Portekiz Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Schengen Vize
Schengen Blog

Portekiz Hakkında

Portekiz Hakkında Bilgiler

Portekiz, İber Yarımadasında ve Avrupa’nın en güneybatısında yer alan bir ülkedir. Sadece tek bir ülke ile komşudur. O da İspanya’dır. Birden çok adanın kendisine bağlı olduğu Portekiz, Cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir.

Portekiz Vatandaşlık Vize İşlemleri

Portekiz Konumu

Portekiz, Avrupa’nın en uzak ucunda yer almaktadır. Güneybatı olarak tanımlanmış olan yerde, Atlas Okyanusu ile çevrilmiş olan bir konumdadır. Sadece İspanya ile kara sınırı vardır. Bundan dolayı diğer Avrupa devletlerine çok uzak olması ile dikkat çekmektedir. Okyanusun kıyısında yer alan ülkenin bir diğer özelliği ise Madeirea ve Azorlar ismindeki iki takım adayı da yönetmesidir.

Portekiz Nüfusu

Portekiz nüfusu 19.295.000’dir. Avrupa’nın küçük ülkelerinden birisidir. Nüfusunun yüzde 96.87’lik kısmını Portekizliler oluşturmaktadır.

Yüzde 3.13’lük bölümü ise Brezilyalıdır. Kilometrekare başına düşen insan sayısı ise 114,5’dir.

Portekiz Gezilecek Yerleri

Portekiz gezilecek yerleri, beklentileri sonuna kadar karşılamaktadır. Bunlar şöyledir;

Portekiz Hakkında
Portekiz Hakkında
  • Alfama Portekiz ülkesinin Lizbon kenti içinde yer alan son derece eski bir mahalledir. İlk defa 12.yüzyılda kurulmuştur. Arapça Al Hamma kelimesinden gelmektedir. Zamanında buraya yerleşmiş olan Arapların inşa ettiği bilinmektedir.
  • Lizbon’da yer alan bir diğer gezilmesi gereken yer ise Okyanus akvaryumu adı ile bilinmektedir. 1998 senesinde faaliyete geçmiştir. Şehirdeki Milletler Parkı içindedir. 2 katlıdır. Burada 15 binden fazla su canlısını, çok büyük camların etrafından izlemek kesinlikle heyecan verici bir deneyim olacak.
  • Keşifler anıtı, ülke tarihine dair çok önemli bir yapıdır. 1940 senesinde yapılmıştır. Zamanında Portekizli denizcilerin, dünyanın birçok yerinde yapmış olduğu keşiflerin anısını yaşatabilmek için inşa edilmiştir. Lizbon şehrinde yer alır.
  • Bairro Alto ise Portekiz denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden birisidir. Son derece dar bir biçimde inşa edilmiş olan sokakta, tarihi ve nostaljik bir tramvay faaliyet göstermektedir. Yerler ise Arnavut kaldırımı kullanılarak döşenmiştir.

Portekiz Tarihi

Portekiz Tarihi son derece köklü olması ile bilinmektedir. Bu bölge 711 senesinde Müslümanlar tarafından ele geçirilmiştir. Ancak daha sonra İspanyolların saldırıları sonucunda bölgedeki Müslüman hakimiyeti sona ermiştir. Bilinen ilk Portekiz Kralı ise Alfonso olarak kayıtlara geçmiştir.

Ülke oldukça yetenekli denizciler yetiştirmiştir. Vasco De Gama bunlardan birisidir. Cabral ise Portekiz adına Brezilya’yı ele geçirmiştir. Zamanla çok büyük bir sömürge imparatorluğu haline gelmiştir. Ancak bu bölgelerin elden çıkmasıyla Portekiz, 200 yıllık bir dönem içinde ele geçirdiği yerleri kaybetmiş ve bugünkü sınırlarına çekilmiştir.

Portekiz Konuştuğu Dil

Portekiz resmi dili Portekizcedir. Aynı zamanda ülkede çok sık kullanılan iki farklı dil daha yönetim tarafından bölgesel olarak tanımlanmıştır.

Bunlardan birisi İspanyolca iken diğeri ise Mirandaca adı ile karşımıza çıkar. Üniter yarı başkanlık sisteminin yer aldığı ülke, etnik çeşitlilik barındırmamasıyla dikkat çekmektedir.

Portekiz Önemli Şehirleri

Portekiz önemli şehirleri şöyledir;

  • Başkent Lizbon, aynı zamanda ülkenin en kalabalık kentidir. 500 binden fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Okyanus kıyısında bulunur. Şehrin kuruluşu 719 yılına kadar uzanmaktadır.
  • Porto, ülkenin bir diğer önemli kentidir. 287.591 kişi burada yaşamaktadır. 1123 tarihine kadar uzanan köklü bir geçmişi söz konusudur. Unesco tarafından dünya mirası olarak bilinen listede bulunmaktadır.
  • Bunun haricinde Braga, Faro, Aveiro gibi şehirler de öne çıkar.

Portekiz Tarihi Yerleri

Portekiz tarihi yerleri denildiği zaman Lizbon kentinde yer alan Carmo Rahibe Manastırı görülmesi gereken bir tarihi yapı olarak karşımıza çıkar. Şehrin merkezinde yer almaktadır. İçerisinde aynı zamanda bir müze de bulunur. Oldukça eski bir zaman diliminde yapılmıştır. Çatısı yoktur. Ancak son derece güzel şekilde tasarlanmış olan kemerlerle ayakta durmaktadır.

Portekiz gezisini yapanlar, 16.yüzyıldan kalma olan Pompal kalesini ziyaret edebilirler. Lizbon’a uzaklığı ise yaklaşık olarak 1.5 saattir. Oldukça yüksek sayılabilecek bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Merdivenle kalenin ön kısmına kadar çıkabilmek mümkündür.

Ulusal fayton müzesi ise ülkenin köklü tarihine dair birçok ayrıntıyı barındırmaktadır. Portekiz sınırları içinde daha önceden kullanılmış olan çok sayıda fayton, burada başarılı bir biçimde sergilenmektedir. Sintra bölgesinde ise eski dönemlerden kalmış olan tarihi kalıntılar vardır. Ters kule olarak bilinen Quinta Da Regaleira, iç içe geçmiş bir kuledir ancak kuyu şekilde inşa edilmiştir. Her katta özel bölmeler dikkat çekmektedir.

schengenvize.net/portekiz-vize-evraklari/

Portekiz Nasıl Bir Ülke?

Portekiz, Avrupa’nın batısında bulunan ve oldukça sıcak bir yapıya sahip olan ülkedir. İklimi Akdeniz iklimi ile eşleşir.

Portekiz Gelişmiş Bir Ülke Mi?

Portekiz, turizm ve sağlık açısından gelişmiş bir ülkedir. Ekonomi ve kültür açısından en gelişmiş şehri ise başkent olan Libzon’dur.

Portekiz Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Sağlık açısından gelişmiş olmaları ve Akdeniz iklimi nedeni ile yazları aşırı sıcak bir havaya sahip olmaları en belirgin özellikleridir.

Portekiz Hakkında Video;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×