Almanya Transit Vize İşlemleri

Almanya Transit Vize İşlemleri

Almanya Transit Vize- Almanya’dan Transit Geçilen Ülkeler

Transit vize, yurt dışında bir ülkeye gitmek amacı ile çıkılan seyahatte başka ülkenin sınırlarından geçilmesi için o üçüncü ülkeden alınan izni kapsamaktadır. Uçak seyahatlerinde aktarmalı olarak yapılacak olan yolculuklarda ilgili ülkenin kuralına uygun olarak transit vize alınması unutulmaması gereken bir uygulamadır. Karayolu ile yapılan seyahatlerde transit vize işlemi geçerliliğini daha fazla korumaktadır. Çünkü aktarmalı uçak seyahatlerinde bazı durumlarda havaalanından çıkılmaması koşulu ile transit vize alım işlemine gerek bulunmayabilmektedir.

Almanya transit vize işlemleri havaalanı transit vizesi ve Schengen bölgesi girişi Transit yolculuk vizesini kapsamaktadır.

Herhangi bir Schengen bölgesi ülkesine gitmek için Almanya’ dan geçmek durumunda kalan yolcuların Schengen vizesi alması gerekmektedir. İlgili vize A tipi vize olup, Almanya transit vizesi türünde bir uygulamadır. Bu koşullar göz önünde bulundurulduğu zaman Almanya transit vizesinin 26 Schengen ülkesinde geçerli olduğu, Almanya’ dan transit geçilen ülkelerin Schengen ülkeleri olduğu bilinmesi gereken bir durumdur.

Almanya transit vize başvurusu için seyahatin 30 gün öncesinden başvuruda bulunmak gereklidir. Almanya Konsolosluğu ve Almanya Konsolosluğu’ nun Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri üzerinden Almanya transit vize başvurusunda bulunmak mümkündür. Resmi pasaport sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaportuna sahip olan ve başka ülkeye gitmek için Almanya topraklarından geçmek durumunda olan her kişinin Almanya transit vize alması gerekmektedir.

Almanya Transit Vizesinden Muaf Tutulan Vatandaşlar

  • Türkiye Cumhuriyeti yeşil, gri ve kırmızı pasaport sahipleri
  • Schengen vizesine sahip olan kişiler, Schengen ülkesinde oturma izni olan kişiler
  • Schengen vizesine sahip olmasa da ABD, San Marino, Monaco, Kanada, Japonya, Andorra vatandaşları ya da burada oturma izni bulunan Türk vatandaşları
  • AB vatandaşlığı bulunan ve serbest dolaşım hakkına sahip olan kişiler
  • Almanya başta olmak üzere Schengen ülkelerine sürekli yolculuk gerçekleştiren Türk tır şoförleri

Almanya transit vize ücretlerini Almanya Konsolosluğu her yıl düzenli olarak belirlemektedir. Vize başvuruları için Schengen vizesi kapsamında gerekli olan belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bunun yanında Almanya transit vizesini kara yolu ile almak için birtakım belgelere ihtiyacınızın bulunması gerekmektedir. Başvuru sahibinin ehliyetinin uluslararası bir ehliyet olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ehliyetleri uluslararası ehliyete çevrilebilir nitelik taşımaktadır. Bunun için ayrıca uluslararası ehliyet sınavına girilmesine gerek bulunmamaktadır. Ayrıca seyahate edilecek olan araç üçüncü kişinin ise, ilgili, kişinin aracının yurt dışına çıkarılmasına dair, ruhsat sahibinden yetki yazısı alınması gerekmektedir. Almanya’ ya ilk kez transit vize dahilinde seyahat edecek olan kişiler için Emniyet Müdürlüğünden alınacak bir protokol belgesi istenmektedir. Kişinin ehliyet alımında Emniyet Müdürlüğüne vermiş olduğu biyometrik parmak izi uygulamasının bulunması gerekmektedir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye