Consultation For Schengen Visa
Vize, Oturum, Aile Birleşimi, Schengen Pasaport Diğer Konsolosluk İşlemleri İçin Bilgi Alın.
Schengen Vize Başvuru Merkezi
Consultation For Schengen Visa
Vize, Oturum, Aile Birleşimi, Schengen Pasaport Diğer Konsolosluk İşlemleri İçin Bilgi Alın.
Schengen Vize Başvuru Merkezi
Previous
Next

AEA Aile İzni Vizesi (EEA Family Permit)

AB ve EEA ülkeleri

Avrupa Birliği (AB), 28 ülkeden oluşan ekonomik ve siyasi bir birliktir. Sermayenin, hizmetlerin ve malların serbest hareket ettiği sınırsız ‘tek pazarı’ meydana getiren üye ülkeler ayrıca kendi vatandaşlarının Avrupa birliği içerisinde şahısların serbest dolaşımına izin verir.

Avrupa Birliğine Üye Ülkeler

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık.

Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkeleri

Avrupa Ekonomik Alanı, AB ülkelerine ek olarak İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’i kapsar. Tüm bu ülkelere AB’nin iç pazarının bir parçası olma hakkı tanır. İsviçre AB veya EEA üyesi olmamasına rağmen AB’nin iç pazarının bir parçasıdır. İsviçre vatandaşlarına diğer EEA vatandaşları gibi Birleşik Krallık’ta yaşama ve çalışma hakkı başta olmak üzere aynı haklara sahiptirler.

AEA Aile İzni Vizesi (EEA Family Permit) Başvurusu İçin Aranan Temel Şartlar

  • 6 aylık geçerli olan bir ikamet izni verir. İkamet izniniz bitmeden önce Birleşik Krallık’ta uzatma (extension) başvurusu yapılarak 5 yıllık bir ikamet izni alınır, 5,5 yıl sonunda süresiz oturum (ILR) iznini verilir. Süresiz oturum izni verildikten 1 yıl sonra da İngiliz vatandaşlığına başvuru yapılabilir. 6 ay içerisinde Birleşik Krallık’a ihtiyaç duyduğunuz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. 5 yıl süresince yılda 6 aydan daha uzun bir süre Birleşik Krallık dışında geçirmediğinizi ve eşinizin 5 yıldır çalışan, iş yeri sahibi, öğrenci veya birikimi olan/ kendi kendine yeten bir kişi (self-sufficient) olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.
  • Eşinizin mevcut durumda Birleşik Krallıkta olması veya sizinle birlikte Birleşik Krallığa yerleşecek olması gerekmektedir.
  • Eşinizin Birleşik Krallık’ta yaşayan eşin; çalışan, iş arayan, iş yeri sahibi, öğrenci, yeterli birikimi sahibi (self-sufficient) veya süresiz oturum izni sahibi (permanent right of residence) olması gerekir.
  • Birleşik Krallık’ta residence card (oturum kartı) başvurusunda bulunabilirsiniz. Yurtdışı seyahatlerinizde oturum kartınızın olması Birleşik Krallık’tan çıkış ve giriş yaparken bu kartı göstererek sorunsuz bir şekilde tekrar giriş yapabilirsiniz. İş başvurusu yaparken Birleşik Krallık’ta çalışma izniniz olduğunu gösterebilirsiniz.