İsveç Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengenvize.net
İsveç Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsveç Çalışma İzni Vize İşlemleri

İsveç Çalışma İzni Vize Başvurusu

İsveç Çalışma İzni Vize İçin Gerekli Evraklar

İsveç çalışma izni için gerekli olan evraklar hazırlanıp İsveç Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binalarına giderek başvuru işlemleri tamamlanmış olur.

İsveç Vize Başvuru Formu İşlemleri

  • Son on yıl içerisinde alınmış olan ve en az iki sayfa boşluğu olan pasaport ve nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Çalışılan iş ile alakalı geçmişi gösteren belgeler,
  • İsveççe ya da İngilizce bilindiği kanıtlayan belge,
  • Yürütülecek olan iş ile ilgili tecrübeli olduğunu ve hisse sahibi olabileceğinizi gösteren belge,
  • Hizmet ya da ürününüzün İsveç’te satılabilecek veya üretilebilecek olduğunu gösteren belge,
  • İlk iki sene İsveç’te geçinebileceğinizi kanıtlayan hesap döküm bilgileri,
  • Seyahat sağlık sigortası,
  • Son altı ayda çekilmiş olan iki adet biometrik fotoğraf.

İsveç Çalışma İzni için Gerekli Evraklar

İsveç’te bir şirkette çalışmak ya da kendi işinin sahibi olmak isteyenlerin başvurması gereken İsveç Çalışma İzni için Gerekli Evraklar nelerdir?

İsveç Çalışma İzni Vize İşlemleri
İsveç Çalışma İzni Vize İşlemleri

İsveç’te hizmet veren bir şirkette çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen kişilerin, İsveç çalışma izni vizesi için İsveç Konsolosluklarına başvuru yapması gerekiyor.

İsveç çalışma izni için gerekli evraklar ise kişinin başvuru amacı, çalışmak istediği sektör ve eğitim düzeyine göre de farklılık gösteriyor. Kişilerin teslim etmesi gereken evrakları başvuru türüne göre hazırlaması gerekiyor.

İsveç’te hizmet vermekte olan bir şirketten çalışma davetiyesi alan kişinin, vize başvurusu sırasında aldığı davetiyeyi de İsveç çalışma izni için gerekli evraklar ile birlikte teslim etmesi gerekiyor.

Başvuru yapan kişi yerine, davetiyeyi gönderen kişi de direkt olarak İsveç İçişleri Bakanlığına davetiyeyi teslim ederek süreci hızlandırabiliyor.

Çalışma izni almak isteyen kişi, İsveç’te bir şirkette çalışmak istiyor ancak herhangi bir şirketten davetiye mektubu almamışsa, eğitim düzeyini ve mesleki deneyimlerini belirten evrakları İsveç çalışma izni için gerekli evraklar arasına eklemelidir.

Başvuru dosyasına eklenen evrakların her birinin Türkçe, İngilizce ve İsveççe olarak düzenlenmesi gerekiyor. Adli sicil kaydı, diploma, mesleki yeterlilik evrakları gibi belgelere yapılacak tercümelerin ise yeminli tercüman tarafından yapılması büyük önem taşıyor. Tercümeyi yapan kişinin adres, iletişim ve kimlik bilgilerinin yanı sıra imzası ve tercümenin yapıldığı tarihin de evrak üzerinde yer alması gerekiyor.

İsveç’te kendi şirketini kurmak isteyen kişilerin ise İsveç çalışma izni için gerekli evraklar arasına, kurmak istediği şirketin hizmet vereceği sektörü ve şirket detaylarını belirten evrakları da teslim etmesi gereklidir.

Bunların yanı sıra kişinin kurmak istediği şirketin masraflarını karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu da kanıtlaması gerekiyor. Birkaç farklı banka hesabının bakiye bilgileri ve son 12 aya ilişkin maaş bordrosu bilgilerinin evraklar arasına eklenmesi, başvurunun onaylanması için büyük önem taşıyor.

İsveç vizeleri en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/isvec-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan detaylı kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İsveç Çalışma İzni

İsveç çalışma izni alma adımlarında kişilerin eğitim durumları en temel kıstasların başında gelmektedir. Lisans ya da yüksek lisans dereceleri olan kişilerin çalışma izni alma aşamasında avantajlı olacaklarının da ayrıca belirtilmesi gerekir.

İsveç'te İş İlanları Nasıl İncelenir?

İsveç iş ilanları kapsamında özellikle uluslar arası şirketleri tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Türkiye’de hizmet veren İsveç şirketleri üzerinden gerekli olan başvuru adımlarını tamamlamanıza imkan tanınmaktadır.

İsveç'e Gönüllü Gitmek Mümkün Mü?

İsveç’e gönüllü olarak gitmenin temel yolu kurumsal olarak hizmet veren uluslar arası yardım kuruluşlarının bir parçası olmaktır. Bu kuruluşların bir parçası olarak sürekli oturum izni alma hakkı almanız mümkün değildir. Sadece dönemsel olarak ülkeye giriş yapmak için makul biri alternatif olacaktır.

İsveç'te Çalışmak Mümkün Mü?

Vize alma adımlarınızın yanı sıra İsveç’te çalışmak için de ayrıca izin almanız gerekmektedir. Bu izin alma adımlarında kişilerin vasıfsız işçi olarak başvurması söz konusu ise iş deneyimlerine dair referansları ve resmi belgeleri sunması olumlu yanıt alınmasını daha kolay bir hale getirecektir.

İsveç'te Yaşamak İçin Ne Gerekli?

İsveç’te yaşamak isteyen kişilerin en sık başvurdukları yollardan bir tanesi aile birleşimi ile alakalı adımların atılmasıdır. Aile birleşimi için eşlerden birinin İsveç vatandaşı olması şartı mevcuttur. Bunun yanı sıra resmi evlilik belgesinin de sunulması gerekir.

İsveç'te Kaçak Çalışma Yolları Nelerdir?

Kaçak olarak çalışan kişilerin tespit edilmesi durumunda anında sınır dışı edilmesine karar verilmektedir. Bu kişilerin yeniden vize alma adımlarını tamamlaması da oldukça zor olacaktır.

İsveç Vatandaşlık Şartları Nedir?

İsveç vatandaşlık şartları arasında kişilerin ülkenin dili ve kültürü hakkında en azından temel seviyede bilgi sahibi olması en temel kıstaslardandır. Bunun için belirli standartlara bağlı olarak sınavlar da gerçekleştirilmektedir.

İsveç’te Çalışmak

İsveç, ülkedeki yabancı uyrukluların çalışmasına imkan veren ülkelerden biridir. Belirli bir mesleğiniz, yabancı dil bilginiz ve sponsorunuz varsa çalışma vizesi başvurusu ile ülkeye giderek mesleğinizi yapabilirsiniz.

İsveç’e İşçi Olarak Gitmek Kaç Ay?

İsveç’e işçi olarak giden kişiler, 44 ay çalışmaları ardından oturum izni alabilir. Oturum izni olmayan kişiler, göçmenlik dairesinden geçici süreli çalışma izni alabilir. İzin süresi, yapılacak işe göre değişiklik gösterir.

İsveç’te Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İsveç’te bir şirkette çalışmak, kendi işine devam etmek veya şirket açmak mümkündür. Bunun için çalışmak isteyen kişilerin yapacakları işleri kanıtlayan belgelerle birlikte çalışma izni vizesi için gereken belgeleri hazırlayarak vize başvurusunda bulunması gerekir.

İsveç’te Yaşamak İçin Ne Gerekli?

İsveç’te yaşamak için turistik ve eğitim vizesi dışında uzun süreli bir vize türüne başvurulması gerekir. Ülkede yaşamak isteyen kişilerin yabancıl dil bilmesi, kültürel uyum sağlaması, geçinebileceğini gösteren gelirini kanıtlaması gibi şartları sağlamasına dikkat edilir.

İsveç’te Gönüllü Çalışmak

İsveç, gönüllü çalışabileceğiniz projelerin açıldığı ülkelerden biridir. Çalışmak isteyen kişiler, göçmenlik dairesinin sitesindeki projelere başvuru yaparak davetiye alabilir. Gönüllü çalışacak kişilerin vize alması da zorunludur.

İsveç’te Kaçak Çalışmak

İsveç, ülkeye gelen yabancı uyruklu kişilerin çalışma izni olmadan çalışmasına izin vermez. Ülkeye gitmek için çalışma vizesi veya uzun süreli farklı bir vize alabilirsiniz. Gittikten sonra ise göçmenlik dairesinden çalışma izni almanız mümkündür.

İsveç Göçmenlik

İsveç’te oturum izni alma, çalışma izni alma gibi işlemlerinizi göçmenlik dairesinden gerçekleştirebilirsiniz. Göçmenlik dairesi, vize tarihleri, projeleri, başvuruları hakkındaki açıklamalarına resmi web sitesinde yer verir.

İsveç Çalışma Vizesi Şartları

İsveç’te çalışmak için mesleki yeterlilik belgesi, yabancı dil bilgisi, sağlık sigortası, geçinebileceğini gösteren gelir belgelerinin sunulması gerekir. Aynı zamanda vize başvurusu için istenen sabit evraklar da hazırlanmalıdır.

İsveç’te Çalışma İzni

İsveç’te çalışma izni alırken öncelikle bir iş bulmaya gayret edin. İş bulamadıysanız bunun için vize alın ancak bu süreç içerisinde bulmaya çalışın.

İsveç’te İş İlanları

İsveç’te iş ilanları hakkında fikir edinebileceğiniz pek çok site olacaktır ve buralardan iş bularak İsveç’te çalışma izni alma oranınızı oldukça yükseltirsiniz.

İsveç’te Yaşamak İçin Ne Gerekli?

İsveç’te yaşamanın pek çok seçeneği vardır. Siz kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Örneğin İsveç’te iş bulduysanız buradan çalışma izni ve ardından oturum alabilirsiniz. Bunun dışında burada yaşayan bir yakınınız var ise bundan da faydalanabilirsiniz. Bunlara ek olarak öğrenci iseniz buraya gelebilirsiniz veya ticaret yapmak, iş kurmak istiyorsanız da İsveç’te yaşamak için ilk adımları atabilirsiniz.

İsveç’te Kaçak Çalışmak

İsveç’te kaçak çalışmanız tespit edilir ise sınır dışı edilirsiniz ve bu sizin için ciddi bir problem doğurabilir. Bu nedenle bir iş bulun ve yasal zeminlere oturan bu iş sayesinde bir çalışma vizesi alın. Aksi takdirde bu süreç sizleri oldukça yıpratacaktır.

İsveç’te İş Bulmak

İsveç’te iş bulmak istiyorsanız alanınızın İsveç’te ne kadar değerli olduğuna bir bakmalısınız. Çünkü alanınıza bağlı olarak oradan vize alabilme ihtimaliniz değişecektir.

İsveç Göçmenlik

İsveç göçmenlerin sempati duyduğu ülkelerden biridir. Pek çok göçmen İsveç’te yaşar ve burada çalışırlar da. Ancak bu aşamada girdikleri işler kaçak iş olmamalıdır ve resmi bir zemine oturmalıdır.

İsveç’e İşçi Olarak Gitmek Kaç Ay?

İşçi olarak İsveç’e gidebilirsiniz ancak bu süreç sizler için daha zorlu olacaktır. Genellikle belli birtakım meslekler vardır ve onların vize alması çok daha kolaydır. Ancak işçilerin vize alması biraz daha zor olabilir. Yine de siz evrakları toparlayıp başvuru yaptıktan sonra en geç birkaç hafta içerisinde sonuçlar açıklanacaktır.

İsveç Göçmenlik Başvurusu 2020

T.C. vatandaşlarının talepleri için İsveç Göçmenlik Ajansı üzerinden harekete geçmesi istenir. Ajansın resmi web sitesi üzerinden yapılan başvuruya karşı belgeler hazırlanır. İsveç Göçmenlik başvurusu 2020 yılında da aynı şekilde yürütülmüş elektronik ortamdan belgelerin ibrazına geçmeniz esas alınmıştır.

Sadece belgelere değil bunun ardından başvuru ödemelerine de yine elektronik ortamdan yer verilir. Mastercard veya VISA kart ödemelerine karşı başvurunuz değerlendirmeye alınır. İsveç Göçmenlik başvurusu 2021 yılında da aile bireyleri üzerinden elektronik olarak gerçekleşir.

Söz konusu çalışmak ise bunun üzerine işveren tekliflerinin paylaşılması da talep edilir. İsveç’e kaçak nasıl gidilir sorgulayanlar ciddi cezalara maruz kalacağını öğrendiği için yerine işveren tekliflerini ele alıyor. İsveç menşeili olan firmaların davetlerine karşı göçmen olarak yerleşme hakkından faydalanmaları esas alınıyor.

İsveç’te yaşamak için ne gerekli soranlara öncelikle 18 yaş sınırı paylaşılır. Bunun ardından vatandaşlık hakkından faydalanmak isteyenlerin belirli bir süre ülkede kalmaları istenir. En az 5 yıl olacak şekilde ikamet ettiğinizi belirtmeniz gerekir. Yasalara göre 3 dilden birine hakim olmak ve yeterlilik sınavlarından geçerli notu almakta önem arz eder.

İsveç iş başvurusu yapmak için direk olarak İsveç Göçmen Ajansı prosedürlerini dikkate almalısınız. Nitekim ajans bünyesinde belirlenen kriterler ve başvuru yönlendirmeleri dikkate alınır. Her bir işlem ajansın resmi sitesi üzerinden gerçekleşir ve belgelerin ibrazına karşı sonuca geçilir.

İsveç’te çalışmak isteyen vatandaşlar işyeri belgelerini yetkili merkezlerden temin etmelidir. İsveç çalışma izni bunların dışında davetiyelere göre ele alınır. Nitekim aile ziyareti, çalışma ve öğrenci vizelerine dair davetiyeler ile sponsorluk evraklarının her biri talep edilir.

Son olarak yerleşme, göçmenlik ya da çalışma söz konusu olunca İsveç vatandaşlık şartları da değerlendirmeye alınır. Bunun için T.C. vatandaşlarının en az 5 yıl süreyle ülkede ikamet etmiş olması önemli. Toplumu uyumlu ve dil yeterliliğine sahip olan vatandaşlara onay verilir. Hatta dil yeterlilik sınavlarının dahi gerçekleşmesi söz konusudur. Tüm bu adımlara karşı başvurularını iletenler birkaç ay içerisinde sonucu öğrenir. Ortalama 3 aylık yasal sürece yer verilir.

İsveç'te Çalışma İzni

Çalışma iznine sahip olmak isteyen T.C. vatandaşlarının iş teklifi almaları önem arz ediyor. Aksi taktirde İsveç’te çalışma izni için ülkeye giderek iş aramaya başlamanız mümkün olmaz. Seyahat amacı çalışmak ise bunu kanıtlar nitelikte olan tekliflere ihtiyaç duyulur ve belgeler üzerinden ispatlanması istenir.

İsveç iş vizesi sahibi olmak adına işveren tarafından gönderilen davetiyeleri ibraz etmeniz en doğrusu olacaktır. Bu şekilde 3 aydan uzun süreli olan çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Hatta 1 yıllık çalışma programlarına karşı İsveç Nüfus Sicili üzerinden kayıt işlemlerine dahi geçerek yerleşme hakkına dair başvuruda bulunabilirsiniz.

Söz konusu çalışma olduğu zaman İsveç göçmenlik başvurusu 2020 şartlarına da göz atarak harekete geçilebilir. Bunun için belgelerin hazırlanması istenir ve başvuru ödemesi gerçekleşir. İsveç Göçmen Ajansı bünyesinde yürütülen başvurulara karşı birkaç iş günü içerisinde yanıtı öğrenmeniz esas alınır.

İsveç göçmenlik başvurusu 2021 yılında da önce elektronik ortamdan gerçekleşir. T.C. vatandaşlarının online başvuruda bilgilerini girmeleri ve ardından özlük belgelerinizi hazırlamaları istenir. Her bir belgenin konsolosluk üzerinden alınan randevuya karşı ibrazı gerçekleşir.

Kimliğin kanıtlanması ve reşit yaşta olmak şartıyla İsveç’te yaşam yani yerleşme hakkını değerlendirmeye alabilirsiniz. Bunun için daimi ikametgaha sahip olmanız ve dil yeterlilik sınavlarından geçmeniz de önem arz ediyor. Dil yeterliliği kadar adli sicil kaydının temiz tutulması da yerleşme hakkından faydalanmak adına dikkate alınmakta.

Söz konusu yerleşme ise İsveç vatandaşlık şartları nelerdir dikkate alabilir ve kriterlere uygun olanlar müracaat edebilir. Bunun için 5 yılı aşkın süredir İsveç’te ikamet ediyor olmanız değerlendirilir. Aynı zamanda en az 1.5 yıl kadar ülkede çalışıyor olmakta vatandaşlık hakkına dair dikkate alınmakta.

İsveç çalışma izni, oturum ve vatandaşlık prosedürleri konsolosluk bünyesinde belirlenmiştir. Geriye vatandaşların tüm bu kriterleri dikkate alarak harekete geçmeleri kalmıştır. Şöyle ki şartlara uygun olanlar elektronik ortamdan başvurularını iletir. Başvuru formu üzerine girilen bilgiler ele alınır ve belgeleriniz incelenir. Aynı zamanda izne dair harç ile başvuru ödemelerine geçmeniz beklenir ve bu adımlara karşı talebiniz değerlendirilir.

Isveç Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden iş sözleşmeniz ve çalışma izni için gerekli evraklarınızı sunarak doğrudan İsveç Göçmen Ajansı’na çalışma izni başvurusunda bulunmalısınız.

Isveç Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Başvurunuzun tamamlanmasının ardından ortalama 45 ila 60 gün arasında sonucunuz çıkar.

Isveç Vatandaşı Nasıl Olunuyor?

İsveç vatandaşı olmak isteyen kişilerin 18 yaşından daha büyük olması, en az İsveç içerisinde 1,5 yıl çalışmış olmasa da vatandaşlık için dil yeterliliğinin sağlanması ve en az 5 yıl İsveç’te yaşamış olması gerekir.

İsveç Çalışma İzni Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekilebilir;

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×