Fransa-aile-ziyareti-vize-evraklari-ucreti

Fransa Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Fransa Aile Ziyareti Vizesi-Schengen Vize

Fransa aile ziyareti vizesi, Fransa’da aile üyesi, akrabası ya da arkadaşı yaşayan kişilerin ülkeye giriş yapmak istediklerinde almak zorunda oldukları vizedir. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi, kısa süreli vize kategorisinde yer almaktadır. Schengen vizesi şartları ve koşulları vize başvurularında geçerli olmaktadır. Fransa’da yaşayan kişi ya da kişilerden bir davet mektubu alınması zorunludur. Fransa vizesi davetiye mektubu olmadığı sürece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında bulunmamaktadır. Davetiye mektubu olmadığı durumlarda, kişiler Fransa turistik vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Turistik vize işlemlerinde davetiye mektubu talep edilmemektedir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

D tipi uzun süreli Fransa vizeleri haricinde vize başvuruları direkt olarak Fransa Konsolosluğu’na yapılmamalıdır. Fransa aile ziyareti vizesi de C tipi kategorisinde yer alan vize türüdür. C tipi vize başvurularında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konsolosluğa başvuru yapmamalıdır. Fransa Konsolosluğunca yetkilendirilen kurumlara vize başvurusu yapılmalıdır. Parmak izi işlemi için ise Fransa Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Parmak izi verilme işlemi sadece burada yapılmaktadır. 5 yıl içerisinde Schengen vizesi işlemlerinde başvuru sahipleri parmak izi kaydı vermiş ise aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemlerinde parmak izi vermeyebilir. Ancak bu durumun kesinliğini tamamen Fransa Konsolosluğu belirlemektedir. Fransa Konsolosluğu talep ederse yine de parmak izi verilmesi gerekebilir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Fransa aile ziyareti vizesi işlemleri, şahısların parmak izi işleminden hemen sonra başlatılmaktadır. Normal şartlarda 7 ve 10 iş günü sonrasında vize sonuçları kesin olarak belli olmaktadır. Ancak Fransa Konsolosluğu kişilerden ek belge talep etme hakkına sahiptir. İnceleme süresi içerisinde talep edilen bu belgenin, başvuru sahipleri tarafından hazırlanması gerekmektedir. Ek belge talebi, Fransa vize başvurularında sürenin uzamasına neden olabilir. Aynı zamanda vize başvuru döneminin Fransa Konsolosluğu yoğun dönemine denk gelmesi de onaylanma süresini etkilemektedir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Evrakları Nelerdir?

Vize başvurusu için gerekli olan evraklar, kişilere, duruma ve seyahatin amacına göre farklılık göstermektedir. Güncel olarak bu belgeler sürekli kontrol edilmelidir. Tüm belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandığında ise Fransa Konsolosluğu, Fransa aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak kişilerden ek belge talep edebilir. Talep edilen belge hazırlandıktan sonra tekrar Fransa Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

 • Schengen Vize Başvuru Formu

  Fransa’da yaşayan aile ya da arkadaşını ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunan kişiler, öncelikle Schengen vize başvuru formunu doldurmak zorundadır. Form içerisinde yer verilen bilgilerin doğru ve hatası olması gerekmektedir. Çelişki yaratan bilgiler neticesinde Fransa Konsolosluğu, vize onayını gerçekleştirmeyecektir.

 • Pasaport

  Geçerliliği seyahat sonrasında en az 3 ay daha devam eden ve seyahatten önce 2 adet boş sayfası bulunan pasaportlar kullanılmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf – 3,5×4,5 mm / 2 adet
 • Fransa Aile Ziyareti Vizesi Davetiye Mektubu

  Fransa’da yaşayan kişi tarafından seyahat edecek kişi adına bir davet mektubu oluşturulmalıdır. Davet mektubunda seyahat detaylarına yer verilmelidir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

  Nüfus Müdürlüklerinden alınmış olan, aile bilgisi ve iletişim bilgilerini içeren güncel belge olmalıdır.

 • Vize Talep Dilekçesi

  Fransa Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Seyahat detayları ve tarihi hakkında tüm bilgilere dilekçe yazısında yer verilmelidir.

 • Mesleki Konumu ve Çalışma Durumunu Kanıtlayan Belgeler

  SGK’dan ve çalışmakta olunan kurumdan alınmalıdır. Belgelerin her biri imzalı, kaşeli ve yetkili kişi tarafından onaylanmış olmalıdır. Aynı zamanda vize başvurusunda sunulacak olan her belgenin güncel olması gerekmektedir.

 • Ulaşım ve Konaklamaya Dair Kanıt Niteliğinde Rezervasyon Belgeleri

  Fransa vize başvurusu onayı almadan ulaşım ve konaklama rezervasyonlarında alım işlemi yapılmamalıdır.

 • Seyahat Sağlık Sigortası0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye