Münih Gezilecek Yerler ve Modern Mekanlar - Schengen Vize
Schengen Blog

Münih Gezilecek Yerler

Münih Gezilecek Yerler Listesi

Münih’in orijinal adı Müchen’dir. Almanya’nın en büyük üçüncü kentidir. Bavyera eyaletinin en büyük şehridir. Ayrıca başkentidir. Avrupa Birliği’nde ise 12. En büyük şehirdir.

Almanya Vize Reddi Nedenleri

Bu şehir Bavyera Alpleri’nin kuzeyinde kurulmuştur. İsar Nehri yanındadır. Şehrin orijinal adı eski dilde “keşişlerin yeri” anlamına gelmektedir. Bu nedenle armasında rahip bulunmaktadır.

Münih’te Gezilecek Tarihi Yerler

Münih’deki tarihi mekanlar şehrin uzun geçmişini anlatan niteliktedir. Sembolik birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurların hepsinin ise bir hikayesi vardır.
 • Marienplatz: Şehrin ana meydanıdır. Münih’in kalbi olarak adlandırılır. 1158 yılında inşa edilmiştir ve günümüzde hala kullanılmaktadır. Uzun Alman tarihine tanıklık etmiştir. Birçok etkinlik burada gerçekleştirilmektedir. Tarihin yaşayan canlı kalıntısıdır. Gitmek isterseniz adresi Marienplatz, 80331 Münih, Almanya.
 • Frauenkirche: Bu katedral Münih’in simgesi haline gelmiştir. 1468 yılında inşa edilmiştir. Gotik tarzda mimari örneklerinden biridir. 3 katlı bir katedraldir. 40 metre genişliğe ve 99 metre uzunluğa sahiptir. Değişik hikayelere ev sahipliği yapmıştır. Adresi Frauenplatz 12, 80331 Münih, Almanya. Girişler haftanın her günü 07:00 ve 20:30 arasındadır. Ücretler ise dönemdeki etkinliğe göre değişiklik gösterebilir. 1 Yetişkin 11.5 €’dur.
 • Nymphenburg Palace: Avrupa’da bulunan en büyük kraliyet binalarından biridir. Bu sarayın içerisinde 5 kuşak Wittelsbach hükümdarının yaşadığı bilinmektedir. Alanda park, müzeler ve 4 adet köşk bulunmaktadır. 1671 yılında inşa edilmiştir. Gezmek için ideal bir alandır. Adresi Schloß Nymphenburg 1, 80638 Müchen, Germany. Giriş saatleri gittiğiniz döneme göre değişiklik gösterecektir. Nisan’dan Ekim’e kadar olan yaz aylarında 09:00 – 18:00 ‘dır. Ekim’den Mart’a kadar kış aylarında ise 09:00 – 16:00’dır. 1 adet kombine bilet 11€’dur.
 • Munich Residenz: Münih’te bulunn eski kraliyet sarayıdır. Almanya’nın en büyük şehir sarayı olarak değerlendirilmektedir. 1508 yılında inşa edilmiştir. 1508 yılından 1918 yılına kadar önemli kişiler burada ikametgah etmiştir. Ulaşmak isterseniz adresi Residenzstraße 1, 80333 München, Almanya. Buranın da giriş saatleri mevsime göre değişiklik göstermektedir. Nisan – Ekim arasında 09:00 – 18:00 saatleri arasındadır. Ekim – Mart ayları arasında ise 10:00’da açılıp 17:00’da kapanmaktadır. 1 kombine bile 9€’dur.
Münih Gezilecek Yerler
Münih Gezilecek Yerler
Münih vizesi için hemen schengenvize.net/almanya-vize-basvurusu/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Münih’te Gezilecek Modern Mekanlar

Münih’teki modern mekanlar ilginç müzeler ve değişik alanlardır. Modernliğin sanat, teknoloji ile birleşmesi sonucunda oluşturulmuşlardır.
 • BMW Müzesi: BMW markasının fabrikası, yönetim merkezi ve müzesi bulunmaktadır. Modern bir mimariye sahiptir. Çok düzenli bir görüntüsü vardır. Müze içerisinde eski-yeni model BMW araçlarını inceleyebilirsiniz. 173 numaralı otobüs ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz U2 ve U3 metrolarını da tercih edebilirsiniz. Adresi Museumsinsel 1, 80538 Müchen, Almanya. Müze Pazartesi günleri kapalıdır. Salı’dan Pazar gününe kadar ise 10:00’da açılmaktadır. Kapanış saati ise 18:00’dır. Giriş ücreti yetişkinler için 10€’dur.
 • Maximilianstraße: Münih’in en pahalı caddelerinden biridir. İçerisinde ünlü mağazalar bulunmaktadır. Ayrıca şehirdeki en pahalı kuyumcular da buradadır. Dior, Chanel, Dolce & Gabanna, Armani, Gucci gibi mağazalar burada bulunmaktadır.
 • Haus der Kunst: Almanya’da bulunan çağdaş sanat müzelerden biridir. Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki serüvenini inceleyebilirsiniz. Ayrıca içerisinde koleksiyon bulunmaktadır. Bu koleksiyonda 170 sanatçının 500 eseri bulunmaktadır.

Münih’te Gezilecek Doğal Güzellikler

Münih’teki doğa harikaları şehrin bulunduğu konuma uygun olarak güzelliğe sahiptir. Genellikle park ya da bahçelerden oluşmaktadır.

 • Olympiapark: 1972 yılında Olimpiyat Oyunları için hazırlanmıştır. İçerisinde buz pateni ve bolca yeşil alan bulunmaktadır. Bunların dışında birçok kompleksi de bulunmaktadır. Doğa ile baş başa olabileceğiniz keyifli bir parktır.
 • Hoftagarten: Münih’in Residenz ve English Garden arasında yer alan kraliyet bahçesidir. Tarihi 1613-1617 yıllarına kadar dayanmaktadır. İtalyan Rönesans bahçesi tarzında planlanmıştır. Şık ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir alandır. Tüm yıl boyunca açıktır ve ücretsiz olarak girebilirsiniz. Adresi Hofgartenstraße 1, 80538 Müchen, Almanya.
 • Westpark: 1983 yılında açılmış bir parktır. İçerisinde barbekü alanları, bira bahçeleri ve spor alanları bulunmaktadır. Yaz aylarında eğlenceli aktiviteler bulunmaktadır. Parkın yarısında ise açık hava tiyatrosu bulunmaktadır. Hem tarihi hem de doğal bir alandır. Adresi 81373 Munich, Almanya. Giriş saatleri ise haftanın her günü sabah 06:00 akşam 23:00’dır. Girişler ücretsizdir.
 • Eisbach (İsar Nehri): İngiliz bahçesinin içerisinde akan bir sörf alanıdır. Beşeri olarak dalgalar gerçekleştirilir. Böylece macera seven kişiler sörf yapabilir.

Münih’in Meşhur Yemekleri

Münih’in geleneksel yemekleri Alman yemek kültürünü yansıtacak niteliktedir. Genellikle tatlılar ve etli yemekler bulunmaktadır. Ancak Almanya’da domuz eti tüketimi gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle tükettiğiniz yemeklere dikkat etmeniz gerekebilir.

 • Britzel: Genellikle yemeklerden önce tüketilen hamur işidir. Simide benzerlik göstermektedir. Genellikle sade olarak üretilmektedir. Ancak şeker ya da badem kaplı olanları da mevcuttur.
 • Weisswurst: Domuz etinden yapılan beyaz sosistir. Genellikle öğlen yapılan kahvaltılarda tüketilmektedir. Yanında ise britzel yerler. Kahve ya da sıcak çikolata da içecekleridir.
 • Kartoffelsuppe: Temel malzemesi patatestir. Tür olarak ise çorbadır. Ana yemeğinizden önce tüketebilirsiniz.
 • Erbensuppe: Temel malzemesi bezelye olan bir çorbadır.
 • Kartoffelknödel: Haşlanmış patates, un, yumurta ve peynirin hamur haline getirilmesi ile yapılmaktadır. Kendi başına tüketilebilir. Ancak yerliler genellikle et yemekleri ve sosis ile tüketmektedir.
 • Wurstsalar: Sosis, salatalık ve soğan ile yapılan salatadır.
 • Kartoffelsalat: Patates, salatalık ve soğanla yapılan bir salatadır.
 • Sauerbraten: Çeşitli etlerin yahnilenmesi ile yapılmaktadır. Yanında biberiye, sos ve patates ile servis edilir.

Münih’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Münih’te yapılmadan dönmemeniz gerekenler listesi uzundur. Ancak bu listeyi kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz. Böylece yaptığınız seyahat çok daha kaliteli ve anlamı olacaktır. Bu listeye ekleyebileceğiniz bazı öğeler ise şöyledir:

 • Mutlaka Münih gece hayatına en az 1 gece katılmalısınız. Canlı gece hayatı ile doyasıya eğlenmelisiniz.
 • Tarihi binalara önem vermelisiniz. Almanya eski bir tarihe sahiptir. Özellikle 2. Dünya Savaşında Almanya’nın aldığı zararları görebilirsiniz.
 • Sea Life Akvaryum’u ziyaret edere su altında cam tünellerde yürümenin tadını çıkarın.
 • İsar Nehri üzerinde sörf yaparak adrenalinin doruklarını hissedin.
 • Karlsplatz’a giderek şehrin gerçek tadını hissedin. Yerli halk ile beraber dükkanları gezebilirsiniz. Dilerseniz bulunan küçük kafelerde kahve molası verebilirsiniz.

Münih Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Münih’teki tatiliniz için uyarılar verecek olursak, genellikle popüler alanlar çok kalabalıktır. Bu nedenle girmekte ya da rahat gezmekte zorlanabilirsiniz. Bu alanlar için mümkünse erken saatleri tercih etmelisiniz. Ayrıca gece hayatında birçok insan tipi ile karşılaşabilirsiniz. Gidebileceğiniz en iyi barlar ise şu şekildedir.

 • Pacha Munchen: After work tarzında temalar ile partiler veren bir bardır. DJ performansları bulunmaktadır. Çılgın bir gece yaşamak isterseniz iyi bir seçenektir. Girişler Perşembe günü 19:00’da başlamaktadır ve 05:00’da kapanmaktadır. Hafta sonu ise açılış 23:00’dır. Kapanış ise sabah 06:00’dadır. Adresi: Maximillianspl. 5, Munchen.
 • P1 Clup: Bu kulüp Pazar günü açık değildir. Bu nedenle gittiğiniz güne dikkat etmelisiniz. Oldukça elit bir yerdir. Dünyaca ünlü zengin kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yüzden pahalı olması kaçınılmazdır. Gitmek isterseniz adresi Prinzregentenstraße 1, Munchen.
 • Atomic Cafe: Küçük alternatif bir diskodur. Özellikle hafta sonları çok parlak ve eğlenceli bir mekandır. Girişler 5 €’dur. Adresi Neuturmstraße 5, Munchen’dir.

Münihte Neler Var?

Marienplatz Meydanı, St. Peter’s Kilisesi, BMW Müzesi, Bavyera Ulusal Müzesi, Münih Olimpiyat Parkı, Neuschwanstein ve Linderhof Şatoları Münih içerisinde yer alıyıor.

Münih Kaç Günde Gezilir?

Kısa kültürel bir seyahat için 3 ila 4 gün yeterli olacaktır.

Münihte Nerede Ne Yenir?

Zum Durnbrau, Augustiner Biergarten, Suerkraurt, Apfelkücherl ve Auflauf güveç yemeklerini çeşitli restoranlarda yiyebilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler Video;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×