İtalya oturum izni için gerekli evraklar

İtalya oturum izni için gerekli evraklar

İtalya oturum izni için gerekli evraklar nelerdir? İtalya’da yaşamak isteyen vatandaşların hangi evrakları hazırlaması gereklidir?

İtalya’ya kısa süreli seyahat düzenlemek isteyen kişilerin, Schengen vizesi gibi 90 gün sınırı olan vizelere başvurması yeterli olurken, daha uzun süreli seyahatler ya da tamamen İtalya’da yaşamak isteyen kişilerin oturma vizesi ya da ticari vize gibi diğer vizeler için başvurması gerekiyor. İtalya oturum izni için gerekli evraklar yapılacak seyahat çok daha uzun süreli olduğu için daha kapsamlıdır. Yapılan vize başvurusu ne olursa olsun, temelde birbirinden bağımsız olmadıkları için teslim edilmesi gereken evrakların çoğu da benzerlik göstermektedir.

İtalya oturum izni başvurusu yapacak kişilerin, İtalya Büyükelçiliği ya da İtalya konsolosluğuna başvuru yapması gerekiyor. Schengen vizesinden farklı olarak İtalya oturum izni için kişilerin uzun süreli vize başvuru formu doldurması gerekiyor. Form üzerindeki bilgilerin eksiksiz ve birbiri ile çelişmemesi de oldukça önemli. Uzun süreli vize başvuru formunun yanında kişilerin vize talep dilekçesi de hazırlaması gerekiyor. Vize alacak kişinin pasaportunun 10 yıl içerisinde yenilenmiş, yıpranmamış ve 2’den az olmayacak şekilde boş sayfasının olmaması gerekiyor. Kişinin başvuru evrakları ile birlikte teslim edeceği vesikalık fotoğrafı, biyometrik çekilmiş ve daha önce hiçbir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır. Başvuru evraklarına Emniyet Müdürlüğü’nde alınan parmak izi de eklenmelidir.

Başvuru evraklarını eksiksiz olarak dolduran kişilerin, başvurunun onaylanmasını garantiye almak için ek evraklar ile başvurusunu desteklemesi gerekmektedir. İtalya oturum izni almak isteyen kişinin en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının olması gerekmekle birlikte, üzerine kayıtlı varlıklar için mal varlığı belgeleri, maaş bordosu ve yapılacak harcamalar için teminat da göstermesi gerekiyor.

İtalya’da oturum izni almak isteyen vatandaşların, İtalya Konsolosluğu’na hangi amaçla oturum izni istediğini belirtmesi gereklidir. Oturma izni genellikle çalışma, eğitim ve aile birleşimi gibi sebepler için verilmektedir. Eğitim için İtalya’ya gitmek isteyen bir kişiye 90 gün yetmiyorsa, oturum izni için başvuru yapması gereklidir.

Oturum iznini uzatmak isteyen kişilerin ise aldıkları oturum iznine göre önceden uzatma için başvuru yapması gerekiyor. 1 yıllık oturum izni alan kişiler, vizesi dolmadan en geç 60 gün önce, 2 yıllık oturum izni alan kişiler ise en geç 90 gün içerisinde vizenin uzatılması için başvuru yapmalıdır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye