İran Vize İstiyor Mu? - Schengenvize.net
Schengen Blog

İran Vize İstiyor Mu?

Turistik ziyaretlerinizde bu sınır komşumuza vizesiz olarak giriş yapabilirsiniz. Farklı hava yolları ile ya da karayolu aracılığıyla ülkeye giriş yapabilirsiniz. İran vize işlemleri sırasında prosedürler ile bireysel olarak uğraşmak istemeyen kişilerin vize danışmanlık firmalarından yardım almasına izin verilmektedir. Vize harcı olarak ödemiş olduğunuz tutara ek olarak danışmanlık firmasının komisyon tutarını ödemeniz yeterli olacaktır.

İran Vizesiz Gidilir Mi?

İran vize istiyor mu; umumi kullanıma mahsus, hususi kullanıma mahsus olan pasaportlarda ülkeye 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz giriş yapmanıza olanak verilmektedir. Nüfusu yaklaşık 82 milyon olan İran’ın başkenti Tahran’dır. Tarihi, kültürel, turistik geziler için harika bir coğrafyada bulunmaktadır.

İran vizesiz gidilir mi; pasaport türünüz ne olursa olsun 90 günü aşmayacak seyahatlerinizi vizesiz biçimde tamamlayabilirsiniz. Seyahat planlamanızı yaparken vize detayları ile uğraşmadan halledecek olmak süreci kolaylaştıran hususlardandır. Daha öncesinde İran’ın güvenlik kurallarına aykırılık sebebi ile ülkeden tahliye edilmiş olan kişilerin ülkeye giriş yapmasına izin verilmeyecektir. Son dönemlerde ülkedeki güvenlik denetimlerinin coğrafyada yaşanan gelişmeler sebebi ile sıklık kazandığı fark edilmektedir.

İran’a Giden Avrupa’ya Gidebilir Mi?

İran vize istiyor mu; 90 günü aşmayacak seyahatlerinizde sadece pasaportunuz ile ülkeye giriş yapabilirsiniz. İran’a seyahat etmek isteyen kişilerin genellikle acaba İran’a seyahat edersem diğer ülkelere giriş sırasında sorun yaşar mıyım sorusu akıllara gelmektedir. İran’a giden Avrupa’ya gidebilir mi; İran’a giden kişilerin rahatlıkla Avrupa’ya gitmesi söz konusudur. Aynı şekilde Amerika’ya da giriş yapabilirsiniz. Tabi ki bu aşamada ülkelere özel tüm vize talep kurallarını yerine getirmeniz gerekir. İran’dan kaynaklanan bir sorun meydana gelmeyecektir.

İran’a Giden İsrail’e Gidebilir Mi?

İran vize istiyor mu; İsrail’e giden kişiler İran’a, İran’a giden kişiler de İsrail’e giriş yapamaz. Bu noktada iki ülkenin de oldukça sıkı kuralları olduğu görülmektedir. Pasaportunuzda İsrail’i ziyaret ettiğinize dair bilgi bulunması durumunda ülkeye girişiniz ret yanıtı ile karşılanacaktır. Bu nedenle seyahat rotanıza herhangi bir ülkeyi eklerken diğer ülkelere seyahatinizi olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceği konusunda da bilgi sahibi olmalısınız.

İran’a giden İsrail’e gidebilir mi; İsrail’e seyahat etmeden önce İran seyahatini bitirebilir ya da İsrail’i ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Seyahat rotanız için hangisi daha önemli ise tercihinizi ondan yana kullanabilirsiniz. Bu kural sadece diplomatik ziyaretler yapan kişiler için geçerliliğini yitirmektedir.

İran Vizesi Nereden Alınır?

İran vize istiyor mu; konsolosluklar üzerinden başvurunun yapılması sonrasında 4 haftalık bir bekleme sürecinin sonrasında vizeniz tarafınıza sunulacaktır. Aile birleşimi gibi daha teferruatlı kontrol işlemine tabi tutulan taleplerde ise bekleme süreci 90 güne kadar uzayabilmektedir.

İran vizesi nereden alınır; vize başvurunuzun evraklarında bir eksiklik olması durumunda, başvurunuzun gerekli koşulları sağlamaması ya da güvenlik aşamasında bir sorun tespit edilmesi durumunda vize başvurunuz reddedilebilir.

Türkiye’den İran’a Gitmek İçin Ne Gerekli?

İran vize istiyor mu; 90 günden uzun kalacak olan kişilerin oturum ya da çalışma izni almak isteyen bireylerin kesinlikle vize alması istenmektedir. Türkiye’den İran’a gitmek için ne gerekli sorusunu yöneltiyorsanız öncelikli olarak şu belgeleri derlemek ile ilk adımınızı atmalısınız;

  • Vize başvuru formunun eksiksiz doldurulmuş halini sunmanız gerekmektedir.
  • Vize başvuru aşamasında pasaportunuzun da güncel şekilde sunulması istenir. Resmi birimlerin gerekli görmesi durumunda güvenlik denetimleri için daha öncesinde kullanmış olduğunuz pasaportların da sunulması istenebilmektedir.
  • Vize başvuru aşamasında 2 adet biyometrik fotoğrafınız talep edilir. Bu fotoğrafların son 6 aya ait olması istenmektedir. Bu şekilde kimlik tespit adımlarında sorun yaşanmayacaktır.

Vize başvurunuzun geçerli kılınması için vize harcının da yatırılması istenir. Vize başvurusunun ret yanıtı alması durumunda yatırmış olduğunuz harcın tarafınıza iade edilmeyeceğini ide bilmelisiniz.

Vize talep edilir mi?

Diplomatik, hususi, umumi ya da hizmete mahsus olan pasaport sahiplerinin vize almadan 90 günü aşmayacak şekilde ülkede kalmalarına izin verilir.

Vize başvuru adımları nasıl takip edilir?

Vize başvuru adımlarını size verilen referans numarası üzerinden takip edebilirsiniz. vize başvurularının ortalama 4 hafta içerisinde tamamlanması beklenir.

Vize başvuru aşamasında hangi belgeler istenir?

Biyometrik fotoğraf, vize başvuru formunun 2 nüshası, pasaportunuz, eğitim bilgileriniz, seyahat ve saplık sigortası verileri talep edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×