İngiltere Nerede? ve Nasıl Gidilir? - Schengen Vize
Schengen Blog

İngiltere Nerede?

İngiltere Vizesi

İngiltere denildiğinde zihinlerde canlanan o klasik görüntü hemen hemen herkeste aynıdır. İki katlı kırmızı otobüsler, kalabalık sokaklar, yağmurlu bir hava, şehrin simgesi haline gelmiş, kırmızı telefon kulübeleri… Peki, herkesin hayran kaldığı İngiltere Nerede? Bu yazıda İngiltere’ye dair merak edilen konulardan oluşan paylaşımlar yapacağız.

İngiltere’nin Konumu

İngiltere nerede sorusunun yanıtı olarak, ülkenin coğrafi konumunu Avrupa’nın batısında, Atlas Okyanusu’nun üzerinde olarak betimleyebiliriz. Birleşik Krallığı oluşturan ülkeler arasında en büyük ülke; İngiltere’dir. Ayrıca bu ülkeler arasında en kalabalık nüfusa sahip ülke yine İngiltere‘dir.

İngiltere nerede sorusunun cevabı için bu ülkenin komşularından da bahsedebiliriz. Ülkenin kuzeyde yer alan komşusu İskoçya, batıda yer alan komşusu da İrlanda’dır. Ayrıca İngiltere’nin doğusunda Kuzey Denizi yer almaktadır.

İngiltere’nin yönetim şekli; anayasal monarşidir. Bu yönetim şeklinde var olan hiyerarşiye göre en üst basamakta kral ve kraliçe bulunmaktadır. İngiltere’de devletin yönetimi şu an Kraliçe II. Elizabet tarafından sağlanmaktadır.

İngiltere nerede sorusuna alternatif olan bir soru da ülkenin, coğrafi özellikleridir. İklimi ve bulunduğu konum dolayısıyla fazla yağış alır ve serin bir ülkedir. Yazları kurak ve sıcak geçmez. Kışın hava sıcaklığında çok büyük düşüşler meydana gelmez. İngiltere’nin resmi dili İngilizcedir ve bilindiği gibi İngilizce, şu an dünya üzerinde en çok konuşulan dildir. Dünya’nın ortak dili olan kabul edilen İngilizce konusunda, İngilizlerin, Amerikan İngilizcesine göre çok daha farklı aksanları var.

İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

İngiltere nerede sorusuna verilen cevaptan sonra, akıllarda bu güzel ülkeye nasıl gidileceği sorusu yer almaya başlar. Vize işlemlerini ve ülkeleri biraz takip eden insanlar, İngiltere’ye vize alma işlemlerinin o kadar kolay olmadığını bilirler. Ancak bu durum eskiye nazaran biraz daha kolaylaştı. Bunun en basit örneği; eskiden istenen evrakların çeşitliliği artık daha aza indirgenmiş durumda.

İngiltere Nerede?
İngiltere Nerede?
Peki, İngiltere’ ye gitmek için ne yapmak lazım. İngiltere’ye seyahat nedeniyle gidebilmek için öncelikle vize başvurusu yapmak elzemdir.

Vize için birçok başvuru çeşidi olacağı için, ülkeye hangi amaç doğrultusunda gidecekse o amaca uygun bir kategoriden vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir.

İngiltere Vizesi Almak İçin

İngiltere’ye gitmek için başvuracağımız vize türüne karar verdikten sonra başvuru işlemleri tamamlanmalı. Başvuruda bizden vize harç ücreti ve birtakım resmi evraklar (nüfus cüzdanı, pasaport, sicil kaydı, banka hesap bilgileri gibi gibi) istenecektir. Bizden istenen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra başvurumuz gerçekleşmiş bulunacaktır.

İngiltere’ye yapılan vize başvurularının kabul edilmesi için en garanti yollardan biri davet almaktır. Eğer öğrenci iseniz, orada eğitim verecek kurumların hazırladığı davet mektupları, çalışmak için vize başvurusunda bulunacaksanız, sizi işe alacak olan kurumun hazırladığı davet mektubu ya da seyahat edecekseniz orada bulunan aile, akraba, arkadaş gibi kişilerden gelen davet mektubu, vize başvurularınızın kabul edilmesi açısından önemli bir etken olacaktır.

İngiltere Vize Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

İngiltere için vize başvurusunda bulunulduğunda, başvuru sonuçlarının tam olarak ne zaman açıklanacağı kesinlik kazanan bilgiler arasında yer almaz. Ancak genel olarak, turistik ya da ticari olarak yapılan vize başvuruları için bu süre, 3 ila 12 hafta arasındaki zaman dilimini kapsıyor.

Ancak oturma izni gibi sebeplerden dolayı yapılan vize başvurularında bu sürenin uzunluğu artıyor ve yaklaşık olarak 12 ila 24 haftaya kadar uzayabiliyor.  Hangi kategoriden olursa olsun yapılan vize başvurularının her biri için vize harcı ödenmesi, İngiltere tarafından zorunlu kılınmıştır. Eğer vize başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa, o zaman dahi bu harçların geri ödemesini ne yazık ki alamıyorsunuz.

Vize İşlemleri Tamamlandıktan Sonraki Aşamalar

İngiltere nerede sorusunun akabinde cevapladığımız vize işlemleri bittikten sonra sıra artık seyahati gerçekleştirmeye geliyor. Peki, seyahat esnasında nelere dikkat etmek lazım?

İngiltere’de bulunan hava limanlarının sayısı epey fazla. Ancak bunlardan en çok tercih edilenleri;

 • Gatwick Hava Limanı
 • Luton Hava Limanı
 • Heathrow Hava Limanı
 • Stansted Hava Limanı’dır.

Ayrıca aktarmalı uçuşlar yapabilme imkânınız da mevcuttur. Uçuşunuza karar verdikten sonra uçağa bindiğinizde kabin görevlileri tarafından sizlere bir kart verilebiliyor. Bu kart içerisinde sizlerden istenen bazı bilgiler yer almakta. Kart üzerinizde, seyahat amacınız, kişisel bilgileriniz, ne kadar kalıp ne zaman döneceğiniz gibi doldurulması zorunlu alanlar yer alıyor. Bu kartları doldurduktan sonra gümrük yetkililerine teslim ediyorsunuz.

Gümrükte bu karta ek olarak, fotoğrafınız çekiliyor ve size burada seyahat amacınız gibi birkaç öznel bilgiler sorulabiliyor. Yani bunlara hazır olmakta da fayda var aslında.

schengenvize.net/ingiltere-vize/

İngiltere Dünyada Nerede Yer Alıyor?

Büyük Britanya adasının merkezinde bulunuyor. Kuzeyinde İskoçya, Batısında Galler bulunuyor. 50°- 56° Kuzey paralelleri ve 6° batı -2° Doğu meridyenleri arasında bulunuyor.

Ingiltere Hangi Ülkede?

İngiltere, Birleşik Krallık içerisinde bulunan dört ülke içerisinde en büyük ve merkez ülkedir.

Ingiltere Bulunduğu Kıta Nedir?

İngiltere bulunduğu konum ile Avrupa kıtası üzerinde en kuzeyde yer alan ülkedir.

İngiltere

Birleşik Krallık içerisindeki dört ülkeden biri olan İngiltere, krallık içinde en çok ilgi gören ve turist çeken ülke arasındadır. Kırmızı telefon kulübesiyle sembolleşmiş İngiltere aynı zamanda mimarisi, şehir yapısı, müzeleri, eğlence yerleri ile de büyük bir cazibe ortaya koymaktadır.

Havasının genellikle kapalı olmasından insanlarının da soğuk olacağı düşünülse de bu düşüncenin aksine İngiltere vatandaşları oldukça misafirperver ve sıcakkanlı olarak gelen turistlere güzel bir seyahat süresi yaşatmaktadır.

Aynı zamanda İngiltere, Britanya Adası’nın tam ortasında ve güney taraflarında bulunmaktadır. İngiltere dışında İskoçya, Galler(Wales) ve Kuzey İrlanda İngiltere ile birleşerek Birleşik Krallık’ın oluşmasını sağlamıştır.

İngiltere’ye gitmek isteyenler için Türkiye’den İngiltere’ye direkt uçuşlar bulunduğu gibi Fransa üzerinden karayolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Tabi ki bir noktada feribotla İngiltere’ye geçmek gerekecektir.

Seyahat ister karayolu ister havayolu ile plansın yine de İngiltere’ye gidebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık-İngiltere vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Karayolu ile İngiltere’ye gitmeyi düşünenlerin ise Fransa üzerinden geçileceği için Bordo pasaport sahiplerinin ayrıca bir de Schengen vizesi alma durumu olacaktır.

İngiltere Vizesi

Birleşik Krallık içerisinde bulunan İngiltere’ye gitmek isteyen Türk vatandaşları arasında yeşil, gri ve bordo pasaport sahiplerinin vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Siyah yani diplomatik pasaport sahiplerinin ise 180 gün içinde 90 günü geçmemesi kaydıyla vizeden muaf tutulması mümkündür.

İngiltere’de bulunmayıp sadece diğer ülkelere gitmek için İngiltere aktarmalı uçulması gerekiyorsa ya da herhangi bir şekilde İngiltere üzerinden ziyaret edilecekse İngiltere Transit vizesi almak zorunlu tutulmuştur.  Seyahat süresinin 24 saati aşmaması halinde transit vize alımını İngiltere zorunlu tutmamaktadır.

Kuzey İrlanda’ya giriş için de Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’nin bildirdiği yasaya göre İngiltere vizesi alınması zorunluyken, İrlanda’ya İngiltere vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Sadece kısa sürecek ziyaretlerde girişin İngiltere’den yapılması halinde İrlanda, İngiltere vizesi ile girişte sıkıntı çıkarmamaktadır.

Aynı zamanda Birleşik Krallık olarak adlandırılan Britanya Adası Schenden Bölgesi’nde yer almadığı için İngiltere’ye girişlerde Schengen vizesi geçmemektedir. Aynı şekilde İngiltere vizesi ile de Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır.

Tedavi, aile ziyareti, bilimsel araştırma gibi İngiltere’ye uzun ve devamlı ziyaret gerektiren olayların belgelenmesi halinde İngiltere için bu kişiler uzun dönem vizesi almak için başvuruda bulunma hakkına sahip olabilmektedirler.

Uzun süren İngiltere vizesi için minimum 6 ay olmak üzere 2, 5 ve 10 yıllık vize başvuruları da mümkündür ancak ne kadar süreyle vize alınırsa alınsın İngiltere ülke sınırlarında devamlı bulunma hakkı en fazla 6 ay olabilmektedir. 6 aylık süre sonunda İngiltere sınırlarından çıkış yapılması gerekmektedir.

İngiltere

İngiltere vize çeşitleri Ticari vize, Turistik vize, Aile ziyareti vizesi, Evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı İngiltere vizesi, Tıbbi tedavi amaçlı vize ve Öğrenci ziyareti amaçlı vize olmak üzere altı çeşittir.

 • İngiltere Vize Başvurusu
 • İngiltere’ye gitmek isteyenler için İngiltere Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği tarafından verilen vizeye gerek duyulmaktadır.
 • Vize işlemleri için konsolosluğun istediği birkaç evrak bulunmaktadır. Bunların arasında ortak olarak;
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliğini koruyan pasaport
 • Önceden pasaport alınıp yenilenmişse bu pasaportların asılları
 • Aile ve adres bilgilerini gösteren belge
 • Ayrıntı nüfus kayıt örneği
 • Araç kullanılacaksa araç rezervasyon belgesi
 • Gidiş/Dönüş Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu belgesi
 • Vize talep dilekçesi ve
 • Vize başvuru formu İngilizce olarak doldurularak konsolosluğa verilmesi gereken ortak evraklar arasında yer almaktadır.

Vize türlerine göre istenen evraklara ilave olarak ek evraklar da talep edilmektedir. Vize başvurusu yapılırken vize acentaları aracılığı ile başvuru sürecine başlanması seyahati riske atmaktan kaçınmak anlamına gelmektedir. Herhangi bir şekilde vizeden red yanıtı alınması halinde tüm seyahat iptal olma riski taşımaktadır.

İngiltere Vize

Britanya Adası’nın gözde ülkesi İngiltere’yi görmek ve o atmosferde vakit geçirmek isteyenler ya da daha iyi bir yaşam sürme hayaliyle İngiltere’de yaşamak isteyenler veya iş bulma konusunda İngiltere’nin daha avantajlı olduğunu düşünerek burada çalışmak, eğitim görmek isteyenler için İngiltere vizesi İngiltere Hükümeti tarafından yurt dışındakiler için zorunlu tutulmuştur.

UK Vize

UK yani Birleşik Krallık, Britanya Adası’ndaki 4 ülkenin birleşiminden oluşan bir krallıktır. Bu krallık içerisinde yer alan İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler (Wales) ülkelerinin merkezini Londra yani İngiltere oluşturmaktadır.

Birleşik Krallık içerisinde yer alan bu dört ülkeden herhangi birinde yaşamak, okumak ve çalışmak isteyen ya da sadece ziyarette bulunmak isteyenler için UK vizesi alınması zorunludur.

Aslında UK vizesi olarak bahsedilen Birleşik Krallık-İngiltere vizesidir. Vize başvuruları konsoloslukların çalışma bölgelerine gidilerek yapılmaktadır. Başvurular şahsi olarak da yapılabilecekken ziyaret etmek isteyen kişiler tur aracılığıyla başvuruda bulunabilir. Konsoloslukların çoğunun İstanbul içinde bulunmasından vize acentaları İstanbul içinde de oldukça yoğunlaşmış durumdadır.

Birleşik Krallık vizesi için İngiltere Konsolosluğu vize başvuru işlemlerini kabul etmektedir. Vize vermede tek yetkili kurum da Konsolosluk ya da Büyükelçiliktir.

Bu kurumdan alınacak vizeler sadece bu dört ülke için geçerli olmaktadır. Örneğin Birleşik Krallık vizesi alınması halinde İskoçya için ayrı bir vize alınmasına ihtiyaç duyulmamakta ancak aynı vize İrlanda için geçerli olmamaktadır.

İngiltere Nerede? 1 – Ingiltere 3

İngiltere Turist Vizesi

Birleşik Krallık’ın merkezi İngiltere’ye tarihi, kültürel, turistik amaçlı kısa bir ziyaret planlayanlar için siyah pasaport sahibi olanlar haricinde diğer pasaport sahiplerinin İngiltere Turistik Vizesi alması zorunludur. Bu vize türü kısa süreli ziyaretler için alınmaktadır uzun dönemi kapsamamaktadır.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ve Birleşik Krallık Devleti’nin de Avrupa Birliği’nden olmaması nedeniyle önceden alınmış ya da seyahat esnası için alınacak Schengen vizesi bu topraklarda geçerli değildir.

Schengen vizesinin burada geçerli olmaması dolayısıyla, İngiltere gezisinden sonra Avrupa ülkelerine geçiş yapmayı düşünenlerin gidecekleri ülkelerden veya giriş yapacakları ülkeden Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Genel ziyaretçi vizesi statüsüne sahip turistik vize başvurusunda istenen evrakların asılları istenmiş olsa da fotokopi olarak bir kopyalarının da İngiltere Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir.

Konsolosluğa iletilen vize başvuruları daha sonra İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi yani UK Border Agency memurları tarafından incelemeye alınacağından başvuru esnasında doldurulması gereken ve sunulması gereken belgelerin İngilizce olarak hazırlanması ve yazılması gerekmektedir.

Eğer kişiler tercüme yaptıracaksa tercüme işlemleri için tutulan tercüman bilgileri de dosya içinde bulunması gerekmektedir.

Vize başvurusu için gerekli evrakların arasında önemli olan bir diğer husus da pasaport sayfaları arasında vize basımı için en az 2 sayfanın boş olması gerekliliğidir. Kişiler daha sonra Avrupa ülkelerine seyahat düşünüyorsa da Schengen vizesinin pasaporta işlenebilmesi için de boş sayfa gerekli olacağı düşünülmelidir.

Pasaportun vize bittikten ve seyahat sonlandıktan sonra dahi 6 ay geçerliliğinin olması da önem arz eder, aksi halde İngiltere Konsolosluğu tarafından red yanıtı alma ihtimali olmaktadır.

Daha önceden pasaport almış ya da yeniletmiş kişiler de eski pasaportlarını asılları olacak şekilde konsolosluğa teslim etmelidir.

Vize başvurusu esnasında istenen bir diğer belge ise gezi sırasında yaşanacak tüm aksilikler dahilinde turistlerin ülkelerine geri dönebileceğinin ve her türlü masrafı karşılayabileceğinin garantisi niteliğinde olan hesap döküm belgeleridir. Bu belgeler 3 ay kadar önce alınmış olmalıdır yani güncelliğini koruması oldukça önemlidir.

İngiltere’ye turistik vize başvurusunda bulunanların 5-6 gün sürecek ziyaretleri için en az 7-8 bin lira banka hesabında bulunuyor olması gereklidir. Kişiler, seyahatleri için otel rezervasyonu ve uçak biletlerini kesinleştirmişse bu miktar daha az olabilmektedir.

Vize başvurusunda bulunurken otel ve uçak rezervasyonlarının kesinleştirilmesi gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Banka hesaplarındaki para ile bu rezervasyonların yapılıyor ve seyahat süresince tüm masrafların karşılanıyor olması İngiltere Konsolosluğu için yeterlidir.

Bankada bulunacak para miktarı Euro, TL ya da Pound cinsinden olabilmektedir. Önemli olan kişilerin seyahatlerini finanse edebilme durumlarıdır.

Ailece İngiltere gezisi planlayanların tüm bu evrakları her bir birey için ayrı ayrı doldurmasına ve Konsolosluğa sunmasına gerek yoktur. Ayrıntılı bir şekilde gösterilmiş İngiltere gezi programı da vize alımı sırasında ekstra yardımı dokunacak belgelerden biridir.

Vize başvurusu yapacak kişilerin daha önce İngiltere vize başvurusu yoksa ve sistemde kayıtlı parmak izi bulunmuyorsa kişilerin vize başvuru esnasında parmak izi ibrazında da bulunması gereklidir.

Vize başvurularının yapılmasının ardından herhangi bir sıkıntı bulunmaması halinde vize başvuruları en az 15 gün içinde sonuca bağlanmaktadır.

İngiltere vize başvurusu işlemleri için belirlenen vize ücreti dışında “Süper Öncelikli Vize Servisi” ile vize başvurusu yapanlardan bu hizmet için ek ücret talep edilmektedir. Bu servis yalnızca İstanbul İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir.

Bu hizmet alarak vize başvurusunda bulunanların sonuçları 24 saat içinde çıkmakla beraber, bu hizmetten genel ziyaretçi vizesi başvurusu yapmak isteyenlerle Tier 2 ve Tier 5 vizesi için başvuru yapmak isteyenler yararlanabilmektedir.

İngiltere vize işlemleri sırasında istenen vize ücreti için İngiltere vizesi ne kadar diye soranlara; Genel turistik vizede 6 aylık turistik vize için istenen ücret 128 Dolar, 2 yıllık 492 Dolar, 5 yıllık 895 Dolar ve 10 yıllık vize için 1098 Dolar olarak belirlenmiştir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Britanya Adası’nın en kalabalık ülkesi olan İngiltere’ye gitmek için İngiltere vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Vize başvurusunun yapılabilmesi için ilk olarak İngiltere vizesi online başvuru formunun doldurulması gereklidir. Online başvuru formuna ulaşabilmek ve doldurabilmek adında da Visa4UK internet adresine kayıt olunması gerekmektedir.

Vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması önemlidir, İngiltere Konsolosluğu’nun bilgilerin doğruluğuna inanması halinde vizeye red yanıt verme hakkı vardır.

Başvuru formu online ortamda doldurulduktan sonra başvuru formunun çıktısı alınarak hazırlanacak diğer evrakların arasında eklenmelidir. Başvuru formu halledildikten sonra İngiltere’ye yapılacak seyahatin amacı belirlenmeli ve bu amaç doğrultusunda en doğru vize seçilerek evrak hazırlama aşamasına geçilmelidir.

Evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlandıktan sonra İngiltere Konsolosluğu’na vize başvurusu için konsolosluk temsilciliklerinden randevu gün ve saati alınarak evraklar hazır bekletilmelidir. Randevu gününde geç kalınmadan evrakların teslimi sağlanmalıdır.

Evrak teslimi yapılmadan önce vize türüne ve süresine bağlı olarak vize ücreti neyse ödenmiş olmalıdır. Herhangi bir red yanıt alınması durumunda vize ücretinin geri iadesi olmayacağı bilinerek evrakların düzgün bir şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Red yanıt alanların sonuca itiraz etme ve yeniden başvuruda bulunma hakkı da olmaktadır.

Uzun süreli vize alınmayacaksa İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği vize başvurularını şahsi olarak almamaktadır. Konsoloslukların yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerince vize başvurusu yapılabilmektedir.

Vize başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sonuç sürecini takip etmek adına ya da İngiltere vize sonuç sorgulaması yapmak için başvuruların yapıldığı e-posta adresine gelmiş olan oturum açma linkine basılarak öne gelen ekranda şifre girme işlemi yapılması halinde girilen hesaptan sonuçlar görülebilmektedir.

İngiltere Büyükelçiliği Vize Başvurusu

İngiltere Büyükelçiliği Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunmaktadır. Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan elçilik, hafta içi her gün sabah 09:00 ve akşam 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Kısa süreli İngiltere seyahati düşünen kişiler vize başvurularını ise İngiltere’nin İstanbul’daki Konsolosluğu’na iletmesi gerekmektedir.

İngiltere Nerede? 2 – Ingiltere 2

İngiltere Konsolosluğu Vize Başvurusu

İngiltere’nin Türkiye’de beş adet konsolosluğu bulunmakla beraber bunların içinden İstanbul’da yer alan konsolosluk, Başkonsolosluk olarak hizmet vermektedir.

İngiltere Başkonsolosluğu ya da diğer konsolosluklara vize için başvuruda bulunacak kişiler bu başvuruları vize hizmet merkezleri ya da yetkilendirilmiş turizm acenteleri aracılığıyla yapabilmektedir.

Birleşik Krallık Vize

İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler ülkelerine ziyarette bulunmayı düşünen kişiler için uzun ya da kısa süreli olmak üzere vize başvurusu yapılması zorunlu kılınmıştır.

Bu dört ülke Birleşik Krallık Devleti’ni oluşturduğu için Birleşik Krallık vize başvurusundan olumlu sonuç alınması halinde dört ülke için ayrı ayrı vize alınmasına gerek olmayacaktır.

Birleşik Krallık vizesi almak için bazı vize başvuru şartları olmaktadır. Bu şartlar başvurulan vize türüne göre ortak paydada toplanıp genelleşirken bazıları da özelleşerek ek evrak gerektirecek durumlara sebebiyet vermektedir.

Birleşik Krallık vizesi İngiltere vizesi olarak da bilinmektedir. Uk vizesi için Uk vize başvurusu İngiltere Büyükelçiliği’ne ya da İngiltere Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere vize başvuru formu, İngiltere’ye seyahat etmeyi düşünen kişilerin İngiltere vizesi başvuru işlemlerinde doldurması gereken ve İngiltere Konsolosluğu tarafından hazırlanan bir belgedir.

İngiltere vize başvuru formu Visa4UK sitesinden online olarak doldurulması mümkün olan ve online doldurulması istenen bir belgedir. Form, online ortamda doldurulmasının ardından çıktısı alınarak diğer evrakların olduğu vize dosyasına eklenmelidir.

Nisan 2007 tarihinden beri İngiltere vize başvuru formu baştan sonra İngilizce olarak güncellenmiştir. Online ortamda doldurulacak başvuru formu, vize talep dilekçesi gibi İngilizce olarak yazılmalıdır. Form, yetkili kişiler tarafından inceleneceğinden verilen bilgilerin ayrıntılı ve doğru olarak yazılması oldukça önemlidir.

İngiltere vize başvuru formu, Uk vizesi ya da İngiltere vizesi için başvuru işlemlerinde istenen evraklar arasında açık ara en önemli evraktır. Burada yer alan bilgiler doğrultusunda İngiltere Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği seyahat edecek turistler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmaktadır.

Bilgilerin doğruluğundan şüphe duyulması halinde İngiltere Konsolosluğu’nun vizeyi olumsuz sonuçlandırabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak form, dürüst bir şekilde doldurulmalıdır.

Vize başvuru formu doldurulduktan sonra imzalanması gerekmektedir. Ancak vize başvuru formu ve vizesi alınması halinde istisna içeren durumlarda İngiltere ülke sınırlarında istisnai durum içeren kişiler için geri çevirebilmektedir.

Kesin giriş hakkı olmasa da vize başvuru formu ve vize kişilerin ülkeyi belirlenen süre çerçevesinde terk edeceklerine dair beyanda bulundukları bir belge niteliği de taşımaktadır.

Vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da başvuru formunun tamamının büyük harflerle doldurulması gerektiğidir.

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere vize başvurusunun ilk adımı vize başvurusu almak olduğu için ilk yapılması gereken Visa4UK sitesinden hesap oluşturmaktadır. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra vize türüne ve süresine bağlı olarak doğru vize ücretini ödeyerek vize başvurusu için randevu talebinde bulunulması gerekmektedir.

Kısa süreli vize başvurularını konsolosluk ve büyükelçilik şahsi olarak kabul etmediği için randevu konsolosluğun yetkilendirdiği vize firması aracılığı ile alınabilmektedir. Başvuru evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra yine aracı olarak anlaşılan firmaya belgelerin tam bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Başvurular tamamlandıktan sonra resmi tatiller de göz önünde bulundurulursa vize 10-15 gün içinde vize sonuçlanmaktadır. VIP servis ile vize başvuru hizmeti alanlara 5 iş günü olmak üzere öncelik verilmekte ancak bu servis için de ayrı bir ücret talep edilmektedir. (184 Pound)

Yerleşim amaçlı Konsolosluğu vize başvurusunda bulunulduğunda ise vize sonuçlanma süresi 60 güne kadar çıkabilmektedir.

Her koşul göz önünce bulundurularak seyahatten en geç 3 ay öncesinde vize başvurusu için işlemlere başlanması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Online Başvuru

İngiltere vizesi alabilmek için İngiltere Konsolosluğu tarafından hazırlanmış vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formu online ortamda doldurulmaktadır. Vize başvuru formuna ulaşmak için kişilerin Visa4UK sitesine üye olmaları gerekmektedir.

Vize başvuru formu ailece yapılacak ziyaretlerde her birey için ayrı olarak doldurulmalı ve çıktısı alınarak imzalanmalı ardından teslim edilecek olan diğer belgelerin arasına koyulmalıdır. Vize başvuru formunda verilen bilgiler hazırlanan diğer evraklar ile çelişmemeli bu evrakları destekler nitelikte olmalıdır.

Aksi halde verilen bilgilerin doğruluğu şüphe uyandırabilir ve vize başvurusu olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir.

İngiltere’ye Vize Almak

Siyah pasaport dışında kalan Yeşil, Gri ve Bordo pasaport sahiplerinin İngiltere için vize alması zorunludur.

31 Ocak 2020 tarihinde Birleşik Krallık Devleti’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı resmen gerçekleşmiştir. Bu tarihten önce AB ülkesi olan İngiltere için Schengen vizesi geçerliliği bulunurken bu tarih itibariyle Schengen vizesinin geçerli olduğu bölgeler arasında bulunmamaktadır.

İngiltere’ye kısa süreli turistik gezide bulunacaklar 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl olacak şekilde vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Vize geçerlilik sürelerinin uzaması halinde vize ücretinde de artış meydana geleceği unutulmamalıdır. Başvuru için Visa4UK sitesinden doldurulacak olan vize başvuru formunda verilen bilgiler konsoloslukta vize başvuru işlemleri ile ilgilenen memurlar tarafından ayrıntılı olarak incelemeye alınmaktadır.

Vize başvuru işlemlerine başlamadan önce kişilerin pasaport sürelerinin geçerliliklerini İngiltere Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu şartı kapsayıp kapsamadığını kontrol etmeleri gereklidir.

İngiltere’ye planlanmış olan seyahatin amacına göre alınacak vize türünün çeşidi istenecek evrakları da belirlemektedir. Vize türüne ve süresine göre mesleki, kişisel ve maddi durumların net bir şekilde gösterildiği belgeler de istenen evraklar arasına girmektedir.

İngiltere vize başvuru formunun doldurulması ve imzalanmasının ardından 2 adet biyometrik fotoğraf(son 6 ay içinde çekilmiş olması şartı aranmaktadır.), hesap dökümlerini gösteren ve güncelliği sağlanmış finansal belgeler, otel rezervasyon bilgileri, uçak için gidiş/dönüş bilgilerini içeren belge, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam ayrıntı içeren nüfus kayıt örneği ortak olarak istenen evraklar arasında yer almaktadır.

Bunun dışında SGK’lı çalışanların yurt dışı için izin belgesini içeren kaşeli belge, İngilizce olarak tercüme edilmiş vergi kaydı, sicil belgesi, faaliyet belgesi imzalı bir şekilde sunulmalıdır. Bu iki belge başvuru evrakları içinde önem arz eden geri dönüş sinyali veren belgeler olarak görülmektedir.

İşverenler için, vize talep dilekçesi, 4B sigortalı olunduğuna dair belge ve güncel şirket belgeleri gerekli evraklar arasındadır.

Devlet memuru ya da kamu çalışanı olup İngiltere’den vize almak isteyenler; izin dilekçesi (imzalı ve kaşeli), SGK hizmet dökümü belgesi, devlet memurluğu görevini gösteren kimlik kartı, son 3 ay içinde alınmış maaş dökümünü gösteren finansal belgeleri hazırlamak zorundadır.

Emekliler için; İngilizce olarak hazırlanmış vize talep dilekçesi, SGK Hizmet Dökümü Belgesi, son 3 ayı kapsayan emekli maaşını gösteren hesap döküm belgesi gereklidir. Bu hesap döküm belgesi kişilerin İngiltere seyahatleri sırasında tüm masrafları karşılayabileceğini gösterir nitelikte olması önem göstermektedir.

Ev Hanımları için; evlilik cüzdanının fotokopisi ek evrak olarak yeterli olacaktır. Evlenen ya da boşanan herhangi bir şekilde soyadı değişikliği yapan kişiler için de bu durumu kanıtlayan belgenin olması ve bilgilerin güncel tutulması önemlidir.

Öğrenciler için ise ek olarak İngilizce bir şekilde hazırlanmış öğrenci belgesi güncel olması kaydıyla yeterli olmaktadır. Ancak öğrenci reşit değilse, anne ve babanın izni olduğunu gösteren, noter kaşeli belge İngilizce olarak diğer evrakların arasında koyulmalıdır.

İngiltere Vize Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Londra’ya gitmek isteyenler ve bunun için Londra vize başvurusu yapmak isteyenler için İngiltere vize başvurusu Birleşik Krallık içinde yer alan her ülke ve şehir için gerekli kapsama sahiptir.

İngiltere vize başvurusu Birleşik Krallık tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlara ve vize hizmet merkezi/danışmanlığı yapan firmalara yapılmaktadır. Bunun sebebi İngiltere’nin kısa süreli vizelerin başvurusunu şahsi olarak kabul etmemesidir. Başvuruda bulunacaklar Ankara, İstanbul, Gaziantep, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’da yer alan vize hizmeti veren firmalara başvuruda bulunarak İngiltere Konsolosluğu’ndan randevu alabilmektedir.

Başvuruda bulunacak kişilerin hazırladıkları belgeler, aracı olarak anlaşılan vize hizmeti veren danışmanlık firmalarına eksiksiz bir şekilde randevu gününe kadar teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize başvurusu ilgili firmalara en geç 3 ay önceden yapılmalıdır. Vize başvurusunda aracı kurum ile vize randevusu alınabilse de vize vermede tek yetkili kurumun İngiltere Konsolosluğu olduğu unutulmamalıdır.

İngiltere Vize Danışmanlık

İngiltere vizesi olarak bilinen aslında Birleşik Krallık vizesidir. Birleşik Krallık vizesi de Birleşik Krallık Devleti’nin belirlemiş olduğu şartlar altında alınmaktadır. İngiltere vizesi için vize danışmanlığı almak İngiltere Konsolosluğu’ndan gelecek olumsuz yanıtı azaltmaktadır. Vize danışmanlıkları, vize başvurusu sırasında istenen evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması hususunda başvuruda bulunacak kişilere her konuda yardım etmektedir.

İngiltere vizesi için başvurular kısa dönemli vizelerde direkt olarak Konsolosluğa yapılamamaktadır. Bu sebeple İngiltere Konsolosluğu’nun bu konu için yetki vermiş olduğu başvuru merkezlerince yani TLS Contact ile başvurular gerçekleştirilebilmektedir.

İngiltere vizesi alabilmek için üç şartın üçüne de sahip olmak gereklidir. Bu şartlar altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya Türkiye’de oturum iznine sahip olmak, Türkiye sınırları içinde düzenli bir yaşantı ve işe sahip olmak (hiç sıkıntı yaşamadan vize alabilmek için finansal durum gösterilmesi ve ülkeye geri dönüleceğinin garanti edilmesi gerektiğinden vize başvurusu yapmadan önce bir işte  en az 6 ay ya da 1 yıl çalışıyor olmak önemlidir. Hem yıllık izin alma hakkından hem de maaş dökümünün son 6 ayı kapsaması gerektiğinden.), kanıtlanabilir nitelik taşıyan düzenli gelir olduğuna dair finansal belgeye sahip olmak.

Bu şartlara sahip olunması halinde vize başvurusu yaparken bir sıkıntı ile karşılaşılması daha aza indirgenecektir. Bu tür belgeler ve vize başvurularının nasıl yapılacağı hangi adımın hangi adımı takip edeceği vize danışmanlık firmalarının yıllardır biriken tecrübesi ile daha kolay olacaktır.

İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere’de yaşamak burada bir hayat kurmak ve çalışma hayatına atılmak herkesin bir yerde hayalinin bir parçasını oluşturmaktadır. İngiltere yerleşim vizesi, İngiltere’de 6 aylık süreden daha uzun bir sürede kalmak isteyip İngiltere vatandaşlığı bulunmayan herkes tarafından alınması gereken bir izin türüdür.

6 aydan daha uzun süre geçerliliği olan ama kısa dönem vizeler arasında geçen bir vize ile ülkeye giriş yapanlar 6 aydan fazla ülke topraklarında kalabilmek için İngiltere tarafından verilmiş oturum hakkına sahip olmalıdır.

Oturum izni için de vize gibi kategoriler bulunmaktadır. Bunlar arasında; Evlilik, eğitim, iş, aile birleşimi, ticari vize gibi oturum izni alınabilecek çeşitli kategoriler vardır.

Oturum izni için başvuruda bulunan kişilerin vize sonuçları en geç 12 hafta içinde belirlenmektedir. 5 yıl boyunca İngiltere’de ikamet etmiş kişiler İngiltere vatandaşlığına sahip olabileceği için sınırsız oturum iznine de başvuruda bulunabilme hakkına sahip olacaklardır.

İngiltere vatandaşlığı bulunan ya da başka bir ülkeden gelmiş ama sınırsız oturum hakkına sahip bireylerle gerçekleştirilen evliliklerde eşler, doğal olarak oturum iznine sahip olabilmektedir.

Bu başvuruda bulunabilmek için evliliği gerçekleştiren iki tarafında reşit olması şartı aranmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonraki süreci de kapsayarak 2 yıllık birlikteliği olanlar, evlilik yapılmamış ancak 2 yıllık ilişki içinde İngiltere’ye yerleşildiğinde ilk 6 ay içinde evlenme koşuluyla kişiler eş durumundan oturum iznine başvuruda bulunabilmektedir.

Oturum iznine başvuruda bulunmak isteyen eşler için, İngilizce dil yeterliliği şartı da aranan bir diğer koşuldur.

İngiltere çalışma vizesi ile İngiltere topraklarında 5 yıl boyunca yaşamış kişiler süresiz oturum izni için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. 16 Mart 2018 tarihine kadar Ankara Antlaşması ile de süresiz oturum izni başvurusunda bulunulabiliyorken bu tarihle beraber yapılan değişiklik sonucunda süresiz oturma iznine başvurma hakkı da ortadan kalkmıştır. Ankara Antlaşması ile İngiltere’de yaşamaya başlayan Türk vatandaşlar 16 Mart 2018 tarihi itibariyle yalnızca oturum izinlerini uzatma hakkına sahip olmuşlardır.

6 aydan daha uzun süreli eğitim almak için İngiltere sınırları içinde bulunan vatandaşlar biyometrik oturma izni başvurusunda bulunmak zorundadır.

Biyometrik oturma izni sayesinde öğrencilerin hem eğitim hayatları boyunca İngiltere’de bulunmaları gereken süre boyunca oturma izni almalarını hem de belirli saatler içinde çalışma iznine sahip olmaları sağlanmaktadır.

İngiltere’de oturum hakkına sahip olmak için bir diğer yol ise İngiltere Oturum Kartıdır. Bu kart, birtakım sebepler çerçevesinde İngiltere’de bulunması gereken kişilere verilen karttır. Oturum kartı olan kişiler İngiltere’de ikamet edebilirken aynı zamanda çalışma iznine de sahip olabilmektedirler.

İngiltere’de oturum iznine sahip olabilmek ya da yerleşim vizesi alabilmek için belirli finansal koşulların da sağlanıyor olması şartı aranmaktadır.

Eş durumundan oturum izni alacak kişiler için; evlenilen ve İngiltere’de oturum izni bulunan partnerin asgari olarak yıllık 18.000 Sterlin gelirinin olması ve bu gelir durumunun gerekli hesap dökümleriyle kanıtlanabiliyor olması gereklidir.

Aile birleşimi çerçevesinde oturum izninde bulunacak kişiler arasında çocukları için başvuruda bulunuluyorsa ilk çocuk için ek 3.800 Sterlin, sonraki çocuklar için de ek olarak 2.400 Sterlin civarında gelir beyan edilmesi zorunlu kılınmıştır.

İngiltere yerleşim vizesi almak isteyenlerin ve burada süresiz oturum hakkı için başvuruda bulunmak isteyenlerin sadece 5 yıl boyunca İngiltere’de ikamet etmiş olmaları yetmemektedir. Bunun yanında bireylerin en az B1 seviyesinde dil yeterliliğini gösteren bir sertifika ile Life In The UK adı altında Birleşik Krallık’ta Yaşam testini başarı ile geçmeleri gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Turist Vizesi

İngiltere öğrenci vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup İngiltere’de lisans, yüksek lisans ya da dil eğitimi almayı düşünen öğrencilerin alması gereken vize türü olarak bilinmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi de kısa dönem öğrenci vizesi ve uzun dönem öğrenci vizesi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kısa dönem öğrenci vizesi yani “Student Visitor Visa” ziyaretçi öğrenci vizesi olarak geçmektedir. Bu tür vizeyi alan öğrenciler genellikle dil eğitimi için İngiltere’ye gelmeyi tercih etmiş öğrencilerdir. Bu vize için bir dil eğitimi vizesi gibi olduğundan herhangi bir dil şartı gözetilmemektedir.

Ziyaretçi öğrenci vizesi 11 ay ve 6 gün olmak kaydıyla verilmektedir. Dil eğitimi gibi kısa süreli eğitimler için alınan bu vize ile İngiltere’ye gelmiş olan öğrenciler için, Birleşik Krallık Hükümeti herhangi bir şekilde çalışma izni sağlamamaktadır.

Uzun dönem öğrenci vizesi ise “Tier 4 General Student Visa” olarak geçmektedir. Tier 4 General Student Visa türünde Birleşik Krallık Hükümeti orta düzey İngilizce bilinmesi şartını koymuştur. Uzun süreli öğrenci vizesi alanlar genelde lisans ve yüksek lisans öğrencileri olduğundan uluslararası geçerlilikteki dil belgesi ile İngiltere’de öğrenim görülecek üniversiteden gelmiş kabul mektubu da evraklar arasında yer alması gerekmektedir.

Dil eğitimi için kısa süreli İngiltere’ye gelen öğrencilere çalışma izni verilmezken; lisans ya da yüksek lisans eğitimi için İngiltere’de bulunan öğrencilere haftalık maksimum 20 saat süre ile sınırlı kalmak şartıyla çalışma izni de verilmektedir.

İngiltere uzun dönem öğrenci vizesinin geçerliliğinin bitmesi halinde İngiltere’de yetkili makamlara başvuruda bulunarak geçerlilik süresinin uzatılması istenebilmektedir. Bu imkân kısa süreli öğrenci vizesinde bulunmamaktadır. Kısa süreli öğrenci vizelerinin geçerliliğinin bitmesi halinde, Türkiye’den yeni bir vize için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Öğrenci vizesi almak isteyen öğrenciler her iki koşulda da (uzun ya da kısa fark etmeksizin) pasaportlarının 10 yıldan daha eski olmamasına, en az iki sayfasının boş olmasına ve vize bitiminden ya da seyahatten sonraki 6 ay içinde geçerli olmasına dikkat etmelidir.

Nisan 2010 tarihinden itibaren öğrenci vizesi için doldurulması gereken vize başvuru formu da online olarak doldurulmakta ve çıktısı alınarak imzalanması gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizeleri de uzun ya da kısa dönem ayırt edilmeden direkt olarak İngiltere Konsolosluğu’na ya da İngiltere Büyükelçiliği’ne yapılamamaktadır.

Bu tür vize başvuruları da Birleşik Krallık Devleti’nin yetki verdiği kurumlar ya da vize danışmanlıkları aracılığı ile yapılabilmektedir. Koşullar dahilinde parmak izi alınması, biyometrik fotoğraf istenmesi ve İngiltere Konsolosluğu’nun gerekli olarak gördüğü durumlar halinde mülakat istemesinden kaynaklı olarak kişiler şahsi olarak konsoloslukta ya da büyükelçilikte bulunmak zorundadır.

Bunlar dışında her türlü evrak aracı firma ile konsolosluğu iletilmektedir. Vize verme yetkisi de sadece İngiltere Konsolosluğu’nun ya da İngiltere Büyükelçiliği’nin elinde bulunmaktadır.

İngiltere öğrenci vizesi başvurusunda da ödenmesi gereken bir vize ücreti bulunmaktadır. 6 aylık kısa dönem öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin ödemesi gereken tutar 131 Dolar, 11 aylık kısa süreli öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak öğrencilerin ödemesi gereken miktar 251 Dolardır.

İngiltere Tier 4 General Student Visa’dan faydalanacak öğrenciler için 470 Dolar olacak şekilde vize ücreti ve 300 ila 500 Sterlin arasında değişen sigorta miktarının ödenmesi gerekmektedir.

İngiltere Nerede Video;

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×