Bulgaristan Vizesi: Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Vizesi işlemleri

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi  yabancı ülke vatandaşlarının Bulgaristan’ı sınırlı bir süre ziyaret etmesine izin vermek amacıyla verilmektedir.  Eğer Bulgaristan’da uzun bir süre (90 günden fazla) kalmak istiyorsanız direkt olarak Elçilik / Başkonsolosluk’tan uzun dönem vizeye başvuru yapmanız gerekmektedir. Schengen vizesi temin etmiş biri Bulgaristan’a giriş yaparak  Schengen Vizesi geçerlilik tarihleri içerisinde ve kalış izninini aşmamak kaydıyla Bulgaristan’da kalabilir.

 Şuanda Bulgaristan hükümeti tarafından verilen vize ile sadece Bulgaristan’a seyahat edebilirsiniz. Schegen ülkelerini ziyaret etmek için schengen vizesi almanız gerekmektedir.Belgelerinizi doğru ve tam bir şekilde hazırlamanız vize almanızı kolaylaştıracaktır. Eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesi başvurunuzun sonuçlanmasını gecikmesine ve hatta ret edilmesine sebep olabilir.Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği / Başkonsolosluğuna aşağıdaki kişiler başvurabilir:

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Veriyor mu?

Bulgaristan’ın İstanbul, Edirne, Bursa ve Ankara’da temsilcilikleri bulunur. Vize işlemleri bu temsilciliklerde gerçekleştirilir. Vize onayı Bulgaristan Başkonsolosluk ya da Büyükelçiliği tarafından yapılır.

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

Süresine ve vize tipine göre değişir. 1 haftalık ve 15 günlük turistik vize 150 Euro, 1 aylık ve 3 aylık ticari vize 200 Euro’dur.

Bulgaristan Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Belgelerin tam ve doğru vize türüyle hazırlanmış olmasıyla birlikte ortalama 5-7 iş günü içinde sonuçlanır.
  • Türk vatandaşları.
  • Türkiye’de kalıcı oturma iznine sahip olanlar
Bulgaristan Vizesi işlemleri
Bulgaristan Vizesi işlemleri

Bulgaristan Vizesi ile hangi ülkelere giriş yapılabilir?

Bulgaristan vizesi,  izin verilen süre kadar sadece Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Vize başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Bulgaristan Vizesi başvurusu nereye yapılabilir?

Bulgaristan vizesibaşvuruları, İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, İzmir ve Gaziantep’de bulunan Bulgaristan Vize Başvuru Merkezlerine yapılmalıdır. Tüm başvuru türleri, Bulgaristan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu’nca değerlendirilmektedir.

Bulgaristan Vize Başvurusu için randevu almak gerekli midir?

Bulgaristan Vizesi’ne başvuruda bulunmak için Vize Başvuru Merkezinden randevu alma zorunluluğu yoktur. Mesai saatleri için, 08:30 – 14:30 arasından başvuru merkezine gelerek Bulgaristan Vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Sıra beklememek için randevu almanızı tavsiye ederiz.

Bulgaristan Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

 Vize alıncaya kadar bilet satın almayınız veya iade edilemez turlar satın almayınız. Bazı, durumlarda Bulgaristan Vizesi başvurularının değerlendirilmesi için standart değerlendirme süresinden daha fazla zaman gerekebilir. Bulgaristan vize başvurusu, planladığınız seyahat tarihinden 3 ay öncesinden başvururu yapılabilir herhangi bir sorunla karşılaşmamak için  en az 21 gün önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Reşit Olmayan Oğlum/Kızımla Birlikte Vize Başvurusunda Bulunmak İçin Ayrıca Başvuru Dosyası Hazırlamam Gerekli Midir?

Bulgaristan vize başvurusu için her başvuru sahibi ayrıca dosya hazırlamak zorundadır. Başvuru sahiplerinin yaşına bakılmaksızın her başvuru sahibi için ayrı bir başvuru dosyası hazırlanmalı ve Bulgaristan vizesi başvurusu için konsolosluk harçları ödemelidirler.

Bulgaristan Vizesi Başvuru Ücretleri Ne Kadardır?

Bulgaristan vize başvuru için ödenecek iki ayrı ücret ödenmektedir: Konsolosluk vize başvuru harcı ve aracı kurum hizmet ücreti. Aracı Kurum Hizmet ücreti olarak 25 Euro’dur. Bulgaristan vize başvuru ücreti, başvuru yapılan vize kategorisine ve yaşına göre değişmektedir

Şahsen başvuru yapmak zorunlu mudur?

Bulgaristan Vizesibaşvuruları şahsen yapılmak zorundadır.Bulgaristan Vizesi Başvurusunu Başvuru sahibinin kendisi veya Tur operatörleri yapabilir.Vize başvurusunu yapan tüm başvuru sahipleri aşağıda belirtilen zorunlu şartları karşılaması gerekmektedir;Bulgaristan’da planlanan konaklama süresinden sonraki en az üç ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olmalıdırlar. Vizenin basılacağı en az iki boş sayfanın olmaması durumunda, başvurudan önce yeni bir pasaport alınmalıdır.

Dikkat: Pasaportlar en fazla 10 yıl geçerli olabilir. Uzatılmış pasaportlar kabul edilmeyecektir.İlgili Form, imzalanmış ve tarih atılmış eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu, Vize tipi ve destekleyici belgelere uygun  olamalı ve Fotoğraf, orijinal pasaport ölçülerinde olmalıdır.Reşit olmayan kişiler başvuru sırasında bir ebeveyni (yasal vasisi) kendisine eşlik etmelidir.

Vize başvurusuyla ilgili herhangi bir sorun halinde, İstanbul Başkonsolosluğu başvuru sahibi ile ek bir görüşme talep edebilir.Bulgaristan Başkonsolosluğu değerlendirilen pasaportları Vize Başvuru Merkezine iade edecektir. Başvuru sahipleri, örneğin başvuru zamanında Kurye Hizmetlerine kayıt olarak veya İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, İzmir ve Gaziantep Vize Başvuru Merkezinden teslim alarak, pasaportlarını ve/veya belgeleri teslim alabilirler.

 18 yaş altı başvuru sahipleri Bulgaristan Vizesi Başvurusu için;

Zorunlu belgelere ek olarak, 18 yaş altı başvuru sahipleri için aşağıdaki belgeler gerekmektedir.Yurtdışı seyahat için, başvuru formu anne ve baba tarafından veya yasal vasi tarafından imzalanacak. Başvuru sahibi sadece ebeveynlerin birinin koruması altında ise, bu gerekliliği gösteren bir belge eklenmelidir.Başvuru sahibi çocuk ile ilgili anne ve babasının imzaladığı Noter onaylı Muvafakatname eklenmesi zorunludur. Ebeveynlerden birisi çocuğa refakat ediyor olsa bile  anne ve baba tarafından imzalanmış ve Noter tarafından onaylanmış muvafakatname eklenmelidir.

Bulgaristan Vizesi Değerlendirilme Süresi: 
Bir vize başvurusu, planladığınız tarihinden 15 gün öncesinden yapılmalıdır.  Seyahat tarihinden 3 ay öncesinde başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yoğunluğuna bağlı olarak değerlendirme süresi değişmektedir.Vize başvurusu aynı zamanda Elçiliğe veya Başkonsolosluğa da yapılabilir. Bu durumda Elçilikte veya Başkonsoloslukta bir randevu alınması gerekmektedir. Randevu almak ve başvuruda bulunmak için bizi arayınız: 0850 228 43 53.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Sorumluluk Alanları: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Sorumluluk Alanları: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Sorumluluk Alanı :Bursa

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği Sorumluluk Alanı :İstanbul, Edirne ve Bursa Başkonsolosluklarının sorumluluk alanları dışında kalan tüm iller Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği’nin görev bölgesine girmektedir.

Bulgaristan Vizesi Başvurusunda Mülakata girmek zorunda mıyım?

Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu’na yapılan Bulgaristan vizesi başvurularında  bazen başvuru sahipleri mülakata çağırılabilirler. Bulgaristan vize başvurusu, değerlendirildikten sonra  mülakat kararı çıkabilir.Ülkeye giriş izni sayısı başvuru sahibinin ülkeye kaç kez giriş yapabileceğini göstermektedir. Bu sebeple, tekli giriş izni olan vize ile Bulgaristan’a bir kez giriş yapma hakkı kazanırsınız.

Bulgaristan’dan çıkış yapmanız durumunda, vize geçerliği ve kalış izni devam etse bile tekrar giriş yapamazsınız. Bulgaristan’a birden çok giriş yapmayı planlıyorsanız, çoklu giriş-çıkış vizesine başvurmalısınız böylelikle vize geçerliliği süresince birden fazla giriş hakkına sahip olup birkaç kez Bulgaristan’a seyahat edebilirsiniz. Giriş izni ve vizenin geçerlilik süresine Bulgaristan Başkonsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından uygun görülecek şekilde olacaktır.

Bulgaristan vize başvurusu red ile sonuçlanması durumunda başvuru ücretleri iade edilir mi?

Bulgaristan vize başvurusu ücreti, vize başvurusunun değerlendirilmesi ve idari masraflar için alınmaktadır. Ödeme yapmış olmanız vize almanızı garanti etmez ve başvurunuzun red ile sonuçlanması durumunda Bulgaristan vize başvuru ücretleri iade edilmez.

Bulgaristan vizesi başvurumun sonucunu nasıl öğrenebilirim?

Bulgaristan vize başvurusu sonucu başvuru sahibine mühürlü zarf içinde teslim edilir. Eğer Bulgaristan vizesi  başvurunuz olumlu sonuçlanmışsa vize pasaportunuz yapıştırılmaktadır. Olumsuz sonuçlanması durumunda Pasaportunuz ile birlikte size red gerekçelerini gösteren bir belge teslim edilecektir.

Bulgaristan vize başvurusu yaparken eski pasaportumu ibraz etmem gerekir mi?

Eski pasaportunuzda Schengen, UK, İsviçre, Kanada, ABD’ye yapmış olduğunuz seyahatleriniz varsa önceki vizelerinizin konsolosluk tarafından görülmesini sağla buda genellikle başvurunuzu daha hızlı sonuçlanmasını ve  Bulgaristan vizesi alma şansınızı yükseltir.

Bulgaristan vizesi  başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Bulgaristan vizesi değerlendirme süresi Büyükelçilik/Başkonsolosluk vize bölümünün  yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan vizesi kimin tarafından verilir?

Bulgaristan vizesi onaylama veya reddetme yetkisi sadece Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu’ndadır.

Bulgaristan vizesi başvurumun red ile sonuçlanması durumunda, ne zaman yeniden başvuru yapılabilir?

İstediğiniz zaman yeniden başvuru yapabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmadan aynı başvuru dosyası ile başvuru yapmanız durumunda Bulgaristan vizesi başvurunuz yeniden red ile sonuçlanır. Sahte evrakla başvuru yapmamanız durumunda eski reddiniz yeni başvurunuzu etkilememektedir

Pasaportumu şahsen teslim alma zorunluluğu var mı?

Pasaportunuz ve orijinal evraklar başvuru esnasında belirtmeniz durumunda UPS kurye servisi ile iade edilebilir. Bu hizmet ek ücrete tabidir ve Türkiye’nin her yerine dağıtım yapılmaktadır.

Belçika Vizesi: Kesin Klavuz 2021 Video;

İlginizi Çekebilir;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye