Moskova Gezilecek Yerler - Schengenvize.net
Schengen Blog

Moskova Gezilecek Yerler

Moskova Gezilecek Yerler Listesi

Moskova Rusya’nın başkentidir aynı zamanda en çok ilgi gören ve en çok yatırım alan bölgelerin başında gelmektedir. Moskva Nehri’nin yanında kurulu olan bu şehirde özellikle tarihi doku, ekonomik yatırımlar ve yönetim birimlerinin tek merkezde toplanması çok fonksiyonlu biri şehir inşa edilmesini mümkün kılmaktadır!

Rusya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Moskova’daki tatiliniz için uyarılar kapsamında özellikle Rusya’nın zaman zaman yapabileceği kısıtlamaların göz önünde bulundurulması gerekir. Özellikle sanat galerileri ve tarihi mekanların ziyarete açık olup olmadığının gezi planı hazırlanmadan önce kesinlikle analiz edilmesi ve tüm koşullar göz önünde bulundurularak sürecin hazırlanması lazımdır.

Moskova’da Gezilecek Tarihi Yerler

Moskova’daki tarihi mekanlar konusunda en zengin şehirlerden bir tanesidir. Ülkemizden giden turist sayısının da oldukça yüksek olduğu ve turistlerin büyük bir kısmının tarihi mekanları odak noktası olarak kabul ederek turlarını hazırladıkları da eklenmelidir.

 • Kızıl Meydan: Moskova denildiği zaman akla gelen ilk sembol kızıl meydandır. Bu ikonik meydan ziyaret edilmeden ve tarihi atmosferin tadı çıkarılmadan kesinlikle dönülmemelidir. Çarlık Rusya ve SSBC tarihi incelendiği zaman Kızıl Meydan’ın ne derece keskin olaylara şahitlik ettiğini görebilirsiniz. Rus tarihinin yazıldığı mekanların başında gelir.
 • Moskova Kremlini: Muhteşem bir mimari zevke sahip olan bu anıtsal yapı 15. Yüzyılda inşa edilmeye başlanmıştır. Özellikle sahip olduğu anlam ile de dikkat çekmektedir. Şehir İçinde yer alan kale manasına gelen bu isim devlet yönetiminde ne derece kritik bir öneme sahip olduğunu bir kere daha yansıtmaktadır.
 • Aziz Vasil Katedrali: Moskova’nın ikonu olan renkli yapı aslında bir dini mekandır. İnşası 16.yüzyılda başlamıştır. Adeta bir zafer anıtı olarak da ele alınabilir. Rus tarihinin olmazsa olmaz figürlerinden biri olan Korkunç İvan tarafından inşasına karar verilmiştir. Hala Rusya’nın sembol mekanları arasında yer alır.
 • Lenin Mozolesi: Rusya’nın hiç şüphesiz ki en önemli tarihi figürleri arasında Lenin’de eşsiz bir rol sahibidir. Bu mozoleyi ziyaret herkese açıktır ve ücrete tabi değildir. Bir zamanların en önemli siyasi ve ideolojik figürlerinden biri olan Lenin’in mozolesi de gezsi rotasına eklenmelidir.
Moskova Gezilecek Yerler
Moskova Gezilecek Yerler

Tarihi mekanlarda giriş ücretlerinin erişilebilir seviyede olması ayrıca memnuniyeti pekiştirmektedir. Bu mekanlara gelen ilgi yüksek olduğu için açılış saatine yakın erken saatlerde ziyarette bulunmak daha makul olacaktır!

Rusya vizesi için hemen  schengenvize.net/rusya-vize-islemleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Moskova’da Gezilecek Modern Mekanlar

Moskova’daki modern mekanlar tarihi mekanlar ile yarışacak kadar nitelikli ve göz alıcıdır! Bu mekanların özellikle sanat temelli olması ziyaretçileri memnun bırakıyor!

 • Rusya Fuar Merkezi: Moskova’nın ticari bakımdan en önemli noktalarından bir tanesidir. Gezi tarihlerinize uluslar arası bir fuar denk gelirse muhakkak bir şans vermelisiniz. Sadece fuar değil kültürel etkinliklere de sıklıkla ev sahipliği yapmaktadır.
 • Ostankino Kulesi: Şehri yüksek bir noktadan izlemek isteyen kişiler için harika bir alternatif olacaktır. Normal koşullarda bir radyo istasyonu olarak inşa edilmiş olan bu kule şehri harika bir şekilde seyredebileceğiniz ikonik noktalardan bir tanesi olacaktır.
 • Moscow Museum of Modern Art: Modern sanat ile uğraşan kişiler için harika bir galeridir. Özellikle seçkin sergi etkinlikleri ile Moskova’nın sanat için atan kalbi olarak da nitelendirilmektedir.

Moskova’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Moskova’daki doğal güzellikler özellikle mimari ve tarihi yapılardan sıkılan kişiler için nefes almak adına durak noktaları olacaktır. Çocuklu aileler için de muhteşem bir zaman geçirmek için oldukça hoş doğal mekanlar kendini göstermektedir.

 • Sokolniki Park: Her mevsim hoş atmosferi ile misafirlerini ağırlayan bu park hoş yürüyüşler yapmak isteyen kişiler için vazgeçilmez bir alternatif olacaktır. Park kapsamında dileyen kişilerin bisiklet kiralayarak hoş zaman geçirmesi de mümkün kılınıyor. Bu tür aktiviteler için özel enstrüman kiralama imkanı tanınmaktadır.
 • Moskova Hayvanat Bahçesi: Daha eğlenceli bir aktiviteye dahil olmak isteyen kişiler için seçkin yapısı ile hayvanat bahçesi hoş bir etkinlik olacaktır. Hayvanların bu merkezdeki durumları yakından kontrol edilmekte ve onların keyifle yaşadıklarından emin olunmaktadır.
 • Alexander Bahçesi: Muhteşem bir mimari doku ile doğanın bir araya geldiği nadide bir alandır. Bu bahçede yer alan banklarda Rus edebiyatına dair hazırlanan seçkileri okuyarak sürecin tadını çıkarabilirsiniz.

Moskova’nın Meşhur Yemekleri

Moskova’nın geleneksel yemekleri çeşitliliği ile ön plandadır. Bu geleneksel yemeklerin yanı sıra global dünyayı etkisi altına alan yemeklere de erişim hakkınız olacaktır.

 • Pelmeni: Türk kültüründeki mantı ile oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Bir hamurun içerisinin farklı malzemeler ile doldurulması ve yağ ile servis edilmesi ana noktasıdır. Ülkemizde severek tüketilen Piruhi’ye de oldukça benzediği görülmektedir.
 • Borscht: Borç çorbası olarak da bilinen bu yiyecek sadece Rusya’da değil aynı zamanda Doğu Avrupa’nın birçok ülkesinde de severek tüketilmektedir. İçerisinde bölgenin en çok yetişen ürünlerinden biri olan pancar baş roldedir. Kök sebzelerin ağırlıkta olduğu taneli bir yemek olarak da tanımlanabilir.
 • Blini: Krep ile oldukça benzer özellikler göstermektedir. Dileyen kişiler tatlı dileyenler de tuzlu eşlikçiler ile tüketebilir! İncecik bir yapıda olması Blini’nin en belirleyici noktaları arasında kendini göstermektedir.

Moskova’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Moskova’da yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında sizin zevklerinize ve bütçenize göre gezi rotanıza ekleyebileceğiniz birçok farklı alternatif bulunuyor.

 • Büyük İvan Çan Kulesi: Moskova’nın simge mekanları arasında yer almaktadır. Özellikle bu mekanın 16. Yüzyıldan kalma olması da gelen ilginin asıl sebepleri arasındadır. Rusya’da yer alan tarihi eserlerin oldukça nitelikli bir şekilde korunmuş olması tarihçilerden de tam not almaktadır.
 • Cathedral of Christ the Saviour: Hıristiyanlık tarihine merak duyan ve bulunduğu bölgenin tarihine dair daha net detaylar öğrenmek isteyen kişilerin muhakkak ziyaret etmesi gereken mekanlardandır. Rus Ortodoks katedralinde hala dini ibadetler devam etmektedir.

Bu aktiviteleri tatil programınızın genel temasına göre rotanıza dahil edebilirsiniz.

Moskova Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Moskova gece hayatı renkli yapısı ile en az tarihi mekanlar kadar ilgi çekicidir! Turist olarak mekanları ziyaret etmeden önce işletmelerin fiyat aralığının sizin gezi bütçeniz için uygun olup olmadığını da incelemeniz gerekir!

 • Winil: Özellikle şarap tutkunları için özel olarak tasarlanmıştır. Oldukça rahat bir ortamda farklı aromalardaki şarapların tadını çıkartmak isteyen kişiler için muhteşem bir alternatif olacaktır. Sadece şarapları değil aynı zamanda ikram ettiği lezzetli yemekleri ile de memnun bırakıyor!
 • Pivbar: Hem sandviçleri hem de yanında servis ettiği biraları ile harika bir ikili sunmaktadır. Hoş bir mekan ve lezzetli yiyecek içecek arayışında olan kişiler için makul fiyatlı bir alternatif olacaktır.
 • Na Kranakh: Özellikle seçkin ve ev yapımı biralardan hoşlanan kişilere özel bir hizmet vermektedir. Sofistike lezzetlere hazırsanız bu mekana bir şans vermelisiniz! Sunduğu eşlikçiler de dikkat çekici derece lezzetlidir!

Dilerseniz bu barlardan yerel içkileri satın da alabilirsiniz. Fakat içkilerin ülkeden çıkarılması ve farklı ülkelere sokulması ile alakalı farklı prosedürlerin olabileceğini de unutmamalısınız. Ayrıca bu mekanlara gelen yoğunluğun oldukça yüksek olması sebebi ile rezervasyon çerçevesinde ziyarette bulunmak daha mantıklı olacaktır!

Moskova'da Ne Yenir?

Zakuski, solyanka, pelmeni, kotleti, tuzlu pirojki, şarlota, golubski ve bev stroganov yenir.

Rusya'da Gezilecek Yerler

Moskova Kremlin ve Kızıl Meydan, Lena Sütunları, Solovetsky Adaları, Vlademir ve Suzdal Beyaz Taş Anıtları gezilecek önemli yerlerdir.

Moskova Hakkında Bilgi

Rusya’nın başkentidir. Şehir içerisinde Rusça konuşulur. Ilımlı kara iklimine sahiptir. Dünya’nın en pahalı şehirleri arasında 9. Sıraya girmiştir.

Moskova Gezilecek Yerler Video;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×