bulgaristan-turistik-vize-evraklari-ucreti

Bulgaristan Turistik Vize İşlemleri

Bulgaristan Turistik vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Bulgaristan’a yapacakları turistik gezilerde vize almak zorundadır. Yeşil ve Gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 günü aşmayan seyahat planlarında Bulgaristan’a vizesi giriş yapabilmektedirler. Bordo pasaport sahipleri ise 90 günden daha az sürecek turistik Bulgaristan gezileri için Bulgaristan turistik vize almak zorundadır. Binlerce yılın kültürel mirasını günümüzde koruyan Bulgaristan’a her sene binlerce turist sadece Türkiye’den gitmektedir. Yılın her dönemi aktivitelerin yaşanabileceği Bulgaristan, Schengen ülkeleri kapsamında olmaması nedeniyle Schengen vize tipinden farklı ilerlemektedir. Özellikle Bulgaristan Konsolosluğu tarafından farklı evraklar talep edilmektedir. Şartları da Schengen Vize ile farklılık göstermektedir.

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Bulgaristan turistik vize başvuruları, Bulgaristan Konsolosluğuna yapılmalıdır. Vize onaylanma sürecinde yetki tamamen Bulgaristan Konsolosluğu’ndadır. Başvuru sahiplerinden talep edilen evrakların eksiksiz ve doğru bilgilerle teslim edilmesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir uyuşmazlık ya da hatalı bilgi aktarımında vize reddedilecektir. Vize ücreti de vizenin reddedilmesinin ardından yeni vize başvurusunda tekrar yatırılmalıdır.

Bulgaristan Turistik Vizesi Ne Kadar Sürede Onaylanır?

Bulgaristan turistik vize başvurusunun ardından yaklaşık olarak 10 ya da 15 iş günü içinde vize sonuçları açıklanmaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu tatilleri, yoğunluk dönemleri ve ek evrak talebi ile bu sürelerde değişiklikler olabilir.

Bulgaristan Turistik Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılacak olan vize başvurularında; seyahatin amacı ve nedeni ile vize tipi belirlenmektedir. Turistik ziyaretlerde alınacak vize C tipi yani kısa süreli vize grubuna girmektedir. Bu nedenle kişilerin alabileceği en uzun süre 90 gün olacaktır. 90 günü aşan vizeler uzun süreli vizeler olarak kabul edilmekte ve turistik vize kategorisinden çıkmaktadır.

Seyahatten Kaç Gün Önce Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu Yapılmalıdır?

Seyahat tarihlerine yakın bir zamanda vizenin onaylanması için başvuru işlemleri birkaç ay önceden yapılmalıdır. Bulgaristan için turistik vize başvurusu 3 ay önceden yapılabilir. Bu süre ne kadar erken olursa o kadar iyi olacaktır. Herhangi bir aksama ve sorun yaşamamak adına seyahat tarihi baz alınarak hareket edilmelidir.

Bulgaristan Turistik Vize Evrakları

Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için, evrakların düzgün bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

 • Pasaport

  1 yıl içerisinde çıkarılmış, seyahatin bitişinden itibaren en az 180 gün daha geçerliliği devam eden ve son iki sayfasında en az 2 adet boş sayfası olan pasaportlar kabul edilmektedir. Geçerliliğini yitirmiş, eski, zarar görmüş pasaportlar kabul edilmemektedir.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

  Başvuru sahiplerinin yüz bölgesinin tamamen göründüğü, 35×45 mm ölçülerinde, beyaz fonda çekilmiş ve güncel biometrik fotoğraflar kabul edilmektedir.

 • Uçak ve Otel Rezervasyon Belgeleri

  Bulgaristan’a düzenlenecek olan turistik gezi tarihlerine rezerve edilmiş uçak biletleri, evrak dosyasında olmalıdır. Aynı zamanda Bulgaristan içerisinde konaklamanın gerçekleştirileceği otel ya da pansiyon rezervasyonlarını gösteren belgeler de sunulmalıdır.

 • Banka Belgeleri

  Başvuru sahipleri, Bulgaristan seyahatlerinde masraflarını karşılayabileceklerini kanıtlamak için Banka Hesap Cüzdanı ve Banka Hesap Dökümü belgelerini Bulgaristan vize başvuru dosyasında bulundurmalıdır. Bu belgeler son 10 gün içerisinde alınmış olmalıdır. Belgeler ibraz edilirken, banka sirküleri ile beraber sunulmalıdır.

 • Çalışmakta Olunan Kurumdan Alınacak Yazı

  Türkiye’ye geri döneceğinize dair bilgiler içeren ve meslek detayları verilen belgeler ibraz edilmelidir. Belgelerde şirket imza sirkülerinin olmasına dikkat edilmelidir. Öğrenciler bu durumda eğitim gördükleri kurumdan yazı almalıdırlar. Bulgaristan turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerin dikkatli bir şekilde bu belgelerin tamamını hazırlaması gerekmektedir. Belgelerde kişiye göre eklemeler olabilir. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından ek belge için bilgilendirillirsiniz.
error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye