Fransa Erasmus Vize İşlemleri

Fransa Erasmus Vize İşlemleri

Erasmus, eğitim kurumlarının birbirleriyle iş birliğini yapmalarını ve öğrencilerin farklı çalışmalar görmesini sağlamak için başlatılmış bir Avrupa Birliği programıdır. Öğrenciler bu farklı eğitimlere katılmak için Fransa Erasmus vizesi almakla yükümlüdür. Ancak Erasmus vizesi için başvuru şartları diğer Fransa vizesi başvurularından farklı ilerlemektedir. Öncelikle Erasmus programına sahil olmak isteyen şahısların eğitim gördüğü kurum ile Fransa’da eğitim veren kurum arasında bir anlaşma olmalıdır. Alana ve üniversiteye göre farklı ülkelerde farklı yükseköğretim kurumları bu programı desteklemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde her kurum farklı bir ülke ya da üniversite ile anlaşmaktadır. Öğrenciler bu programa dahil olarak farklı projelerde bulunabilir, farklı kültürlere tanıklık edebilir ve farklı deneyimler yaşayabilir. Profesyonel iş hayatında, Erasmus programına katılmanın önemli avantajları bulunmaktadır.

Fransa Erasmus Vizesi Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Fransa Erasmus vize başvuruları, uzun süreli vize kategorisinde yer aldığı için başvurular vize merkezi ya da seyahat acentelerine yapılmamaktadır. Erasmus vizesine başvuracak olan şahıslar, Fransa Konsolosluğu’na başvurularını gerçekleştirmelidir.

Fransa Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencinin öğrenimini sürdürdüğü kurum ile Fransa’da eğitim veren kurum arasında anlaşma olmalıdır. Bu durumu en net şekilde üniversite içerisinde bulunan Erasmus bürolarından öğrenebilirler. Aynı zamanda şahısların bölümlerindeki ilk senelerinde Erasmus programına dahil olması mümkün değildir. Başvuruda bulunacak kişilerin, üniversite ortalaması da bu programa dahil olma sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu şartlar tamamlandıktan sonra başvuru yapacak kişi, hali hazırda eğitim gördüğü kurumdan Erasmus beyannamesi almalıdır. Üniversiteler kendi programlarına göre Erasmus tarihlerini belirlemektedir. Fransa Erasmus vizesi başvuruları başlatılmadan önce tüm bilgilere vakıf olunmalıdır.

Fransa Erasmus Vizesi Ne Kadar Süre İçin Alınabilir?

Erasmus programında dönemlik eğitimler alınabilir. Bu süreler en az 3 en fazla 12 ay olmaktadır. Öğrenciler bu süreyi geçirdikten sonra vize uzatma talebinde bulunabilirler. Vize uzatma talebinin onaylanması için öncelikle geçerli bir neden olması gerekmektedir.

Fransa Erasmus Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalıdır?

Erasmus programına dahil olma işlemlerinin Türkiye’de yer alan kurum tarafından onaylanması sonucunda öğrenciler, vize başvuru işlemlerini başlatabilirler. Fransa için yapılacak olan Erasmus vize başvuruları en erken 5 ay önceden yapılabilir. Bir aksaklık yaşamamak adına şahıslar, vize başvurularını seyahatten önce yapmalıdır.

Fransa Erasmus Vizesi Kaç Gün İçin Onaylanır?

Tüm şartlara uyulduğu ve evrakların hatasız bir şekilde hazırlandığı başvuruların sonuçları 7 ya da 10 iş günü içinde kesin bir sonuç kazanmaktadır. Fransa Konsolosluğu tarafından öğrencilerden istenebilecek ek evrak talebi bu sürede değişikliklere yol açabilir.

Fransa Erasmus Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Fransa Erasmus vizesi incelemelerinin sorunsuz bir şekilde devam etmesi adına, talep edilen evraklar eksiksiz bir şekilde Fransa Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir. Vize onayı ve vize onaylanma süresini evrakların doğru bir şekilde hazırlaması belirlemektedir.

 • Fransa Erasmus Vize Talep Formu
 • Pasaport

  Fransa Erasmus vizesi başvurularında bulunacak olan kişilerin 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan, güncel pasaportlar kullanması gerekmektedir.

 • Biometrik Fotoğraf

  2 adet, 3,5×4,5 ölçülerine sahip biometrik fotoğraflar kullanılmalıdır.

 • Diploma ya da Öğrenci Belgesi ve Transkipt

  Eğitim görmeye devam edilen kurumdan alınacak olan Öğrenci Belgesi ve Transkipt belgeleri ibraz edilmelidir. Kişi eğer öğrenci ise; Diploma aslını sunmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı (Asıl ve Fotokopisi)
 • Eğitim Programı Detayları içeren Belgeler
 • Erasmus Programı Süresinde Öğrencilerin Masraflarının Karşılanacağına Dair Kanıtlar
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

  Fransa Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, ulaşım ve konaklama rezervasyon belgelerini de evraklarla beraber ibraz etmelidir.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye