Fransa Transit Vize İşlemleri

Fransa Transit Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa üzerinden aktarmalı bir yolculuk planladıklarında kısa süreli vize talebinde bulunmalıdır. Fransa transit vize işlemleri, Fransa üzerinden üçüncü bir ülkeye giriş yapacak olan kişilere verilmektedir. Transit vize işlemleri ve evrakları diğer vize çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Resmi pasaport sahipleri bu durumda Fransa vizesinden muaftırlar. Transit vize; Havalimanı transit vizesi ve transit yolculuk vizesi olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Fransa Transit Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

D tipi uzun süreli Fransa vizesi başvuruları direkt olarak Fransa Konsolosluğu’na yapılabilir. Ancak transit vize gibi kısa süreli vize başvuruları direkt olarak konsolosluğa yapılmamaktadır. Fransa transit vize başvuruları, Fransa Konsolosluğu’nca yetkilendirilen kurum ve merkezlere yapılmalıdır. Evrakların eksiksiz sunumu oldukça önemlidir. Parmak izi, biometrik işlemlerin sunumu ve gerektiğinde yapılan mülakatlar ise Fransa Konsolosluğu’nda yapılmaktadır. Konsolosluk için parmak izi verme işlemlerine, başvuru sahipleri gitmelidir.

Fransa Transit Vize Başvuruları Ne Zaman Yapılmalıdır?

Transit vize başvuruları, seyahat tarihinden 30 gün önce başlatılmalıdır.

Fransa Transit Vize Nasıl Alınır?

Seyahatiniz bir aktarma üzerine kurulu ise güzergahı tespit etmelisiniz. Fransa üzerinden aktarma yapacak olan kişiler, Fransa Konsolosluğu tarafından talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve vize başvuru formunu doldurmalıdır. Vize başvuru formunda yer alacak bilgiler ile Fransa Konsolosluğu’na ibraz edilecek olan evraklar arasında bilgiler birbirini desteklemelidir. Tüm bu şartlara göre evraklar düzenlendikten sonra Fransa Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Konsolosluk randevusunda şahıslardan parmak izi de alındıktan sonra evrakların inceleme süreci başlatılmaktadır.

Fransa Transit Vize EvraklarıFransa transit vize başvurularında, Fransa Konsolosluğu tarafından ek evrak talep edilebilir. Bu durumda konsolosluk tarafından talep edilen belgeler, sunulmalıdır.

 • Pasaport

  Fransa aktarma yolculuğu tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği olan, 10 yıl içerisinde çıkmış olan ve zarar görmemiş pasaportlar kullanılmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

  2 adet güncel fotoğraflar talep edilmektedir. Fransa başvurusundan önce başka vize işlemlerinde kullanılan pasaportlar kullanılmamaktadır.

 • Vize Başvuru Formu

  Başvuru formu detaylı bir şekilde ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Fransa Konsolosluğu, çelişkili bilgilerin yer aldığı formları kabul etmemektedir. Vize onayında vize başvuru formunun etkisi oldukça büyüktür.

 • Seyahat Amacı ve Üçüncü Ülke Detaylarının Yer Aldığı Belgeler

  Fransa’ya yapılacak olan seyahatin detaylarının yanı sıra üçüncü ülkeye yapılacak olan seyahat hakkında da belgeler sunulmalıdır. Geçiş yapılacak olan ülke için uçak bileti rezervasyon belgeleri de talep edilmektedir.

 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonu İçeren Belgeler

  Fransa’ya yapılacak olan seyahat için rezervasyon işlemi yapılmış olan uçak bileti ve konaklamaya dair belgeler bulunmalıdır.

 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Başvuru Sahipleri Kendi Araçları ile Seyahat Edecek İse; Araç Ruhsatı

  Araç ruhsatı sadece Fransa transit vize başvurusunda bulunacak kişilerin araç ile yol alması ve araçları olması durumlarında talep edilmektedir.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye