Schengen Blog

İngiltere Nerede?

İngiltere Nerede?

İngiltere denildiğinde zihinlerde canlanan o klasik görüntü hemen hemen herkeste aynıdır. İki katlı kırmızı otobüsler, kalabalık sokaklar, yağmurlu bir hava, şehrin simgesi haline gelmiş, kırmızı telefon kulübeleri… Peki, herkesin hayran kaldığı İngiltere nerede? Bu yazıda İngiltere’ye dair merak edilen konulardan oluşan paylaşımlar yapacağız.

İngiltere’nin Konumu

İngiltere nerede sorusunun yanıtı olarak, ülkenin coğrafi konumunu Avrupa’nın batısında, Atlas Okyanusu’nun üzerinde olarak betimleyebiliriz. Birleşik Krallığı oluşturan ülkeler arasında en büyük ülke; İngiltere’dir. Ayrıca bu ülkeler arasında en kalabalık nüfusa sahip ülke yine İngiltere‘dir.

İngiltere nerede sorusunun cevabı için bu ülkenin komşularından da bahsedebiliriz. Ülkenin kuzeyde yer alan komşusu İskoçya, batıda yer alan komşusu da İrlanda’dır. Ayrıca İngiltere’nin doğusunda Kuzey Denizi yer almaktadır.

İngiltere’nin yönetim şekli; anayasal monarşidir. Bu yönetim şeklinde var olan hiyerarşiye göre en üst basamakta kral ve kraliçe bulunmaktadır. İngiltere’de devletin yönetimi şu an Kraliçe II. Elizabet tarafından sağlanmaktadır.

İngiltere nerede sorusuna alternatif olan bir soru da ülkenin, coğrafi özellikleridir. İklimi ve bulunduğu konum dolayısıyla fazla yağış alır ve serin bir ülkedir. Yazları kurak ve sıcak geçmez. Kışın hava sıcaklığında çok büyük düşüşler meydana gelmez. İngiltere’nin resmi dili İngilizcedir ve bilindiği gibi İngilizce, şu an dünya üzerinde en çok konuşulan dildir. Dünya’nın ortak dili olan kabul edilen İngilizce konusunda, İngilizlerin, Amerikan İngilizcesine göre çok daha farklı aksanları var.

İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

İngiltere nerede sorusuna verilen cevaptan sonra, akıllarda bu güzel ülkeye nasıl gidileceği sorusu yer almaya başlar. Vize işlemlerini ve ülkeleri biraz takip eden insanlar, İngiltere’ye vize alma işlemlerinin o kadar kolay olmadığını bilirler. Ancak bu durum eskiye nazaran biraz daha kolaylaştı. Bunun en basit örneği; eskiden istenen evrakların çeşitliliği artık daha aza indirgenmiş durumda.

Peki, İngiltere’ ye gitmek için ne yapmak lazım. İngiltere’ye seyahat nedeniyle gidebilmek için öncelikle vize başvurusu yapmak elzemdir. Vize için birçok başvuru çeşidi olacağı için, ülkeye hangi amaç doğrultusunda gidecekse o amaca uygun bir kategoriden vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir.

İngiltere Vizesi Almak İçin

İngiltere’ye gitmek için başvuracağımız vize türüne karar verdikten sonra başvuru işlemleri tamamlanmalı. Başvuruda bizden vize harç ücreti ve birtakım resmi evraklar (nüfus cüzdanı, pasaport, sicil kaydı, banka hesap bilgileri gibi gibi) istenecektir. Bizden istenen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra başvurumuz gerçekleşmiş bulunacaktır.

İngiltere’ye yapılan vize başvurularının kabul edilmesi için en garanti yollardan biri davet almaktır. Eğer öğrenci iseniz, orada eğitim verecek kurumların hazırladığı davet mektupları, çalışmak için vize başvurusunda bulunacaksanız, sizi işe alacak olan kurumun hazırladığı davet mektubu ya da seyahat edecekseniz orada bulunan aile, akraba, arkadaş gibi kişilerden gelen davet mektubu, vize başvurularınızın kabul edilmesi açısından önemli bir etken olacaktır.

İngiltere Vize Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

İngiltere için vize başvurusunda bulunulduğunda, başvuru sonuçlarının tam olarak ne zaman açıklanacağı kesinlik kazanan bilgiler arasında yer almaz. Ancak genel olarak, turistik ya da ticari olarak yapılan vize başvuruları için bu süre, 3 ila 12 hafta arasındaki zaman dilimini kapsıyor.

Ancak oturma izni gibi sebeplerden dolayı yapılan vize başvurularında bu sürenin uzunluğu artıyor ve yaklaşık olarak 12 ila 24 haftaya kadar uzayabiliyor.  Hangi kategoriden olursa olsun yapılan vize başvurularının her biri için vize harcı ödenmesi, İngiltere tarafından zorunlu kılınmıştır. Eğer vize başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa, o zaman dahi bu harçların geri ödemesini ne yazık ki alamıyorsunuz.

Vize İşlemleri Tamamlandıktan Sonraki Aşamalar

İngiltere nerede sorusunun akabinde cevapladığımız vize işlemleri bittikten sonra sıra artık seyahati gerçekleştirmeye geliyor. Peki, seyahat esnasında nelere dikkat etmek lazım?

İngiltere’de bulunan hava limanlarının sayısı epey fazla. Ancak bunlardan en çok tercih edilenleri;

  • Gatwick Hava Limanı
  • Luton Hava Limanı
  • Heathrow Hava Limanı
  • Stansted Hava Limanı’dır.

Ayrıca aktarmalı uçuşlar yapabilme imkânınız da mevcuttur. Uçuşunuza karar verdikten sonra uçağa bindiğinizde kabin görevlileri tarafından sizlere bir kart verilebiliyor. Bu kart içerisinde sizlerden istenen bazı bilgiler yer almakta. Kart üzerinizde, seyahat amacınız, kişisel bilgileriniz, ne kadar kalıp ne zaman döneceğiniz gibi doldurulması zorunlu alanlar yer alıyor. Bu kartları doldurduktan sonra gümrük yetkililerine teslim ediyorsunuz.

Gümrükte bu karta ek olarak, fotoğrafınız çekiliyor ve size burada seyahat amacınız gibi birkaç öznel bilgiler sorulabiliyor. Yani bunlara hazır olmakta da fayda var aslında.

schengenvize.net/ingiltere-vize/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×