İsveç Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsveç vatandaşlık işlemleri

İsveç’te çalışan ya da oturum izni almış kişilerin, İsveç vatandaşları ile aynı yasal haklara sahip olmak için çeşitli İsveç vatandaşlık işlemleri ile İsveç vatandaşlığına hak kazanması gerekiyor.

İsveç’te oturma ya da çalışma izni alan vatandaşlar, belirli bir süre İsveç’te bulunma hakkı kazanıyor. Ancak bu kişiler kendilerine verilen vize süresi boyunca ülkede göçmen olarak kabul ediliyor ve İsveç vatandaşlarının sahip olduğu tüm yasal haklara sahip olamıyor.

İsveç’te daha uzun yıllar boyunca yaşamak ve İsveç vatandaşlarının yasal haklarına sahip olmak isteyen kişilerin ise İsveç vatandaşlık işlemleri için ülkemizde bulunan İsveç Konsoloslukları ya da İsveç İçişleri Bakanlığı ile iletişime geçmesi gerekiyor.

Kişilerin İsveç vatandaşlık işlemleri kapsamında değerlendirilebilmesi için kendisinden istenilen bazı şartları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerin öncelikle 18 yaşından büyük olması ve en az 5 yıl boyunca İsveç’te yaşamış olması gerekiyor. 

5 yıl boyunca İsveç’te yaşayan kişilerin, İsveç anayasasında belirtilen 3 dilden en az birini biliyor olması ve yabancı dil yeterliliğini sınav ile kanıtlamış olması gerekiyor. Kişilerin toplumsal uyum yeterliliği için ise en az 1,5 yıl İsveç’te çalışmış olması ya da uyum kursunu tamamlamış olması gerekiyor.

Daha önce İsveç’te yaşamamış kişiler, İsveç vatandaşı ile evli olsa dahi vatandaşlık başvurusu yapamıyor. Ancak İsveç vatandaşı ile evli birisinin çocuğu, İsveç’te doğmamış olmasına rağmen vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyor. Bununla İsveç’te oturum izni almış yabancı ülke vatandaşı kişilerin İsveç’te doğan çocukları ailesinin vatandaşlığına bakılmaksızın İsveç vatandaşı olarak kabul ediliyor.

İsveç vatandaşlık işlemleri kapsamında, vatandaşlık başvurusu yapabilmek için bir diğer alternatifi de spor, bilim ve sanat gibi dallarda ülkeye fayda sağlayabilecek olmasıdır. Dünya genelinde İsveç’in uluslararası alandaki başarısını bilim, sanat ve kültürel anlamda arttırabilecek kişilere de İsveç tarafından vatandaşlık verilebilmektedir. Ancak bu kişilerin İsveççe bilmesi ve ülkeye uyumunu kanıtlaması için en az 1,5 yıl İsveç’te çalışmış olması da gerekiyor.

İsveç oturum izni için gerekli evraklar

İsveç’te çalışmak ya da eğitim almak için yaşamak isteyen kişilerin başvurması gereken İsveç oturum izni için gerekli evraklar nelerdir? Başvuran kişilerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?

İsveç’te çeşitli nedenlerle yaşamak isteyen bireylerin, oturum izni vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Oturum izni vizesi için kişinin İsveç vatandaşı ile evli olması ya da İsveç’te oturum izni vizesine sahip Türk vatandaşı ile evli olması gibi şartlar aranıyor. İsveç oturum izni için gerekli evraklar ise İsveç Konsoloslukları tarafından belirlenmektedir.

Oturum izni vizesi için başvuru yapacak kişilerde aranan ilk kriter, İsveç vatandaşı ya da İsveç’te oturum izni vizesi olan birisi ile evli olmak. Eş durumundaki kişiler, aile birleşimi sebebi ile İsveç oturum izni vizesi için başvuru yapabiliyor. Bu kişilerin İsveç oturum izni için gerekli evraklar arasına evlilik cüzdanı ve evliliklerinin gerçek olduğunu kanıtlayacak evrakları da eklemesi gerekiyor. Konsolosluğa başvuru sırasında teslim edilen tüm evrakların yeminli tercüman tarafından İsveççeye tercüme edilmesi de gerekiyor.

İsveç oturum izni alacak kişi evlilik şartını karşılamıyor ise İsveç’te gayrimenkul yatırımı yapmış olması ya da İsveç’te çalışmak istemesi gerekmektedir. İsveç’te en az 300 bin Euro değerinde gayrimenkul yatırımı yapan kişilere konsolosluk tarafından 5 yıl geçerli oturum izni vizesi verilmektedir. 

İsveç oturum izni için gerekli evraklar yanında kişinin sahip olduğu gayrimenkulün tapusu ve bu evrakların İsveççe tercümesini de evraklar arasına eklemesi gerekiyor. İsveç’te bulunan gayrimenkul ile oturum izni vizesi alan kişilerin, vize bitiş tarihinde hala gayrimenkulün kendinde olması halinde vize süresi de 5 yıl uzatılmaktadır.

İsveç’te yaşamak için yapılabilecek son başvuru türü de çalışma vizesidir. Çalışma vizesi için başvuru yapan kişilerin İsveç oturum izni vizesi için gerekli evraklar arasına eğitim ve mesleki yeterlilik düzeyini bildiren evraklar ile birlikte İsveç’te çalışmak istediği sektörü de belirtmesi gerekiyor.

Yapılan kontroller ile birlikte kişinin çalışmak istediği sektörde çalışan eksiği olması durumunda kişiye 5 yıl süreli çalışma izni vizesi verilebiliyor. Bu sayede kişi bu süre içerisinde İsveç’te yaşama hakkı kazanabiliyor.

İsveç vatandaşlık hakkı almak her insanın doğal haklarından birisidir. Bu hakka sahip olabilmek için belirli şartlar getirilmiştir ve bu şartların sağlanması dahilinde İsveç vatandaşlık hakkı kazanılmış olacaktır.

İsveç vatandaşlığı kazanmak demek, İsveç’te seçme ve seçilme hakkına sahip olmak, Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde rahatlıkla dolaşabilmek, memur vs. gibi olma haklarının kazanılması demektir. İsveç’te vatandaşlığın en hızlı kazanılma yolu İsveç’te ikamet etmiş olmaktır. Uzun yıllar burada kalan kişiler daha kolay vatandaşlık alabiliyorlar.

İsveç vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/isvec-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İsveç Vatandaşı Olan Biri ile Evli Olmak

İsveç vatandaşlığa geçiş için iki farklı prosedür vardır. Bu prosedürlerden kısa olana göre, vatandaşlık sahibi olabilmek için en az 18 yaşında olmak,5 yıldır İsveç’te yaşıyor olmak, topluma ayak uydurabilmek, 3 dilden en az birini bilmek ve en az 1,5 yıl İsveç’te çalışmış olmak şartları vardır. Ama eğer bir İsveç vatandaşı ile evlenildiyse, bu kişiler için prosedür çok daha kolaydır. 

Uzun prosedürde 10 yıl boyunca İsveç’te ikamet etmiş olmanın yanı sıra dillerden birinin bilinmesi ve topluma ayak uydurabilme durumunun kanıtlanmış olması gerekir ve bu prosedürde çalışma zorunluluğu yoktur.

İsveç Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

    İsveç vatandaşlığı için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve tamamlanan evrakların İsveç Konsolosluğu’na iletilmesi gerekmektedir.

  • İsveç oturma iznine sahip olunmalıdır ve bu belgenin imzalı hali,
  • Güncel pasaport ve bütün sayfaların fotokopisi,
  • Son altı ayda çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
  • Evli iseniz evlilik belgesi,
  • Biriyle aynı işteyseniz, şirket bilgileri ve çalışıldığına dair faaliyet belgesi,
  • Üç ana dilden en az birinin bilindiğini kanıtlayan belge,
  • İsveç toplumuna ayak uydurulacağını kanıtlayan belge.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×