İsveç Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
İsveç Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsveç Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

İsveç Vize Başvuru İşlemleri

İsveç Turistik Vize

Turistik bir gezi yapmak istediğinizde İsveç oldukça ilgi çekici olacaktır. Bu gezi için yapmanız gereken ilk şey İsveç turistik vize edinmektir. Vize başvurusunda bulunurken bireysel başvuru yapabileceğiniz gibi bir vize merkezi ile anlaşmanız da mümkündür.

İsveç vatandaşlık işlemleri

Vizeleri temin etmenizi kolaylaştıran firmalar ile anlaştığınızda vakitten kazanma imkânı bulursunuz. Çünkü İsveç konsolosluğu tarafından belirlenen bazı evraklar ve başvuru için önceden tayin edilmiş kurallar bulunmaktadır.

Vize firmaları, bu konulara hâkim olduğu için sizin işinizi çok daha kısa sürede halledecektir. Size de yapacağınız harika tatili planlamak için daha fazla zaman kalacaktır.

Her zaman bir konuda uzman kişiden destek almak sizin yararınıza olur. Söz konusu İsveç turistik vize başvurusu olduğunda da bizim gibi alanında uzmanlaşmış kişilerden yardım isteyebilirsiniz.

Özellikle Schengen vizesi evraklarının hazırlanmasında güncel koşullara göre adım atmak gerekir. Doğru evrakların doğru zamanda uygun yerde olması için yapacağımız yönlendirmelere güvenebilirsiniz. Kimi zaman turistik vize mevzuatında çeşitli değişikliler meydana gelir. Bizler bu süreci yakından takip etmekteyiz.

İsveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç vize başvurusu için schengen vize prosedürüne göre vize adaylarının konsolosluktan randevu alarak başvuru işlemlerini eksiksiz evrakla tamamlamaları gerekmektedir.

İsveç Vize Ücreti Ne Kadar?

İsveç vize ücreti için 65 Euro harç bedeli ödenmesi gerekmektedir. Vize harç bedeli konsolosluğun verdiği banka numarasına yatırılur.

İsveç Vizesi Almak Zor Mu?

isveç vizesi almak için konsolosluk prosedürüne uymanız yeterli olacaktır. Prosedür şartları yerine getirilerek vize başvurusu tamamlanacaktır.

İsveç Turistik Vize  Gerekli  Belgeler

İsveç turist vizesi için gerekli evraklar 2019, 2020 ve en güncel haliyle sürekli takip edilmelidir. Doğal güzellikleriyle tam bir seyahat planı merkezi olan İsveç’e gitmekten küçük ayrıntılar sebebiyle mahrum kalmak istemezsiniz.

İsveç Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
İsveç Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz

İskandinavya yarımadasında yer alan İsveç’in batısında Norveç yer alırken güneyinde Baltık denizi vardır. Bu kadar bilgi dahi İsveç’e seyahat etmek için yeterli bir nedendir.

İsveç turist vizesi nasıl alınır sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu konuda bilmeniz gereken ilk husus, İsveç’in Schengen bölgesine dahil olduğudur.

Bu vizeye başvururken şu belgelere sahip olmanız gerekir:

 • Yakın tarihli pasaportunuz olmalıdır. On yıldan uzun süredir var olan pasaportlar kullanılmaz. Ayrıca İsveç turist vizesi başvurusunda kullanılacak pasaportun boş iki sayfası bulunmalıdır.
 • Yolculuğu yapacak kişi tarafından bir başvuru formu doldurulur. Bütün bilgilerin eksiksiz olarak yer almasına özen göstermelisiniz. Bu belgenin ıslak imza ile sonlanması gerekir.
 • T.C kimlik numaranızın yer aldığı kimlik belgeniz gereklidir.
 • Biometrik olarak çektireceğiniz 35×45 mm boyutunda fotoğrafınız da başvuru esnasında sizden istenecektir. Bu biyometrik fotoğrafın müracaat gününden en fazla 180 gün önce çektirilmiş olması şartı bulunmaktadır.
 • Seyahat sağlık sigortası adı verilen sigortanızın da hazır olması gerekir.
 • İsveç turist vizesi başvurusu esnasında içerisinde belli bir miktarda para bulunan banka hesap numaranız da istenir.
 • Belirli bir işte çalışıyorsanız maaş bordrosu da bu başvuruda yer alacaktır. Aynı zamanda maaş hesap hareketlerinizin son üç aylık dökümü de yer almalıdır.
 • Gereken önemli bir diğer belge de SGK hizmet döküm belgesidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği İsveç turistik vizesi başvuru esnasında istenen belgelerdendir.

Burada vize başvurusu hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Bu konuda kesin bilgi edinmek için İsveç konsolosluğu takip edilmelidir. En doğru ve güncel bilgiye oradan ulaşmak mümkündür.

İsveç vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/isvec-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İsveç Turistik Vize Dilekçe Örneği

Gerekli belgeleri bir araya getirdikten sonra vize almak için bir dilekçe yazmanız gerekir. Çoğu insan resmî yerlere dilekçe yazarken zorluk yaşar. Bu konuda da yanınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler için İsveç turistik vize dilekçe örneği sunmak istiyoruz. Öncelikle bu dilekçede bulunması şart olan unsurlardan bahsetmekte fayda vardır. Bu unsurlar şunlardır:

 • Neden İsveç’i tercih ettiğinizin bilgisi dilekçenizde bulunmalıdır.
 • İsveç’e gideceğiniz ve oradan döneceğiniz tarihi belirtmeniz gerekir.
 • Belirli bir işiniz yoksa ya da öğrenciyseniz oradaki masraflarınızı kimin karşılayacağını yazmalısınız. Hatta sponsorunuzun dilekçesini de eklemeniz oldukça etkili olacaktır.
 • Sponsorunuz olmadan bir gezi planlıyorsanız kişisel bütçenizi kanıtlayan banka hesabınızı göstermelisiniz.
Dilekçeyi yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüm bilgilerin doğru bir şekilde yazılı olmasıdır.

Özellikle belirtiliniz dönüş tarihine riayet etmezseniz orada çeşitli sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Bu dilekçeyi ilettikten sonra İsveç turist vizesi kaç günde çıkar sorusunu sormaya başlayabilirsiniz. Bu sürenin hızlı geçmesini istiyorsanız gerekli belgeleri yolculuğunuzdan kısa bir süre önce bir araya getirmelisiniz.

Eskiyen bir belgeniz ya da eksik evrakınız yoksa bir hafta gibi bir sürede vizeniz çıkacaktır.

İsveç turistik vize başvurusunda form oldukça büyük öneme sahiptir. Yolculuğu gerçekleştiren kişiler hakkında tüm detaylar bu formda yer alır.

Formu doldururken Türkçe ya da İngilizce kullanabilirsiniz. Hatta İsveç dili dahi tercih edebilirsiniz. Bu formu doldururken İsveç konsolosluğu tarafından doldurulması gereken bir bölüm yer alır.

O bölümü boş bırakmanız gerekir. Ancak kalan tüm sorular detaylı bir şekilde cevaplandırılmalıdır. Özellikle oraya gittiğinizde kalacağınız yeri net olarak belirtmelisiniz.

İsveç vize başvurusu için bedelsiz bir şekilde sunulan vize talep dilekçesi ve örneklerine >> schengenvize.net/isvec-vize-dilekcesi sayfasından ulaşabilirsiniz.

İsveç Ticari Vize

İsveç’te düzenleyeceğiniz ticari içerikli organizasyonlar, yapacağınız işbirlikleri ve katılacağınız fuarlar için ihtiyaç duyduğunuz vize çeşiti İsveç ticari vize olacaktır. Ticari vizenin orada kalınacak gün sayısına göre iki çeşidi vardır. Bunlardan ilki kısa süreli başvuruyken ikincisi uzun süreli başvurudur. İş amacıyla yapılan İsveç seyahatlerinde ticari vize almak zorunludur.

İsveç ticari vize başvurusu esnasında İsveç’ten gelecek bir davetiye mektubu oldukça önemlidir. İsveç Konsolosluğu’na hitap edilerek yazılan bu mektup vize alma sürecinize hız verecektir. Özellikle iş seyahatinizin masraflarını İsveç firması karşılıyorsa çok rahat bir vize süreci yaşarsınız.

İsveç Ticari Vize Gerekli Evraklar

Herhangi bir vize alınması gerektiğinde bir araya getirilmesi gereken belgeler vardır. Bu belgeler ülkelerin konsoloslukları tarafından belirlenir. İsveç ticari vize için de aynı durum söz konusudur.

İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen belgelerin başvuru esnasında eksiksiz yer alması gerekir. Bu süreçte bizim gibi bir danışmanlık firmasından yardım alırsanız daha rahat edebilirsiniz.

Çünkü konsolosluklar zaman zaman gerekli evraklar konusunda değişiklik yapar. Başvurunuzun eksik evrak gibi bir sebeple geri çevrilmesi size zaman kaybettirir. İsveç ticari vize evrakları şu şekildedir:

 • On yıldan eski olmayan pasaport,
 • Yakın zamanda çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet),
 • Kimliğinizin her iki yüzünün çekilmiş fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğidir.

Genel olarak başvuru esnasında istenen evraklar bunlardır. Ancak sahip olduğunuz özelliklere göre sizden talep edilecek belgeler değişiklik gösterecektir. Eğer SGK’ye bağlı olarak çalışan bir kişi iseniz;

 • İşveren tarafından şirketin antetli kağıdına yazılmış imzası ve kaşesi bulunan vize talep dilekçesi,
 • İsveç’ten davetiye gönderen şirketin kaşeli ve imzalı ticari davetiyesi,
 • Vergi levhası, imza sirküleri gibi güncel şirket evrakları,
 • E devlet üzerinden ulaşılabilen 4 A hizmet döküm belgesi,
 • Son üç aylık hesap hareketlerinin yer aldığı şirket banka hesap dökümü belgeleri de sizden istenir.

Şirket sahiplerinin İsveç vize başvuru esnasında kullandığı evraklar da benzerlik gösterir. Ancak SGK’ye bağlı çalışanlar kişilerden 4 A hizmet döküm belgesi istenirken şirket sahiplerinin 4 B hizmet döküm belgesi alınır.

Çiftçiler de çeşitli sebeplerle İsveç’e iş gezisi düzenleyebilir. Çiftçi İsveç ticari vize başvuru evrakları da yukarıda sayılanlarla aynıdır. Ancak bağlı bulunduğu ziraat odasından temin edebileceği çiftçi belgesinin bulunması gerekir. Orijinal belgenin sunulması şarttır.

Ticari maksatla herhangi bir fuara katılım göstermek için İsveç’e gidecekseniz başvuru için gerekli evraklar arasında giriş kartınız da yer alması gerekir. Eğer bu mümkün değilse fuara davetli olduğunuzu ya da katılacağınızın kesinliğini çeşitli belgelerle kanıtlamalısınız.

Bütün bu belgelere ek olarak İsveç konsolosluğu tarafından başka belgeler talep edilebilir. Ülkemizdeki ve İsveç’teki şirketlerin arasında bulunan ilişkinin gerçekliğini sorgulayabilir. Bu ilişkiyi ispat etmeniz istenebilir. Farklı firmalarla yapılacak görüşmelerde destekleyici belgeler önemli yer tutar.

İsveç Aile Ziyareti vize

İsveç’e gitmek isteyenler öncelikle ülke tarafından onaylanması gerekir. Bu süreçte Türk vatandaşların yapması gereken şey İsveç Konsolosluğu’na gitmektir. İsveç Büyükelçiliği İstanbul ve Ankara’da bulunmaktadır. İstanbul’da da bulunan İsveç Konsolosluğu İstanbul’un gözde ilçesi olan Beyoğlunda yer almaktadır. Ankara’da ise Kavaklıdere’de yer almaktadır. İsveç aile ziyareti yapmak isteyenler için gerekli kurallar ve şartlar bulunmaktadır. Bu kuralları sağlayan kişiler kolaylıkla İsveç aile ziyareti vizesi alabilirler.

İsveç izlesin de meslek ve kişi durumuna göre evrak listesi değişiklik göstermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna güvence açısından bağlı olarak çalışan,Firma ve şirket sahipleri,Emekli kişiler,Öğrenim görmeye devam eden kişiler,Çiftçiler gibi…

Herkesin kendine özel evrakları bulunmaktadır. Bu evrakları sizinle yazımızda paylaşacağız.

İsveç Aile Ziyareti Gerekli Evraklar

Ev hanımları için, İsveç aile ziyareti vizesi gerekli evraklar;

 • Seyahat için pasaport, dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır.
 • Eğer eski bir pasaport varsa bu pasaportun imzalanmış olması ve 10 seneden alınmamış olması gerekir.
 • En az 2 boş vize sayfası içeren pasaport olmalıdır.
 • Vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekir.
 • İsveç formunun 37. Maddesinde diğeri son maddede olmak üzere iki adet imza alanı bulunur. Bu alanlar imzalanması gerekir.
 • İngilizce olarak hazırlanmış, doldurulmuş ve imzalanmış Ek-D aile formu, imzaladığınız formun altına tarihi eklemelisiniz. Beyaz zemin üzerine iki adet 35×45 mm biyometrik fotoğraf çekilmelidir. Fotoğraf, son 6 aya ait olmalıdır.
 • Fotoğraf çekerken yüzü kameraya dönük olmalı ve kafası düz olmalıdır. Yüzün boyutu (saç dahil) çene altından alınana kadar 25 ile 30 mm arasında olmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Ziyaret edilecek ailenin 1. derece yakın olması önemlidir (anne, eş, çocuk, baba) iş evrağı olması gerekir.

* Fotoğraf kuralları bu süreçte önemli bir rol oynar. Bu nedenle bu kurallara dikkat etmekte fayda var.Ek-D aile formuna web sitemizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.irket çalışanı birisi için gerekli evraklar:

 • SGK işe giriş bilgisi (işyerinden alınması gerekir)
 • SGK hizmet döküm belgeleri (Son ay maaş bordosu)
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • Firmanın en son Ticaret Sicil Gazetesi kopyası,
 • Firmanın 3 aydan eski olmayan Faaliyet belgesi örneği ve kopyası (şirkete bağlı olduğu odadan son 3 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir)
 • Şirketin antetli kağıdına İsveç Konsolosluğu için yazılmış ve firma sorumlusunun imzalamış olduğu iş ve meslek bilgilerini içeren bir dilekçe olması gerekir

*Eğer bu kişi Şirket ortağı ise SGK hizmet dökümü, işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu yerine bağ-kur hizmet dökümü verilmektedir.

Emekli birisi için gerekli evraklar:

 • Emeklilik karnesi, emekli kartı veya emekli olan kişinin emekli maaşını yattığı banka hesabı ya da buna benzer emekliliği belirten belgeler olması gerekmektedir.
 • Bu kişi seyahat masraflarının İsveç konsolosluğu tarafından ödeneceğini belirten nemli bir dilekçe imzalamalıdır. (Bu dilekçe İngilizce yazılmalıdır)
 • Başvuran kişi tarafından yazılmış, seyahat sebebi ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağını belirttiği İsveç vize talep dilekçesi gerekir. (Bu dilekçenin İngilizce olarak yazılması önemli kuraldır.)

Şirket çalışanı birisi için gerekli evraklar:

 • İsveç’ten size gönderilen veya fakslanan davet mektubunu, İsveç veya İngilizce dillerinde birisiyle yazılmış imzalanmış, tarih atılmış şekilde olmalıdır.

İsveç’te ziyaret edilecek aile için gerekli olan belgeler

 • İlk olarak gerekli belgelerin olması gerekmektedir. Bu belgelerden birisi personbevis belgesidir. İsveç’te bulunan en yakın Vergi dairesinden veya internet sitesinden kolaylıkla alınabilir. Bu belgenin son 3 ay içerisinde düzenlenmiş olması gerekir.
 • Bu süreçte masrafları karşı taraf karşılayacaksa Skatteverket veya Lönespecifikation ismi verilen seyahat masraflarının nasıl bir şekilde karşılanacağını gösteren belgeler eklenmesi gerekmektedir. (Bu belgeler de 3 aylık maaş bordrosu, banka hesap dökümü, tapu ya da araç ruhsatı gibi belgeler olması gerekmektedir.)
 • İsveç kimliği ve pasaportunun fotokopisi ya da tek pasaportu veya okul mezunu fotokopisinin olması gerekir.
 • Evli olan yolcuların evlilik cüzdanının fotokopisi,
 • Tam vukuatlı nüfus kayı örneğinin olması gerekir.
 • Eğer varsa araç ruhsatı, kira kontratı tapu gibi belgelerin fotokopisini olması gerekmektedir.

İsveç Transit Vize

İsveç transit vize alabilmek için gerekli olan bazı evraklar vardır ve bu evraklar İsveç Konsolosluğu tarafından görevli olan hizmet binalarına iletildikten sonra vize başvurusu tamamlanmış olur. Belgelerin eksiksiz olması ve doğru bilgilerle doldurulmuş olması önemli bir husustur.

İsveç Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

 • İsveç transit vize başvuru formu,
 • Güncel pasaport ve kimlik fotokopisi,
 • Güncel olan ve istenilen ebatlarda iki adet biometrik fotoğraf,
 • İsveç Konsolosluğu’na hitap edilerek yazılan vize talep dilekçesi,
 • Uçak rezervasyon bilgileri
 • Aktarma yapılacak olan ana ülkeye giriş için alınmış olan vize,
 • Seyahat sağlık sigortası.

İsveç Erasmus Vize

Erasmus, ülkeler arasında öğrenci değişimi programları gibi bir programdır ve öğrencilerin kişisel gelişimlerine ve mesleki yetilerine artılar kazandırabilmek için 2 ay ile 12 ay arası kadar başka bir ülkede eğitim gördüğü programdır. İsveç Erasmus vize hakkında detaylı bilgiler almak ve gerekli olan evrakların hazırlanması sürecinde profesyonel destek alabilmek için schengenvize.net ile iletişime geçebilirsiniz.

İsveç Erasmus vizesi, İsveç’te eğitim görmek ya da yarım kalmış olan eğitimlerini tamamlaması için gerekli olan vize çeşididir. Konsolosluk tarafından istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlamalı ve okulunuzun Erasmus bölümüne ileterek işlemleri tamamlayabilirsiniz.

İsveç Erasmus Vize İçin Gerekli Evraklar

İsveç Erasmus vizesi ile öğrenci vizesi çoğu bakımdan farklıdır. Sadece Erasmus için belirli süre hibe edildiğinize dair izin belgesi gerekmektedir. Gerekli olan tüm belgeleri hazırlayarak okulunuza iletebilir ve İsveç Erasmus vize için başvuruları başlatmış olursunuz.

 • Eksiksiz olarak doldurulmuş ve doğru bilgiler içeren İsveç Erasmus vize başvuru formu,
 • İstenen özelliklerde güncel bir adet biometrik fotoğraf,
 • En fazla 10 yıllık olan pasaport ve kimlik arkalı önlü fotokopisi ile tam vukuatlı kayıt örneği,
 • İsveç’te bulunan üniversite tarafından gönderilen kabul belgesi,
 • Okul Erasmus bölümünden alınan izin belgesi ve burs için kabul belgesi,
 • Aylık 850 Euro hesabınızda görünmelidir,
 • Kalınacak süre boyunca geçerli olan 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Yeşillikler, eşsiz görünümlü su kıyıları ve devletin desteklediği para yardımları ile rüya ülkeler arasında ilk başlarda olan İsveç ülkesine ziyaret yapmak isteyenler için hazırladığımız bu yazımızda, İsveç vize ücreti, İsveç öğrenci vizesi ücreti, İsveç transit vize ücreti ve İsveç çalışma vizesi ücreti konularına detayları ile birlikte bir göz atacağız.

İsveç Vize Ücreti

İsveç vize başvurumuzu yapabilmemiz adına konsoloslukta bizden istenilen evraklardan bir tanesi de vize harçlarının ödendiğini gösteren dekonttur.

Bu durum da beraberinde İsveç vize ücreti ne kadar sorusunu getirmektedir. İsveç vizesi alabilmek için, vize harcını ödememiz ve bu dekontu ibraz etmemiz gerekmektedir. İsveç vize ücreti için kesin olarak bir rakam belirtmemiz mümkün olmamaktadır.

Çünkü, bu miktar, vize alan kişinin yaşına, orada kalacağı süreye ve vize çeşidine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Burada önemli olan bir husus, alacağınız vize türüne göre vize ücreti ödemiş olmanızdır. Farklı bir vize ücretinin dekontunu ibraz ettiğinizde vize iptali almanız olasıdır.

 • Turistik vize fiyatlandırması 110 Euro
 • Ticari vizesi fiyatlandırması 110 Euro
 • Transit vize fiyatlandırması 110 Euro
 • Ziyaret vizesi fiyatlandırması 110 Euro
 • Kültürel vize fiyatlandırması 110 Euro
 • Şoför vizesi fiyatlandırması 110 Euro

İsveç vize Ücreti ile İlgili Bilmemiz Gerekenler

 • İsveç vize başvurusu ret cevabı ile sonuçlanırsa, ödemiş olduğunuz vize ücreti iade edilmemektedir.
 • İsveç vize ücreti tek bir başvuru için geçerli olmaktadır.
 • İsveç vize ücreti başka birisine devredilemez veya satılamaz.
 • Başvuru yapmaktan vazgeçmiş olsak bile İsveç vize ücreti geri iade edilmez.

İsveç Vize Ücreti Ne Kadar

İsveç vize ücreti 2020 yılı güncel fiyatları sürekli takip etmek, sizin için oldukça yararlıdır. Fiyatlar ise vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kısa süreli olarak adlandırılan ticari vizeler ve aile ziyaretleri vizeleri, daha uzun süreli olan ve D tipi olarak adlandırılan vizelerden farklı fiyatlarda olmaktadır.

İsveç Öğrenci Vizesi Ücreti

Yeni değişiklik gösteren İsveç Öğrenci Vizesi ücreti, değişiklikten sonraki hali ile, yetişkinler için 1400 TL, 18 yaş altı çocuklar için ise 700 TL olarak belirlenmiştir. Online olarak yapılan başvurularda ücretler kredi kartı veya banka kartı ile de ödenebilmektedir.

İsveç Çalışma Vizesi Ücreti

İsveç çalışma vizesi ücreti için ödenecek tutar 1700 TL’dir. Aile bireyleri için ödenecek ücret ise, yetişkinler için 1280 TL, 18 yaş altı çocuklar için ise 640 TL’dir.

İsveç Transit Vize Ücreti

Transit vize, bir ülkeden başka bir ülkeye geçiş yapmak istiyorsak ve bu geçiş sırasında iki ülke sınırları içerisinde aktarma yapmak mecburiyetinde isek, bu işlem için alınacak kısa süreli vizeye verilen addır. İsveç Transit vize ücreti 1700 TL’dir.

İsveç vize başvurusu yapan kişilerin Konsolosluğa iletmesi gereken belgelerden birisi de vize harcının ödendiğini gösteren dekonttur. Bu nedenle de İsveç vizesi alınabilmesi için vize harcı ödenmelidir. İsveç vize ücreti için net bir miktar söylenemez. Çünkü alınacak olan vize çeşidine, alacak olan kişinin yaşına, vize süresine vs. göre ücretler değişiklik göstermektedir.

Bu nedenle de öncelikle istediğiniz vize türünü bulmalı ve buna göre ücret ödemelisiniz. Çünkü yanlış bir vize türü için ücret ödemişseniz ve dekont buna yönelikse vize reddi alabilirsiniz. Schengenvize.net ile iletişime geçebilir ya da online randevu seçeneği ile iletişime geçerek profesyonel destek alabilirsiniz.

 • Turistik vize, ticari vize, ziyaret vizesi, kültür ve sanat vizesi, öğrenci vizesi vize harcı: 110 Euro
 • 6 ile 12 yaş çocuk vize harcı: 40 Euro
 • 0-6 yaş aralığında olanlara vize harcı yoktur.

*Erasmus vize fiyatı da belirli durumlardan dolayı değişiklik gösterir.

İsveç Vize Ücreti Hakkında Bilgiler

 • İsveç vize ücreti iade edilmemektedir.
 • İsveç vize ücreti devredilemez ve başka birilerine satılamaz.
 • İsveç vize ücreti tek bir başvuru için geçerlidir.
 • İsveç vize başvurusundan ret alınırsa eğer vize ücreti iade edilmez.
 • İsveç vize ücreti sadece İsveç Schengen vizesi için kullanılabilmektedir.

Parlamenter sisteme dayalı meşruti monarşi ile yönetilen ve resmi adı ile İsveç Krallığı olarak bilinen Avrupa birliği ülkesi İsveç’i ziyaret etmek istiyorsanız, bu ziyaretiniz ile ilgili gereken tüm resmi prosedürleri, detayları ile birlikte yazımızın devamında bulabileceksiniz.

İsveç vize ücretleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri için >> schengenvize.net/isvec-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

İsveç Vizesi Fotoğraf Ebatları

Schengen bölgesi olarak adlandırılan 25 Avrupa ülkesine ziyaret için yapılacak vize başvurularında istenilen biometrik fotoğraf ölçüleri 35*45 mm ölçülerindedir. İsveç vizesi fotoğraf ebatları oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur ve biometrik fotoğrafta olması gereken özellikler şu şekildedir.

 • Son üç ay içinde çektirilmiş olması,
 • Kişinin en son güncel halini yansıtmalı,
 • Daha önceki başvurularında kullanılmamış olmalı,
 • Beyaz fon üzerine ve yüzde gölge olmayacak şekilde olmalı.

Biometrik Fotoğrafta Olması Gereken Özellikler:

 • Arka fonu beyaz olmalıdır.
 • 600 Dpi çözünürlükte olmalıdır.
 • Genişliği 30 mm, yüksekliği ise 35 mm olmalıdır.
 • Fotoğrafta saç tepesine kadar olan bölüm 25 mm yüksekliğe sahip olmalıdır. Fotoğraf tepesi ile saç tepesi arasındaki bölümün yüksekliği ise 2 mm olmalıdır.

İsveç Vize Formu

İsveç vizesi alabilmek için Konsolosluk tarafından istenen bazı evraklar vardır ve bu evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi vize alınabilmesi için çok önemlidir. İsveç vize başvuru formu da bu evraklardan birisidir ve önemlidir. İsveç Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan bu başvuru formu, Schengen vize şartları altında hazırlanmıştır ve vize başvuru yapacak olan kişi hakkında detaylı bilgiler elde edilmesini sağlamaktadır. Vize başvuru formu olmayan başvurular kabul edilmemektedir.

Bu form, başvuru yapacak kişinin kendi el yazısı ile doldurulur ve tükenmez kalem ile yazılır. İsveç vize başvuru formu İngilizce, Türkçe ya da İsveççe olarak doldurulabilmektedir. Vize başvuru formu içerisinde bulunan tüm bilgilerin doğru olması ve diğer evraklardaki bilgilerle uyuşması önemli bir konumdadır. Ayrıca bu form içerisinde bildirilmesi gereken önemli bir husus da vize süresi dolduğu zaman ülkeye döneceğinin garantisini vermiş olmasıdır.

Bir diğer önemli nokta da form içerisinde seyahatin amacının açıkça bildirilmesi gerektiğidir. İsveç’te konaklama bilgileri, uçuş bilgileri ve İsveç’te olunan süre boyunca masrafların nasıl karşılanacağını belirten ve bildiren belgeler de kullanılmalıdır.

İsveç vize başvuru formu ile ilgili detaylı bilgiler ve vize başvuru formu doldurma işlemlerinde profesyonel destek alabilmek için schengenvize.net ile iletişime geçebilir ya da web sitede bulunan online randevu seçeneği ile de randevu alabilirsiniz.

İsveç, Schengen ülkelerindendir ve bu ülkeye ne amaçla olunursa olunsun giriş yapılabilmesi için İsveç vizesine sahip olunması gerekmektedir. İsveç vizesi alınabilmesi için gereken bazı evraklar vardır ve istenen evraklar doğru bilgiler ile ve de eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra, doğru bilgiler içeren vize başvuru formuyla birlikte Slovakya Konsolosluğu veya onlar tarafından yetki verilmiş olan hizmet binalarına gidilip başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

İsveç vizesi, birçok farklı kategoriye ayrılmaktadır. İsveç Schengen ülkelerinden olduğu için, İsveç vizesi ile İsveç’te kalınması için izin verilen süre 90 gündür. Eğer 90 günden fazla kalınması gerekiyorsa, bu vize tipi ulusal D vize kategorisinde incelenecektir. Bu vize türünde 90 günden daha uzun süre İsveç’te kalma hakkına sahip olacaksınız ve bu vizeyi alabilmek için başvuruda da teslim edilmesi gereken evraklar vardır.

İsveç Vize Formu Bilgileri

İsveç’e turistik, eğitim, çalışma ya da aile ziyareti gibi çeşitli nedenlerle seyahat edecek kişilerin İsveç vize formu ve diğer evraklar ile ilgili dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

İsveç’e seyahat planlayan kişilerin, vize başvurusu yaparken öncelikle vize randevusu almak için hazırlayacakları dilekçede seyahat amacını ve süresini belirtmesi gerekiyor. Vize başvurusu için randevu alan kişilerin ise kendilerine verilen tarihe kadar İsveç vize formu ve diğer evrakları eksiksiz olarak hazırlaması ve belirlenen tarihte İsveç Konsoloslukları ya da Ankara’da bulunan İsveç Büyükelçiliği’ne teslim etmesi gerekiyor.

90 günden daha kısa sürecek seyahatler için kişinin İsveç Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Schengen vizesine başvuru sırasında teslim edilmesi gereken İsveç vize formu da konsolosluklardan buna göre veriliyor. Kişinin kendisine verilen başvuru formunu Türkçe, İngilizce ve İsveççe olmak üzere 3 kopya olarak teslim etmesi gerekiyor. Başvuru evrakları ile birlikte teslim edilmesi gereken tüm evrakların da İsveççeye çevirisi yeminli tercümanlar yapılmalıdır. Yapılan tercümelerin üzerinde tercümanın iletişim ve kimlik bilgilerinin de bulunması gerekiyor.

Planlanan seyahat 90 günden daha uzun sürecekse, kişinin başvuru sırasında bunu belirtmesi ve buna uygun İsveç vize formu alması gerekiyor. 90 günden uzun sürecek seyahatlerde, kişinin turistik, aile ziyareti, eğitim, oturum ya da ticari gibi farklı vize türlerinden seyahatine uygun olanını seçmesi gerekiyor.

Vize başvurusu sırasında teslim edilen evrakların birbiri ile çelişmemesi ve eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekiyor. Evraklarda eksikler olması durumunda kişinin yaptığı vize başvurusu da konsolosluk tarafından reddedilebiliyor. Bu gibi durumlarda kişiye başvuru ücreti geri ödenmediği için tekrar vize başvurusu yapılırken vize harç ücretlerinin de yeniden ödenmesi gerekiyor. Vize başvurusu reddedildikten edildikten sonra kişinin 28 gün içerisinde ret kararına itiraz etme hakkı bulunuyor.

İtirazı kabul edilen kişilerin ise kendisine verilen süreye kadar İsveç vize formu ve diğer evrakları eksiksiz olarak hazırlayarak tekrar vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Vize başvurularının reddedilme ihtimalini azaltmak için vize başvurusu ve benzer işlemler için profesyonel destek veren çeşitli şirketlerden de destek alınabiliyor.

İsveç güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/isvec-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

İsveç Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

İsveç Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa bir İsveç tatili herkese iyi gelecek bir moladır. Hayatın yorucu temposuna kısa bir ara vermek için iyi bir tercih olacaktır.

Bu Tercihi hayata geçirmek için işe vize alarak başlamak gerekir. İsveç turistik vizesi nasıl alınır sorusunu araştırmaya başladıysanız doğru yoldasınızdır.

Vizeyi almak için öncelikle yukarıda belirttiğimiz adımları izleyin. Gerekli belgeleri bir araya getirin. Başvuru dilekçenizi yazın. Doğru zamanda hazırlanmış belgelerle alamayacağınız vize yoktur.

Eksiksiz ve hatasız toplanılan evraklar sunulduğunda bir hafta veya on gün içerisinde vize onayı çıkar. Eğer araya herhangi bir resmî tatil girerse bu süreç istemsizce uzayacaktır.

Ayrıca evrakları inceleyen memurun titiz çalışması halinde de iki haftayı bulabilir. Bütün bu riskseler göz önüne alarak yirmi gün öncesinde İsveç turistik vize başvurusu yapmak doğru olacaktır.

Hızlı bir şekilde İsveç vizesine sahip olmanız gerekirse sunulan ekstra hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Bu hizmetler vizeye daha erken ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İsveç Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize başvurusu yapmak kimi zaman maliyetli gibi görülebilir. Herhangi bir ticari kaygı güderek İsveç’e gitmeniz gerektiğinde aklınıza gelen ilk konular arasında İsveç ticari vize fiyatları olmaktadır. Bu konuda da sizi bilgilendirmekten mutluluk duyarız. İsveç ticari vize başvurusunda ödenecek ücretler çeşitli dallara ayrılmaktadır. Ödeyeceğiniz ücretlerin ana başlıkları şunlardır:

 • Konsolosluk vize harcı, 80 euro
 • Vize başvuru merkezi ek hizmet bedeli, 30 euro
 • Başvuru formu doldurma ücreti, 10 euro
 • Fotoğraf çektirme bedeli, 5 euro
 • Fotokopi giderleri, 1 TRY
 • Kurye ve kargo tutarları. 10 euro

Bütün bu giderlerin yanında sizin ikamet ettiğiniz şehir de önemlidir. Bilindiği üzere ülkelerin konsoloslukları her şehirde yer almaz. İsveç ticari vize başvurusu kabul eden konsolosluk sayısı beştir.

Eğer konum olarak bu konsolosluklardan uzakta yaşıyorsanız İsveç ticari vize ücreti olarak yol masrafı da eklemeniz gerekir. Uçak veya otobüs gibi bir araç kullanarak başvurusunuzu yapmak ya da kendi aracınızla konsolosluğa ulaşmak da belirli bir maliyet anlamına gelir.

Eğer bir iş adamıysanız ya da ticaret yapmak için İsveç ziyareti gerçekleştirecek iseniz bütün bu harçları ve paraları yatırmak size zaman kaybettirir. İş dünyasında vakitin karşılığı nakittir ve kimse zaman kaybetmek istemez.

Siz de bütün bu İsveç ticari vize fiyatları konusunda tek tek uğraşmak istemezseniz sorumluluğu firmamıza bırakabilirsiniz. Firmamız yılların tecrübesiyle bütün bu işlemleri sizin adınıza yapabilir. Size sadece bizimle iletişim kurmak kalır.

İsveç Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç Krallığı resmî adıyla da bilinen İsveç, İskandinavya yarımadasında yer alır. Bu sebeple ticari faaliyetler için oldukça uygundur. Norveç ve Finlandiya komşuluğu da bu ticari ilişkilerin gelişmesinde katkıda bulunmuştur. Siz de bu ticaretten payınıza düşeni alabilmek için İsveç ticari vize nasıl alınır sorusunu kendinize soruyor olabilirsiniz. Biz bu konuda sizi bilgilendirmeyi görev biliyoruz. İsveç ticari vize alabilmek için bilinen iki yol vardır:

 • Bireysel başvuru.
 • Yardımcı firma aracılığı ile başvuru.

Bireysel ticari vize başvurusu yapmak için gerekli belgeleri bir araya getirmeniz gerekir. Ardından İsveç ticari vize başvuru formu adı verilen belgeyi eksiksiz doldurmanız gerekir.

Bütün bu işlemler için yeterli vaktiniz bükünmüyorsa yardımcı bir firma ile işlemleri yapmanız mümkündür. Özellikle yakın zamanda parmak izinizi kullanarak herhangi bir vize başvurusu yaptıysanız bireysel olarak konsolosluğa gitmeden de başvuru yapmanız mümkündür.

Vize servisimizi kullanarak ticari Schengen vizesi almak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça kolaydır:

 • Mail ile tarafınıza iletilen belgeleri hazırlayın.
 • Hazırladığınız evrakları kargo ile bize ulaştırın.
 • Kalan işleri bize bırakın. Sizin adınıza randevu talebinde bulunuyoruz. Parmak izinizin beyanı esnasında yanınızda oluyoruz.

İşlem sona erdiğinde ise pasaportunuzu belirttiğiniz adrese iletiyoruz.

Ticari vize esnasına dikkat edilmesi gereken en önemli nokta belgelerin tam olmasıdır.

Bu sebeple araştırmanın tam olarak yapılmış olması gerekir. İsviçre ticari vize ile isim benzerliği vardır. İsveç ticari vize başvurusu yaparken. İsviçre ticari vize gerekli evraklar konusunda olmadığınıza emin olmanız gerekir. Eksik evrak ya da hatalı belge size olumsuz sonuç olarak döner. Tüm süreci yeniden yapılandırmanız gerekir.

İsveç Ticari Vize Başvurusu Kaç Günde Onaylanır?

İsveç’e gidebilmek için dört farklı vize kullanılır. Bu vize türleri şunlardır:

 • İsveç transit vizesi, 15-30 Gün
 • İsveç turistik vizesi, 15-30 Gün
 • İsveç ticari vize, 15-30 Gün
 • İsveç aile ziyareti vizesi. 15-30 Gün

Tüm bu vize başvurularında temelde aynı yöntemler kullanılır. Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin İsveç seyahati için vize almasına gerek yoktur.

Ancak bordo renkli umumi pasaport kullanan kişilerin vize başvurusu yapması gerekir. İsveç ticari vize başvurusu için de önceden randevu almak gerekir. Belgeleri bir araya toplayıp başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Konsolosluğun yoğunluğuna göre size uygun tarihte randevu verilecektir. Bu randevunun gününde ve saatinde hazır olmanız gerekir.

Yapılan mülakat sonucunda uygun görülürseniz İsveç ticari vize onayınız kısa sürede verilecektir. Genel olarak vize onay süresi bir haftadır. Ancak çeşitli sebeplerle bu süre uzayabilir.

Örneğin araya resmî tatil girmesi ya da inceleme yapan memurun titiz çalışması bu sebepler arasındadır. Bu nedenle İsveç ticari vize başvurusunu gidiş tarihinden iki hafta önce yapmanızda fayda vardır.

İsveç’e gitmek isteyen kişiler için, İsveç aile ziyareti vizesi alması gerekmektedir. İsveç ailesi ziyareti için gerekli olan belgeler nelerdir? İsveç aile ziyaretinde, vize ücreti ne kardır? Tüm detayları yazımızda kolaylıkla ve kısa sürede bulabilirsiniz.

İsveç Aile Ziyareti Vizesi Ücreti Ne kadardır? 

İsveç aile ziyareti vize ücreti hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz. Yeşil pasaport veya gri pasaport sahibi kişiler için vize istemeyen bir ülkedir. Schengen vizesine başvurmanıza gerek yoktur.

Eğer daha öncesinde pasaportunuz varsa, İsveç vizesine başvurmak için, önceki tüm vizelerin kopyalarının vize dosyanıza eklenmesi gerekir. Yeşil veya gri pasaportunuz varsa vize gerektirmeyen ülkelerden biri İsveç’tir. Vize ücreti hakkında bilgi alarak gerekli ofislerden detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu ücret Vize Başvuru Merkezine hizmet bedeli olarak ödenir.

İsveç Aile ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç’e gitmek isteyenler sabırsızlıkla vizelerin çıkmasını beklerler. Peki İsveç aile ziyareti vizesi kaç günde çıkar? İsveç vize işlemleri için öncelikli olarak konsolosluğa vize randevusunda bulunması gerekmektedir. Bu randevudan sonra 5-7 gün içerisinde vize durumu sonuçlanmaktadır. Eğer son 5 yıl içinde kişi Schengen vizelerinde tanımlı parmak izi varsa vize başvurusunu daha kısa sürede yapabilirsiniz.

İsveç Vizesi Aile Ziyareti Başvuru Formu

İsveç vizesi alarak aile ziyaretinde bulunacak kişiler için bir başvuru formu doldurması gerekmektedir. Bu form İsveç vizesi aile ziyareti başvuru formu olarak geçmektedir. Bu formu kolaylıkla ve sitemizden bulabilirsiniz. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Formu nasıl doldurmanız gerektiği ve kuralarını web sitemizden kolaylıkla inceleyebilirsiniz. İsveç vizesi aile ziyareti başvuru formunu indirme işlemi sağlayarak, forma ulaşabilirsiniz.

Covid-19 İsveç Vizesi Almaya Engel midir?

Covid-19 sebebiyle İsveç vize almaya engel midir? Dünyayı saran covid-19 sebebiyle bazı ülkelerin İsveç’e vize verilmemesi planlanmıştır. Türkiye bu ülkeler arasında yer almamaktadır. Bazı durumlarda, bu kısıtlamalara uymaz.

 • Kişi Schengen üyesiyse
 • Britanya vatandaşların aile fertleri arasındaysa
 • Eğitim, çalışma gibi durumları varsa
 • Sağlık personeli ise
 • Transit yolculuğu varsa
 • Zorunlu ailevi nedenleri mevcutsa (ölüm, hastalık gibi sebepler)
 • Uluslararası taşımacılık sektöründe çalışıyorsa
 • Askeri personel veya insani yardım sektöründe çalışıyorsa kısıtlamalara uymamaktadır. Yine de gerekli konsolosluklara başvurarak bilgi ve onay almanız da fayda var.

İsveç Nerededir?

İsveç’e gitmek isteyenler için İsveç vizesi almak yeterli. Peki İsveç nerededir? Kuzey Avrupa’ya bağlı olan ülkelerden birisi de İsveç’tir. İsveç’in Batı kıyısında Baltık Denizi ve Botni Körfezi bulunmaktadır.  İsveç hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız birazcık bahsedelim… Dünyaca ünlü mobilya firması olan IKEA buradadır. Araba tutkunları için de Volvo marka otomobillerini burada daha yakından görebilir ve inceleyebilirsiniz.

İsveç 450 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip olup 9.8 Milyon nüfusuyla Yarımadası’nda yer almaktadır. İsveç Ferah ve ekonomik bir yapıya sahip olmakla birlikte 1995 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir. Çok kültürlü ve gücü teşvik eden politikalar ile ön planda olan bir ülke olmayı başarmıştır.

İsveç transit vize, herhangi bir ülkeden başka bir ülkeye geçiş yaparken aktarma yapmak zorundaysanız eğer, aktarma yapılacak olan ülkeden almanız gereken vize türüdür. Transit vize almak zorunda olan kişiler, havaalanı transit vize bölgesinde çıkamazlar yani ulusal sınırlara giriş yapamazlar. Yalnızca transit alanda bekleme hakları vardır.

İsveç Vize Randevusu Nasıl Alınır, Kaç günde Alınır ? 

Öncelikle, başvuru için istenilen evrakları hazırlamış ve randevunuzu oluşturmuş olmanız gerekmektedir.  Evrakların teslimini takip eden biometrik verilerin ibrazı yapılır. Bu biometrik veriden kasıt, vize başvurusu yapan kişilerin parmak izlerinin alınması işlemidir. İsveç’i ilk kez ziyaret edecek kişilerin mutlaka parmak izi vermeleri gerekmektedir.

Biometrik işlemler, vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. Evrakların güncelliği ve doğruluğu yetkili kişiler tarafından yapıldıktan sonra, vize başvurunuz, ortalama olarak 3 ile 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Konsolosluk gerektiği durumlarda başvuru yapan kişiden ek evraklar isteme ve mülakata çağırma haklarına sahiptirler. İsveç vize işlemleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha hızlı sonuçlanmaktadır. Fakat vize başvurusunun, seyahat tarihinden 3 ay önce başlatılması tavsiye edilmektedir.

İsveç Ticari Vize İçin Davetiye Nasıl Olmalıdır?

Bu davetiye İsveç Konsolosluğu’na hitaben yazılan ve davetin amacını açıkça belirten bir davetiyedir. Davetin geçerli olduğu tarih belirtilmeli ve seyahat masrafları eğer İsveç’te bulunan firma tarafından karşılanacaksa, firma tarafından bu da belirtilmelidir.

Davetiyenin içeriği önemli olduğu için her şey olabildiğince açık ve kanıtlayıcı olmalı ki vize alımı kolay bir hale gelsin. Bu davetiye İsveç’te bulunan firmanın antetli olan kağıda yazılmalı ve kaşe imza mutlaka olmalıdır. Davetiyeyi yazan kişi firmadaki görevini ve kimlik bilgilerini de eklemelidir. Eğer fuar ya da konferans gibi amaçlarla gidiliyorsa da katılım belgesi istenmelidir.

İsveç Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanmalıdır?

 • İsveç ticari vize alınabilmesi için yapılacak olan başvuruda Konsolosluk tarafından istenen bazı evraklar vardır ve bu evraklar eksiksiz olarak İsveç Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş olan yetkili hizmet binalarına götürülerek İsveç ticari vize işlemleri tamamlanabilir.
 • Şirket logosu içeren kağıda İsveç Başkonsolosluğu hitap noktası alınarak İngilizce yazılan vize talep dilekçesi,
 • Doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulmuş olan İsveç ticari vize başvuru formu,
 • Son on yıl içerisinde alınmış olan ve geri dönüş tarihinden sonra en az üç ay daha geçerli olan pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ayda çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Özenle hazırlanmış ve eksiksiz doldurulmuş olan ve İsveç’te bulunan firma tarafından yazılmış olan davetiye,
 • Son üç ay içerisinde bağlı olunan Ticaret Odası tarafından düzenlenmiş olan faaliyet belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Bu sene dışındaki senelere ait vergi levha fotokopisi,
 • Şirket yetkilisi tarafından hazırlanan ve onlara ait olan imza sirküleri fotokopisi,
 • SGK ya da BAĞ-KUR hizmet döküm belgeleri,
 • Şirkete ait son üç aylık hesap döküm bilgileri,
 • Eğer varsa artı gelir belgeleri(kira, tapu, araç),
 • 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası,
 • Gidilecek olan İsveç şehrine alınmış olan otel ve otel rezervasyon belgeleri.

İsveç Ticari Vize için gerekli evrakların açıklamaları

 1. Türkiye’de bulunan şirketini İsveç’te çeşitli organizasyonlarda temsil etmek ya da kendi şirketini İsveç’te açmak için İsveç’e seyahat etmeyi planlayan kişilerin başvurması gereken İsveç Ticari Vize için gerekli evraklarhazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?
 2. İsveç’te düzenlenen bir organizasyonda çalıştığı şirketi temsil etmek için İsveç’e seyahat etmek isteyen kişilerin, konsolosluklar ile iletişime geçerek ticari vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Ticari vize başvurusu yapacak kişinin, başvuru evrakları arasına bağlı olduğu şirket tarafından yazılmış dilekçeyi ve katılmak istediği organizasyonun bilgilerini de eklemesi gerekiyor.
 3. İsveç ticari vize için gerekli evraklarİsveç Konsolosluklarından temin edilebiliyor. Başvuru sırasında kişinin seyahat amacı ve seyahatin planlanan süresi gibi bilgilerin yer alması gerekiyor. Vize başvurusunun kabul edilme ihtimalini arttırmak için başvuru evrakları arasına otel ve uçak rezervasyon bilgileri ile birlikte katılacağı organizasyonların detayını da eklemesi gereklidir.
 4. Kişinin son 3 aya dair maaş bordrosu ve hesap bilgileri ile birlikte, seyahatin masraflarını firma karşılayacaksa, buna dair dilekçenin de eklenmesi vizenin onaylanma sürecini kolaylaştıran etkenler arasındadır.Vize başvurusu yapan kişi, İsveç’te şirket kurmak istiyorsa, vize başvurusu için göndereceği dilekçede şirket detayları ve seyahat amacını belirtmektedir.
 5. Kişinin başvuru sırasında İsveç’te kurmak istediği şirketin çalışacağı sektörü ve kendi eğitim bilgilerini gösteren evrakları da İsveç Ticari vize için gerekli evraklar arasına eklemesi gerekiyor.
 6. İsveç Konsoloslukları, vize başvurusunu değerlendirirken kişinin eğitim seviyesi ve şirketin giderlerini karşılayabilecek varlığa sahipliği gibi bilgileri kontrol eder. Bu bağlamda, eğitim aldığı alanda şirket açmak isteyen kişilerin vize başvurusunun kabul edilme ihtimali de daha yüksektir. Başvuru sırasında kuracağı şirketin giderlerini karşılayabilecek maddi düzeye sahip olduğunu belirtmek için kişilerin banka hesabındaki bakiyeyi gösteren evrakları da teslim etmesi gerekiyor.
 7. İsveç ticari vize için gerekli evraklar hem Türkçe hem de İsveççe teslim edilmelidir. Türkçeden tercümesi yapılan evrakların tercümesini yapan yeminli tercümanın iletişim ve adres bilgilerinin de evrak üzerinde yer alması gereklidir.

 İsveç Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Nasıl Olmalıdır?

İsveç turistik vize alabilmek için yapılacak olan başvuruda belgelerin eksiksiz tamamlanıp İsveç Konsolosluğu temsilcisi birimlere götürülmeli ve başvuru tamamlanmalıdır.

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış olan pasaport ve kimlik bilgilerinin net olduğu nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi,
 • Doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulmuş olan İsveç turistik vize başvuru formu,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • İsveç’te olunacak süre boyunca geçerli olan 30,000 Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası,
 • İngilizce olarak ve el yazısıyla yazılmış olan vize talep dilekçesi,

İsveç Turistik vize için gerekli evraklar açıklamaları

 1. İsveç’e turistik seyahat ya da tur ile gezi planlayan kişilerin öncelikle turistik vize alması gerekiyor. Peki İsveç Turistik Vize için gerekli evraklarnelerdir, başvuran kişiler nelere dikkat etmelidir?
 2. İsveç’e ailesi ya da arkadaşı kendi otel ve uçak rezervasyonları ile seyahat etmek isteyen ya da çeşitli firmaların düzenlediği turlara katılmak isteyen kişilerin öncelikle İsveç Konsolosluklarına başvurarak turistik vize alması gerekiyor. İsveç Turistik vize için gerekli evraklarvizeye başvuran kişinin seyahat süresine ve çeşitli etkenlere göre değişiklik gösterebiliyor. Konsolosluklar belirli durumlarda kişilerden ek evraklar da talep edebiliyor.
 3. Turistik vize için başvuru yapılmadan önce planlanan seyahatin süresini belirlemek gerekiyor. 90 günden daha az sürecek seyahatler için kişinin İsveç Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. İsveç turistik vize için gerekli evraklararasında kişinin seyahat süresini belirtmesi ve otel ya da uçak rezervasyonları ile bunu desteklemesi gerekmektedir. Seyahat masraflarını karşılayabileceğine dair vize başvurusu yapan kişilerin kredi kartı ve banka hesabı bilgilerini de iletmesi gerekiyor. Schengen vizesi için yaptığı başvuru kabul edilen kişi, vize süresi boyunca Schengen üyesi diğer ülkelere de seyahat edebiliyor. Ancak seyahatin İsveç’ten başlaması gerekiyor.
 4. Planlanan seyahat 90 günden daha uzun sürecekse, vize başvurusu için randevu alacak kişinin yazacağı dilekçede bunu belirtmesi gerekiyor. Vize başvurusunun onaylanması için İsveç turistik vize için gerekli evraklareksiksiz olarak teslim edilmeli ve verilen bilgilerin birbiri ile çelişmemesi gereklidir. Başvuru yapacak kişinin kullanacağı pasaportun, en az 3 ay geçerlilik tarihi olmalı ve üzerinde yer alan bilgilerin okunmayacak derecede yıpranmaması gereklidir.
 5. Ailecek yapılacak seyahatlerde, vize başvurusu yapan her birey için ayrı dosya hazırlanmalı ve her kişi adına ayrı başvuru yapılmalıdır. Seyahat edecek 18 yaşından küçük bireylerin dosyalarına ebeveynlerden birisi tarafından imza atılması yeterlidir. Ancak ebeveynlerden sadece birisi ile seyahat edilecekse, seyahat etmeyecek ebeveynin vereceği muvafakatnamenin de İsveç turistik vize için gerekli evraklar arasına eklenmesi gerekiyor.

İsveç Asgari Ücret

İsveç vizesi almak için çaba sarf eden kişiler işe girmeleri durumunda kaç lira kazanacaklarına dair de araştırmalar yapmayı sürdürüyor.

İsveç Asgari Ücret Kaç TL?

İsveç asgari ücreti 241188 kron olarak belirlenmiştir. Nüfusun büyük bir kısmının bu tutardan çok daha yüksek ücretler kazandığı da ayrıca belirtilmelidir. Bu tutar ortalama 25 bin TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Verilerin dahil edilmiş olan hali ile tutar daha da yüksek seviyededir. Vasıfsız olarak çalışan kişilerin bu tutarı kazanması nitelikli kişilerin aldıkları tutarların daha yüksek olduğunun sinyalini veriyor.

İsveç Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret her sene enflasyona ve alım gücüne göre değişim arz etmektedir. İsveç asgari ücret memnuniyet anketlerinden ülkenin büyük bir kısmının memnun kaldığı ve göçmen olarak ülkeye gelen kişilerin de bu konuya dair herhangi bir sıkıntılarının olmadığı da ayrıca vurgulanmalıdır.

İsveç Asgari Ücret 2020 Yükseldi Mi?

Asgari ücret tutarı yanı vasıfsız olarak çalışan kişilerin ortalama alacakları tutarın ülkemizde 25 bin liraya denk gelmesi elde edilecek olan zenginliğin ne derece yüksek olacağına dair bilgi vermektedir. Kişilerin bu ülkede illegal olarak çalımla imkanı elde etmesi için çalışma izni alması gerekmektedir. Çalışma izni talep edebilmek için daha öncesinde AB Ülkelerinden birinde uzun süre çalışmış olmanın avantaj olarak dikkate alınacağı da ayrıca belirtilmelidir. Diplomalarınız ve yetkinliğiniz ile alakalı detaylı bir incelemenin yapılması da oldukça önemlidir. Ülkenin dilini bilme seviyeniz ülkeye ne kadar kısa sürede entegre olacağınıza dair bilgi sunan bir kıstas olarak ele alınmaktadır.

İsveç Asgari Ücret Kaç Dolar?

Yaklaşık 25 bin TL olarak belirlenmiş olan asgari ücretin nitelikli olan iş dallarında çok daha yüksek seviyelere taşınacağını da bilmelisiniz.

İsveç Turist Vizesi

Standart evraklar diğer ülkelerin vize işlemlerinde ele alınanlar ile benzerlik gösterir. İsveç turist vizesi sahibi olmak isteyenlerden önce pasaport talep edilir. 10 yıldan eski olmamak şartı ile temin edilmelidir. Bunun yanı sıra seyahatin son gününden itibaren en az 3 ay kadar geçerli olması da pasaportların kabul edilmesini sağlar.

İsveç turist vizesi için gerekli evraklar arasında sadece pasaport yer almaz. Ardından 2 adet biyometrik fotoğrafın ve de nüfus cüzdanı fotokopilerinin geldiğini unutmamak gerekir. Fotokopiden ziyade vatandaşların tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini ibraz etmeleri önem arz ediyor.

Belgelerin eksiksiz olarak paylaşılması kadar ödemelerin de üzerine durulur. İsveç vize ücreti 2020 yılında ortalama 65 Euro olacak şekilde tahsis edilir. Hatta ödeme yapan vatandaşların mutlaka makbuzlarını almaları ve başvurular sırasında belirtmeleri istenir. Finansal durum belgeleri kadar harç ile başvuru ödemelerine özel makbuzlar da değerlendirmeye alınır.

Ticari, turistik ve de aile ziyareti gibi vize türlerine dair ortak harç bedelinin üzerinde durulmuştur. İsveç turist vizesi ücreti nedir sorgulayanların 65 Euro tutarını öğrenmeleri esas alınır. Devamında banka ödemelerine karşı makbuz alanlar konsolosluk üzerinden başvuru sürecini yönetmeye devam eder.

İsveç turist vizesi nasıl alınır soranlara öncelikle başvuru formu belirtilir ve eksiksiz olacak şekilde doldurulması istenir. Bunun ardından maaş bordrosu, banka hesap özeti ve 4A hizmet dökümü şeklinde tüm belgelerin ibrazı önemli. Çünkü eksik olan belgelere karşı başvurunuzu iletmeniz mümkün olmayacaktır.

Tüm bu prosedürlere karşı İsveç’e vize almak zor mu öğrenenler konsolosluk üzerinden başvurulara geçebilir. Öncelikle online formun indirilmesi ve talep edilen bilgilerin sıralanması esas alınır. Bir de sıralanan bilgilerin ispatına dair zorunlu evrakların her biri ibraz edilmelidir.

İsveç turist vizesi ne zaman açılacak soranlara konsolosluklar hafta içi hizmet verdiğini açıklamıştır. Aktif durumda olan vize başvurularına dair belgelerin ibrazına geçilmelidir. Bunun ardından harç – başvuru ödemeleri talep edilir. Ödemenizi tamamladıktan hemen sonra birkaç iş gününe yer verilir. Nitekim 5 – 7 iş gününe kadar sonucun açıklanması söz konusudur.

İsveç Vatandaşı Olmak İçin Ne Gerekli?

isveç vatandaşı olmanız için isveç’te 5 yıl ikamet etmeniz ve oturma izninizin süresiz olması şartları bulunmaktadır. Vize başvurus sırasında, prosedür şartlarını yerine getirmeniz gereklidir.

İsveç Oturmaİzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Oturma izni başvurusunun sonuçlanması için en az 3 ay geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle hemen başvuru yapmanız önemlidir.

İsveç Vatandaşlığı Kaç Yıl?

İsveç vatandaşlığı için 5 yıl gereklidir.

İsveç Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×