Kanada Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Kanada Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

Kanada Turistik Vize

Kanada turist vizesi başvurusu turistik olarak gitmek isteyenlerin başvurduğu bir vize türüdür. Bahsi geçen vize çeşidine Kanada Ziyaretçi Vizesi ya da Kanada Geçici Yerleşim Vizesi isimleri verilmektedir. Bu vizeyi kullanmak isterseniz en fazla 6 ay kadar kullanabilirsiniz. Vize ziyaretçi, tek ya da çok girişli vize olarak ayrılıyor.

Kanada Turistik Vize  Gereken Evraklar

Kanada turistik vize için gerekli evraklar ve dokümanlar, hazırlayacağınız dosya içerisinde bulunması oldukça önemlidir. Turistik vize için alınması gereken epey fazla evrak vardır. Sırasıyla göz atalım.

1) Alınması Gereken Evraklar

 • Pasaport

Son 10 yıl içerisinde alınan pasaport kullanılabilir ve en az iki sayfası boş olmalıdır. Talep ettiğiniz vize süresinden sonra en az 6 ay daha kullanabilme zamanı olmalıdır. Pasaportunuz da dikkat etmeniz gereken yırtık herhangi bir yeri olmamalı ve bütünlüğü bozulacak şekilde deformasyona uğramış olmamalıdır. Pasaportta bulunan resmin günümüzde geçerliliğini korumalıdır.

Kanada turistik vize sahibi olmak için daha önce evlilik veya boşanma durumunuz olduysa soyadı değişikliğinin pasaporta yansıtılması ve güncellenmesi gerekir.

 • Kanada vize başvuru formu

Kanada turistik vize başvuru formu, vize başvuru dosyasının en önemli evraklarından biridir. Konsolosluk bu belge üzerinden talepte bulunan kişinin kimlik bilgilerini ve seyahat amacını, istenilen bilgiler üzerinden değerlendirmeye almaktadır. Vize işlemine karar verme hususunda Kanada Konsolosluğunun etkisi mühimdir. Bu sebepten müracaat formuna, müracaatı yapacak bireyin kimlik bilgileri ile gerekli iletişim bilgileri tam ve doğru bir şekilde eklenmelidir. Kanada turistik vize niyet mektubu örneği kullanarak tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 • Biometrik Fotoğraf

Yüzünüzün net bir şekilde çıktığı, 35×45 mm boyutlarında, arka fonu beyaz, biometrik ölçülere uygun ve son güncel halinizi yansıtan 2 adet biyometrik fotoğraf müracaat eden kişinin vize işlem dosyasında yer almalıdır.

 • Banka Hesap Dökümü

Kanada Konsolosluğuna vize başvurusu yapacaksanız daha önceden kendi adınıza açmış olduğunuz banka hesabınız bulunmalıdır. Vize başvurusu yaparken içinde en asgari olarak beş bin TL olmalıdır. Ayrıyeten kişinin hesap bakiyelerinin mevcut olduğu  banka hesaplarının son 90 günlük hesap hareket ekstrelerinin, bir banka görevlisine imzatılmış şekilde teslim alınıp vize müracaat dosyasının içerisine dahil etmek önemlidir. Bankamatiklerden edindiğiniz hesap döküm fişinin bir bağlayıcılığı olmadığı için kabul edilmemektedir. Kanada turistik vize evrakları ile vize başvurusu ailecek yapılacaksa, başvuru yapan her bir aile bireyi için aynı miktar ücret hesapta görülmelidir.

 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

Vize için hazırlanan dosyada seyahatinizde kullanılacak olan ulaşım türü, gidiş ve dönüş zamanının belirtildiği ön rezervasyon belgelerini yazmanız gerekmektedir.

 • Konaklayacağınız Yer ile Alakalı Rezervasyon Bilgileri

Kanada turist vizesine başvuru yapan kişinin adına tesis edilmiş, konaklama yapmayı planladığı otel ön rezervasyon belgelerinin olması başvurunuzun geçerli olabilmesi için önemli bir husustur. Konsolosluk vize görevlileri bu konuya oldukça önem vermektedir. Ailecek yapılan başvurularda tüm aile bireylerinin ad ve soyadlarının yazılması ve her biri için ayrı otel rezervasyonu yapılması gerekir.

 • Finansal Yeterliliği Destekleyici Ek Belgeler

Tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve ek banka hesap çıkımlarını imzalamalı ve imzalı bir şekilde iletmelisiniz.

2) Mesleksel Duruma Göre Değişiklik Gösteren Evraklar

Çalışanlar İçin Gerekli Belgeler:

 • Banka Hesap Dökümü

Kişinin banka hesabının o günden 90 gün öncesine kadar yapılmış hesap hareketleriyle banka hesap cüzdanının, bankada görevli memur tarafından kendi eliyle imzalanması ve resmi belge biçiminde teslim edilmesi gerekir.

 • İngilizce İşveren Yazısı
 • Çalışmakta olduğunuz firma tarafından verilen yazıda, çalışma ve iş pozisyonunuza dair bilgiler ile seyahat süresince izne ayrıldığınız belirtilmelidir. İşinizden size verilecek yazı işyerinizin logosunun bulunduğu bir kağıda yazılmalıdır ve işyerinizin sorumlusu tarafından ıslak imzalanmış olmalıdır.
 • SGK Barkotlu Hizmet Dökümü

Kanada turistik vize için gereken  belgeler arasında E-devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet sağlayan merkezlerinden edinebileceğiniz sigorta hizmet dökümü tüm çalışma hayatınızı bir bir belirten evrak da yer almaktadır. Vize başvurusu yapan kişinin emekli olmasına rağmen başka bir yerde çalışıyorsa SGK destek primi dokümanlarını destekleyici belge olarak dosyaya iletebilir.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Alınacak İşe Giriş Dokümanı

Çalışma yürüttüğünüz firmadan Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmiş giriş belgesini dosyanızda bulundurmalısınız. 

 • Maaş Bordroları

Çalışmakta olduğunuz iş yerinden son üç aya ait maaş dökümü firma sorumlusu tarafından ıslak imza ile imzalanmış ve kaşeleniş şekilde dosyaya koymalısınız.

 • Eğer varsa İş Sözleşmesi

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak güvenceli bir çalışma durumu içerisinde değilseniz mevcut olarak çalıştığınız yer ile daha önceden imzalamış olduğunuz noter tasdikli iş sözleşmesini unutmayınız.

Emekliler için Gerekli Belgeler;

 • Banka Dökümü

Vize başvurusu yapacak kişi emekli kişiler maaşının yattığı bankadan son üç aya ait banka hesap dökümü ile banka hesap cüzdanının imzalanmış evraklarını müracaat dosyasına koymalıdır. Emekli maaş hesabında en az  beş bin Türk Lirası bulunmalıdır.

 • Emeklilik Belgesi

E-devlet üzerinde ya da SGK hizmetlerinden alacağınız emeklilik durumunuzu gösteren belge, imzalı resmi evrak niteliğinde olmalıdır.    

 • Öğrenci ve on sekiz yaşın altındaki kişiler için Kanada Turistik Vize Belgeleri

Kanada turistik vizesi başvurusunda bulunacak reşit olmayan bireylerin ,a nne ve babanın ortak imzasının olduğu noter onaylı belge alması gerekir. 18 yaşını geçmemiş kişiler Kanada turistik vize belgeleri arasından başvuru formlarını  ebeveynlerine imzalatmalılardır. Eğer eşler boşanmışsa velayetin sonucu dosyaya kaydedilmelidir. 

 • Nüfus Kaydının Örneği

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Kanada vize işlemine müracaat edenler, ayrıyeten bir dilekçe hazırlayıp Nufüs müdürlüklerine başvurmalı ve tam sicilli nüfus kayıt belgesini talep edebilirler.  Evrak, kurumun sorumlusunun atacağı ıslak imza ile geçerli hale gelir.

 • Öğrenci Belgesi

Vizeye müracaat eden kişinin öğrenim gördüğü gördüğü kurum tarafından verilmiş imzalı ve mühürlü öğrenci belgesinin aslını alarak dosyaya eklemelidir.

 • Dilekçe

Vize başvurusu yapan kişinin seyahat masraflarını ödeyebileceğine dair 1. dereceden yakını tarafından yazılmış, okunaklı, gidiş-dönüş tarihleri ve garanti ibaresinin bulunduğu ıslak imzalı bir dilekçe hazırlanmalıdır. Bu dilekçe hazırlanırken Kanada turistik vize dilekçe örneği yazılarından yararlanabilirsiniz. Kişinin seyahat masraflarını finanse edecek olan birey sahip olduğu tüm gelir getirilerinin evraklarını resmi imzalı olacak şekilde belirterek sunmalıdır.

Kanada Turistik Vize Fiyatlandırması

Kanada turistik vize ücreti geçtiğimiz senelere göre büyük ölçüde aynı şekilde ücretlendirilmiştir. Ödemelerde aynı işlemler devam etmektedir. Aldığınız olumsuz yanıt vize başvurusu sırasında yaptığınız ödemenin iade olmasına neden olmamaktadır.

İşlemin yanıtının ret olması halinde gereken belgeleri yeniden hazırlayıp ödemenizi yapmanız ve başvuruyu bitirmeniz istenmektedir.

Yaş konusunda bir ayrım gözetmeyen ülkelerden biri olan Kanada işlemlerinde birden fazla başvuru için fiyatlar değişmektedir. Kanada vize ücreti tüm başvurular için 172,50 Türk Lirası ücret ödenmesi gerekmektedir.

Kanada vizesi kaç günde içerisinde size ulaşmaktadır?

Kanada vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı genellikle 11 ile 15 gün içinde oluyor. Daha önce Amerika vizesi aldıysanız başvurunuz 5 iş günü içinde sonuçlandırılır. Bu süreç tamamen Kanada Konsolosluğu’nun inisiyatifinde ve şartlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Kanada Turist Vizesi Geçerlilik Zamanı : Kanada turist vize süresi konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, vizenin kaç girişli verildiğidir. Çok girişli vize için, 10 yıla kadar veya vize sahibinin pasaportu ne kadar geçerliyse o kadar giriş yapılabiliyor. Ancak vize sahibinin aralıksız Kanada’da kalabileceği süre en fazla 6 ay oluyor.

Kanada vize ücret bedelleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel Kanada vize ücretleri için >> schengenvize.net/kanada-vize-ucreti/ bağlantısını kontrol ediniz.

Kanada Ticari Vize 

Kanada ticari vize; iş görüşmesi, toplantı, fuar, ticari olanakları değerlendirme gibi sebepler ile ziyaret gerçekleştirmeyi düşünenlerin başvurması gereken vize türüdür.

Bu vizeye başvurmak için Kanada’da iş birliği yapacağınız bir firmanın sizi davet ettiğine ilişkin bir mektup göndermesi gerekmektedir. Davet mektubu bulunmayan adaylar ticari vize başvurusu yapamazlar.

Kanada Ticari Vize  Belgeleri

Kanada ticari vize için gerekli evraklar ve dokümanlar belli bir dosya içerisinde eksiksiz ve muntazam olarak ayarlanıp teslim edilmelidir. Bu husus vizeyi elde edebilmeniz için birincil önem taşır. Bu sebeple dosyanızı hazırlarken bir uzman tarafından yardım almak çoğu zaman oldukça önemlidir.

 • Pasaport: Seyahati yapmayı planlayan kişi adına, kimlik bilgileri ile örtüşen, en az iki adet boş sayfası bulunan, ciddi düzeyde deforme olmamış, üzerinde güncel bir fotoğrafın yer aldığı pasaporta ihtiyacınız vardır. Çeşitli sebepler ile kimlik bilgileri ve pasaport üzerindeki bilgiler eşleşmiyorsa, fotoğrafınız güncel değilse, yeterli sayıda boş sayfa yoksa, ileri düzey deformeler mevcutsa ya da pasaportunuz 10 seneden daha önce çıkarılmışsa yeni bir pasaport çıkartmanız gerekmektedir.
 • Vize Başvuru Formu ve Ticari Form: Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na ait olan internet sitesinde görüntüleyebileceğiniz müracaat formlarını eksiksiz olarak doldurup elektronik imza ile imzalamanız gerekmektedir. Formların bir kopyasını çıktı olarak saklamayı ihmal etmeyiniz. Bu çıktılar konsolosluğa göndereceğiniz dosya içinde yer alacaktır.
 • Fotoğraf: Güncel halinizi yansıtan, biyometrik ölçülerde (35 x 45mm) çekilmiş, beyaz bir arka fonu bulunan, yüzünüzün net bir şekilde görülebildiği, aksesuar kullanmadığınız, boynunuzun, iki kulağınızın ve alnınızın gizli olmadığı iki adet fotoğraf çektirmeniz gerekmektedir.
 • Kimlik Fotokopisi: Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde geçerliliğini koruyan, güncel bilgilerinizin yer aldığı kimlik kartınızın ön ve arka yüzünün fotokopisi istenilen evraklardandır. Eğer evlenmiş bir kadın iseniz önceki soyadınızı beyan eden resmi evrakları da eklemelisiniz.
 • Askerlikten Muafiyet Belgesi: Erkek adaylar için askerlik görevinin tecilli olduğu ya da askeriyeden terhis edilmiş olduğu resmi kanıtlar ile dosyaya eklenmelidir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Tüm aile bireylerinizin kimlik ve adres bilgilerinin yer aldığı bu belge yetkili makam tarafından imzalanmalı ve kaşe vurulmalıdır. Resmi bir belgedir.
 • Davetiye: Kanada’da yer alan firma tarafından gönderilmesi gereken bir davet mektubudur. Mektupta davet edenin kimlik, iletişim ve adres bilgileri, firmanın adı ve firmadaki pozisyonu net bir şekilde beyan edilmelidir. Davet mektubu şirketin antetli kağıdına yazılmış olup seyahatin planlanan süresi ve amacı açıkça yazılmalıdır. Eğer seyahat giderlerini Kanada’daki firma karşılayacaksa bu da mektupta açıklığa kavuşturulmalıdır.
 • Evlilik Cüzdanı: Seyahat edecek kişi evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi, eşinin kimlik ve iletişim bilgileri de evraklar arasına eklenmelidir. Varsa çocuklarına ait bilgiler de konsolosluk tarafından istenebilir.
 • Otel Rezervasyonu: Kalınması planlanan süreç içerisinde konaklanılacak otelde kişi adına bir rezervasyon bulunmalıdır. Bu rezervasyonda kişinin kimlik ilgileri, pasaport numarası, konaklayacağı tarihler yer almalıdır.
 • Uçak Rezervasyonu: Gidiş ve dönüş tarihleri için kişi adına rezerve edilmiş biletlerin bir kopyası dosyaya eklenmelidir. Bu rezervasyon kayıtları ile kişinin Kanada’da kalıcı olmaya niyetinin bulunmadığı yetkililerce anlaşılmaktadır. Biletlerde kimlik ve iletişim bilgilerinin doğru ve güncel olmasına dikkat ediniz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Acil bir durumda ihtiyaç duymanız halinde tıbbi destek, ülkeye zaruri dönüşte yol masraflarınız gibi planda olmayan durumlar ile karşı karşıya kalırsanız diye bu sigortayı yaptırmanız sizden istenmektedir. 30 000 dolar teminatlı olmalıdır.
 • Banka Hesap Dökümü: Türkiye’de aktif olarak kullandığınız banka hesabına ait, son 3 ayın hareket dökümünü içeren cüzdanı banka yetkililerinden ıslak imza ve kaşeli bir biçimde temin edip bunu dosyaya eklemelisiniz. Aynı zamanda banka hesabınızda giderlerinizi karşılayabileceğinizi teyit eden bir miktar paranın bulunması da gerekmektedir.
 • Mali Gücü Destekleyen Diğer Belgeler: Üzerinizde bulunan ev ve arsa tapuları, araç ruhsatları ya da gayrimenkul kira gelirleri varsa bunları kanıtlayan belgelerin dosyanıza eklenmesinde fayda vardır. Aktif kullandığınız banka hesap dökümüne ek olarak başka bankalarda da hesabınız mevcutsa bu hesapların hareketlerini de dosyanıza ekleyebilirsiniz. Sürecin hızlanması adına bu belgeler size yardımcı olacaktır.

Kanada ticari vizesi için gerekli evraklar ve dokümanlar ana hatlarıyla bunları kapsamaktadır. Fakat alacağınız vize türüne göre bazı ek belgeler gerekebilir. Bu noktada ticari vize ele alındığında, iş hayatınızı içeren bir takım resmi kağıtların da dosyanızda bulunması önem teşkil eder.

Mesleki Belgeler:

 • Çalışan: Aldığınız ticari davetiyeye ek olarak işvereniniz tarafından yazılmış bir dilekçe de bulundurmalısınız. Bu dilekçede göreviniz, izinli sayılacağınız süre, ülkeye dönüşünüzde aynı kurumda işe devam edeceğinizi teyit eden bilgiler ile seyahat masraflarınızın nasıl karşılanacağını beyan eden cümleler yer almalıdır. İşverenin pozisyonu ve kimlik bilgileri de eksiksiz olmalıdır. SGK hizmet dökümü, işe giriş bildirgesi, maaş bordrolarınız ve eğer SGK kaydınız yoksa iş sözleşmeniz dosyanızda bulundurulması gereken evraklardandır. Ayrıca Kanada’ya gidecek kişi tarafından Kanada Büyükelçiliği Konsolosluğu’na hitaben şirketin antetli kağıdına bir dilekçe de yazılmalıdır.
 • İşveren: Ticari davetiyenizin yanında firmanızın faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, son bir yıla ait güncel vergi levhası ile kurumun son üç aylık banka dökümü yer almalıdır.
 • Serbest Meslek Sahipleri: Kanada’dan aldığınız dilekçe mutlaka evraklarınız arasında olmalıdır. Ayrıca çalıştığınız şirket tarafından yazılmış bir dilekçe de edinmeniz gerekiyor. Bu dilekçede seyahatin maksadı, ne kadar süreceği, giderlerin ne şekilde temin edileceği gibi bilgiler yer almalıdır. Banka hesap dökümünüzün yanında kaydınızın bulunduğu meslek odasından oda kayıt belgesi almanız gerekmektedir.

Kanada Ticari Vize Talep Ederken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

 • Bilgi ve belgelerinizin güncelliği konusunda hassasiyet gösteriniz.
 • Seyahatinizin sekteye uğramaması adına en az 4 hafta öncesinden vize başvurunuzu yapınız.
 • Sahte belge beyan etmeniz veya mevcut verilerden bazılarını gizlemeniz durumunda sınır dışı edilme veya hapis cezası ile karşı karşıya kalma ihtimalinizi göz ardı etmeyiniz. Böyle gerekçeler ile vize işlemleri iptal edilen kişiler en az 2 sene yeni bir vize talebinde bulunamazlar.
 • Kanada ticari vize ücreti yatırma işmeni 185 CAD hizmet bedelini ödeyerek gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 185 CAD günümüz kuruna göre yaklaşık olarak 1100 Türk lirası etmektedir. Bu 2020 için belirlenmiş bir fiyat olup yıllara göre farklılık göstermektedir. Vizenizin reddedilmesi halinde yatırdığınız bu ücreti geri temin edemeyeceğinizi bilmelisiniz.
 • Gerekli belgeleri yeminli bir tercüman tarafından İngilizce ya da Fransızcaya tercüme ettirmeniz gerekmektedir.
 • Önceki vize kayıtlarınızı ve/veya eski pasaportunuzu da evraklar içerisine eklemeniz sürecin hızlanmasına katkı sağlayabilir.
 • Seyahatinizi tek seferde en fazla 6 ay süre için yapabileceğinizi unutmayınız.
 • Yapılması planlanan etkinliklerin süre, tarih ve amaçlarını evraklardaki gerekli yerlerde ayrıntılı bir biçimde dile getirmeniz gerekmektedir.
 • Kişilerin almış oldukları Pasaport türleri hangi tür olursa olsun Türkiye Cumhuriyetinden Kanadaya seyahat edecek kişi muhakkak vize müracaatında bulunmak zorundadır.
 • Kanada vatandaşları için sağlık ya da güvenlik riski taşıdığınızın düşünüldüğü durumlarda vize işlemleriniz reddedilebilir, ülkeye alınmayabilir ya da alındıktan sonra sınır dışına çıkarılabilirsiniz.
 • Kanada Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’nun süreç boyunca ek belge talep etme veya sizi mülakata çağırma hakkı mevcuttur.

Kanada Aile Ziyareti Vize

Kanada’da bulunan ailesini, akrabasını veya arkadaşını ziyaret etmek isteyenlerin başvurması gereken vize türü Kanada Aile Ziyareti Vizesi olmalıdır. Pasaport tipi (bordo, gri, siyah veya yeşil) farkı gözetmeksizin tüm Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının bu vizeyi almaları gerekmektedir.

Vize işlemlerinizin olumlu sonuçlanması ile 6 aya kadar Kanada’da kalma izni elde edebilirsiniz. Eğer Kanada’da ikamet etmekte olan yakınınız çocuğunuz veya ebeveyniniz ise bu izin süresi en fazla 2 yıla kadar çıkabilmektedir.

Kanada Aile Ziyareti Vizesi  Gerekli Belgeler 

 • Davetiye: Seyahat etmesi planlanan kişiye Kanada’da ziyaret edeceği yakını tarafından bir davet mektubu gönderilmelidir. Bu mektubun mail olarak kişiye ulaştırılması yeterlidir. Mektupta davet edenin kimlik, iletişim ve ulaşım bilgileri ile pasaport veya oturum kartı fotokopisi, vizeye başvuracak kişinin kimlik bilgileri ile pasaport numarası, Kanada’da kalmayı planladığı süre mutlaka yer almalıdır.
 • Pasaport: Üzerinde şu anki halinizi yansıtan, kimlik bilgileriniz ile örtüşük bilgiler içeren, en az iki adet boş sayfası mevcut, ciddi bir hasara maruz kalmamış şekilde bir pasaportunuz bulunmalıdır. Evlilik veya boşanma gibi sebepler ile soy ad değişimi olmuşsa, yeterli sayıda boş sayfa mevcut değilse, pasaportta ciddi deformeler söz konusuysa ya da fotoğraf güncel halinizi yansıtmıyorsa yeni bir pasaport talep etmeniz gerekebilir. Kanada aile ziyareti vizesi için bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. 10 yıldan daha eski pasaportlar da bu vize işlemi için geçersizdir. Pasaportunuzun planladığınız seyahatten sonra en az 6 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir.
 • Kanada Vize Başvuru Formu ve Aile Bilgi Formu: Bu iki ayrı form Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na ait internet sitesinde mevcuttur. Eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurup elektronik imza, tarih gibi kısımları boş bırakmamalısınız. Bu işlemleri tamamladıktan sonra evrakların birer çıktısını almayı unutmayınız. Bu çıktılar konsolosluğa göndereceğiniz dosyanın içinde yer alacaktır. Bu formları İngilizce ya da Fransızca doldurmak zorunludur.
 • Kimlik Fotokopisi: Ülkede geçerliliğini koruyan ve nüfus müdürlüğünden onayları bulunan kimlik fotokopinizin ön ve arka yüzü net bir biçimde görünecek şekilde fotokopiye aktarılmalıdır.
 • Tam Sicilli Nüfus Kaydı Modeli (örneği): Kişinin ailesinin kimlik ve adres bilgilerini belirten evraktır.
 • Fotoğraf: Şimdiki ve seyahati planladığınız tarihteki halinizi yansıtan, biyometrik (35 x 45 mm) ölçülerde, karanlık arka fonu olmayan, yüzünüzün, boynunuzun, alnınızın ve iki kulağınızın net bir biçimde görülebildiği 2 adet fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır.
 • Banka Hesap Dökümü: Şahsınıza ait, ülkede aktif olarak kullandığınız bir bankaya ait hesap dökümünün son 3 aylık kısmı bankadan temin edilmeli ve ıslak imza ve kaşe eşliğinde evraklar içerisinde yerini almalıdır. Aynı zamanda teminat oluşturması açısından banka hesabınızda belli bir miktar para bulundurmanız gerekmektedir.
 • Ulaşım Rezervasyonları: Gidiş ve dönüş tarihlerini içeren, isminize uygun olarak düzenlenmiş uçak bileti rezervasyonlarınızın bir kopyasını evraklar arasına eklemeniz önem teşkil etmektedir.
 • Konaklama Rezervasyonları: Kanada’da yer aldığınız süre boyunca konaklamayı planladığınız yerde rezervasyonunuz bulunmalıdır. Ön rezervasyon yaptırdığınız bu yerlerden aldığınız, rezervasyonunuzu teyit eden belgelerde kimlik bilgileriniz doğru ve eksiksiz bir biçimde yer almalıdır.
 • Mali Gücü Destekleyen Belgeler: Varsa üzerinize ait özel mülklerin tapuları, araçların ruhsatları veya kira gelirlerinizi gösteren belgeleri de dosyanıza eklemeniz önerilmektedir. Bu belgeler seyahatiniz için gerekli maddi güce sahip olduğunuzu yetkililerin daha kısa sürede fark etmesine ve vize işlemlerinin daha kısa sürede sonuçlanmasına yardımcı olabilir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30 000 Euro teminatlı ve döndükten sonra en az 15 gün daha geçerliliğini koruyabilecek boyutta bir seyahat sağlığı sigortası yaptırmanız tavsiye olunur. Bu sigorta acil tıbbi müdahale, kaza, ülkeye zorunlu erken dönüş gibi durumlarda mağduriyet yaşamayacağınızı size, ailenize ve yetkililere beyan eder niteliktedir.
 • Evlilik Cüzdanı: Evliyseniz evlilik cüzdanınızın bir fotokopisini ve eşinizin kimlik, ulaşım ve iletişim bilgilerini de dosyada bulundurmalısınız. Başvuru yapanın evli bir kadın olması halinde evlenmeden önceki soyadını beyan eden bir belgeyi de dosyaya eklemesi gerekmektedir.

Mesleki Evraklar:

 • Çalışan: Çalıştığınız firmaya ait antetli kâğıda yetkili tarafından yazılmış, seyahatinizi onaylayan, izinli olduğunuz tarihleri belirten, seyahat sonlandığında işe dönüş tarihinizin de yer aldığı bir işveren yazısına, Kanada aile ziyareti vizesi için ihtiyacınız vardır. Bu yazıda sizin ve işvereninizin kimlik bilgileri ile firmadaki pozisyonları mutlaka bulunmalıdır. SGK işe giriş belgesi ve SGK hizmet dökümleri de çalışanların dosyasında bulundurması gereken evraklardır. Özellikle hizmet dökümünüzde imza ve kaşe bulunmasına özen gösteriniz. Son olarak maaş bordroları ile SGK kaydınız bulunmuyorsa iş sözleşmeniz de konsolosluğun sizden talep ettiği belgelerdendir.
 • İşveren: Sahip ya da ortak olduğunuz firmaya ait, kaydınızın bulunduğu ticaret odası yetkililerinden alınmış faaliyet belgesi en az son 6 ayın dökümlerini gösterir durumda olmalıdır. Firmanızın ticaret sicil gazetesinin fotokopisini, sahip ya da ortak olduğunuzu kanıtlayan ve firma unvanını açıkça gösteren kısımları da bulunan şekilde ıslak imza ve kaşeli olarak edinmelisiniz. Son bir yılın vergi levhası fotokopisi ve son üç aya ait banka hesap dökümleri de bulundurmanız gereken evraklar arasındadır.
 • Ev Hanımı: Kendi giderlerini karşılayamayacak fakat bir sponsor vasıtasıyla seyahat edecek olan kişilerin sponsoru bir vize talep dilekçesi yazmalıdır. Aynı zamanda kendisine ait kimlik, iletişim, mesleki ve mali durumu gösteren belgeleri de eklemelidir.
 • Öğrenci: Güncel tarihli ve hâlâ bir öğrenci olunduğunu kanıtlayan öğrenci belgesi ıslak imza ve kaşe ile birlikte dosyaya eklenmelidir. Giderlerini karşılayacak olan sponsorun yazdığı vize talep dilekçesi ile kimlik, iletişim, adres ve mali durumu gösteren belgeler de evraklar arasında bulunmalıdır. Öğrenci henüz reşit değilse ebeveynleri ya da yasal temsilcisi tarafından noter onaylı bir muvafakatname de evraklar arasına eklenmelidir.

Kanada Vizesi Ücretleri 

Kanada vizesi ücreti, başvurular ve diğer tüm işlemler için tarafınızdan temin edilecek miktarı içerir. Bu ülkeye vize için Ankara Kanada Büyükelçiliği’ne ve İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapılabilir. Ülkeye girmek isteyen kişiler için vize gerekmektedir.

2013’den bu yana Kanada vizesi için vize başvuruları seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezleri tarafından yapılmaktadır. Kanada için yapılacak vize başvurusu seyahatten yaklaşık 1 ay önceden yapılmalıdır. Kanada vizesine hak kazanan birey, ülke içerisinde 180 gün boyunca ikamet edebilir.  Bu ülke için alınan vize çeşitleri tek girişli ve çok girişlidir.

Tek girişli vize türü, kişinin ülkede 6 ay kalmasını sağlar. Çoklu vize denen vize türü ise kişinin istediği zaman ülkeye giriş çıkış yapmasını sağlar. Kanada vize ücreti talep edilen vize çeşidine göre değişse de yaklaşık olarak 100 Amerikan doları civarındadır. Konsolosluk tarafından eğer vize reddedilir yatırılan harç parası geri iade edilmez.

Kanada Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kanada vize işlemini başlatmak için vize dilekçesi hazırlanmalıdır. Vize dilekçesi Kanada İstanbul Başkonsolosluğuna hitap edilerek yazılmalıdır. Hem uzun dönemli hem de kısa dönemli seyahatler için dilekçe hazırlanmalıdır.

Kanada vize dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle vize dilekçesi seyahat maksadına uygun olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca özensiz bir şekilde yazılan vize dilekçesi direkt reddedilebilir.

Vize dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki şekildedir.

 • Ziyaret tarihleri net bir şekilde belirtilmelidir. Kanada`ya ne zaman girip çıkacağınız hakkında kesin bilgiler verilmelidir. Aynı zamanda başka ülkeye giriş yapılacaksa ilgili ülke hakkında bilgi sunulmalıdır.
 • Ülkeyi seyahat maksadı açıkça ifade edilmelidir. Dilekçede seyahat turları, iş ziyaretleri vb. özel durumlar hakkında bilgi verilmelidir.
 • Kanada seyahatindeki masrafların nasıl karşılanacağı bildirilmelidir. Hastane, konaklama ve diğer masrafların karşılanması ile ilgili bilgiler sunulmalıdır. Bu bilgiler evraklar ile desteklenmelidir.

Vize dilekçesinde yer verilen bilgilerin başvuru evrakları ile çelişmemesi gereklidir. Aksi taktirde uyuşmayan bilgi sebebiyle vize talebi iptal edilecektir.

Kanada vize dilekçesi tercih edilen başvuru türüne uygun bir şekilde hazırlamalısınız. Bu formu İngiliz dilinde yazmalısınız. Eğer İngiliz dili bilgisine sahip değilseniz danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Danışmanlık hizmeti için online hizmet veren vize şirketlerine müracaat edebilirsiniz.

Not: Özen ile hazırlanmayan başvuru formları değerlendirmeye alınmamaktadır.

Kanada Vize Fotoğraf Ebatları

 • Kanada vize fotoğrafı boyutu aşağıdaki gibidir.
 • Kanada vizesi alabilmek için biyometrik fotoğraf ebatları 35-45 mm (1 3/8 inç x 1 3/4 inç) ölçülerini barındırmalıdır.
 • Fotoğrafta baş ve boynun net bir şekilde görülmesi sağlanmalıdır.
 • Fotoğrafın ortasında başın önden görünüşünü görebilmeli, yüzün üst ve omuzlarını görebilmelisiniz.
 • Kanada vizesi fotoğraf boyutunda, kafa boyutu, taç ve çeneye bağlı olarak 31 mm (1 1/4 inç) ile 36 mm (1 1/4 inç) arasında olmalıdır

Kanada Vizesi Hakkında

Kanada vizesi olan Türk vatandaşları, Kanada’ya uzun ya da kısa dönem seyahatler gerçekleştirebiliyor. Peki bu kişilerin vize almak için tamamlaması gereken Kanada vize işlemleri nelerdir?

Kanada’ya turistik gezi ya da eğitim gibi çeşitli amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin öncelikle ülkemizde hizmet veren Kanada Konsoloslukları ile iletişime geçerek vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Kanada vize işlemleri sırasında kişilerden istenilecek evraklar ve kişilerin atması gereken adımlar da konsolosluklar tarafından belirlenmiştir. Ancak bazı durumlarda kişilerin ek evrak teslim etmesi de gerekebiliyor.

Kanada vize işlemleri sırasında kişinin öncelikle vize başvurusu için randevu alması gerekiyor. Konsolosluklardan vize başvurusu için randevu alan kişinin, bu süre içerisinde vize başvuru formu ve kendisinden istenilen evrakları eksiksiz şekilde hazırlaması ve Kanada Konsolosluğuna teslim etmesi gerekiyor.

Vize başvurusu için yazılacak dilekçede kişinin seyahat amacı ve süresi hakkında detaylı bilgi vermesi gerekiyor. Kanada vizeleri 6 aydan daha kısa seyahatler için turist vizesi olarak verilmektedir. Ancak seyahat amacına göre vize tek girişli ya da birden fazla girişli olarak da veriliyor. Seyahat edecek kişinin 6 ay içerisinde çalıştığı şirketin katılacağı farklı organizasyonlar gibi sebeplerle birden fazla kez ülkeye giriş çıkış yapması gerekiyorsa çok girişli vize için başvuru yapması gerekiyor.

Genel anlamda Kanada vizeleri 6 ay olarak verilmektedir. Ancak kişinin yaptığı başvuru sırasında gerekli sebepleri sunması halinde bu süre Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı tarafından uzatılabilir ya da gerekli durumlarda kısaltılabilir. Kanada vize işlemleri sırasında gerekli sebepleri sunduğu evraklarla destekleyen kişilerin, vize başvurularının kabul edilme ihtimali de daha yüksektir.

Vize başvurusu reddedilen kişilere, konsolosluklar tarafından herhangi bir geri ödeme yapılmıyor. Bu yüzden vize başvurusu reddedilen kişinin vize alabilmek için tekrar başvuru yapması ve başvuru ücretini de tekrar ödemesi gerekiyor.  Yapılan vize başvurusunun reddedilme ihtimalini azaltmak için vize başvuruları üzerine profesyonel destek verem firmalardan hizmet alınarak vize başvurusunun kabul edilme ihtimalini de arttırabilirsiniz.

Kanada Vize Formu

Kanada seyahati planlayan kişilerin öncelikle Kanada Konsoloslukları ile iletişime geçerek Kanada vize formu ve istenilen diğer evraklar ile birlikte vize başvurusu yapması gerekiyor.

Farklı sebeplerle Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, ülkemizde hizmet veren Kanada Konsoloslukları ile iletişime geçerek vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Vize başvurusu yapacak kişiler, direkt olarak Kanada Konsolosluklarına yazacakları dilekçe ile vize başvurusu için randevu alabiliyor. Randevu tarihine kadar ise Kanada vize formu ve kendisinden istenilen diğer evrakların hazırlanmış olması gerekiyor.

Vize başvurusu yapacak kişilerin doldurması gereken ilk evrak vize başvuru formudur. Kanada vize formu direkt olarak Kanada Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Kişinin kullanacağı pasaportun üzerin vizenin işlenebilmesi için en az 2 sayfa boşluk olması gerekiyor.

Pasaport üzerinde yer alan bilgilerin okunmayacak düzeyde yıpranmaması ve pasaportun en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması da gereklidir. Vize türü fark etmeksizin kişilerin başvuru evrakları arasına Emniyet Müdürlüğünden alınmış adli sicil kaydı ve biyometrik parmak izi kaydını da eklemesi gerekiyor. Başvuru sırasında kullanılan biyometrik fotoğrafın ise daha önce hiçbir vize başvurusunda kullanılmamış ve en az 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekiyor.

Kişinin, başvurduğu vize türüne göre ek evraklar da teslim etmesi gereklidir. Turistik vize başvurusu yapan kişilerin Kanada vize formu yanında, yapacakları seyahat için önceden planlanan otel ve uçak rezervasyonlarını ve seyahat masraflarını karşılayabileceklerine dair banka hesabı bakiyesini gösteren evrakları da dosyaya eklemesi gerekiyor. Seyahat aile olarak yapılacaksa, tüm bireyler için ayrı başvuru yapılması gerekiyor.

Planlanan seyahat iş gezisi ya da çeşitli organizasyonlara şirket adına katılım için yapılacaksa, vize başvurusu yapan kişinin Kanada vize formu yanında çalıştığı şirketin vereceği dilekçeyi de eklemesi gerekiyor. Kişinin bu tarihler arasında izinli olduğunu ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair evrakların da dosyaya eklenmesi vize başvurusunun onaylanma ihtimalini arttırmaktadır. Katılmak istenen organizasyonun başlama, bitiş ve içerik detaylarının da evraklar arasında yer alması gereklidir.

Kanada güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/kanada-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×