Almanya Schengen Vize İşlemleri

Almanya Schengen Vize İşlemleri

Almanya Schengen Vize İşlemleri

Almanya Schengen vize işlemleri, Almanya sınırları içerisinde seyahat planı gerçekleştirmek isteyen kişilerin uygulaması gereken prosedürleri kapsamaktadır. Bu nedenle, başvuruda bulunmak isteyen kişiler Almanya Schengen vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar.

Ancak, Almanya Konsoloslukları, Schengen vizesi prosedürü gereğince talep edilen evraklar içerisinde değişiklik yapabilme hakkına da sahiptir. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler, konsoloslukların talep etmiş olduğu güncel evrakların listesine vize başvuru merkezinin müşteri temsilcilerinden ya da direkt olarak konsolosluğun resmî web sitesi üzerinden de bilgi alabilmektedir.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Almanya Schengen vizesi, Almanya ülkesine belirli bir neden doğrultusunda seyahat etmek isteyen kişilere için alınması gereken bir vize prosedürüdür. Almanya’ya yapılacak olan 180 günlük bir periyot içerisindeki 90 günü geçmemek koşulu ile talep edilebilmektedir. Ancak, Almanya Schengen vizesi içerisinde de belirli kategoriler bulunmaktadır. Bu kategoriler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

·         Almanya Turistik Vize Başvurusu

·         Almanya Ticari Vize Başvurusu

·         Almanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

 

Yukarıda belirtilen kısa süreli seyahat kategorileri içerisinde ek olarak, ‘’havalimanı transit’’ vizesi de bulunmaktadır. Bu vize kategorisi ise, başvuru sahibinin Almanya Schengen sınırları üzerinden herhangi bir Schengen alanı kapsamı dışarısında bulunan ülkeye seyahat esnasında Almanya’dan aktarma yapacak olan kişilerin müracaat etmesi gerekmektedir. Bu vize başvurusu ise yine akredite edilmiş olan seyahat acenteleri ya da vize başvuru merkezleri tarafından sağlanmaktadır.

Almanya Schengen Vizesi İçin Pasaportun Geçerlilik Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Almanya Schengen vizesi 2020 yılı itibari ile kullanılacak olan mevcut pasaportun, kişinin seyahat bitim tarihi itibari ile başlamakta ve en az 3 ay daha geçerliliğinin aktif olması gerekmektedir. Bu nedenle, Almanya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bu gibi detaylı bilgilere sahip olması, ileride yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmek amacı ile faydalı olmaktadır.

Başvuruda bulunacak olan vatandaşın pasaportunun en son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve beraberinde de Almanya Schengen vizesinin pasaport içerisine basılabilmesi adına 2 adet sayfasının da boş bulundurulması mecburidir. Başvuru esnasında kullanılacak olan mevcut pasaportun yırtık ya da herhangi bir yerinin deforme olmaması da oldukça dikkat edilmesi gereken etmenler içerisinde yer almaktadır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye