Yabancı Çalışma İzni - Schengenvize.net
Schengen Blog

Yabancı Çalışma İzni

Yabancı Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yabancı Çalışma İzni

Yabancı çalışma izni alınması vize ya da pasaport başvurularından çok daha farklı bir süreçtir. Bu başvuruların büyük bir çoğunluğunun detaylı denetimlerden geçirildikten sonra ret yanıtı aldığı da belirtilmelidir.

Ancak ülkeler arası bir protokol imzalanmış ise ülkelerin vatandaşlarının birbirinde çalışmak için başvuruda bulunması mümkün hale gelmektedir. Yabancı çalışma iznine dair yapılan en temel anlaşma İngiltere ile yapılan Ankara Anlaşması’dır. Bu konu ile alakalı detaylı bilgiler yazının ilerleyen kısımlarında sunulacaktır.

Çalışma İzni Başvurusu İçin Gerekli Temel Belgeler Nelerdir?

Yabancı çalışma izni alabilmek için kişilerin pasaportlarını sunmaları gerekir. Dilerseniz aslını dilerseniz de fotokopisini sunabilirsiniz. Bu konuda bir kısıtlama getirilmemiştir. 2 adet biyometrik fotoğraf eklenmelidir. Çekilen bu fotoğrafların son 6 aya ait olması gerekir.

Daha öncesine ait olan fotoğraflar kabul görmeyecektir. Sahip olunan eğitim belgeleri de eklenmelidir. Bu eğitim belgeleri diplomaları ve ek sertifikaları kapsamaktadır. Geçerlilik onayı olması da önem arz etmektedir. Kişilerin sahip oldukları ve sundukları eğitim belgelerinde herhangi bir doğruluk sorunu meydana gelmesi durumunda, çalışma başvurusunun yenilenmemek üzere reddedileceği de eklenmelidir.

Yabancı Çalışma İzni
Yabancı Çalışma İzni

Ankara Anlaşması Detayları Nelerdir?

Yabancı çalışma izni konusunda son senelerde ülkemizden İngiltere’ye giden kişilerin sayısının büyük artış gösterdiği de belirtilmelidir.

Bu artışın ana sebebi Türkiye ve İngiltere arasında yapılan Ankara Anlaşması’dır. Bu anlaşma kapsamında normalde oldukça zor kabul veren bir ülke olan İngiltere’de çalışma imkanını elde edebilirsiniz.

  • Ankara Anlaşması’nın temel odak noktası sıfırdan bir iş yeri kurmak isteyen girişimcilerdir. Yani herhangi bir fabrikada vasıflı ya da vasıfsız olarak çalışmak isteyen kişilere uygun bir protokol olmayacaktır.
  • Ankara Anlaşması’nın bir diğer odak noktası da home Office çalışan kişilerdir. Yeni dünyanın en temel noktalarından biri olan Home Office çalışma biçiminin de gerekli koşulların sağlanması durumunda İngiltere’den çalışma izni almak için uygun biri alternatif olacağı belirtilmelidir.
  • İngiltere’de var olan bir şirketin devralınması da kişilerin bu protokol kapsamında değerlendirilmesini sağlayabilir. İngiltere’de özellikle Web tabanlı işler için başvuran kişiler için harika bir fırsat olacaktır.
  • Tabii ki sadece iş planınızı söylemek yeterli olmayacaktır. neredeyse 1 senelik bir plan hazırlayarak bu plan kapsamında yer alan tüm hedeflerin yerine getirileceğini kapsayan bir dosya sunulmalıdır. Sunulan unsurların verilen 1 senelik süreçte yerine getirilmemesi durumunda Ankara Anlaşması’ndan doğan oturum iznini iptal edileceği de bilinmelidir. Bu protokol denetimlere tabidir.
Yabancı çalışma izni almak için bu detaylara hakim olmanız gerekir. Diğer ülkelere nazaran Ankara Anlaşması sayesinde İngiltere’de çalışma izni almanın son süreçte daha kolay olduğu görülmektedir.

Sizin Adınıza Firmanızın Başvurmasını Talep Edin

Yabancı çalışma izni kapsamında sizin adsınıza gerekli olan başvuruların kendi firmanız tarafından yapılması çok daha önemlidir. Öncesinde çalıştığı yerden kabul alan ve daha sonrasında çalışma için başvuran kişilerin başarılı olma olasılıkları çok daha yüksek olacaktır. Sizin adınıza yapılan başvuruların bir şirket bünyesinde olması ve pozisyonunuzun hazır olması olumlu bir kıstastır. Genellikle çalışacağı pozisyon henüz belirsiz olan ve ülkeye dahil olduğu zaman işsiz olarak giriş yapacak kişilerin son senelerde çok sık tercih edilmediği belirtilmelidir.

Özellikle salgının da etkisi ile ülkelere yabancı alımının turistik amaçlı dahi olsa sıkı tedbirlere tabi olduğu görülmektedir. Bir vize ya da çalışma izni başvurusu yapmadan önce ülkede hangi koşulların ve salgın tedbirlerinin alındığına dair de detaylı inceleme yapmalısınız. Bazı ülkelerde tam kapanma olduğu için başvurularınızın henüz dikkate alınmadan ret yanıtı ile karşılaşabileceğini bilmelisiniz.

Aracı Kurum Üzerinden Başvurularınızı İletin!

Yabancı çalışma izni kapsamında kişilerin başvurularını aracı bir kurum üzerinden iletmesi kabul edilme imkanını artıracaktır. Bireysel başvurularda bazı eksiklikler ve gözden kaçan noktalar olabilmektedir. Fakat aracı bir kurum ile başvuru yapıldığı zaman hem daha profesyonel hem de daha detaylı bir inceleme yapılacaktır. Bu noktada gerekli olan başvuru evraklarından firma seçimine kadar gocmenburosu.com adresi üzerinden gerekli olan tüm bilgileri alabilirsiniz. Aracı kurumlar üzerinden yapılan başvurular sadece çalışma izni konusunda olumlu etkiye sahip değildir, aynı zamanda vize başvurularında da aracı kurumların tercih edilmesi süreci pozitif etkiler.

schengenvize.net/ispanya-calisma-izni/

Yabancıların Çalışma İzni Nasıl Alınır?

6 ay ve üzeri oturma iznine sahip olan kişiler Türkiye’den, oturma izni olmayan kişiler ise bulundukları ülkedeki Türk Konsolosluklarından çalışma izni alabilir.

Yabancılara Çalışma İzni Almak Kaç Para?

Türkiye’den yapılan başvurularda 1017,80 TL harç + 125,00 TL kart ücreti alınır.

Çalışma İzni Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden “Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi” seçeneği ile sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Yabancı Çalışma İzni Video;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×