İsveç vize işlemleri

İsveç vize işlemleri

Çeşitli nedenlerle İsveç’e seyahat etmek isteyen vatandaşların İsveç vize işlemleri sırasında dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

İsveç’e, turistik, eğitim, sağlık, çalışma ya da aile ziyareti gibi çeşitli sebeplerle seyahat etmek isteyen vatandaşların İsveç Konsoloslukları ya da Büyükelçiliği ile iletişime geçerek seyahat amacına uygun vize için başvuru yapması gerekiyor. Vize başvurusu yapacak kişilerin, başvurduğu vize türüne uygun evrakları randevu tarihine kadar bir araya getirmesi gereklidir.

İsveç vize işlemleri için kişinin teslim etmesi gereken evraklar, vize türüne göre de farklılık gösteriyor. Turistik amaçlı seyahat düzenleyecek kişilerin öncelikle seyahat süresini belirlemesi gerekiyor. 90 günden daha kısa sürecek seyahatler için İsveç Schengen vizesi için başvuru yapılması gerekiyor. Schengen vizesi için yaptığı başvuru kabul edilen kişi, aldığı vize süresi boyunca seyahati İsveç’ten başlamak üzere diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebiliyor.

Planlanan seyahat 90 günden daha uzun sürecekse İsveç vize işlemleri sırasında kişinin seyahat süresini belirtmesi gereklidir. Seyahati 90 günden daha uzun sürecek vatandaşların, seyahat amacına uygun vize için başvurması, başvurunun onaylanması için oldukça önemlidir. Yanlış vize türüne başvuru yapan kişilerin yaptığı vize başvuruları da konsolosluk tarafından reddedilmektedir.

Çalışma izni vizesi için başvurusu yapacak kişilerin İsveç vize işlemleri sırasında, evraklar arasına çalışmak istediği şirketten aldığı davetiye mektubunu, davetiye almamışsa eğitim bilgilerini ve çalışmak istediği sektörü belirten evrakları teslim etmelidir. Eğitim vizesi için başvurusu yapan kişilerin ise öğrenim görmek istediği okul ve İsveç’te kalacağı süreyi belirten evraklarla birlikte başvuru yapması gerekiyor. Aile ziyareti için İsveç’e seyahat edecek kişilerin ise İsveç’te yaşayan aile bireyi ya da akrabasından aldığı davetiye mektubunu ve seyahat edeceği akrabası ile birlikte çekilmiş fotoğrafları da evraklar arasına eklemesi gereklidir.

Başvuru sırasında eksik evrak veren kişilerin başvurularının reddedilme ihtimali de bulunuyor. Vize başvurusu reddedilen kişilere, başvuru ücreti geri ödenmediği için başvuru sırasında kişilerin teslim ettiği evrakları detaylı şekilde incelemesi gerekiyor. Başvurusu reddedilen kişinin, İsveç vize işlemleri kapsamında yeniden değerlendirilebilmesi için 28 gün içerisinde ret kararına itiraz etmesi ve yeniden vize başvurusu yapması gerekiyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye