almanya-calisma-izni-vize-evraklari-ucreti

Almanya çalışma izni için gerekli evraklar

Almanya’da çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen vatandaşların Almanya çalışma izni için gerekli evraklar ile birlikte Almanya Konsolosluklarına vize başvurusunda bulunması gerekiyor.

Almanya’da çalışmak isteyen vatandaşların, Almanya konsolosluklarına yazacakları dilekçe ile işlem öncesinde vize başvuru randevusu alması gerekmektedir. Randevu almak için yazılacak dilekçe üzerinde kişinin çalışmak istediği sektörün ve eğitim düzeyinin de belirtilmesi, randevu alma sırasında işlem kolaylığı sağlamaktadır. Vize başvuru randevusunu alan kişinin, Almanya çalışma izni için gerekli evraklar ve konsolosluk tarafından kendisinden istenen vize başvuru formu gibi evraklar ile birlikte alınan randevu tarihinde başvurusunu gerçekleştirmesi gereklidir.

Almanya’da çalışmak isteyen kişilere birkaç farklı seçenek sunuluyor. Almanya sınırları içerisinde eğitim veren bir üniversiteden mezun olan kişiler, mezun olduktan sonra 18 ay içerisinde Almanya’da eğitimi ile alakalı bir iş bulabilirse, Almanya tarafından bu kişiye çalışma izni verilmektedir. Kişinin Almanya çalışma izni için gerekli evraklar ile birlikte Almanya’da eğitimini tamamladığı üniversiteden alacağı diplomasını da konsolosluklara ibraz etmesi gereklidir.

Almanya’da çalışmak isteyen kişi Türkiye’de bir üniversiteden mezun olmuşsa, çalışmak istediği sektörün mühendislik ya da teknoloji alanı olması halinde evraklar ile birlikte üniversite diplomasının aslını da ibraz ederek Almanya çalışma izni vizesi için başvuru yapabiliyor. Ancak Almanya’nın, kişinin mezun olduğu üniversiteye denklik veriyor olması gerekmektedir. Mühendislik veya teknoloji alanında çalışmak isteyen kişilerin Almanca bilme zorunluluğu yoktur. Almanca dil yeterliliği istenilen seviyede olmayan kişilerin, İngilizce seviyesini evraklar ile birlikte kanıtlaması halinde başvuruları kabul edilmektedir.

Çalışmak isteyen kişi, mühendislik ya da teknoloji alanlarının dışında bir sektörde çalışacaksa, kişinin üniversite diploması ile birlikte Almanca yeterliliği için gereken dil sertifikasının da Almanya çalışma izni için gerekli evraklar arasına eklenmesi gerekiyor. Dil seviyesi yeterli olsa bile, kişinin çalışmak istediği sektörün Almanya Çalışma Ajansı tarafından beyaz listeye alınmış olması ve başvurulacak iş ilanının iş borsasına verilmiş olması gerekmektedir. Çalışma izni için başvuran kişi, Almanya’da hizmet veren bir şirketten davetiye mektubu almışsa, bu mektubun da evraklar ile birlikte gösterilmesi başvurunun onaylanma ihtimalini de arttırmaktadır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye