Kanada Vatandaşlık İşlemleri

Kanada Vatandaşlık İşlemleri

Kanada’da eğitim hayatına devam etmek ya da çalışmak, aynı zamanda Kanada vatandaşları ile aynı yasal haklara sahip olmak isteyen kişilerin Kanada Vatandaşlık İşlemleri kapsamında vatandaşlık başvurusu yapması gerekiyor.

Kanada’ya vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle birkaç farklı şartı yerine getirmesi gerekiyor. Kanada vatandaşlık işlemleri kapsamında kişinin değerlendirilebilmesi için kişilere sunulan birkaç farklı alternatif yöntem bulunmaktadır.

Kanada vatandaşlığına başvurmak isteyen kişilerin, vatandaşlık başvurusundan önce en az 6 yıl boyunca Kanada’da ikamet etmiş olması gerekiyor. Bu süre hesaplanırken, alınan eğitim vizesi ya da oturum izni geçerli sayılmıyor. Kişinin süresiz oturum izni aldıktan sonra 6 yıl boyunca Kanada’da yaşaması gereklidir. Bu kapsamda, 6 yıldan daha kısa süre Kanada’da yaşayan vatandaşlar ya da süresiz oturum izni alamayanlar, Kanada vatandaşlık işlemleri kapsamında değerlendirilemiyor. Kanada’da 6 yıl boyunca yaşayan kişinin, bu süre boyunca en az 4 yıl boyunca vergi ödemiş olması ve vergi dosyalama zorunluluğunu yerine getirmiş olması gerekmektedir.

Kanada vatandaşlık işlemleri için kişilerde aranan bir başka kriter ise dil yeterliliğidir. Kanada’da Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki ana dil kullanılmaktadır. Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin Fransızca ya da İngilizce seviyesinin günlük konuşmalar yapabilecek düzeyde olması gerekmektedir. Bu kapsamda kişilere uygun görülmesi halinde mülakat da yapılmaktadır.

Yıl sınırı, vergi ve dil yeterliliğinin yanı sıra Kanada vatandaşlık işlemleri için kişiler, Kanada hakkında ne kadar bilgisi olduğuna dair sınava da tabii tutulmaktadır. Bu sınav kişinin Kanada’yı ne kadar tanıdığını ve ülkeye ne kadar adapte olabileceğini ölçmek için her vatandaşlık başvurusunda yapılmaktadır. Yapılan sınavda Kanada tarihine dair önemli olaylar, ülkenin dünyaca ünlü sembolleri, Kanada yasaları ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler ve Kanada vatandaşlarının genel hakları ile alakalı sorular sorulmaktadır. Yapılan sınavların haricinde, vatandaşlık başvurusu yapan kişilerin en az 4 yıl içerisinde hiçbir suça karışmamış olması şartı da aranmaktadır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye