Danimarka Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2022 - Schengen
Danimarka Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Danimarka Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2022

Danimarka Vize Başvurusu Vize Rehberi

Danimarka Turistik Vize

Danimarka’ya kısa süreli turistik seyahatleriniz için vize başvurusunda bulunmak ve istediğiniz vize türünde hazırlayacağınız belgelerle bu seyahate uygun olduğunuzu belgelemek durumundasınız.

Danimarka Turistik Vizesi kısa süreli, gezi amaçlı Danimarka seyahatleri için verilen Schengen tipi vize türüdür. Bu vizeyi alabilmek için Danimarka Konsolosluklarının belirlediği koşullara uygun olmanız ve istenen gerekli evrakları hazırlayıp yetkililere bir başvuru dosyası halinde sunmanız gerekmektedir.

Danimarka vize başvuruları sadece büyükelçilik ve konsolosluk binalarında yapılmaz, vize başvuru merkezleri tüm vize başvuru işlemlerinizi adınıza yürütebilir. Gerekli evrak listenizi, vize ücretleri ödemelerinizi ve Danimarka vizesi hakkındaki tüm detaylı bilgileri merkezlerimizden ve temsilciliklerimizden öğrenebilirsiniz.

Danimarka Turistik Vize  Gerekli Evraklar

Danimarka Turistik Vize başvurularında gerekli evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişebilmektedir.

Her kişinin hazırlaması gereken ortak evraklar varken, çalışanlar, işyeri sahipleri, öğrenciler, ev hanımları, emekliler, çiftçiler ve diğer meslek gruplarında bulunanlar ek belgeler vermek durumundadır.

Turistik Danimarka vizesi için verilmesi gereken ortak belgeler şunlardır:

Danimarka Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
Danimarka Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2022
 • Pasaportlar– Vize işlemleri için pasaportunuzun son 10 yıl içinde alınmış olması gerekir. Pasaportun geçerlilik süresi en az 3 ay olmalıdır. 2 boş sayfası bulunmalı, A4 boyutunda renkli fotokopisi ve varsa eski pasaportlarınızın fotokopileri başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi– Nüfus cüzdanınızın, kimlik kartınızın önlü arkalı fotokopisi başvuru dosyasında sunulmalıdır. Çipli kimlik kartınız henüz elinize ulaşmadıysa Nüfus Müdürlüğünden verilen geçici kimlik belgesini de dosyanıza ekleyebilirsiniz.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği- Vukuatlı Nüfus Kayıt belgeleri Nüfus Müdürlüklerinden son bir ay içinde alınmalıdır. Aile bireylerinin bilgileri ve ikametgahları belirtilmiş olmalıdır.
 • 2 adet biometrik fotoğraf- Beyaz arka fonlu, 3.5cmx4.5cm boyutlarında, renkli, son 6 ay içinde çekilmiş, başvuru sahibinin yüzünün net olarak gözüktüğü fotoğraflar dosyaya eklenmelidir.
 • Mali durumu gösteren resmi evraklar- Banka hesap dökümü son 3 ayın hesap hareketlerini gösterir şekilde, bankanın kaşesi, imzası ve imza sirküleri ile sunulmalıdır. Başvuru sahibinin 4 aylık maaş bordrosu kaşeli ve imzalı olarak verilmelidir. Taşınmaz gayrimenkullerin tapu fotokopileri araç ruhsatları, kira ve faiz gelirleri, kredi kartı ekstreleri bilgileri başvuru dosyasında olmalıdır.
 • Vize başvuru formu- Danimarka Turistik vizesi için Schengen başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler içermeli ve İngilizce doldurulur.
 • Vize talep dilekçesi- Seyahat amacını, seyahat tarihlerini, seyahatin finansmanının nasıl karşılanacağını belirten dilekçe ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası- Başvuru yapacak kişinin acil tibbı müdahale, hastane masrafları ve diğer sağlık sorunları için hazırlanan sağlık sigortası seyahat tarihleri içinde geçerli olmalıdır. Tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli olacak sigorta en az 30.000 Euro bedelli olarak hazırlanmalıdır.
 • Konaklama ve ulaşım rezervasyonları– Seyahatiniz sırasındaki ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının bilgilerini belgelendirmelisiniz.

Meslek Durumuna Göre İstenen Ek Belgeler

Bu belgeler dışında başvuruda bulunan kişilerin meslek durumlarına göre ek belgeler istenmektedir. Danimarka turistik  vize için istenen meslek belgeleri şunlardır:

 • Şirket sahipleri için gerekli belgeler– şirketin antetli kağıdına Danimarka Konsolosluğu’na hitaben yazılmış şirket bilgilerinin olduğu dilekçe ve güncel şirket bilgisi belgeleri ( Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Gazetesi fotokopisi, Vergi Levhası, Oda Sicil kaydı=
 • Çalışanlar için gerekli belgeler– Vize talep dilekçesine ek şirket yazısı, şirketin antetli kağıdına yetkili imza ve kaşeli olmalıdır. Çalışanın görevi, izin belgesi, SGK hizmet ve tescil belgesi, işe giriş bildirgesi, detaylı hizmet dökümü, son 3 aya ait maaş bordroları eklenmelidir. Çalışan seyahat sonrası Danimarka’dan ayrılacağını bildirmelidir.
 • Resmi kurumda çalışanlar için gerekli belgeler– Kurum izin yazısı, vize talep dilekçesi, izin belgesi, görev kimlik kartı ve maaş bordrosu dosyaya eklenmelidir.
 • Emekliler için gerekli belgeler– emekli kartı fotokopisi, emekli maaş hesabı hareketleri
 • Çiftçiler için istenen belgeler– Ziraat odası çiftçi sertifikası
 • Öğrenciler için istenen belgeler– Öğrenci kimlik belgesi İngilizce olmalıdır, öğrencinin eğitim gördüğü bölüm ve dönem bildirilmelidir. 18 yaşından küçükler için ebeveynlerin imzalarının olduğu noter onaylı muvaffakatname gereklidir.
 • Ev hanımları için istenen belgeler– Vize talep dilekçesine ek sponsor kişisel ve mali bilgileri sunulmalıdır.
Bu belgeler dışında Danimarka turistik vize almak isteyenlerden talep edilecek belgeler olursa başvuru yapan kişiye bu belgeler bildirilecek ve tüm evrakların bulunduğu başvuru dosyasının eksiksiz ve hatasız tamamlanması sağlanacaktır.

Danimarka Turistik Vize Ücreti

Danimarka vize ücretleri vize türüne göre değişmektedir. 6 yaş altındaki küçük çocuklardan vize ücreti talep edilmez. Vize ücretleri konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi hizmet bedellerinden oluşur. Kısa süreli Danimarka turistik vizesi uzun süreli Schengen D tipi vizelerden farklı olmaktadır. Vize ücretleri Danimarka Konsolosluğundan ve başvuru merkezlerinden teyit ettirilmelidir.

Sorunsuz bir başvuru süreci yaşamak için güncel konsolosluk harç bedellerini ve hizmet ücretlerini vize başvuru merkezlerimizle iletişime geçerek öğrenmeniz gerekmektedir.

Güncel kurlardaki değişiklikler vize ücretlerinin Türk Lirası olarak değişkenlik göstermesine neden olmaktadır. Danimarka kısa süreli turistik vizeler konsolosluk harçları 110 Euro olarak belirlenmiştir. Vize ücretlerine vize başvuru merkezlerinde verilen hizmetleri eklemek gerekir. Daha detaylı vize ücretleri hakkında merkezlerimizin ve temsilciliklerimizin iletişim kanallarından bilgi alabilirsiniz.

Danimarka Turistik Vize Formu

Danimarka turistik vize başvuru formu, Danimarka Başkonsolosluğunca hazırlanan ve kişisel bilgilerinizi verebilmenizi sağlayan bir başvuru formudur. Vize başvurularınızın ilk adımı başvuru formu doldurularak atılır. Başvuru formu eksiksiz ve hatasız doldurulmalı, başvuracağınız vize türüne göre istenen gerekli evraklardaki bilgilerle tutarlı olmalıdır.

Danimarka vize başvuru formu İngilizce ya da Dan’ca doldurulabilir, başvuru formu tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurulmalıdır. Biometrik bir fotoğrafınız ilgili alana yapıştırılmalı, form muhakkak ıslak imza ile imzalanmalıdır. Vize başvuru formuna Danimarka Konsolosluklarının İnternet adreslerinden, konsolosluk binalarından ya da yetkili vize başvuru merkezlerinden ulaşabilirsiniz.

Danimarka Turistik Vize Dilekçe Örneği

Vize Talep dilekçesi Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmalı, dilekçedeki bilgiler doğru beyanlar içermelidir. Turistik Danimarka vizesi için yazılacak dilekçede şu noktalar net bir şekilde belirtilmelidir:

 • Seyahat amacı– Danimarka’yı ziyaret sebebinizi net bir şekilde belirtmelisiniz. Turistik seyahatte bulunanlar
 • Seyahat tarihleri– Danimarka’ya giriş ve çıkış tarihlerini kesin bir şekilde ifade etmelisiniz. Eğer başka bir ülkeye giriş çıkış yapılacaksa bu seyahatin tarihleri de belirtilmelidir.
 • Yapılacak seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı– Danimarka seyahatinizdeki konaklama ve ulaşım masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı mutlaka belirtmelisiniz. Banka hesabınızdaki yeterli bakiye, mal varlıklarınız teminat olarak görülür. Sponsor tarafından karşılanacak masraflar belirtilmeli, sponsor kişisel ve mali bilgileri verilmelidir.

Çalışanlar, ikinci bir vize talep dilekçesi yazmak durumundadır, şirket bilgilerinin yer aldığı bu dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalı, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Danimarka Turistik Vize Sonuçlanma Süresi

Danimarka Turistik Vize C tipi kısa süreli Schengen vizesi olarak bilinir. Vize türleri genel olarak iki kategoride değerlendirilir: kısa süreli vizeler, uzun süreli vizeler. Bu vize türlerinin başvurularına verilecek olumlu ya da olumsuz yanıtlar, konsolosluk iş yoğunluğuna ve istenebilecek ek belgelere göre değişebilir. Bunun için seyahat tarihlerinizden 20 gün önce vize başvuru işlemlerinizi başlatmak sorunsuz bir başvuru süreci yaşamanızı sağlar.

Vize başvurusu yapıldıktan ve gerekli evrakların tümü tamamlandıktan sonra Danimarka C tipi Schengen vizeleri ortalama 7-10 iş günü arasında verilebilmektedir. Seyahatlerinizden 90 gün önce vize başvurusu yapamazsınız, en ideal başvuru süresi seyahatinizden 20-90 gün öncesinde yapılabilir.

Danimarka Ticari Vize

Danimarka’ya iş seyahatinde bulunmak isteyen bordo pasaport sahibi yurttaşlarımız vize ödemek durumundadır. İş anlaşmaları, iş fuarlarına katılım, mesleki eğitim amacıyla Danimarka’ya gidecek kişiler bu seyahat amaçlarını vize başvuru formlarında ve vize talep dilekçelerinde belirtmeli ve Danimarka Ticari Vize başvurularını kendilerinden istenen evrakları tamamlayarak gerçekleştirmelidir.

Ticari vize kısa süreli bir Schengen vize türüdür, yetkili başvuru merkezlerinden bu tip vize türü için işlem yapabilir, vize ücretlerinizi ödeyerek, uluslararası sağlık sigorta poliçelerinizi hazırlatabilirsiniz. Vize başvuru merkezleri uzman ve deneyimli kadrosuyla vize işlemlerinizi kolayca halleder. Ticari vize almak için önce başvuru formu doldurulmalı ve bir vize talep dilekçesi yazılmalıdır.

Danimarka Ticari Vize  Gerekli Evraklar

Danimarka Ticari Vize için başvuran kişiler kendilerinden istenen ve kişisel bilgilerini, iş yerindeki konumlarını, mali durumlarını bildiren, irtibat kuracakları şirketin de bilgilerini içeren belgeleri yetkililere vermek durumundadır.

Kısa süreli ticari vize talebinde bulunan kişiler şu belgeleri düzenlemelidirler:

 • Pasaportlar– seyahat tarihinde 3 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. 2 sayfası boş olan pasaportun renkli fotokopisi başvuru dosyasına eklenir. Varsa eski pasaportların fotokopileri de verilmelidir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi– Nüfus cüzdanı önlü arkalı fotokopi olarak belgelenmelidir. Kimlik kartları da aynı şekilde fotokopi olarak a4 boyutunda verilir.
 • Tam tekmil nüfus kayıt örneği– Nüfus’tan veya e devletten alınan belge kabul edilir. Aile bireylerinin bilgileri ve ikametgahları belirtilmelidir.
 • 2 adet biometrik fotoğraf– 35mmx45mm boyutlarında, beyaz arka fonlu, kişinin yüzünü karşıdan ve net bir şekilde gösteren fotoğraflar başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Ticari Vize Başvuru Formu– İngilizce veya Dan’ca doldurulan başvuru formu kesin ve doğru bilgiler içermelidir.
 • Ticari vize talep dilekçesi– İngilizce yazılan dilekçede seyahat amacı net bir biçimde ifade edilmeli, seyahat tarihleri belirtilmelidir. Seyahatin masraflarını karşılama yöntemi açıkça yazılmalı, mali durumu gösteren bilgiler verilmelidir.
 • Ticari davetiye– Danimarka’daki şirket tarafından hazırlanan davetiye şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Unvan, adres, telefon numaraları bulunmalıdır. Seyahat tarihi ve birden fazla seyahat olacaksa bu durum belirtilmelidir.
 • Fuar ve sergileri için giriş bileti-Organizasyonların katılım belgeleri ve fuar standına ilişkin bilgiler verilmelidir.
 • Vize talebinde bulunan kişinin şirketinin faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası, oda sicil kaydı düzenlenmelidir.
 • İmza sirküleri-şirket yetkilisinin imza sirküleri dosyaya eklenmelidir.
 • SGK hizmet ve tescil dökümü, işe giriş bildirgesi
 • Şirketin son 3 aya ait banka hesap dökümü- İlgili bankanın yetkililerinin kaşeli, ıslak imzalı ve memurun imza sirkülerinin olduğu bir belge eklenmelidir.
 • Vize talebinde bulunan kişinin mali durumunu gösteren belgeler- Şahsın banka hesap hareketleri, kira ve faiz gelirleri, taşınmaz gayrimenkullerin tapu fotokopileri, araç ruhsatları sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası- En az 30.000 Euro bedelli sağlık sigortası tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli olmalıdır.
 • Uçak ve Konaklama rezervasyonları- Seyahat edilecek uçuşun ve kalınacak otellerin rezarvasyon bilgileri belgelendirilmelidir.
 • Şirket çalışanlarının maaş bordroları, görev ve izin belgeleri- çalışanların son üç aya ait maaş bordroları ve şirketteki görevlerini bildiren belgeler düzenlenmeli, izin belgeleri dosyaya eklenmelidir. SGK işe giriş bildirgesi de sunulmalıdır.

Danimarka Ticari Vize Ücreti

Danimarka vizeleri başvurulan vize türüne göre değişebilmektedir. Ticari vizelere başvuran kişiler konsolosluk harcının yanı sıra başvuru merkezi hizmet bedellerini de öderler. Kısa süreli C tipi Schengen vizelerinin ücretleri zaman içerisinde güncellenmektedir. Ödenen vize ücretinin vize başvuru merkezine ve Danimarka konsolosluğuna teyit edilmesi yararlı olacaktır.

Şubat 2020 tarihinde belirlenen Danimarka Ticari Vize ücreti 110 Euro’dur, bu bedel konsolosluk harcıdır. Vize talebinde bulunan kişiler vize bütçeleri için vize başvuru hizmet bedellerini de hesaba katmak durumundadır. Güncel kur hareketleri Ticari vize bedelinin Türk Lirası değerlerini sürekli değiştirebilmektedir. Vize için başvuracak kişiler bu noktaları dikkate almalıdır. Başvurular olumsuz sonuçlanırsa ödediğiniz vize ücretleri geri ödenmez.

Danimarka Ticari Vize Formu

Danimarka Ticari Vize formu Dan dilinde ve İngilizce doldurulan, başvuran kişinin kişisel bilgilerini girdiği bir başvuru formudur. Başvuru formuna Danimarka konsolosluklarının internet sitelerinden, konsolosluklara bizzat giderek ya da yetkili başvuru merkezlerinden ulaşabilirsiniz. Formdaki beyan ettiğiniz bilgiler eksiksiz ve hatasız olmalı, sizden talep edilecek evraklardaki bilgilerle çelişmemelidir.

Yanlış beyan vermek suç sayıldığından başvuru formu doldururken özenli olmalısınız. Sorulan kişisel sorulara net yanıtlar vermelisiniz. Başvuru formunda seyahat amacınız ve ülkeye kaç giriş hakkın istediğiniz belertilmelidir.  Başvuru formu doldurulduktan sonra mutlaka ıslak imza ile imzalanmalı, ilgili alana bir biometrik fotoğraf eklenmelidir. Başvuru formu ve vize talep dilekçesi birbiriyle uyumlu olmalı ve onayladığınız bilgiler kesinlikle doğru olmalıdır.

Danimarka Ticari Vize Dilekçe Örneği

Danimarka’ya ticari amaçla gidecek kişiler seyahatleri nedeniyle Danimarka  Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış bir vize talep dilekçesi hazırlamak zorundadır. Bu dilekçe İngilizce hazırlanır ve verilen tüm bilgiler kesin ve doğru olmalıdır.

Danimarka Ticari Vize Dilekçesi yazarken şu hususlara dikkat etmek gerekir:

 • Ticari vize dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalı, yetkili kişinin imzaları ve kaşesi dilekçede bulunmalıdır.
 • Ticari seyahatin amacı net olarak belirtilmelidir. Danimarka’da irtibat kurulacak şirketin bilgileri de dilekçede yer almalıdır. Konferans, fuar gibi organizasyonların bilgileri de sunulmalıdır.
 • Seyahate çıkacak kişinin ilgili şirketteki görevi açıkça belirtilmelidir.
 • Ticari seyahatin tarihleri kesin olarak yazılmalıdır, bu seyahat sırasında başka ülkelere giriş çıkış yapılacaksa bu tarihlerde belirtilmelidir.
 • Seyahat masraflarının tümünün (konaklama, transferler, sağlık giderleri vs.) nasıl karşılanacağı belirtilmelidir.
 • Dilekçedeki tüm bilgiler, verilecek diğer evraklarla uyumlu olmalıdır.

Vize başvuru formu doldurulup vize talep dilekçesi yazıldıktan sonra ticari seyahate gitmek isteyenler gerekli evrakları tamamlayarak vize başvurularına devam ederler.

Danimarka Ticari Vize Sonuçlanma Süresi

Danimarka Ticari Vize başvurusu tamamlandıktan sonra konsolosluk yetkilileri evraklarınızı titizlikle inceler ve başvurunuza bir yanıt verir. Eksik evrakları bulunan kişilerden bu evrakları tamamlanmaları istenebilir ya da yetkililer ek belge talebinde bulunabilir. Bu nedenle seyahatinizden en az 20 gün önce vize başvuru işlemlerinizi başlatmalısınız. Seyahatinize 90 günden fazla varsa vize başvurusunda bulunamazsınız.

Vize başvurularının sonuçlanma süreleri konsolosluk vize departmanın yoğunluğuna bağlıdır. Kısa süreli C tipi Schengen vize türünde ortalama cevap verme süresi 7-10 iş günüdür. Kısa süreli ticari vizeler her 180 gün için Danimarka’da 90 günden az kalabileceğiniz bir vize türüdür. Seyahat planlarınızı bu doğrultuda yapmalısınız. Vizeli pasaportlarınız adresinize kargo-kurye aracılığı ile iletilecektir.

Danimarka Aile Ziyareti Vize

Danimarka’ya aile ziyareti için gitmek isteyen kişiler vize almak durumundadır. Bordo pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konsolosluklarda işlem yapılmak üzere vize başvuru merkezlerine başvurarak vize koşullarını öğrenebilir ve vize başvuru işlemlerini başlatabilir. Aile-arkadaş ziyareti seyahati planlayan kişiler Danimarka Schengen tipi vize başvurusu yapabilirler, kısa süreli bu vize türü 90 günden az seyahatler için geçerlidir.

Danimarka Aile Ziyareti Vize için başvuru merkezlerinde gerekli evrak listesi tarafınıza verilir, vize ücretleri ve sağlık sigorta poliçeleri düzenlenir, başvuru formu ve vize talep dilekçesi yazma konusunda her türlü yardım uzman danışmanlar tarafından sağlanır. Schengen vizelerinde en çok merak edilen konu istenilen vize türüne göre gerekli evrakların neler olduğudur.

Danimarka Aile Ziyareti Vize  Gerekli Evraklar

Danimarka Aile Ziyareti Vize için başvurulan kişiler kişisel durumlarını ve mali bilgilerini gösteren belgeleri vermek durumundadır. Bu belgelerdeki bilgiler birbirleriyle tutarlı olmalı, net bir şekilde ifade edilmeli ve doğru olmalıdır. Kişilerin mesleki durumuna göre istenen evraklar değişebilir, ortak olarak herkes tarafından verilmesi gereken belgeler vardır.

Danimarka Aile Ziyareti için ortak evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdan örneği ve kimlik kartı fotokopileri– Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi renkli ve a4 boyutunda verilmelidir. Çipli kimlik kartınız henüz elinize geçmediyse Nüfus Müdürlüğünden geçici belge verebilirsiniz.
 • Pasaportlar– Son 10 yıl içinde alınan pasaportlarınızın iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun 3 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır. Eski pasaportlarınızın fotokopileri de başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Vize Başvuru Formu– Başvuru formu İngilizce doldurulmalı ve verdiğiniz bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır. Başvuru formu Konsolosluklardan, Konsolosluk İnternet sitelerinden ve vize başvuru merkezlerinden elde edilebilir. Tükenmez kalem ile doldurulup ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Vize Talep Dilekçesi– Vize talep dilekçesinde seyahatin amacı kesin bir dille ifade edilmelidir, seyahat tarihleri belirtilmeli ve seyahat masraflarının karşılanma yöntemleri açıklanmalıdır. Konsolosluğa hitaben yazılmalı ve imzalanmalıdır.
 • 2 adet biometrik fotoğraf– Arka beyaz fonlu, 35mmx45mm boyutlarındaki fotoğraftaki kişinin yüzü karşıdan net bir biçimde görülmelidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği-Nüfus Müdürlüğünden alınacak belgede aile bireylerinin bilgileri ve ikametgahları bulunmalıdır.
 • Aile-Arkadaş ziyareti vize davetiyesi– Başvuru sahibine Danimarka’daki aileden, arkadaştan gelen davetiyede davet eden şahsın kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, konaklama adresi, seyahat tarihi ve amacı, masrafların nasıl karşılanacağı belirtilir.
 • Mali durum bilgileri– Seyahat masraflarını karşılayabilecek bir bakiyenin bulunduğu 3 aylık aktif banka hesap hareketlerinin dökümü yetkili imza ve kaşe ile belgelenmelidir. Maaş bordroları, taşınmazların tapu fotokopileri, faiz ve kira gelirleri, araç ruhsatı belirtilmelidir.
 • Otel ve ulaşım rezervasyonları-Konaklama ve transfer rezervasyonlarını gösteren belgeler
 • Sağlık sigorta poliçesi- Schengen bölgesinde geçerli en az 30.000 bedelli sağlık sigortası poliçesi başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Vize ödendi dekontu– Başvurulan vize türü için ödenen vize ücretinin ödendiğine dair dekont

Bu ortak evrakların dışında kişilerin kişisel ve mesleki durumuna göre farklı farklı evraklar istenmektedir. Belgeler ortak belgelere ek olarak başvuru dosyasına eklenmelidir.

Kişisel ve Mesleki Duruma Göre İstenen Ek Belgeler

Kişiler işyeri sahibi, işyeri çalışanı, öğrenci, ev hanımı, emekli, çiftçi olma durumlarına göre Danimarka Aile Ziyareti Vize için ek belgeler sunmak durumundadır. Bu vize türü için verilmesi gereken evraklar şunlardır:

 • İşyeri sahipleri– Şirket bilgilerini içeren faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri verilmelidir, SGK ve Bağkur hizmet belgeleri, banka hesap dökümü, son 3 aylık hesap hareketlerini içermelidir. Vize talep dilekçesi şirketin başlıklı kağıdına yazılmalı, yetkili kişi tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • İşyeri çalışanları– şirket bilgilerini içeren belgeler, SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, son 3 aylık, imzalı ve kaşeli maaş bordroları, banka hesap hareketlerini gösteren belge.
 • Devlet memurları– görev kimlik kartı fotokopisi, çalışma belgesi, son 3 aylık maaş bordrosu, 4.000 TL bakiyeli banka hesap hareketlerini gösteren belge.
 • Öğrenciler– Öğrenci belgesi İngilizce olmalıdır. 18 yaşından küçükler noter onaylı muvafakatname
 • Ev hanımları– Sponsorun kişisel bilgileri ve mali durumunu gösteren belgeler
 • Çiftçiler– Ziraat odası onaylı çiftçilik sertifikası

Bu belgelerin dışında kişilerden ek belgeler de istenebilir. Diğer meslek gruplarında olan kişiler kendi durumlarını gösteren özel belgeleri hazırlamak durumundadır.

Danimarka Aile Ziyareti Vize Ücreti

Danimarka vizeleri için ödenen ücret başvurulan vize türüne göre değişebilmektedir. Vize ücreti içerisinde konsolosluk harçları ve vize başvuru merkezi hizmet ücretleri bulunmaktadır. Kargo ücretleri, aracı kurum hizmetleri, danışmanlık hizmetleri vize ücreti bütçesine eklenmelidir.

Şubat 2020 tarihinde belirlenen Danimarka Aile Ziyareti Vize Ücreti konsolosluk harcı 110 Euro’dur. Konsolosluk harçları zaman içerisinde değişebilmektedir, güncel bilgileri vize başvuru merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

Danimarka Aile Ziyareti Vize Sonuçlanma Süreci

Danimarka Aile Ziyareti Vize işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru için verilen evraklar titizlikle incelenmektedir. Bu yüzden vize başvuru formu ve dilekçesinde bildirilen kişisel bilgiler diğer evraklarla uyum içerisinde olmalıdır. Vize başvurularının sonuçlanma süresi Konsoloslukların çalışma temposuna ve yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

Danimarka Schengen kısa süreli ziyaret vizelerine yanıt verme süresi 7-10 iş günü arasında değişebilmektedir. Yetkililer ek belge isterlerse bu süre uzayabilmektedir, bu yüzden vize başvuruları seyahatten en az 20 gün önce yapılmalıdır.

Danimarka Aile Ziyareti Formu

Danimarka Aile Ziyareti Formu Danimarka Başkonsolosluğunda düzenlenen ve kişisel bilgilerin girildiği bir vize başvuru formudur. Forma Danimarka konsolosluklarından, konsoloslukların İnternet sitelerinden bunun yanı sıra vize başvuru merkezlerinden ulaşılır.

Form tükenmez kalemle ve büyük harflerle İngilizce ya da Dan dilinde doldurulmalıdır. Mutlaka ıslak imza ile imzalanmalı, biometrik bir fotoğraf ilgili alana yapıştırılmalıdır. Bu formdaki bilgilerin doğru olduğu kabul edilmektedir, yanlış bilgi verenler suç işlemiş sayılırlar.

Danimarka Aile Ziyareti Dilekçe Örneği

Danimarka Aile Ziyareti Vize Dilekçesi Danimarka Konsolosluğuna hitaben İngilizce olarak yazılır. Dilekçedeki kişisel bilgiler eksiksiz ve hatasız olmalıdır. Vize talep dilekçesinde şu noktalara dikkat etmek gerekir:

 • Vize talep dilekçesinde seyahat tarihleri kesin olarak belirtilmelidir. Danimarka seyahati esnasında başka ülkelere giriş çıkış yapılacaksa bu tarihler de dilekçede belirtilmelidir.
 • Seyahatin amacı net bir şekilde ifade edilmelidir. Ziyaret edilecek Aile-arkadaşın kişisel bilgileri verilmelidir.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı belgelenecek şekilde yazılmalıdır. Sponsorlar için yazılan dilekçelerde sponsorun kişisel bilgileri ve mali durumu belirtilmelidir.
 • İşyeri çalışanları, sahipleri dilekçelerini şirketin antetli kağıdına yazmalı, yetkili imzalar ve kaşeler dilekçede bulunmalıdır. Resmi kurumda çalışanlar kurumlarının antetli kağıdına yazdıkları dilekçeyi imzalamalı ve dilekçede mühür olmalıdır.

Vize talep dilekçesi ıslak imza ile imzalanmalı ve başvuru tarihi belirtilmelidir. Diğer meslek grubunda bulunan kişiler kendi kişisel konumlarına göre belirtilecek bilgilerini dilekçeye yazmalıdır.

Danimarka Aile Ziyareti Davetiye Örneği

Danimarka Aile Ziyareti Vize Davetiyesi, Danimarka’ya gitmek için Danimarka’da yaşayan aile bireyi tarafından konsolosluğa yazılan bir davet mektubudur. Danimarka’da bulunan aile bireyi seyahat edecek kişiyi davet ettiğini yetkililere bildirir ve izin ister. Davetiye mektubu İngilizce ya da Dan dilinde yazılmalıdır.

Danimarka Aile Ziyareti Davetiyesinde şu bilgiler yer almalıdır:

 • Tarih ve yer bilgisi- Davetiyenin yazıldığı tarih ve Danimarka’daki aile bireyinin yaşadığı şehir bilgisi üst köşede yer almalıdır.
 • Davet mektubu konsolosluğa hitaben yazılmalıdır.
 • Davet edilen kişinin kişisel bilgileri- Pasaporttaki adı soyadı, Doğum tarihi, yakınlık derecesi, seyahat amacı, seyahatin ne kadar süreceği, konaklama ve seyahat masraflarının karşılanma yöntemi
 • Vizeye başvuran kişinin referans numarası
 • Ek belgeler- Öğrenci ise öğrenci belgesi, seyahat eden masrafları kendi karşılayacaksa mali bilgilerini gösteren belgeler, konaklama ve ulaşım rezervasyonları

Aile ziyareti İngilizce Davet mektubu örneği aşağıdaki gibidir:

09 April 2019
Copenhagen

Subject: The invitation letter in support of Aslıhan Efe’s visa application

To whom it may concern,

This is to certify that Aslıhan Efe will be visiting me in Copenhagen, Denmark, for 3 weeks between the dates of 04 July to 30 July 2019 for my 30th birthday.  The applicant is my friend from summer school and we have known each other for 10 years.  She will be staying with me at my home, the address of which is:

50 A, Elm Street,
Copenhagen W2H 9LA

I, Levent EFE, am a Denmark resident, here on a work permit, currently working at Beyond Export Company as an accountant. Enclosed, you will find copy of my work permit. I confirm that I will be sponsoring her stay and I have the sufficient funds to host my visitor.

Should you require more information, you can contact me at +45 20 8094 0909 or at my email [email protected]

Sincerely,
(İmza)

Guest information:
Name: Aslıhan Efe
Date of Birth: 03 June 1980
Address: Koru Sok, Aheste Apt, No.4, Daire1, Beşiktaş, İstanbul, Turkey
Tel: +90 533

Relationship: Sister
Visa Application No: 095787

Danimar aile birleşimi için kaplsamlı https://www.schengenvize.net/danimarka-aile-birlesimi-vizesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Danimarka Vize Ücretleri

Danimarka ziyareti düşünenler başvuru formu doldurmalıdır. Başvuru formunu online bir şekilde doldurmalı ve vize ücreti ödemelisiniz. Online başvuru ve ödeme hakkında daha detaylı bilgi için Konsolosluk ile irtibat kurabilirsiniz.

Danimarka vize ücretleri ile beraber servis ücreti ödemeniz gerekmektedir. Servis ücreti her başvuru işlemi için geçerlidir.

Danimarka Vize Ücreti Ne Kadar?

Danimarka vizesi için ödemeniz gereken ücretleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • 0 ila 5 Yaş arası çocuklar için vize – 0 TL
 • 6 ila 11 Yaş arası çocuklar için vize – 40 Euro
 • 12 Yaş ve büyük bireyler için vize – 80 Euro
 • AB ile vize kolaylaştırma anlaşması olan vatandaşlar – 35 Euro

Bu ücretlerin yanı sıra hizmet bedeli ödenmelidir. Hizmet edeli ise 115 TL olarak belirlenmiştir.

Vize başvuru merkezinden alabileceğiniz ek hizmetler ve bedelleri aşağıdaki şekildedir.

 • Kopya hizmeti – 2,50 TL
 • Başvuru formu doldurma hizmeti – 46 TL
 • Premium hizmet – 329 TL
 • İnternet kiosk – 0 TL
 • SMS hizmeti – 6,50 TL
 • Başvuru formu çıktı alma hizmeti – 0 TL
 • Prime Time hizmeti – 164,50 TL
 • Fotokabin hizmeti – 25 TL
 • Kurye – 76 TL

Premium hizmet VIP hizmet olarak da tanımlanabilir. Bu hizmetten Ankara, İstanbul ve İzmir`de yaşayan müşteriler yararlanabilir. VIP hizmet sayesinde konforlu ortam ve daha birçok avantajdan faydalanabilirsiniz.

Danimarka Vize Ücretleri Dikkat Edilmesi Gerekenler

Danimarka vize ücreti ödemeden önce dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu unsurlar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

 • Hizmet bedeli güncel kur değerine göre hesaplanmaktadır. Ödemeniz gereken hizmet ücreti zamanla değişebilir.
 • Hizmet ücretine KDV`de dahil edilmektedir.
 • Vize ve hizmet ücreti herhangi şekilde geri iade edilmemektedir.
 • Ekstra hizmetler ek ücret karşılığında sunulmaktadır.
 • Hizmet ve vize ücreti sadece Türk Lirası olarak kabul edilmektedir.

Danimarka Vize Ücretleri Hakkında

Danimarka vizesi almak isteyenler vize başvuru merkezlerinde tüm vize işlemlerini kolaylıkla yerine getirebilmektedir. Başvuru formu doldurma, vize talep dilekçesi yazma, talep edilen vize türüne göre gerekli evrak listesine ulaşma gibi hizmetler veren vize başvuru merkezlerinde Danimarka Vize Ücretleri de tahsil edilmektedir. Vize ücretleri başvurulan vize türüne göre değişmekte, konsolosluk harcı yanında vize başvuru merkezinin hizmetlerini, kırtasiye giderlerini ve kargo fiyatlarını da içermektedir.

Danimarka Vize bedellerini ödedikten sonra mutlaka dekont alınmalı ve bu dekont vize başvuru dosyasına eklenmelidir. Konsolosluk harçları zaman içerisinde değişebilmektedir, bu yüzden vize başvurusu yapmadan önce güncel vize ücretlerini vize başvuru merkezlerinin ücretsiz danışma hatlarından öğrenmek gerekir.

Schengen kısa süreli vizeler ve uzun süreli vizeler Euro üzerinden tahsil edilmektedir. Vize ücreti bütçesi hazırlarken güncel döviz kurlarını takip etmek gerekir, her gün değişen fiyatlara hazır olunmalıdır. Bir diğer önemli nokta sadece konsolosluk harcını hesap etmemektir. Vize başvuru merkezi hizmetleri ve diğer harcama kalemleri bedelleri vize alım bütçesine eklenmelidir.

Danimarka Vize Ücretleri 2022

Danimarka vize ücretleri kısa süreli vizelerde ve uzun süreli vizelerde birbirinden farklıdır. Kısa süreli Schengen vize C tipi vizelerdir, uzun süreli Schengen vize D tipi vize olarak isimlendirilir. 6 yaşından küçük çocuklar için vize talep edilmemektedir, bu yaştaki çocuklar için sadece vize başvuru hizmet bedelleri ödenir.

3 Şubat 2020 tarihinde Danimarka’ya yapılacak seyahatler ve uzun süreli oturma izni, çalışma izni vize ücretleri güncellenmiştir. Bu tarihten sonra oluşabilecek vize bedelleri değişiklikleri için vize başvuru merkezlerinden mutlaka bilgi alınmalıdır.

Şubat 2020 tarihindeki Danimarka Vize Ücretleri şu şekildedir:

 • Kısa süreli Turistik Danimarka Vizesi 110 Euro
 • Kısa süreli Ticari Danimarka Vizesi 110 Euro
 • Kısa süreli Transit Geçiş Vizesi 110 Euro
 • Kısa süreli Aile Ziyareti Vizesi                                                110 Euro
 • Kısa süreli Kültürel Vize 110 Euro
 • 0-6 Yaş Arası Çocuklar Ücretsiz (30 Euro hizmet bedeli)
 • 6-12 Yaş Arası Çocuklar 70 Euro
 • Aile Birleşimi Vizeleri-Oturma İzni 1455 DDK / 1220 TL

Bu bedeller konsolosluk harçlarından oluşmaktadır. Vize başvuru merkezlerinin hizmetleri bu ücretlere eklenmelidir.

Danimarka Vize Dilekçesi

Danimarka’ya seyahatte bulunmak isteyen bordo pasaport sahibi kişiler bir vize talep dilekçesi ile başvuruda bulunmak durumundadır. Vize dilekçesi Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben İngilizce yazılır ve ıslak imza ile imzalanmalıdır. Danimarka vize dilekçesi seyahat amacına göre farklı biçimlerde yazılır. Turistik bir seyahatte bulunacak kişiler Danimarka turistik vize talep dilekçesi, ticari bir seyahatte bulunacaklar Danimarka ticari vize talep dilekçesi yazmalıdır. Dilekçede kişisel bilgiler, adres bilgileri, mesleki durum bilgisi yer almalıdır.

Danimarka Turistik Vize Dilekçesi

Bir tur ile ya da kendi imkanları ile Danimarka’ya turistik amaçla giden kişiler Schengen kısa süreli vize talebinde bulunurlar. C tipi Schengen vizesi için başvuran kişiler öncelikle başvuru formunu doldurmalı, ardından Danimarka vize dilekçesi yazmalıdır.

Kısa süreli Turistik vize talep dilekçesi yazarken şu noktalara dikkat edilmelidir:

 • Seyahatin amacı net bir şekilde ifade edilmelidir. Gezinin türü belirtilmeli, bir turla Danimarka’ya gidiliyorsa tur organizasyonu bilgileri belirtilmelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Danimarka’ya giriş ve çıkış tarihleri kesin olarak bildirilmelidir. Başka bir ülkeye giriş çıkış yapılacaksa bu tarihlerden de bahsedilmelidir.
 • Seyahat giderlerinin hangi yollarla karşılanacağı belirtilmelidir. Konaklama, transfer masraflarının yanı sıra tedavi masrafları gibi ayrıntılarda yer almalıdır.
 • Vize talep dilekçesinde yazılan bilgiler vize için gerekli olan evraklardaki bilgilerle aynı olmalıdır. Bilgiler arasındaki tutarsızlık kabul edilemez.

Danimarka Ticari Vize Dilekçesi

Danimarka’ya iş seyahatinde bulunacak kişiler bu seyahat için vize alırken yazacakları dilekçede daha resmi bir prosedür uygulamak durumundadır. Danimarka vize dilekçesi yazan işyeri sahipleri, işyeri çalışanları ve diğer meslek grubundaki kişiler mesleki durumlarından muhakkak bahsetmelidirler.

Danimarka Ticari vize dilekçesi yazanlar şu konularda özenli olmalıdırlar:

 • Ticari seyahate çıkan kişiler vize talep dilekçelerini şirketin antetli kağıdına yazmalı, dilekçede şirketin yetkilisinin imzası ve kaşesi bulunmalıdır.
 • Dilekçede seyahat amacı açıkça belirtilmelidir. İştirak edilmesi planlanan fuar ve sergi gibi organizasyonların bilgileri verilmelidir.
 • Seyahat tarihleri kesin olarak yazılmalıdır. Bu seyahat sırasında başka bir ülkeye giriş çıkış olacaksa bu tarihlerde dilekçede yer almalıdır.
 • Seyahat masraflarının karşılanma yöntemi belirtilmelidir. Sponsor varsa sponsor bilgileri ve mali belgeler sunulmalıdır.
 • Danimarka’da iş yapılacak şirketin bilgileri, yetkilileri belirtilmelidir.
 • Çalışanlar şirket görevlerini ve unvanlarını yazmalıdır.

Dilekçedeki tüm bilgiler verilen evraklardaki bilgilerle tutarlı olmalıdır. Aile ziyareti vizelerinde, oturma izni-aile birleşimi vizelerinde başvuran kişiler kendi kişisel bilgileri dışında aile bireylerinin bilgilerini vermeli, vize talep amaçlarını açıkça belirtmelidir.

Vize için verilen biometrik fotoğraflar 35mmX45mm boyutlarında olmalı, arka fon beyaz olmalıdır. Başvuran kişinin yüzü karşıdan net bir şekilde görünmelidir.

Danimarka Göçmenlik Başvurusu

Danimarka’da uzun süreli bulunacak kişilerin çalışma izni ve benzeri belgeler ile Danimarka Konsolosluğu’na göçmenlik başvurusu yapması gerekiyor.

Danimarka Turist Kabul Ediyor Mu

Umuma mahsus pasaporta sahip olan kişiler turist vizesi alarak; hususi, hizmet ya da diplomatik pasaporta sahip olan kişiler ise vizesiz olarak Danimarka’ya turistik seyahat düzenleyebilir.

Danimarka'ya Gitmek İstiyorum

Öncelikle uçak biletlerinizi almanız ve otel için rezervasyon yaptırmanız gerekir. Daha sonra tüm evraklar ile Danimarka Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalısınız.

Danimarka Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2022 Video;

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×