AEA Aile İzni Vizesi (EEA Family Permit): U.K. Aile Birleşimi
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

AEA Aile İzni Vizesi (EEA Family Permit)

AEA Aile İzni Vize Başvurusu

AEA Aile İzni (EEA Family Permit) Vizesi Hakkında

AB ve EEA ülkeleri

Avrupa Birliği (AB), 28 ülkeden oluşan ekonomik ve siyasi bir birliktir. Sermayenin, hizmetlerin ve malların serbest hareket ettiği sınırsız ‘tek pazarı’ meydana getiren üye ülkeler ayrıca kendi vatandaşlarının Avrupa birliği içerisinde şahısların serbest dolaşımına izin verir.

İngiltere Yerleşim Vizesi

Avrupa Birliğine Üye Ülkeler

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık.

Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkeleri

Avrupa Ekonomik Alanı, AB ülkelerine ek olarak İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’i kapsar. Tüm bu ülkelere AB’nin iç pazarının bir parçası olma hakkı tanır.

İsviçre AB veya EEA üyesi olmamasına rağmen AB’nin iç pazarının bir parçasıdır.

İsviçre vatandaşlarına diğer EEA vatandaşları gibi Birleşik Krallık’ta yaşama ve çalışma hakkı başta olmak üzere aynı haklara sahiptirler.

AEA Aile İzni Vizesi (EEA Family Permit)
AEA Aile İzni Vizesi (EEA Family Permit)

AEA Aile İzni Vizesi (EEA Family Permit) Başvurusu İçin Aranan Temel Şartlar

  • 6 aylık geçerli olan bir ikamet izni verir. İkamet izniniz bitmeden önce Birleşik Krallık’ta uzatma (extension) başvurusu yapılarak 5 yıllık bir ikamet izni alınır, 5,5 yıl sonunda süresiz oturum (ILR) iznini verilir. Süresiz oturum izni verildikten 1 yıl sonra da İngiliz vatandaşlığına başvuru yapılabilir. 6 ay içerisinde Birleşik Krallık’a ihtiyaç duyduğunuz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. 5 yıl süresince yılda 6 aydan daha uzun bir süre Birleşik Krallık dışında geçirmediğinizi ve eşinizin 5 yıldır çalışan, iş yeri sahibi, öğrenci veya birikimi olan/ kendi kendine yeten bir kişi (self-sufficient) olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

Eşinizin mevcut durumda Birleşik Krallıkta olması veya sizinle birlikte Birleşik Krallığa yerleşecek olması gerekmektedir.

  • Eşinizin Birleşik Krallık’ta yaşayan eşin; çalışan, iş arayan, iş yeri sahibi, öğrenci, yeterli birikimi sahibi (self-sufficient) veya süresiz oturum izni sahibi (permanent right of residence) olması gerekir.

Birleşik Krallık’ta residence card (oturum kartı) başvurusunda bulunabilirsiniz. Yurtdışı seyahatlerinizde oturum kartınızın olması Birleşik Krallık’tan çıkış ve giriş yaparken bu kartı göstererek sorunsuz bir şekilde tekrar giriş yapabilirsiniz. İş başvurusu yaparken Birleşik Krallık’ta çalışma izniniz olduğunu gösterebilirsiniz.

EEA Family Permit Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülke vatandaşlarının eşleri ve 1. derece akrabaları için başvuru yapılan EEA Family Permit Vizesi  5 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlanır.

EEA Vatandaşı Ne Demek?

Avrupa Ekonomik alanı üye 31 ülkenin vatandaşlarına EEA vatandaşı denmektedir. EEA vatandaşı aynı zamanda Avrupa Ekonomik Topluluğu vatandaşıdır.

Family Permit Nedir?

Family permit Avrupa vatandaşı statüsünde olanların eşlerine ve 1. dereceden akrabalarına denmektedir. EEA Family permit vizesi ise bu tür niteliğe sahip olan vatandaşlar için başvuru yapılan bir vize türüdür.

AEA Aile İzni Vizesi (EEA Family Permit) Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×