Bulgaristan Erasmus Vize İşlemleri

Bulgaristan Erasmus Vize İşlemleri

Bulgaristan Erasmus vize başvuruları, Türkiye’de bir eğitim kurumunda öğrenci olan şahıslar tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de eğitim veren kurum Bulgaristan Erasmus programı ile uyumlu olduğu sürece bu vize alınabilir. D tipi uzun süreli vize başvuruları ile öğrenciler eğitimlerine belirtilen süre içinde Bulgaristan’da devam edebilirler. Eğitim gördükleri ve Bulgaristan’da eğitim görecekleri kurumların anlaşmalı olması gerekmektedir. Öğrencilerin farklı kültürlere tanıklık etmesi, farklı çalışmalar içinde bulunabilmesi nedeniyle Erasmus programları tavsiye edilmektedir. Bulgaristan’a vize onayı alan öğrenciler, ülkeye gittikten sonra oturum izni başvurusunda bulunur. Başvurular Bulgaristan Yabancılar Şube’sine yapılmalıdır.

Bulgaristan Erasmus Vize Süresi Kaç Gündür?

Avrupa Birliği sayesinde başlayan Erasmus programına gitmek isteyen öğrenciler uzun süreli vize almak zorundadır. 90 günü aşan bu Erasmus vizesi, D tipi vize kategorisinde yer almaktadır. Türkiye dışında eğitim görülecek süre 3 ve 12 ay arasında değişmektedir. Başvuru şartları ve eğitim alanı vize süresini belirlemede etkilidir.

Bulgaristan Erasmus Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Eğitim görmek için Bulgaristan Erasmus vize başvurusunda bulunacak kişiler evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlayarak Bulgaristan Konsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği ya da Edirne ve Bursa Konsolosluklarına yapabilir. En yakın yere başvuru yapılmalıdır. Konsolosluk yüz yüze görüşme talep edebilir.

Bulgaristan Erasmus Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar

 • Bulgaristan’da Bulunan Eğitim Kurumundan Alınmış Kabul Belgesi

  Başvuruda bulunacak öğrencilerin kabulünü gösteren belge kaşeli ve imzalı olmalıdır.

 • Türkiye’de Eğitim Kurumundan Alınacak Belge

Erasmus programına kabulü kanıtlayan belge, Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim görülen kurumdan alınmalıdır. Kurum tarafından imzalı ve kaşeli belge olmalıdır.

 • Konaklama Yeri Belgesi

  Bulgaristan’a giriş yapıldıktan sonra eğitim sürecinde kalınacak olan konaklama bilgileri net bir şekilde belge halinde sunulmalıdır.

 • Öğrenci Belgesi

  Başvuru sahipleri Bulgaristan Erasmus vize evrakları arasında Türkiye’den aldıkları Öğrenci Belgesi’ni bulundurmalıdır.

 • Sabıka Kaydı
 • Nüfus Kayıt Belgesi ve Kimlik Fotokopisi

  Nüfus Müdürlüklerinden alınmalı ve fotokopilerin net olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde vize başvuru işlemleri olumsuz etkilenebilir.

 • Pasaport

  Bulgaristan içinde eğitim görmek isteyen kişilerin 10 yıl içinde çıkarılmış olan ve 2 yıl geçerliliğini devam ettiren pasaport sahibi olmaları gereklidir. Eski, yırtılmış veya hasar görmüş pasaportlar kabul edilmemektedir.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

  35×45 mm ölçülerinde, biometrik formda çekilmiş olan ve güncel fotoğraflar olmalıdır. Eski vize başvurularında kullanılmış olan ya da güncel olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

 • Bulgaristan Vize Başvuru Formu

  Bulgaristan vize başvuru formu, başvuru sahipleri tarafından doldurulmalıdır. Cevaplar ve formda verilen bilgiler ile sunulan evraklarda yer alan bilgiler çelişmemelidir. Aksi söz konusu olursa vize başvurusu reddedilecektir.

 • Masrafların Karşılanacağına Dair Belgeler

  Noter tasdikli, aile tarafından öğrencinin eğitim sürecinde masraflarının karşılanacağını kanıtlayan belgeler sunulmalıdır. Alınacak bir burs var ise kurum imzalı bir şekilde burs belgesi de evrak dosyasında olmalıdır.

 • Muvafakatname

  18 yaşını doldurmamış başvuru sahipleri için anne ve baba tarafından izin belgesi ibraz edilmelidir.

 • Banka Hesap Belgesi

  Bulgaristan Erasmus vize ile eğitim görecek kişinin Banka Hesap Döküm belgeleri ibraz edilmelidir.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye