Kanada oturum izni için gerekli evraklar

Kanada oturum izni için gerekli evraklar

Çalışma ya da eğitim gibi çeşitli sebepler ile Kanada’da yaşamak isteyenlerin başvurması gereken Kanada oturum izni için gerekli evraklar nelerdir? Başvuracak kişiler nelere dikkat etmelidir?

Kanada’da eğitim almak ya da çalışmak için öncelikle Kanada Konsolosluklarına oturum izni vizesi için başvuru yapılması gerekiyor. Kanada oturum izni vizesi ile kişiler, Kanada’da 5 yıla kadar oturum izni alabiliyor. Bu sayede eğitim hayatına ya da çalışmaya Kanada’da devam edebiliyor. Ancak oturum izni ile Kanada’da yaşayan vatandaşlar, kalıcı oturum izni ya da vatandaşlık için başvuru yapamıyor.

Kanada oturum izni için gerekli evraklar Kanada Konsoloslukları tarafından açıklanmaktadır. Kişilerin kendisinden istenilen evrakları eksiksiz olarak teslim etmesi gereklidir. Bu evraklara ek olarak kişilerden belirli durumlarda ya da verilen bilgilerin şüpheli olması halinde ek evraklar da talep edilebiliyor.

Kanada oturum izni için başvuracak kişilerin birkaç farklı şart arasından en az birini karşılaması ve buna göre başvuru yapması gerekiyor. Kanada’ya başvuracak kişi Kanada oturum izni için gerekli evraklar ile birlikte eğitim düzeyini ya da mesleki deneyimini kanıtlayacak evrakları teslim etmeleri halinde kalıcı oturum izni için başvuru yapabiliyor.

Oturum izni vizesi alabilmek için sunulan diğer bir kategori ise iş adamı statüsü. İş adamı olarak Kanada oturum izni için gerekli evraklar kişinin yatırımcı, girişimci ya da serbest meslek sahibi olmasına göre değişiyor. Yatırımcı olarak başvuru yapacak kişilerin en az 800 bin Kanada Doları varlığı olmasının yanı sıra Kanada’da en az 400 bin Kanada Doları yatırımı bulunmalıdır. Girişimcilerin ise en az 300 bin Kanada Doları varlığa sahip olmaları gerekiyor. Varlığını kanıtlayacak evraklar ile birlikte başvuru yapan kişiler 5 yıla kadar oturum izni alabiliyor. Bunların yanı sıra Kanada’da yaşayan bir aile bireyinin yanına yerleşecek kişiler ya da göçmenlik şartlarını karşılayanlar da oturum izni vizesi için başvuru yapabiliyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye