İsveç vatandaşlık işlemleri

İsveç vatandaşlık işlemleri

İsveç’te çalışan ya da oturum izni almış kişilerin, İsveç vatandaşları ile aynı yasal haklara sahip olmak için çeşitli İsveç vatandaşlık işlemleri ile İsveç vatandaşlığına hak kazanması gerekiyor.

İsveç’te oturma ya da çalışma izni alan vatandaşlar, belirli bir süre İsveç’te bulunma hakkı kazanıyor. Ancak bu kişiler kendilerine verilen vize süresi boyunca ülkede göçmen olarak kabul ediliyor ve İsveç vatandaşlarının sahip olduğu tüm yasal haklara sahip olamıyor. İsveç’te daha uzun yıllar boyunca yaşamak ve İsveç vatandaşlarının yasal haklarına sahip olmak isteyen kişilerin ise İsveç vatandaşlık işlemleri için ülkemizde bulunan İsveç Konsoloslukları ya da İsveç İçişleri Bakanlığı ile iletişime geçmesi gerekiyor.

Kişilerin İsveç vatandaşlık işlemleri kapsamında değerlendirilebilmesi için kendisinden istenilen bazı şartları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerin öncelikle 18 yaşından büyük olması ve en az 5 yıl boyunca İsveç’te yaşamış olması gerekiyor. 5 yıl boyunca İsveç’te yaşayan kişilerin, İsveç anayasasında belirtilen 3 dilden en az birini biliyor olması ve yabancı dil yeterliliğini sınav ile kanıtlamış olması gerekiyor. Kişilerin toplumsal uyum yeterliliği için ise en az 1,5 yıl İsveç’te çalışmış olması ya da uyum kursunu tamamlamış olması gerekiyor.

Daha önce İsveç’te yaşamamış kişiler, İsveç vatandaşı ile evli olsa dahi vatandaşlık başvurusu yapamıyor. Ancak İsveç vatandaşı ile evli birisinin çocuğu, İsveç’te doğmamış olmasına rağmen vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyor. Bununla İsveç’te oturum izni almış yabancı ülke vatandaşı kişilerin İsveç’te doğan çocukları ailesinin vatandaşlığına bakılmaksızın İsveç vatandaşı olarak kabul ediliyor.

İsveç vatandaşlık işlemleri kapsamında, vatandaşlık başvurusu yapabilmek için bir diğer alternatifi de spor, bilim ve sanat gibi dallarda ülkeye fayda sağlayabilecek olmasıdır. Dünya genelinde İsveç’in uluslararası alandaki başarısını bilim, sanat ve kültürel anlamda arttırabilecek kişilere de İsveç tarafından vatandaşlık verilebilmektedir. Ancak bu kişilerin İsveççe bilmesi ve ülkeye uyumunu kanıtlaması için en az 1,5 yıl İsveç’te çalışmış olması da gerekiyor.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye