fransa-turistik-vize-evraklari-ucreti

Fransa Turistik Vize İşlemleri

Fransa’ya turistik ziyaret gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa turistik vize almakla yükümlüdürler. Turistik nedenler ile alınan vize çeşidi C tipi vize kategorisine girmektedir. Schengen kapsamında yer alan Fransa vize başvurularında Schengen vize başvuru formunu doldurmak zorunludur. Schengen kapsamında yer alması nedeniyle Schengen koşulları, vize başvurularında geçerli olmaktadır. Vize şartlarına uyulmadığı takdirde Fransa Konsolosluğu, başvuruları reddedecektir. Vize fiyatına göre yatırılan vize ücretleri de vize reddi işleminin ardından şahıslara iade edilmemektedir. Kişiler tekrar yeni bir başvuru oluştururken, vize ücretini tekrar yatırmak zorundadır.

Fransa Turistik Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Fransa için alınacak D tipi vizeler, Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Ancak C tipi kısa süreli vizeler Fransa Konsolosluğu’na yapılmamaktadır. Kısa süreli turistik vize başvuruları, Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan merkezlere yapılmalıdır. Konsolosluğa direkt olarak yapılan vize başvuruları reddedilebilir.

Fransa Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler, seyahat amaçlarını doğru bir şekilde tespit etmelidir. Seyahat amacına göre gerekli olan vize tipine karar verilmelidir. Başvuru esnasında yapılacak olan yanlış vize başvurusu, Fransa Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezlerine başvuru yapılmalıdır. Gereken evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra Fransa Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Vize randevularında, şahısların parmak izi ve biometrik bilgilerinin alınması nedeniyle bu işlem mecburidir. Parmak izi verildikten sonra Fransa Konsolosluğu’na tüm bilgilere erişme hakkı vermiş olacaksınız. Parmak izi alınan bu randevu işlemlerine, vize başvurusunda bulunan kişiler gitmelidir.

Fransa Turistik Vize Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Vize incelenme ve onaylanma süreci pek çok nedenlere bağlı olarak değişmektedir. Sunulan evrakların eksiksiz olması, Fransa Konsolosluğu’nun yoğun bir dönemi olması ve Fransa Konsolosluğu tarafından talep edilebilecek olan ek belgeler sonucu vize onaylanma süresinde farklılıklar meydana gelebilir. Sorunsuz bir şekilde yapılan başvurular yaklaşık olarak 3 ya da 5 iş günü içerisinde onaylanır.

Fransa Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Vize başvuruları her zaman seyahat tarihinden önce yapılmalıdır. Seyahat zamanında bir aksaklık olmaması adına erken vize başvurusu önemlidir. Fransa turistik vize işlemlerinde bulunacak şahıslar, seyahatlerinden en az 2 hafta önceye kadar başvurularını yapmış olmalıdır.

Fransa Turistik Vize Başvurularında Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport

  Fransa turistik vize başvurularında en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan, seyahat bitiş tarihinden sonra da en az 3 ay geçerliliği devam eden pasaportlar kabul edilmektedir. Fransa seyahati öncesinde pasaportlarda en az 2 adet boş sayfa olmalıdır.

 • Fransa Schengen Vize Başvuru Formu

  Vize başvurusunun onaylanması için Vize Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgiler doğrultusunda doldurulması gerekmektedir.
 • Biometrik Fotoğraf

  3,5×4,5 mm ölçülerinde, Fransa vize başvurusu için çekilmiş ve daha önce başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olan fotoğraflar kullanılmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Ön ve arka yüzü net bir şekilde çekilen nüfus cüzdanı fotokopileri başvurularda kullanılmalıdır. Fotokopilerin renkli taranmış olması gerekmektedir.

 • Şahısların Finansal Durumunu Gösteren Belgeler

  Banka Hesap Dökümü, Maaş Bordrosu gibi finansal durumu gösteren belgelerin yetkili kurumlar tarafından imzalı hali sunulmalıdır. Alınan belgelerin güncelliği önemlidir.

 • Vize Talep Dilekçesi

  Fransa Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Fransa seyahati detaylarına yer verilmelidir.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi
 • Kişilere Ait Olan Bir Şirket Var İse; Şirkete Dair Belgeler
 • Başvuru Sahibi Emekli İse; Emekli Kartı
 • Başvuru Sahibi Bir Memur İse; Çalışma Belgesi
 • Başvuru Sahibi Öğrenci İse; Eğitim Kurumundan Alınan Öğrenci Belgesi
 • Başvuru Sahipleri Reşit Değil İse; Muvafakatname

  Fransa turistik vize başvurusunu yapacak olan kişi 18 yaşından küçük ise; anne ve babasının imzası olduğu muvafakatname ibraz etmelidir.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye