, banka hesap cüzdanı ve banka hesap dökümü bankanın imza sirküleri ile beraber sunulmalıdır. Bu belgeler, başvuru süresinde en az 1 hafta içerisinde alınmış güncel belgeler olmalıdır.

 • Mesleki Detaylar İçeren Belgeler

  SGK Hizmeet Dökümü, SGK İşe Giriş Belgesi, bağlı olunan Ticari Oda Kaydı olmalıdır. Kişi öğrenci ise eğitim görülen kurumdan alınmış öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi aynı zamanda okuldan alınmış yazı da evrak dosyasında olmalıdır.

 • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonları

  Uçak bileti ve seyahat sırasında konaklama yapılacak bir yer var ise rezervasyon bilgilerinin olduğu belgeler Avusturya Konsolosluğuna sunulmalıdır. Avusturya aile ziyareti vizesi, onaylanma sürecinden önce uçak bileti ya da herhangi bir konaklama satın alınmalıdır. Vize durumu kesinleştiğinde bu işlemler yapılmalıdır.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

  Seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı, orijinal, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri ile hazırlanmış poliçe düzenlenmelidir.

 • Avusturya Schengen Vize Başvuru Formu

  Form tamamen büyük harflerle doldurulmalıdır. Burada yer alacak bilgiler sunulan evraklar ile uyumlu olmalı ve birbirini desteklemelidir.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye