İtalya çalışma izni için gerekli evraklar

İtalya çalışma izni için gerekli evraklar

İtalya’da çalışmak isteyenlerin, hangi vize için başvuru yapması gereklidir? İtalya çalışma izni için gerekli evraklar nelerdir?

İtalya’da çalışmak için vize almak isteyen kişilerin, seyahat süresinin uzunluğuna göre farklı vizeler için başvuru yapması gerekiyor. 90 günden daha kısa süreli çalışmak isteyen kişiler, İtalya Schengen vizesi için başvuru yapması yeterli olurken, 90 günden daha uzun süre İtalya’da kalmak ve çalışmak isteyen vatandaşların uzun süreli vize başvurusu yapması gerekiyor. İtalya çalışma izni vizesi almak için kişinin İtalya oturma vizesi alması gereklidir. Oturma vizesi almış bir kişi, bu süre içerisinde yasal olarak İtalya’da ikamet edebilir ve çalışabilir.

İtalya çalışma izni için gerekli evraklar kişinin başvuru yaptığı vize türüne göre değişmektedir. Çalışma vizesi almak isteyen bir kişinin öncelikle oturma izni için başvuru yapması gereklidir. Oturma izni ise eğitim, evlilik ve çalışma gibi durumlarda verilmektedir. İtalya çalışma vizesi için başvuru yapılması durumunda, konsolosluk öncelikle başvuran kişinin çalışacağı iş kolunda belirlenen yabancı işçi kotalarını ve sektördeki istihdam durumunu kontrol eder. Kişinin uygun bulunması halinde ise kişi oturma izni için başvuru yapabilir.

Çalışma izni başvurusu yapılması için öncelikle İtalya’da çalışılacak şirketin, ilgili İtalyan makamlarına başvuru formu ve dilekçe göndermesi gereklidir. Şirket dilekçeyi gönderdikten sonra çalışma izni almak isteyen kişinin de İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliği’ne oturma vizesi için başvuru yapmalıdır. Oturma izni başvurusu onaylandıktan sonra çalışma izni almak için İçişleri Bakanlığı’ndan sürekli çalışma izni başvurusu yapılmalıdır.

Konsolosluğa teslim edilen belgelerde herhangi bir eksik ya da uyuşmazlık çıkması halinde kişinin başvurusu reddedilir. Çalışma izni başvurusu reddedilen kişilerin ise konsolosluğa tekrar başvuru yapması gereklidir. Reddedilen başvurular için önceden ödenen başvuru ücreti ise geri iade edilmemektedir. Bu yüzden hazırlanan evrakların, teslim edilmeden önce incelenmesi ve eksiksiz olarak teslim edilmesi büyük önem taşıyor. İtalya çalışma izni için vize başvurusu yapacak kişilerin, konu ile ilgili profesyonel hizmet veren firmalardan destek alması, yapılan başvurunun daha kısa süre ve yüksek ihtimalle onaylanmasını sağlamaktadır. Teslim edilen evrakların ise hem İtalyanca hem de Türkçe olarak hazırlanması gereklidir. Konsolosluk, tüm evrakları eksiksiz teslim eden kişileri gerekli gördüğü durumlarda mülakata da çağırabilir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye