fransa-vize-basvurusu

Fransa Vize Başvurusu ve Randevu

Fransa Vize İşlemleri

Dünyanın ve Avrupa’nın en önemli ülkelerinden bir tanesi olan Fransa uzun yıllar koruduğu tarihi ile gözde olmayı başarmıştır. Özellikle de balayılar için tercih edilen ülkenin sembollerinden birisi olan Eyfel kulesi herkes tarafından bilenen yapıdadır. Kültürü ve yaşam kalitesi ile gözde olmuş olan bu ülkeye gidebilmeniz için vize almanız gerekmektedir. Pasaport türünüze göre Fransa vize işlemleri yürütüp dilediğiniz seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Belirlenen kuralları ve istenilen belgeleri temin edip başvurunuzu sunmanız gerekmektedir. Başvurular esnasında doğru takip ve hatasız evrak sunmak vizenin daha kolay çıkmasına etki etmektedir. Fransa vize başvurusu yaparken mutlaka seyahat amacınızı belirleyip iş yürütün. Seyahat amacı hem evrak temininde değişkenliğe hem de ödemeler konusunda değişkenliğe sebep olmaktadır. Ödenecek harçları ve vize ücretlerini etkilemektedir. Bu durumu bilerek ilk önce amacı belirlemek gerekir. Schengen ülke grubuna dahil olmasından dolayı da Schengen vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Belirli kurallar dahilinde hazırlanacak evrakların bazı kurumlara başvurulup alınması gerektiğini de unutmayın.

Fransa Vize Başvuru İşlemleri

Fransa vizeler konusunda doğrudan konsolosluğa yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Yetki verdiği vize merkezleri aracılığı ile yapılan başvuruları değerlendirmeye almaktadır. Bu tür uygulama yapılmasının sebebi ise hem başvuru yoğunluğu hem de doğrudan yapılan başvurularda yapılan çok fazla hata yapılmasıdır. Fransa vize başvuru işlemleri titizlikle hazırlanarak Fransa konsolosluğuna sunulması gerekir. Alacağınız destek sayesinde başvuru dosyasında eksik evrak oluşumu söz konusu olmayacaktır. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise işlemleri yürüten başvuru merkezlerinin onay makamı olmadığıdır. Vize onayını sadece konsolosluk ya da büyükelçilik vermekte olup, yapılan değerlendirmeleri de kurul yapmaktadır. Vize ofisi herhangi bir zorluk yaşamadan evrak temininizde size destek olup, başvuruları sunmaktır. Doğru etkiyi oluşturarak riskleri azaltması da size ekonomik açıdan avantaj sunacaktır. İster kısa süreli ister uzun süreli vize başvurularında olumlu sonuç alma ihtimalini yükseltmektedir.

Fransa Vize Randevusu

Seyahat amacınıza göre başvuruda bulunacağınız Fransa vizesi için randevu alınma zorunluluğu vardır. Vize randevusunu başvuru merkezleri aracılığı ile almadığınız taktirde randevunuz kabul edilmemektedir. Randevuların hangi tarihlerde alınabileceğine dair bilgileri sistem üzerinden öğrenebilirsiniz. Konsolosluğun belirlediği tarihler bazı durumlarda ileriye yönelik olabileceği için başvuruları erken yapmak önemlidir. Fransa vize randevusu vizeyi alabilmeni için mutlaka alınması ve zamanında gidilmesi gereken yapıdadır. Bu yüzden istisnasız saate ve tarihe uygun hareket etmeniz gerekir. Belirlenen saat ve tarih dışında gitmeniz gibi bir durum söz konusu değildir. Belirlenen tarihte ve saatte gidilmediği taktirde ise tekrardan randevu almanız gerekecektir. Yeni belirlenen tarihe göre randevuya gidebilirsiniz.

Randevuya dair ayrıntılı bilgileri Vize ofisi aracılığı ile edinebilir ve seyahatinize uygun gelecek şekilde randevunuzu alabilirsiniz. Çalışma durumunuza ve izin durumunuza göre değişkenlik gösterecek halleri hesaba katarak randevu almaya özen göstermelisiniz. Seyahat tarihinizin de işlemlerde ki durumu hesaba katılarak ilk fırsatta randevu işlemi yapılmaktadır. Fransa Schengen vizesi randevularında mutlaka biometrik verilerin sunulması zorunluluğu söz konusudur. Düzene uygun şekilde hareket ettiğiniz sürece vizenizi almanız kolaylaşacaktır. Değerlendirmelerde sıkıntı yaşamama adına bu durumu doğru takip etmeye özen gösterin.

Biometrik veri konusunda belirlenen hususların başında ise parmak izi uygulaması vardır. Parmak izini daha önce veren başvuru sahipleri eğer 5 yılı doldurmamışlarsa tekrar vermelerine gerek yoktur. Sisteme kayıtlı olan parmak izi 5 yıl süre geçerli olup, 5 yıl dolarsa yenilenmesi istenmektedir. Fransa vize randevusu ile ilgili bu uygulamaları doğru şekilde gerçekleştirmek çok önemlidir. Eksik bilgi ve uygulama olması başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu durum karşısında da ciddi sıkıntılar sizi beklemektedir. Bunlardan bir tanesi ise Schengen ülkelerine sonraki dönemlerde başvuru yaptığınızda önceki ret durumu karşınıza çıkacaktır. Sicilinizi etkileyecek bu durum vizeler konusunda zorlu süreci de başlatacaktır.

Fransa Ticari Vize

İthalat ve ihracat konusunda çok iyi anlaşmalara ulaşmanız mümkündür. Bu anlaşmaları Fransa gibi güçlü ekonomiye sahip olan ülke ile yapmak çok iyi sonuç sunacaktır. Elbette bu anlaşmalar öncesinde vize almanız gerekecektir. Fransa ticari vize ile alakalı olarak öncelikle şirket sahibimi yoksa şirket çalışanımı gidecek önce o belirlenmelidir. Şirket sahibi ile çalışan arasında değişen evrak teminleri söz konusudur. Her ikisi için de temin edilmesi gereken evraklar ise şu şekildedir;

l Başvuru sahibinin arkalı önlü kimlik fotokopisi

l En az 6 ay geçerliliğe sahip ve içerisinde 2 boş sayfa bulunan pasaport olmalıdır. Pasaportun yıpranmamış olmasına ve içinde eksik sayfa olmamasına dikkat edin.

l Şirketin sicil gazetesi fotokopisi, banka hesap hareketleri, vergi levhası ve faaliyet yaptığına dair belgeler,

l Fransa’da görüşme için irtibat kurulan firmadan gelen davetiye, (Davetiyenin orijinal sunulması ve ayrıntılı iletişim bilgileri sunulması gerekir. Ayrıca faaliyet gösterilen belediyeden davetiyenin onaylanması da gerekmektedir. Davetiye olmadan başvurularınızın ticari olarak sunulması söz konusu değildir.)

l Doğru ve eksik bilgi içermeyecek şekilde hazırlanması gereken Fransa vize başvuru formu, (Bu form içerisinde size ait bilgiler içermesi ve sizin kim olduğunuzu tarif etmesi gerekmektedir. Formda sorulan sorulara göre hatasız doldurmaya özen göstermelisiniz.)

l Son 3 aya ait banka hesap dökümü sunulmalıdır. Bu hesap dökümü ilgili banka tarafından alınmalı ve ıslak imzalı olmalıdır.

Fransa Turistik Vize Başvurusu

Tarihi güzellikleri görmek ve harika bir tatil yapmak için Fransa tam da aradığınız kriterleri taşıyan yapıdadır. Elbette bu güzel tatil için Fransa turistik vize başvurusu yapmanız gerekecektir. Başvurular ile alakalı öncelikle bilmeniz gereken husus kısa süreli vize türüne girdiği için en fazla 90 günlük seyahatler için geçerlidir. Kalacağınız süreye bağlı olarak başvurmanız gerekecektir. Schengen vizesi almanız ve bu vize koşullarına göre işlemleri yürütmeniz gerekecektir. Talep edilen evraklar konusunda mutlaka bilgi edinerek hazırlık yapmaya dikkat edin. Fransa turistik vize konusunda sizden kimlik bilgilerinizi ve seyahat tarihlerinizi istemektedir. Bu tarihlere uygun şekilde otel rezervasyonu ve uçak rezervasyonu gibi bilgilerini de sunmanız gerekir. Vize başvurularınızı şehir dışından yürütebilmek için Vize ofisi ile görüşüp işlerin başlamasını sağlayabilirsiniz. Bizzat başvuru sahibinin bulunması gereken randevular ve parmak izi işlemleri dışındakiler hızlı şekilde çözümlenmektedir. Uygulama esasları ile birlikte hem para kaybı hem de zaman kaybı da ortadan kalkmaktadır.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi

Çok sayıda Türk nüfusunun yaşadığı Fransa iş imkanlarından dolayı tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Burada yaşayan aile yakınlarınızı ziyaret edebilmek için vize başvurusunda bulunmanız ve durumu aktarmanız gerekir. Fransa aile ziyareti vizesi için öncelikli olarak davetiyenizin olması gerekir. Sizi davet eden akrabanızın yakınlık derecesini açıklayan ve ne kadar süre kalacağınızı bildiren mektup orijinal sunulmalıdır. Yaşadığı bölgenin belediyesinden onaylı olması gereken davetiye de adres ve iletişim bilgileri de mutlaka olmalıdır. Eksik bilgi içermeyecek şekilde hazırlanması gereken davetiyenin ayrıca nerede çalıştığı da bildirilmelidir. Ayrıntılı şekilde inceleme yapıldığı için sıkıntı olmayacak düzeyde hazırlanmasına özen göstermeniz gerekir. Fransa aile ziyareti vizesi başvuruların değerlendirmesi esnasında gidiş ve dönüş tarihleri çok önemlidir. Bunun sebebi ise geri dönüş ile ilgili garanti alınmak istenmesidir.

İş arama amacı ile aile ziyaretlerini fırsata çevirmek isteyen çok sayıda başvuru söz konusudur. Bu durumun sıklaşması ile birlikte de tedbirler arttırılmış ve daha kontrollü şekilde vize verilmektedir. Sizde ziyaretlerinizi sadece ziyaret amaçlı yapacaksınız başvuruda bulunun. Farklı amaçlar güdülerek yapılan başvurularda vize alınsa bile takipler Fransa’da sürdürüldüğü için ciddi yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Sınır dışı edilme ihtimali dahi olduğu içinde sonra ki vizelerden onay alma şansını da kaybedersiniz.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurularında bulunacak kişilerin merak ettiği konuların başında Fransa vizesi kaç günde çıkar? Sorusu gelmektedir. Genellikle seyahat tarihinin önceden belirleniyor olmasından dolayı bu konu oldukça önemlidir. 90 günden az seyahatler için yapılan başvuruların başvuru tarihinden itibaren en erken 3 iş gününde sonuçlanabilmektedir. Bu süre hiçbir sıkıntısı olmayan başvurularda geçerli olmaktadır. İş yoğunluğuna ve resmi tatil günlerine göre başvuru süresi 10 güne kadar uzayabilmektedir. Ek belge talepleri de söz konusu olabileceği için riske girmeden daha öncesinde başvuruları sunmak mantıklıdır. 90 günden fazla olan vize başvurularında ise değerlendirmeler daha farklı olduğu için süre en az 7 iş gününe kadar çıkmaktadır. Değerlendirmeler ve uygunluğunun denetlenmesi gibi faktörler süreyi uzatabileceği gibi iş yoğunluğuna göre de uzaması söz konusu olabilir. En sağlıklı şekilde sonuç alabilmek için en az seyahat tarihinden 15 gün önce başvuruda bulunulması doğru karar olacaktır.

Fransa Erasmus Vize İşlemleri

Eğitiminizi Fransa’da sürdürebilmeniz için Erasmus vizesi alınması gerekmektedir. Öğrencilerin notlarına göre yapılan değerlendirmeler başvuru açısından önemlidir. Bu başvurular ise Erasmus kapsamında olan yüksek öğrenim kurumlarına yapılmaktadır. Erasmus üniversite beyannamesine sahip olan üniversitelere başvuru da bulunabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir şekilde eğitim amaçlı başvurularda bulunamazsınız. Üniversitelerin belirlemiş oldukları sınavlar ve sınav sonrası seçimler ilgili üniversiteden öğrenilebilir. Başvuru değerlendirmeleri ve sınavlar sonucunda uygunluk söz konusu olduğunda Fransa Erasmus vize başvurusunda bulunmanız mümkündür. Başvuru değerlendirmesi için hazırlamanız gereken evraklar ise şu şekildedir;

l Son 10 yıl içerisinde alınmış olan ve içerisinde boş sayfası bulunan pasaport. Pasaportun fotokopisi başvuruda sunulmalıdır.

l Mezun olanlar için diploma, eğitimi devam edenler için ise kaşeli, güncel ve imzalı öğrenci belgesi ve transkript başvuru dosyasında olmalıdır.

l Uzun süreli vize talep formunun doldurulması ve ıslak imzalı olması gerekir.

l 18 yaşından küçük olan öğrenciler için ebeveyn imzalı muvafakatname,

l Eğitim programı sertifikası

l Nüfus cüzdanının hem aslı hem de fotokopisi başvuru anında olmalıdır.

l Eğitim ve konaklama ile ilgili burslar,

l Otel ve uçak rezervasyonları

l 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası olması gerekir. Bu sigorta uluslararası geçerliliğe sahip olmalıdır.

Fransa Transit Vize

Fransa üzerinden başka bir ülkeye gitmek istediğinizde transit vizeye ihtiyacınız vardır. Hava alanı aktarmaları için Fransa transit vize almanız geçişler için çok önemlidir. Aktarmalarda gerekli incelemeler yapıldıktan sonra işlemler yürütülmektedir. Başvurunuzu seyahat tarihinden yaklaşık olarak 30 gün önce yapmanız gerekmektedir. Başvuru için Fransa konsolosluğuna hitaben hazırlanması gereken dilekçe mecburidir. Bu dilekçenin içeriğinde ise seyahat güzergahları ayrıntılı şekilde belirtilmeli ve varsa diğer hususlardan da bahsedilmelidir. Herhangi sorun yaşamadan aktarma işlemi gerçekleştirmek için istenilen belgeleri eksiksiz sunmanız gereklidir. Güvenlik gerekçesi ile yapılan incelemeler sizin başvurunuza verilecek cevabı etkilemektedir. Her ne sebeple olursa olsun vereceğiniz bilgiler gerçeği yansıtmalı ve ispatlanabilir olmalıdır. Vermiş olduğunuz bilgiler gerekli kurumlara sorulara teyit alındığı için yanlış bilgi ortaya kolay şekilde çıkmaktadır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye