bulgaristan-ticari-vize-evraklari-ucreti

Bulgaristan Ticari Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a ticari amaçlarla ziyareti öncesinde Bulgaristan ticari vizesi almaları gerekmektedir. Bulgaristan sınırları içerisinde düzenlenen fuar, toplantı ve organizasyonlar nedeniyle ticari vizeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu vize türü C tipi vize kategorisindedir. Bu nedenle daha uzun süreli vize başvurusu için şahıslar D tipi vize başvurusunda bulunmalıdır. 90 günden az süreli olan ticari vize başvurularında Bulgaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeler kişilere ve mesleklere göre farklılık göstermektedir.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan ticari vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu’na ya da Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlara yapılmaktadır.

Bulgaristan Ticari Vize Nasıl Alınır?

Bulgaristan’da bulunan bir kurum ya da fuar tarafından şahıslara davetiye gönderilmelidir. Bu davetiyede belirtilen tarihlere göre uçak bileti ve Bulgaristan içerisinde konaklama yapılacak otelin rezervasyonları ayarlanmalıdır. Bulgaristan ticari vize başvurusu, seyahat tarihinden çok önce yapılmalıdır. Başvuru aşamasında talep edilen her evrak eksiksiz bir şekilde düzenlemelidir. Yine de Bulgaristan Konsolosluğu tarafından ek belge talebinin olabileceği ihtimali unutulmamalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra kısa süre içinde başvuru sonuçlanacaktır.

Bulgaristan Ticari Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Bulgaristan Konsolosluğu’na eksiksiz bir şekilde ticari vizesi yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 10 iş günü içerisinde başvuru sonuçlanacaktır. Ek belge talebi ve Bulgaristan Konsolosluğu yoğunluğuna göre süre farklılık gösterebilir. Sürecin uzamaması adına hazırlanan evraklarda dikkatli olmak gereklidir.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Formu

Başvuru formunda verilecek olan bilgiler ve cevaplar konusunda dürüst olmalısınız. Bulgaristan ticari vize evrakları ve başvuru formu arasında bir çelişki yaratılmamalıdır. Form ve evraklar birbirini desteklemelidir. Seyahatin amacına göre vize başvuru formu dikkatli bir şekilde düzenlemelidir.

Bulgaristan Ticari Vize İçin Kaç Gün Önceden Başvuru Yapılmalıdır?

Bulgaristan’a ticari nedenlerle giriş yapmak için başvurulan vize işlemlerinde başvuru tarihini önce yapmak önemlidir. Bulgaristan için vize başvurularınızı en erken 3 ay öncesinden yapma hakkına sahipsiniz. En geç ise 15 gün kala vize başvurusu yapabilirsiniz. Herhangi bir aksaklık yaşamamak adına ticari başvurularınızı önceden yapmanız tavsiye edilir.

Bulgaristan Ticari Vize Evrakları Nelerdir?

 • Pasaport

  Seyahat tarihleri sonrasında en az 1 yıl geçerliliği devam eden, 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaportlar ile başvuru yapılmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

  Başvuru sahipleri;  Bulgaristan vize başvuruları için 3 ay içinde çekilmiş, 35×45 mm ölçülerine sahip biometrik fotoğraflar kullanmalıdır.

 • Ticari Davetiye

  Belgenin aslı olması önemlidir. Bulgaristan’da bulunan şirketten ya da fuardan, başvuru sahibi adına düzenlenmiş olan davetiye belgesi ibraz edilmelidir.

 • Şirket Banka Belgeleri

  Seyahat süresinde başvuru sahiplerinin masraflarının karşılanacağına dair bu belgeler sunulmalıdır. Banka imza sirkülerinin olmasına dikkat edilmelidir.

 • Türkiye’de Bulunan Şirketin Faaliyet Belgesi, Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri ve Vergi Levhası
 • Başvuru Sahipleri İçin SGK Hizmet Dökümü – SGK İşe Giriş Belgesi

  SGK Hizmet Dökümü Belgesi güncel ve kurum imzalı olmalıdır.

 • Maaş Bordrosu

  Vize başvurusunda bulunacak kişilerin detaylı Maaş Bordrosu, Bulgaristan Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Evrak dosyasında olacak belgenin imzalı ve kaşeli olmasına dikkat edilmelidir.

 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Bu belge Türkiye Nüfus Müdürlüklerinden alınmalıdır. Güncel olması, aile ve iletişim bilgileri içermesi önemlidir.

 • Dilekçe

  Bulgaristan ticari vize başvurusunu gerçekleştirecek olan kişiler, Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben bir dilekçe oluşturmalıdır. Şirket yetkilisi tarafından imzalı olan belge içerisinde ziyaret amacı ve Bulgaristan’da verilen görev için açıklama yapılmalıdır.

 • Bulgaristan Vize Takip Belgesi0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye