Sidney Gezilecek Yerler Avustralya - Schengenvize.net
Schengen Blog

Sidney Gezilecek Yerler Avustralya

Sidney Gezilecek Yerler Avustralya Gezi

Sidney hiç kuşkusuz Avustralya’nın en çok turisti ağırlayan şehri olarak adını duyurmayı başarmıştır. Bununla birlikte hem en kalabalık hem de en büyük şehri olarak kabul edilir.

Eski yerleşim yerlerinden olan Sidney, gelişmişlik seviyesi ile adeta göz dolduruyor. Son olarak New South Wales eyaletinin de başkenti olarak kabul ediliyor.

Avustralya vizesi hakkında tüm bilgiler  schengenvize.net/avustralya-vize/

Sidney’de Gezilecek Tarihi Yerler

Gelişmişlik seviyesi bir hayli yüksek olan Sidney’i birkaç günde tamamlayabilirsiniz. Nitekim gidip görmeniz gereken pek çok modern ve tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında başı çeken Sidney’deki tarihi mekanlar şöyle:

 • Sidney Köprüsü: Şehrin simgesi olarak kabul edilen Sidney Köprüsü 134 metre kadar yüksekliğe sahiptir. Çelik kemer köprü olarak inşa edilmiş ve eşsiz manzarası ile herkesin beğenisini toplamıştır. Hatta bu nedenle film ile reklam çekimleri adına sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Sidney Kulesi: 1970’li yıllarda inşası gerçekleşen Sidney Kulesi’nin yüksekliği 309 metre şeklindedir. Gezginlerin ilk tercihi halinde olan kule manzara sevenlerin dikkatinden kaçmıyor. Hatta teras bölmesinde restoran ile kafeler dahi yerini almış durumda.
Sidney Gezilecek Yerler Avustralya
Sidney Gezilecek Yerler Avustralya

 

 • Queen Victoria Building: Gotik bir tasarıma sahip olan yapımın inşasına 1898 yılında yer verilmiştir. Bu tarihi yapı mimari bir başyapıt olarak kabul edilir. Gösterişli heykelleri eşliğinde görenleri kendine hayran bırakan tarihi merkezlerden bir tanesidir.

Sidney’de Gezilecek Modern Mekanlar

Tarihi yapılarından ziyade modern çizgilere sahip merkezleri ile öne çıkmıştır. Şehre seyahatleriniz sırasında Sidney’deki modern mekanlar hangileri değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Bu anlamda:

 • Sidney Opera Evi: Sidney Köprüsü kadar Opera Evi’nin de simgesel bir değer taşıdığını unutmamak gerekir. Kültürel varlığı ile herkesi büyüleyen Opera Evi, sanat gösterilerine ev sahipliği yapar. Her yıl binlerce gösterinin yapıldığı bina sanat severlerin uğrak adreslerinden bir tanesidir.
 • New South West Galerisi: 1871 yılında tasarlanan Sanat Galerisi hem tarihi hem de modern izleri bir arada sergiler. Şehir merkezine konumlandığı için ulaşımı son derece kolay olacaktır. Bunun üzerine Avustralya sanat eserlerini yakın kadraja almanız kaçınılmaz hale gelir. Kültürel eserlerin her biri tek çatı altında gözler önüne serilir.
 • Sydney Akvaryumu: Orijinal adı SEA LIFE Sydney Akvaryumu şeklindedir. Farklı temaları ile görenleri kendine hayran bırakan akvaryum, canlı yaşamına tanıklık etmenizi mümkün kılar. Nitekim içerisinde binlerce canlı yer alır ve başta çocuklar olmak üzere herkesin dikkatini çeker.

Sidney’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Sahilleri ile adından söz ettiren şehirler arasında gösterilir. Sidney’deki doğa harikaları nelerdir merak edenlere bahçeler, meydanlar ve sahiller eşlik edecektir. İşte bunlar arasında göz dolduran ve en çok merak edilenler:

 • Bondi Sahili: Şehrin en fazla turist çeken sahili olarak bilinir. Ortalama 10 bin kişi kapasiteye sahip olan sahil uzun yıllardır halka açık bir şekilde sergilenir. Tatil köyü mekanlarının çoğu sahil çevresinde yerini almıştır. Sonuç olarak yaz tatili için sıklıkla tercih edilen doğal güzellikler arasında gösterilir.
 • Lane Cove National Park: Şerit Koyu Ulusal Parkı olarak ele alınır ve geniş bir hektarlık alanda yer edinir. Kent merkezine ortalama 10 km kadar uzaklıkta olan parkın nehre kıyısı bulunuyor. Gerek nehir manzaraları gerekse yemyeşil bitki örtüsü ile görenleri kendine hayran bırakır. Hatta kano ve kürek gibi su sporları açısından da sıklıkla değerlendirilir.
 • Hyde Park: Sadece Ulusal Park değil bunun kadar öne çıkan Hyde Park tercihinde de bulunmak gerekir. İnşasına 1810’lu yıllarda geçilen park, egzotik yapısı ile görenlerin beğenisini topluyor. Aynı zamanda yüzlerce ağaç türüne yer verildiği için başı çeken doğal güzellikler arasında gösterilir.

Sidney’de Meşhur Yemekleri

Sidney geleneksel yemeklerine etki eden Japon ile Tayland mutfağı oluyor. Bu nedenle baharatların yaygın bir şekilde kullanıldığı görülüyor. Aynı zamanda deniz mahsulleri de yaygın hale gelmiştir. Sidney’in geleneksel yemekleri nelerdir soranlara:

 • Meat Pie: Öğün aralarında sıklıkla tercih edilen yiyecekler arasında gösterilir. Özellikle de etle hazırlandığı için herkesin merak ettiği lezzetlerden bir tanesidir. Öyle ki turta şeklinde servis edilen etli bir lezzet olarak bilinir. Etli turda deneyimini yaşamak isteyenlerin tercihi halindedir.
 • Bonfile: Sidney’e gelenlerin mutlaka tatması gereken lezzetler arasında bonfile başı çekiyor. Özellikle de pazı eşliğinde hazırlanan bonfileyi tatmadan şehirden ayrılmanız hata olacaktır. Kırmızı et tutkunlarının öncelikli tercihi bu yönde olmaktadır.
 • Sandviç: Olmazsa olmaz lezzetleri arasında sosisli sandviçte yerini almıştır. Pek çok büfeden veya kafeden alabileceğiniz sosisli sandviçler öğün arasında iyi gidecektir. Aynı zamanda ünlü restoranlar dahi hoş servisleri ile sosisli sandviçin tadına bakmanızı mümkün kılacaktır. Yanında dilerseniz şehre özgü bira veya şarap alternatiflerini de değerlendirmekte özgürsünüz.

Sidney’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Sidney’de yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında mutfak kültürü yerini almıştır. Özellikle de et ağırlıklı olan lezzetli yemeklerin tadına bakmadan dönmeniz hata olacaktır. Mutfağından ziyade şehirde yapılması gerekenlerden bazıları şöyle:

 • Manzaraları: Şehri bütünüyle ele almak isteyenlerin eşsiz manzaralara tanıklık etmesi sağlanır. Bunun için Sidney Kulesi tercih halindedir. Aynı zamanda Sidney Liman manzarasının da tadını çıkarmak gerekir. Doğa ile bütünleşmiş şehri bu şekilde değerlendirmeniz daha kolay olacaktır.
 • Tekne Turları: Doğa gezilerini es geçmeniz hata olacaktır. Bunun için özellikle düzenlenen tekne turlarına yönelmek gerekir. Turlar ile eşsiz göl ile nehir manzaralarına tanıklık eder, huzurlu saatler geçirmeye başlarsınız.
 • Plajlar: Mevsim şartlarını dikkate alarak plajlarının tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle de binlerce turistin geldiği Bondi Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Cooge ile Manly plajları da herkesin beğenisini topluyor. Sıcak havanın ve denizin tadını çıkarmak isteyenler bu yönde seçimini yapıyor.
 • Rocks Sokakları: Şehrin fotoğraflarını çekmek isteyenler eşsiz manzaralar kadar dar sokakları da tercih ediyor. Özellikle de Rocks sokaklarını gezmeden şehirden ayrılmanız büyük hata olacaktır. Küçük merdivenlerin ve dar sokakların hakim olduğu bölgede kafeler ile restoranlar da mevcut. Uzun yürüyüşlerin akabinde kısa bir mola vererek gününüzü keyifli kılmak sizin elinizde.

Sidney Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Sidney’deki tatiliniz için uyarılar olarak sıcak havayı değerlendirmeniz ve plajların tadını çıkarmanız en doğrusu olacaktır. Bunlar kadar gece hayatını merak edenler de öncesinde ünlü barları ve de kulüpleri değerlendirmekte özgür.

Şehrin son derece eğlenceli ve hareketli bir gece hayatına sahip olduğu görülüyor. Bu hayatın tadını çıkarmak isteyenlere eşlik edecek mekanlardan bazıları ise şöyle:

 • Cafe Sydney: Şehre gelenlerin uğrak adresi haline gelen Cafe Sydney günün her saati dolu olan mekanlardan bir tanesidir. Bunun için gitmeden önce rezervasyona başvurmak gerekir. Eşsiz yemekleri ve manzarasından kaynaklı öne çıkan mekana kokteyllerin tadına bakmak için uğrayanlar sayıca fazla.
 • Arq: Gece boyunca dans etmek ve hareketli şarkıların tadını çıkarmak isteyenlerin tercihi Arq oluyor. Ses sistemleri ile adını duyurmaya başaran mekan, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmenize olanak sağlar.
 • Home: Şehrin en popüler mekanı olarak kabul edilir. Son derece geniş bir alana sahip olan mekanda ayrı bölmeler bulunuyor. Gerek canlı müzik gerekse hareketli performanslara dair ayrı bölmelerden istediğinizi tercih etmeniz sağlanıyor.

Sidney İn Neyi Meşhur?

Bondi Plajı, Darling Limanı, Sidney Opera Binası, Taronga Hayvanat Bahçesi ve Sidney Limanı Köprüsü meşhurdur.

Sidney E Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Singapur’a, Singapur’dan da Sidney’e aktarmalı olacak şekilde toplamda 19 saat uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Sidney Şehrinin Simgesi Kabul Edilen Bina Ne Amaçla Kullanılır?

Sidney Opera Binası; dünyaca ünlü ve yerel opera, gala, sanat ve gösterilerin icra edildiği bir bina olarak kullanılıyor.

Sidney Gezilecek Yerler Avustralya Video;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×