İsveç Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsveç vize ücreti 2021

İsveç Vize Ücretleri

İsveç seyahati düşünenler öncesinde vize tipi seçmelidir. Vize tipini seçtikten sonra gerekli evraklar hazırlanmaya başlamalıdır. Bu evrakları hazırladıktan sonra randevu almalı ve belgeleri ibraz etmelisiniz. Belgeleri ibraz ederken vize ücreti ödemeniz gereklidir.

İsveç vize ücreti başvuru sahipleri tarafından ödenmelidir. Bu ücret yaş ve seyahat süresine göre değişmektedir.

Vize ücretleri İsveç Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Ayrıca ücretlerde zaman geçtikçe değişiklik yaşanabilir. Bu nedenle en güncel fiyat bilgisi için vize şirketiniz ile görüşebilirsiniz.

İsveç Vize Ücreti Ne Kadar?

İsveç vize tipine ve yaş aralığına uygun olarak ödemeniz gereken ücretler aşağıdaki gibidir.

 • Standart ücret – 790 TL
 • 0 ila 5 Yaş arası çocuklar – 0 TL
 • 6 ila 12 Yaş arası çocuklar – 400 TL
 • Diğer ülkenin vatandaşları – 310 TL

Diğer ülkeler denildiği zaman aşağıdaki ülkeler kastedilmektedir.

 • Azerbaycan
 • Ukrayna
 • Ermenistan
 • Rusya
 • Bosna Hersek
 • Sırbistan
 • Moldova

Bazı kategoriye ait olan bireyler vize ücretinden muaf tutulmaktadır. Bu kategoriye ait olanları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 1. 0 ila 6 Yaş arası çocuklar
 2. Öğrenci ve öğretmenler
 3. Bilimsel araştırma yapan üçüncü ülke vatandaşları
 4. 25 Yaşa kadar seminer ve benzeri etkinliklere katılan kişiler
 5. AB ve AET vatandaşlarının akrabaları

İsveç Vize Ücreti Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize ücretinin yanı sıra her başvuru işlemi için 297 hizmet bedeli ödemelisiniz. Bu ücreti ödemeden vize işleminiz başlatılmamaktadır.

Harç, vize ve ek hizmet ücretlerini Türk Lirası ile ödemeniz gereklidir. Ödemeleri sadece nakitle yapabilirsiniz.

NOT: Başvuru süreci bitmeden başvurunuzu geri çekmeniz durumunda vize ve işlem ücreti geri iade edilmemektedir.

Bunların yanı sıra vize şirketlerinin sunduğu ek hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. Ek hizmet ücretleri ise 1 ila 140 TL aralığında değişmektedir.

İsveç vize başvuruları için https://schengenvize.net/isvec-vize-islemleri/ bağlantısını ziyaret ederek başvuru için doğru adımları atmalısınız.

Uzun ya da kısa süreli İsveç seyahati planlayan kişilerin, başvuru sırasında İsveç vize ücreti kapsamında ne kadar ödeme yapması gerekiyor?

İsveç’e çeşitli sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilerin, başvuru yapmadan önce seyahat süresini ve amacını belirlemesi ve buna uygun vize başvurusu yapması gerekiyor. 90 günden daha kısa sürecek seyahatler için kişilerin İsveç Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. 90 günden daha uzun sürecek seyahatler için vize almak isteyen kişilerin de seyahat amacına uygun vize için başvuru yapması gerekiyor. Kişinin başvuru yaptığı vize türüne göre de İsveç vize ücreti değişiklik gösterebiliyor.

Vize başvurularında konsolosluklara ödenen vize harç ücretlerine 2 Şubat 2020 tarihinde devlet tarafından zam yapıldı. Bu tarihten itibaren yapılacak vize başvurularında, vize harç ücreti olarak kişilerin 375 TL yerine 535 TL ödemesi gerekiyor. İsveç vize ücreti 6 ile 12 yaş arası çocuklar için ise 220 TL’den 270 TL’ye yükseltildi. 0-5 yaş arası çocuklardan ise vize ücreti alınmıyor.

Vize başvurusu yapacak kişilerin, yaptığı başvurularda eksik ya da yanlış evrak teslim etmesi durumunda, kişinin yaptığı başvurunun reddedilme ihtimali bulunuyor. Vize başvurusu reddedilen kişiye, İsveç vize ücreti ve diğer ücretler geri ödenmiyor. Bu yüzden başvuru sırasında teslim edilen evrakların üzerinde yer alan bilgileri detaylı şekilde incelemek gerekiyor. Vize başvurusu çeşitli sebeplerle reddedilen kişinin 28 gün içerisinde ret kararına itiraz etme hakkı bulunuyor. Bu süre içerisinde konsolosluğa yazılacak dilekçe ile vize reddine itiraz edilebiliyor. Yaptığı itiraz kabul edilen kişiler, konsolosluk tarafından verilen yeni randevu tarihine kadar kendisinden düzeltilmesi istenilen evrakları tamamlayarak başvuruyu yeniden yapması gerekiyor.

Vize ve vatandaşlık başvuruları üzerine ülkemizde profesyonel hizmet veren çeşitli firmalar bulunuyor. İlk kez vize başvurusu yapacak kişilerin, evrak hazırlama sırasında gözden kaçabilecek hatalara düşmemek için destek alması, vize başvuru ücretlerini tekrar tekrar ödememek için büyük önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×