İtalya vatandaşlık hizmetleri

İtalya vatandaşlık hizmetleri

İtalya’ya vatandaşlık almak isteyen kişilerin neler yapması gereklidir? İtalya vatandaşlık hizmetleri için vatandaşlara ne gibi avantajlar sunuyor?

İtalya’ya vatandaşlık başvurusu yapmak isteyenlerin, İtalya Hükumeti tarafından belirlenen birkaç şartı yerine getirmesi gerekiyor. Vatandaşlık almak isteyen kişilerin, en az 10 yıl boyunca İtalya’da yaşamış olması gerekiyor. Ancak İtalya Hükumeti tarafından evlat edinilen çocuklar için bu süre 7 yıla, Avrupa Birliği vatandaşları için 4 yıla ve büyükanne ve büyükbabası İtalyan vatandaşı olanlar için ise 3 yıla düşüyor. Bu şartları sağlayamayan kişiler için İtalya vatandaşlık hizmetleri verilmiyor.

Evlilik ile İtalyan vatandaşlığına geçmek isteyen bireylerin ise evli kaldığı ve İtalya’da yaşadığı süre göz önüne alınıyor. İtalyan vatandaşı ile evlilik yapan ve bu süre içerisinde İtalya’da yaşayan bireyler için en az 2 yıl evlilik şartı aranıyorken, evlilik süresince İtalya dışında yaşayan bireylerin evliliklerinin üzerinden en az 3 yıl geçmesi gerekiyor. İtalyan vatandaşı ile evli olan bireyler, İtalya vatandaşlık hizmetlerinden yararlanabildiği gibi aynı zamanda İtalya çifte vatandaşlık hakkına da sahip oluyor.

İtalya vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişilerin, yetkili kurumlardan alacağı vatandaşlık başvuru formunu doldurması gerekiyor. Verilen evrakların hep İtalyanca hem de İngilizce olarak düzenlenmesi gerekiyor. Başvuru yapan kişi, aile bireyleri İtalya vatandaşı olduğu için vatandaşlık başvurusu yapıyorsa, aile bireylerinin İtalya vatandaşı olduğunu kanıtlayan nüfus dairesinden alınan belgeler ve İtalya pasaportları gibi evrakları başvuru formu ile birlikte iletmesi gerekiyor. İtalya vatandaşlık başvurusu yapan kişinin ikinci derece akrabalarının kimlik, iletişim ve vatandaşlık bilgilerini başvuru evraklarına ekleyerek, başvurunun onaylanma ihtimalini de arttırabilir.

İtalya vatandaşlığı için yapılacak başvuruların direkt olarak İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliği’ne yapılması gerekiyor. Başvuru sürecinde kişilerden istenilen evraklarda uyuşmazlıklar olması halinde başvurunun reddedilmesi ya da ek evrak istenmesi durumları yaşanabiliyor. Konsolosluklar, uygun gördükleri durumlarda başvuru sahiplerinden ek evraklar isteme ya da kişiyi mülakata çağırma hakkına da sahiptir. İtalya vatandaşlık hizmetleri için profesyonel şirketlerden destek alarak, vatandaşlık başvurusunun kabul edilme ihtimalini arttırabilir, süresini kısaltabilirsiniz.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye