Almanya Ticari Vize İşlemleri

Almanya Ticari Vize İşlemleri

Almanya Ticari Vize- Almanya İş ve Fuar Vizesi Acil Vize

Almanya konsolosluğu Schengen vize başvuru kapsamında değişiklik yapabilme hakkını saklı tutmaktadır. Bu nedenle vize işlemleri ile ilgili her vize türünün ayrı bir belgesi ve ayrı bir harç ücreti bulunmaktadır. Buna bağlı olarak değişimlerin de olması nedeni ile başvuruların kişisel olarak değil de bir seyahat acentesi yardımı ile yapılması vizenin kolay şekilde çıkmasına yardımcı olmaktadır Eray Tur tam da bu noktada sizlere Almanya ticari vize alabilmeniz adına yardımcı olmaktadır.

Almanya Ticari Vize- Almanya İş ve Fuar Vizesi Acil Vize

Almanya konsolosluğu Schengen vize başvuru kapsamında değişiklik yapabilme hakkını saklı tutmaktadır. Bu nedenle vize işlemleri ile ilgili her vize türünün ayrı bir belgesi ve ayrı bir harç ücreti bulunmaktadır. Buna bağlı olarak değişimlerin de olması nedeni ile başvuruların kişisel olarak değil de bir seyahat acentesi yardımı ile yapılması vizenin kolay şekilde çıkmasına yardımcı olmaktadır Eray Tur tam da bu noktada sizlere Almanya ticari vize alabilmeniz adına yardımcı olmaktadır.

Almanya ticari vizesinin amacı; iş seyahatleri için fuar, seminer, kongreye katılım amacı göstermektir. Ayrıca belirtilen vize süresince Almanya sınırları içerisinde iş yapılabilir. Ancak bir iş yeri açılması ve oturum izni almaya hakkı bulunmamaktadır. Sadece iş yapmak amacı ile çok girişli ya da tek girişli olarak Almanya ticari vize başvuru işlemlerinde bulunulabilmesi gerekmektedir.

Almanya ticari vize başvurusunda bulunan kişilerin mesleklerine bağlı olarak çalışan ya da işveren şeklinde farklı evrak hazırlaması gerekmektedir. Aşağıda evraklarda istenilen belgeler ve bu belgelerdeki ayrım açıklanmaya çalışılmıştır.

Almanya Ticari Vize İşveren için Gerekli Olan Belgeler

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış ve Almanya seyahati sonrasında da en az 3 ay geçerliliğini koruyan bir pasaport. Kişinin önceden alınmış pasaportu var ise, bunlar da dahil edilmelidir.
 • 2 adet son altı ay içerisinde çekilmiş başvuru sahibinin biyometrik fotoğrafı
 • Ticari amaçlı alınmış davetiye ya da davet mektubu. İlgili davetiye mektup şeklinde ise, davet eden şirketin atentli kağıdına yazılmış ve ıslak imzalı şekilde olması gerekmektedir. Davet mektubunun e mail aracılığı ile ya da fax aracılığı ile gönderilmesi yeterli olacaktır. Ayrıca bu davet mektubunun Almanca yazılmış olması gerekmektedir.
 • Şirkete ait faaliyet belgesi, resmi gazetede yayımlanmış sicil belgesi, vergi levhası ve imza sirkülerinin fotokopisi güncel olarak hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • İşverenin SGK – BAĞKUR hizmet sökümü
 • Şirketin ya da işveren kişinin son 3 ay olarak hazırlanmış banka hesabı özeti. Kişisel hesapta minimum  4.000 TL; şirket hesabında minimum 8.000 TL bulundurulması gerekmektedir. Bu miktar seyahat süresi boyunca kişinin finansal durum teminini göstermek amacıyla zorunludur.
 • Şirketin tapu belgesi, varsa kira sözleşmesi, varsa şirket araç ruhsatı fotokopileri
 • Kişinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzü

Şirket çalışanı için Almanya Ticari Vize Başvurularında İstenilen Ekstra Belgeler

Yukarıda yer alan bütün vize başvuru evraklarına ek olarak;

 • Almanca, İngilizce ve Türkçe olarak üç ayrı dilden herhangi birinin tercih edildiği şekilde hazırlanmış şirket yazısı. Bu yazı Almanya Konsolosluğuna hitaben yazılmaktadır. Şirketin antetli kağıdına ve ıslak imza, kaşe bulundurularak yazmış olduğu yazısıdır. Şirket yazısı içerisinde ilgili seyahatin tarihi, amacı, başvuru sahibinin bu seyahate hangi amaçla katılım gösterdiği gibi bilgiler yer almak durumundadır.
 • Başvuru sahibinin SGK döküm belgesi – işe giriş bildirgesi bulunmak durumundadır.
 • Başvuru sahibinin son 3 aylık maaş bordro dökümünün ıslak imzalı ve kaşeli biçimde hazırlanmış olması gerekmektedir.

Almanya ticari vize başvuruları seyahatten dört hafta öncesinden yapılmaya başlanabilir. Vize başvuruları, seyahatin süresinden doksan gün önceye kadar açılabilmektedir. Vize değerlendirmelerinin ve onaylanması durumunda vize basım işlemi, pasaport teslimat işlemi gibi süre de göz önünde bulundurulduğu zaman 3 – 4 hafta içerisinde vize sahibi olmak mümkün olmaktadır. Almanya ticari vize başvuruları yaparken bu sürenin ayarlanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Seyahate 2 haftadan daha az bir süre kalmış olan yolcuların ne yazık ki vize değerlendirme ve basım süresi yetişmeyecektir. Süre planının iyi yapılması gerekmektedir. Acil olarak vizeye ihtiyaç bulunması halinde süre olarak iş seyahatlerinde ekspress uygulama bulunmaktadır. Bunun için acente yetkiliniz ile ya da Almanya konsolosluğu ile direkt iletişime geçmenizde fayda bulunmaktadır.

Vize işlemi değerlendirme süresi de Türkiye’ de bölgelere göre farklılık göstermektedir. Özellikle Marmara bölgesi dışında yaşayan vize başvuru sahiplerinin, vize değerlendirme sürelerinde birtakım uzamalar ve aksaklıklar yaşanabilmektedir. Almanya ticari vize işlemlerinde ilgili süre uzaması sorununa karşın öncelik tanınmaktadır. İş seyahati ve kongre, fuar, seminer kapsamında gerçekleşecek süresi bulunan ve toplantı saati bulunan işler olduğu için bu tarz vize işlemi değerlendirmelerinde öncelikli davranılmaktadır.

Almanya ticari vize başvurusunda bulunmuş olan kişiler öncelikli olarak sunulan belgelerde otel rezervasyonu veya uçak bileti rezervasyonu almalıdır. Vize onaylanmadan ilgili biletlerin satın alınması önerilmemektedir. Özellikle internet üzerinden online ortamda alınan bu biletlerin vize işlemi onaylandıktan sonra ne yazık ki geri iadesi bulunmayabilmektedir. Bu nedenle de rezervasyon bilgileri vize başvuru belgelerinde yeterli bir belge olarak kabul edilmektedir. Almanya ticari vize başvurularında uçak ve otel biletlerinin ön rezervasyon formlarının bulunması gerekmektedir. Uçak ve otel biletleri satın alınmış kişilerin vizeleri onaylanmadığı takdirde ilgili durumun kurumumuz ile alakalı bağlayıcı bir tarafı olmadığını beyan etmekteyiz.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye