isvec-vize-ucretleri

İsveç vize ücreti

Uzun ya da kısa süreli İsveç seyahati planlayan kişilerin, başvuru sırasında İsveç vize ücreti kapsamında ne kadar ödeme yapması gerekiyor?

İsveç’e çeşitli sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilerin, başvuru yapmadan önce seyahat süresini ve amacını belirlemesi ve buna uygun vize başvurusu yapması gerekiyor. 90 günden daha kısa sürecek seyahatler için kişilerin İsveç Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. 90 günden daha uzun sürecek seyahatler için vize almak isteyen kişilerin de seyahat amacına uygun vize için başvuru yapması gerekiyor. Kişinin başvuru yaptığı vize türüne göre de İsveç vize ücreti değişiklik gösterebiliyor.

Vize başvurularında konsolosluklara ödenen vize harç ücretlerine 2 Şubat 2020 tarihinde devlet tarafından zam yapıldı. Bu tarihten itibaren yapılacak vize başvurularında, vize harç ücreti olarak kişilerin 375 TL yerine 535 TL ödemesi gerekiyor. İsveç vize ücreti 6 ile 12 yaş arası çocuklar için ise 220 TL’den 270 TL’ye yükseltildi. 0-5 yaş arası çocuklardan ise vize ücreti alınmıyor.

Vize başvurusu yapacak kişilerin, yaptığı başvurularda eksik ya da yanlış evrak teslim etmesi durumunda, kişinin yaptığı başvurunun reddedilme ihtimali bulunuyor. Vize başvurusu reddedilen kişiye, İsveç vize ücreti ve diğer ücretler geri ödenmiyor. Bu yüzden başvuru sırasında teslim edilen evrakların üzerinde yer alan bilgileri detaylı şekilde incelemek gerekiyor. Vize başvurusu çeşitli sebeplerle reddedilen kişinin 28 gün içerisinde ret kararına itiraz etme hakkı bulunuyor. Bu süre içerisinde konsolosluğa yazılacak dilekçe ile vize reddine itiraz edilebiliyor. Yaptığı itiraz kabul edilen kişiler, konsolosluk tarafından verilen yeni randevu tarihine kadar kendisinden düzeltilmesi istenilen evrakları tamamlayarak başvuruyu yeniden yapması gerekiyor.

Vize ve vatandaşlık başvuruları üzerine ülkemizde profesyonel hizmet veren çeşitli firmalar bulunuyor. İlk kez vize başvurusu yapacak kişilerin, evrak hazırlama sırasında gözden kaçabilecek hatalara düşmemek için destek alması, vize başvuru ücretlerini tekrar tekrar ödememek için büyük önem taşıyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye