Portekiz Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
Portekiz Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Portekiz Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

Portekiz Vize Başvurusu 2023

Portekiz Schengen Vize

 Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin sınırlandığı bölgeye Schengen bölgesi denilmektedir ve bu bölgeye özel olan vizeye de Schengen vizesi adı verilmektedir. Schengen ülkelerinden birisinden bu vizeye sahip olabilirsiniz ancak başvuru yapacağınız ülkenin konsolosluğu da Schengen yasaları doğrultusunda bazı evraklar istemektedir. Çünkü Schengen vizesi sahibi olmak demek Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında sınırsız olarak dolaşma hakkı demektir. 

Portekiz Vize Reddi Nedenleri

Eğer Portekiz Schengen vize alacaksanız Portekiz Konsolosluğu tarafından istenen evrakları eksiksiz olarak tamamlamalısınız ve vize başvuru merkezlerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Portekiz Schengen vize ile bütün Schengen ülkeleri arasında sınırsız dolaşabilirsiniz ancak tek bir şart vardır. Vizeniz Portekiz Schengen vize olduğu için başlangıç noktanızın Portekiz olması gereklidir. Schengenvize.net ile iletişime geçerek detaylı bilgiler ve profesyonel destek alabilirsiniz.

Portekiz Schengen Vize Gerekli Evraklar

     Portekiz Schengen vize başvurularında kullanılacak olan evrakların eksiksiz olarak tamamlanıp Portekiz Konsolosluğu tarafından görevli vize merkezlerine başvuru yapabilir ve sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz. İstenen evraklar vize başvurusu yapan kişinin mesleki durumuna göre değişmektedir. Bu nedenle de özenli araştırma yapmalısınız.

Portekiz Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
Portekiz Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz
 • Son on yıl içerisinde alınmış ve seyahat dönüşünden sonra üç ay daha geçerli olan pasaport,
 • Tükenmez kalem ve başvuru yapan kişinin el yazısıyla doldurulmuş olan, eksiksiz ve doğru bilgiler içeren Portekiz Schengen vize başvuru formu,
 • Başvuru yapan kişi eğer 18 yaşından küçükse, ailesi tarafından yazılmış olan izin belgesi,
 • Portekiz’e yapılacak olan seyahatin amacının açıkça belirtildiği Portekiz Schengen vize dilekçe,
 • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilen ve istenen ölçülerde olan iki adet biometrik fotoğraf,
 • Portekiz seyahati boyunca gezi masraflarının nasıl ve kim tarafından ödeneceğini gösteren ve bunu somutlaştıran belgeler; banka vadesiz hesap döküm belgeleri,
 • Vize ücreti ödendiğine dair dekont,
 • Seyahat süresince geçerli olan 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Portekiz Turistik Vize 

Turistik Vize Nedir: Portekiz’de bulunmak isteyen şahısların, kısa tatilleri için almaları şart olan vize; Portekiz turistik vizesidir. Özellikle maç, konser ve de çıkacağınız Portekiz tatili için turistik vize müracaatınızda gerekli olan belgeleri Vize Ofisi danışmanlığı ile öğrenebilirsiniz. Sınırlı bir süre için verilen bu vize türünde; Schengen vizesi kriterleri dikkate alınmaktadır.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Portekiz’e gitmeyi isteyen vatandaşlar, eğer sadece turistik bir amaç doğrultusunda bu vizeye başvuruda bulunuyorlarsa; bunu yetkililere kanıtlamalıdırlar.

Başvuruda kanıt olarak sunulacak belgelerin detaylı incelenmesi yapıldıktan sonra; kendilerine vize çıkmaktadır. Portekiz turistik vize uygulamasında; kişilere 180 güm yani 6 ay gibi bir süre tanımaktadır. Fakat bu süre içerisinde Portekiz’e giriş yapmanız durumunda orada konaklayabileceğiniz süre 3 aydan fazla değildir.

Nereye Başvurulur:  Türkiye Portekiz Büyükelçiliği ve de Konsolosluğu bulunmaktadır. Dolayısı ile vize başvurusunda bulunacak olan adayların; bu mercilere müracaatlarını yapmaları gerekiyor.Türk vatandaşlarının vize hakkında bilmesi gereken bir husus da transit vize almanın gerektiği durumlardır.

 

Eğer Schengen üyesi olan ülkeler arasında geçiş yapmayı planlıyorsanız Portekiz turistik vizesi belgesine ek olarak transit vizesi almanız gerekir.Ancak Portekiz aktarmalı ulaşım yapacaksanız ve havaalanından çıkmayı düşünmüyorsanız bu vizeye gerek kalmaz.Vize başvurusu yapabileceğini kurumlar şunlardır:
 • Vize başvuru merkezi: Portekiz büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş olması gerekir.
 • Acenteler: Akredite olmalıdır. Bu acenteler hakkı da bilgileri Portekiz konsolosluğundan almak mümkündür.

Başvuru merkezi hakkında yeterli bilgiyi aldıktan sonra şunları bilmenizde fayda vardır:

 • Son beş yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi aldıysanız konsolosluğa bizzat gitmeniz gerekmez.
 • Yalnızca Portekiz’e gitmeyip çeşitli ülkeleri ziyaret ederek dolaşacaksanız aldığınız vize gereği olarak önce Portekiz’e gitmeniz gerekir.
 • Birkaç ülke gezip en uzun süre Portekiz’de kalmak istiyorsanız Schengen vizenizi Portekiz turist vizesi olarak almanız gerekir.
 • Aldığınız Portekiz Schengen vizesini herhangi bir sebeple yanlış kullanırsanız bir daha yeni vizeler almanız zor olur.

Kimi zaman tüm bu detaylar turist olarak gidecek olan bireylere karmaşık gelir. Çünkü yanlış yapılan bir işin sonucunda bütün tatil planı suya düşebilecektir.Bu nedenle gerekli belgelerden takip edilmesi gereken prosedüre kadar her şeyi birinin takip etmesini isteyebilirsiniz. Firmamız bu arada devreye girmektedir.

Talep ettiğiniz taktirde vize başvurusunun her aşamasında size destek veriyoruz. Böylece herhangi bir sorunla karşılaşmadan vize onayınız geliyor.

Portekiz Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

 • Pasaport: Turistik vize alabilmeniz için sizden talep edilen belgeleri eksiksiz ve de istenen tarihte sunmanız gerekmektedir. Dolayısı ile pasaportunuzu Portekiz vize müracaatınızda sunmadan önce kontrol etmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Portekiz Vize Başvuru Formu: Vize başvurusunda bulunacağınızı gösteren matbu evrak, Portekiz vize başvuru formudur. Formu internetten çıktı alabileceğiniz gibi vize danışmanlığı yapan Vize Ofisi yetkililerinden de talep edebilirsiniz. Başvuru formu; İngilizce ve de büyük harfler ile doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda; başvuru sahiplerine bir takım sorular yöneltilmekte.
 • Biyometrik Fotoğraf: Vize almak için yapacağınız müracaat içerisinde sizden beklenen bir diğer önemli şey ise; biyometrik fotoğrafınızdır. Bu fotoğrafta yüzünüzün, alnınızın ve de kulaklarınızın açıkça görünmesin dikkat etmelisiniz. Portekiz bu konuda net kriterler belirlemiştir.
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Tıpkı pasaportunuzda olduğu gibi nüfus cüzdanınızın incelenmesinde de bazı kriterler göz önünde bulundurulacaktır.10 seneden daha eski nüfus cüzdanları kabul edilmiyor.
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bu belge her başvuru için temin edilmelidir. Ancak; Portekiz gezisinde kendisinin masraflarını karşılamayı kabul eden sponsor kişinin ailesinden birisi ise; mutlaka bu evrakı sunmalıdır.
 • Banka Hesabı: Şahsi banka hesap dökümlerinizi paylaşmanız esastır. Eğer sponsorunuz varsa; o kişinin banka hesap özetini de eklemlisiniz. Portekiz seyahatinizde sizin gerekli masrafları ödeyebileceğinizi yetkililere kanıtlamak amacı ile bu belgelerin güncel halini sunmayı ihmal etmeyiniz. Portekiz’e gitmek isteyen adaylar; bu evrakları sunarken; başvurudan önce ki 12 haftayı kapsayan bir hesap dökümü sunmak zorundadır. Ayrıca kredi kartı ekstrelerinizi de sunabilirsiniz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: seyahatiniz süresinde ayakta ya da yatılı sağlık hizmetleri alacağınız gösteren, 30.000 Euro teminatı bulunan sağlık sigortası. Sigorta kapsamı ve de nasıl yaptırılacağına dair detayları Vize Ofisi temsilcinizden öğrenebilirsiniz.
 • Uçak ve Otel Rezervasyonu Belgeleri: Turistik amaçlı Portekiz seyahatine çıkmayı isteyen kişiler; başvurularının amacını, uçak ve otel kayıtları ile belgelemelidir. Seyahatiniz için yaptırdığınız rezervasyonları yetkililer ile paylaşmalısınız.
 • Sponsor Evrakları: Öğrenci ya da çalışmayan vize başvurusunda buluna kişilerden istenen evraktır. Çalışan ancak Portekiz’e destekleyici katkısı ile giden kişilerde sunabilir.
 • Taahhütname: Başvuru adayına sponsor olacak kişinin noter onaylı bir dilekçe ile banka hesabını gösteren resmi yazıyı sunması beklenmektedir. Ayrıca kişi aile üyesi ise nüfus kaydını ve de kimlik fotokopisini de beyan etmek zorundadır.
 • Muvafakatname: Portekiz seyahatine çocukları ile giden başvuru sahipleri 18 yaşını aşmamış çocukları için bu belgeyi doldurarak, onların sorumlu oldukları evraklardan muaf olduklarını teyit eder. Ayrıca çocuk vasilerinden birisi ya da her ikisi olmadan da bu seyahate çıkabilir. Bu durumda da ailenin izin belgesi sunması yani muvafakatname sunması isteniyor.
 • Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Portekiz seyahati için yapacağınız başvuru tarihi, uçuşunuzdan önce ki 2 ay ya da uçuşunuza 2 hafta kala olabilir. Ancak başvuru yapmak istediğiniz tarihi; evrakların hazırlanma süresi ya da işlemlerin uzama riskini de göze alarak belirlemelisiniz.
 • Ne kadar Sürede Çıkar: Portekiz yetkililerinin evraklarınızı teslim alamsı itibari ile başvuru sonucunuzu 10 iş günü içerisinde almanız mümkün.

Portekiz Turistik Vize Dilekçesi 

Dilekçe gibi resmî yazılar yazmak zoruna olmak kimi insanda gerginlik meydana getirir. Böyle bir genliğin olmaması için size vereceğimiz bilgilerle Portekiz turistik vize dilekçe örneği çıkarmanız mümkün olacaktır. Dilekçeyi şu adımları takip ederek yazın:

 • Sayfanın sağ üst köşesini günün tarihini yazmak için kullanın.
 • Kâğıdın orta kısmına dilekçeyi yazdığınız kurumun adını yazın.
 • Kendinizi tanıtan kısa bir paragraf ekleyin.
 • Portekiz’e gitme amacınızı net olarak ortaya koyun.
 • Yazının sonuna adres, numara, e mail bilgilerinizi yazın.
 • İmzanızı atarak dilekçeyi tamamlayın.
Dilekçe yazarken Türkçe ya da İngilizce dili kullanma hakkınız vardır. İyi bir dilekçe değerlendirme yapan kişilere olumlu etki bırakır. Portekiz’e ticari olarak yapacağımız ziyaretler ile ilgili hangi resmi prosedürlerle karşılaşacağımıza dair bilgileri sizlerle paylaşmaktayız.

Portekiz Ticari Vize

Portekiz Ticari Vize Başvurusu Nedir: Portekiz’de iş ortaklığı bulunan ya da Portekiz’de ki herhangi bir ticari organizasyona katılmak isteyen kişilerin, Portekiz ticari vizesi alamsı isteniyor.

ülke, ticari faaliyetleri doğrultusunda Portekiz’e gelmek isteyen Türk vatandaşlarının evraklarını inceldikten sonra karara varmaktadır. Portekiz ticari vizesi almak isteyen Türk vatandaşları gibi Türkiye’de yaşamını sürdüren yabancı şahıslar için de aynı başvuru kriterleri geçerlidir. Şahıslardan müracaatlarının değerlendirme sürecinde; başvuru yapan şahsa özel evrak talebinde de bulunulabilir.

Kaç günlük alınabilir: Portekiz ticari vize başvurusunda bulunmayı hedefleyen Türk vatandaşlar; vize başvurularına istinaden yapılan araştırma ve de inceleme sonucunda vize alabilmektedirler. Başvuruları pozitif olarak sonuçlana şahıslar; Portekiz’de 90 gün sınırı olmak kaydı ile ticari organizasyon ya da toplantılarda bulunabilirler.

Nereye Başvurulur: Portekiz vize başvurularınızda, vize talep edeceğiniz birim Portekiz Konsolosluğu’dur.

Portekiz Cumhuriyeti’ne gerek iş görüşmesi adı altında gerekse iş faaliyetleri ile ilgili seminer ya da organizasyonlara katılmak isteyen iş insanları, bu seyahatleri için Portekiz ticari vize almak durumundadırlar.

Kısa süreli vize türüne giren ticari vize alınması sayesinde, bu vize türünü alan kişiler 90 güne kadar Portekiz Cumhuriyetinde kalabilmektedirler.

Diplomatik pasaportun yanı sıra, yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport türüne sahip Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, maksimum doksan gün süreli Portekiz ziyaretleri için vizeden muaf tutulmuşlardır.

Yazımızın devamında, Portekiz ticari vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin ne tür evrakları hazırlaması gerektiğine maddeler halinde değinmek istiyoruz.

Portekiz Ticari Vize Gerekli Evraklar

Schengen bölgesi üye ülke konumunda olan Portekiz’e ticari faaliyetlerde bulunabilmek amacı ile yapılacak ziyaretler kapsamında alınacak olan Portekiz ticari vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize talebi dilekçesi: Portekiz ticari vize başvurusu yapmak için yazılacak dilekçenin, Portekiz Başkonsolosluğu makamına hitaben yazılması gerekmektedir. Dilekçe, şirketin logosunu taşıyan bir kâğıda, İngilizce olarak yazılmalıdır.
 • Pasaport: Seyahatinizin bitiş tarihi baz alındığında, halen 3 ay geçerlilik süresine sahip olması gereken ve son on yıl içerisinde almış olmak zorunluluğunu taşıyan pasaportunuzun fotokopisi, başvuru dosyanızda bulunmalıdır.
 • Fotoğraf: 3,4*4,5 milimetre ebatlarında, beyaz fon üzerine çekilmiş ve yüzünüzü kapatacak hiçbir aksesuarın kullanılmadığı iki adet renkli biyometrik fotoğrafın, dosyanızda bulunması gereklidir.
 • Talep edilen Portekiz ticari vize ile ilgili, başlangıç ve bitiş tarihleri ile, vize süresi boyunca Portekiz’e kaç kez giriş çıkış yapılacağının bilgisi evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Ticari faaliyetinize dair davetiye: Portekiz Cumhuriyetinde bulunan firma tarafından faks ya da e-posta yoluyla gönderilecek davetiyede davet eden firmaya ait bilgilerin eksiksiz olarak yazılmış olması ve firmanın logosunu taşıyan bir kâğıda yazılmış olması zorunluluğu aranmaktadır.
 • Rezervasyonlar: Davet edilen kişi ile ilgili seyahat ve konaklama rezervasyonlarının detayları dosya ekinde bulunmalıdır.
 • Bağlı bulunduğunuz Ticaret Odasından, şirketiniz namına düzenlenmiş Faaliyet Belgesi, Portekiz ticari vize başvurusu dosyasında olmalıdır.
 • Çalıştığınız ya da sahibi olduğunuz şirkete ait güncel Ticaret Sicil Gazetesi’nin fotokopisi dosyada olmalıdır.
 • Polonya’da katılacağınız fuar, sergi ve seminer gibi ticari etkinliklerinize ait bilet ve rezervasyon bilgileriniz,
 • Geriye dönük 1 yıl içerisinde alınmış vergi levhası fotokopisi,
 • Önlü arkalı kimlik fotokopisi,
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde sahip olduğunuz gayri menkul fotokopileri veya var ise, sahip olduğunuz araçların ruhsat fotokopileri,
 • Otuz bin Euro teminatlı uluslararası normlara sahip sağlık sigortası poliçesi evraklar içerisinde bulunmalıdır.

Portekiz ticari vize başvurusunda bulunan kişi, şirketin sahibi ise, Portekiz ticari vize başvurusu dosyasında ek olarak bulunması gerekenler;

 • İmza atma yetkisine haiz kişilerin imza sirküleri,
 • BAĞ-KUR ya da SGK hizmetine ait dökümler,
 • Şirkete ait son 3 aya mahsus banka dökümleri ile banka hesabınızda seyahatiniz ile ilgili tutmak zorunda olduğunuz teminat parasıdır. Her üç gün için iki bin TL veya karşılığı dövizin banka hesabınızda seyahatiniz boyunca bulunması gereklidir.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi 

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Portekiz’de yaşayan ya da Portekiz vatandaşı olan yakınlarınızı, aile ya da arkadaşlarınızı ziyaret edebilmek için Türkiye’de ki resmi kurumlara vize almak için başvurusunda bulunmanız şarttır. Aile ve arkadaş ziyaret vizesi Portekiz’e yolculuk yapmanızın önünü açacak bir vize çeşididir. Kısa süreli verilen vize grubunda yer alan aile ve arkadaş ziyareti vizesini alarak, yetkili kurumun belirleyeceği süreçte yakınlarınızla harika vakit geçirebilirsiniz.

Kaç Günlük Alınabilir: Kısa dönemli vize kategorilerinden birisi olan aile ve arkadaş ziyareti vizesi dahilinde başvuruda buluna şahıslara; en fazla 6 aylık seyahat süresi tanınmaktadır.

Nereye Başvurulur: Portekiz’e gitmek için aile ve arkadaş ziyareti vizesinden yararlanmak istiyorsanız; vize müracaatınızı yapmanız istenen kurum Portekiz Konsolosluğu’dur.

Portekiz’de yaşayan aile üyelerini, çalışma arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen ülkesi olan Portekiz’e gitmek için Portekiz Aile Ziyareti Vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvurular Macaristan Başkonsolosluğu’na gerçekleştirilecektir. Schengen vizesi için başvuru yapan ve bu vizeyi almaya hak kazanan vatandaşlarımız en fazla 90 gün Portekiz’de bulunabilmekte ve hizmet – diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlarımızın bu vizeyi almalarına gerek yoktur.

 Her Schengen vizesinde olduğu gibi çalışma alanınıza, bireysel durumunuz ve koşullarına göre değişiklik göstermekte olup danışanlarımıza bu konu hakkında merak ettiğiniz soruları sorabilir ve danışanlarımızdan konu hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hazırlanacak olan başvuru belgelerinin eksik, yanlış ve gereksiz bilgi içermemesi gerekmektedir. Bu tür sorunlarda Schengen vizesi alamayacak ve başvurunuzun reddiyle karşılaşacaksınızdır. Evraklarınızın arasında bulunması gereken en önemli belge ise davetiyedir.

Macaristan Başkonsolosluğu, Portekiz Aile Ziyareti Vizesi için yapacağınız başvuruda; noter tasdikli olan akrabalık ilişkisi gösteren belgeyi ya da ziyaret edeceğiniz birey aile üyeniz değilse bu kişinin çalışan olması durumunda çalıştığını gösteren iş istihdam belgesinin / bu kişinin öğrenci olduğunu gösteren, öğrenci olduğu kurumdan alınmış, öğrenci belgesinin olduğu davetiyeyi istemektedir.

Davetiyeyi gönderen kişi davetlinin orada bulunduğu sürece nerede kalacağı ve masraflarını nasıl karşılayacağı gibi durumları da açıklamalıdır. Ayrıca davetiyeyi gönderen Portekiz vatandaşının kimlik ve ikametgah bilgileri de davetiye de yer almalıdır.

Daha önceden bir Schengen vizesi aldıysanız tekrardan Portekiz Aile Ziyareti Vizesi için Macaristan Başkonsolosluğu’na başvuru yapmanıza gerek yoktur, önceden aldığınız Schengen vizesi geçerli sayılacaktır.

Ancak bu vizenin son 3 yılda alınmış olması gerekir çünkü bir Schengen vizesine sahip olmak istiyorsanız son 3 yılda parmak izinizin olduğu kayıtların olması şarttır.

Parmak iziniz kayıtlarda yoksa başvuru yapmanız ve kayıtlara parmak izinizi vermeniz gerekmektedir. Eksiksiz ve doğru hazırlanmış olması gereken bu belgelerle başvuru yapabilirsiniz.

Portekiz Aile Ziyareti İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Ziyaretinizden sonra 3 ay daha geçerliliği olması zorunluluğu vardır. Eksik ve yıpranmamış sayfalardan oluşmalı ve en az 2 boş sayfaya sahip olmalıdır. Kimlik bilgilerinizle çelişkili bilgiler bulundurmaması gerekmektedir. Eğer önceden sahip olduğunuz pasaportlarınız varsa bunların fotokopilerini de dosyanıza eklemeniz gerekir.
 • Başvuru Formu: Bu formda kişinin kimlik bilgilerini içeren birçok bilgi kutucuğu vardır. Bunların doldurulması gerekmektedir.
 • Nüfus Cüzdanı: Sahip olduğunuz kimliğin fotokopisi
 • Fotoğraf: 35×45 mm boyutlarında, Schengen vize kurallarına ve standartlarına uygun 2 adet biometrik fotoğraf bulunması gerekir
 • Davetiye: Portekiz’de bulunan aile üyenizin noter tasdikli akrabalık derecesini gösteren belgeyi ya da çalışan – öğrenci arkadaşınızın iş yerinden aldığı çalışan olduğunu gösteren ıslak imzalı ve kaşeli – öğrenim gördüğü kurumdan aldığı öğrenci belgesini davetiyesine eklemesi gerekmektedir. İkamet ettiği yerin adresini ve ad-soyad bilgilerini de yazması gerekir.
 • Banka Hesap Özeti: Kişinin bankasından aldığı ıslak imzaya ve kaşeye sahip olan başvuru yapmadan en fazla 7 gün içerisinde alınmış olan ve son 3 ayda yaptığı hesap hareketlerini gösteren doküman. Bu hesapta en az 4.000 Türk Lirası bulunması zorunludur.
 • Seyahat Bilgileri: Konaklama yapacağı otel rezervasyon bilgileri ve uçuş bilgileri.

Portekiz Transit Vize

Nedir: Ülkede konaklama ya da dolaşım izni verilmeden, transit geçişler için verilen vizedir. Portekiz transit vize işlemlerinizde vize ofisinden destek almak için yetkilileri arayabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir: Transit vizeler, Portekiz’den farklı bir ülkeye geçiş hakkı tanıyan, sınırlı üre ile verilen bir izindir.

Nereye Başvurulur: Portekiz Konsolosluğu’na başvurabilir, Vize Ofisi danışmanlığı alarak da işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Portekiz Transit Vize Gerekli Evraklar 

 • Pasaport: Evlenmiş, ancak pasaportunda ki nüfus bilgilerini hala değiştirmemiş olan başvuru sahipleri varsa; gerekli değişikliği yapmak için başvurudan önce harekete geçmelidir. Başvurunuz inceleme aşamasındayken böyle bir sorunun yaşanması hem zaman açısından size sıkıntı doğurabilir, hem de vizenizin ret cevabı almasına neden olabilir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafınızın dosyanızda kesinlikle yer alması gerekiyor. İlgili detaylar hakkında Vize Ofisi de sizlere bilgilendirme yapabilir.
 • Gideceğiniz Ülkeye Dair Uçak Bileti Rezervasyon Fotokopisi >> schengenvize.net/vize-ucus-rezervasyonu
 • Vize Talep Dilekçesi: İngilizce doldurulması öngörülen, Portekiz vize başvuru formunun doldurulması aşamasında yardım almak isterseniz; Vize Ofisi sizlere bu konuda da destek sunmaktadır.
 • Gidilecek Ülkenin Vizesi
 • Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Banka Hesap Belgesi: Portekiz’den geçiş yaparken ya da yolculuğunuz sırasında karşılamanız gereken masrafların sizin tarafınızdan ödenebileceğini gösteren belgelerin tamamı. Banka hesap özetinizin yer aldığı evrak resmi olmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası >> schengenvize.net/schengen-vizesi-seyahat-sigortasi            
 • Ne zaman başvurmak gerekir: Farklı bir ülkeye geçiş yapmak için transit vize başvurunuzu; ilgili geçiş tarifinden 1 hafta öce bildirmelisiniz.

Schengen ülkelerinden birisi olan Portekiz, yıl içerisinde farklı sebeplerden milyonlarca ziyaretçi almaktadır. Portekiz’e giriş yapılabilmesi için amaç ne olursa olsun alınması gereken bir vize vardır ve alınacak olan vize türü belirlendikten sonra o vizeye başvuru yapılmalıdır. Portekiz’e gidiş amacı eğer Portekiz üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapmaksa eğer, alınması gereken vize türü Portekiz transit vizedir. 

Portekiz transit vize alınabilmesi için Konsolosluk tarafından istenen ve başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler alınabilecek bazı evraklar istenmektedir. İstenen bu evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır ki vize başvurusu için verilecek olan karar doğru bir şekilde verilsin. 

Schengenvize.net ile iletişime geçerek evrak hazırlama aşamasında profesyonel destek alınabilir ve alınacak olan destek ile de evrak hazırlama işlemleri eksiksiz olarak hazırlanabilir. Portekiz transit vize sonuçlandırılması Portekiz Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Transit vize ile yalnızca havaalanlarının transit bölgelerinde durulabilmektedir. Transit alandan çıkıp ulusal alana çıkılamaz ve eğer çıkılırsa transit alana dönüş yapılamaz.

     Portekiz’e havaalanı üzerinden aktarma yapabilmek gibi bir amaçla gidileceği zaman alınması gereken vize türü Portekiz transit vizedir ve Portekiz transit vize alabilmek için, Konsolosluk tarafından istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanarak Konsolosluk tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezlerine gidilerek vize başvurusu tamamlanabilmektedir.

Vize başvuruları sırasında Konsolosluk tarafından istenen evraklar, başvuru yapan kişinin mesleki durumuna uygun olarak da değişebilmektedir. Transit alanda durulma hakkı 24 saattir.

 • Son on yıl içerisinde alınmış ve seyahat dönüşünden sonra üç ay daha geçerli olan pasaport,
 • Tükenmez kalem ve başvuru yapan kişinin el yazısıyla doldurulmuş olan, eksiksiz ve doğru bilgiler içeren Portekiz transit vize başvuru formu,
 • Asıl geçilecek olan ülke için alınmış olan vize; eğer vizesiz alım yapan bir ülkeyse de o ülkeye gidiş için alınmış olan uçak rezervasyonları vs.
 • Portekiz’e yapılacak olan seyahatin amacının açıkça belirtildiği Portekiz transit vize dilekçe,
 • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Başvuru yapan kişi eğer 18 yaşından küçükse, ailesi tarafından yazılmış olan izin belgesi,
 • Son altı ay içerisinde çekilen ve istenen ölçülerde olan iki adet biometrik fotoğraf,
 • Seyahat süresinde masrafların nasıl ve kimin aracılığı ile karşılanacağını belirten ve bunu kanıtlayıcı evraklar; vize başvuru sahibinin ya da sponsorun banka hesap döküm belgeleri,
 • Vize ücreti ödendiğine dair dekont,
 • Seyahat süresince geçerli olan 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Portekiz Erasmus Vizesi

Nedir: Portekiz’de buluna üniversiteye, değişim programı ile katılmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vizedir.

Kaç günlük alınabilir: 3 ay veya 6 ay olarak değerlendirilen Erasmus süresi, öğrencinin programı dahilinde değişebilir.

Nereye Başvurulur: Erasmus vizesi alarak; Portekiz’e gitmek için Portekiz Konsolosluğu’na müracaatta bulunmanız zorunludur.

Portekiz Erasmus Vizesi  Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Portekizli yetkililer vize verebilmek için pasaportunuzun taşıdığı özelliklere detaylı olarak bakıyor. Dolayısı ile eski ya da yırtık sayfası bulunan pasaportlar işleme alınmıyor.
 • Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafınızda, yüz hatlarınız net ve de başvuru yaptığınız dış görünüşünüzle aynı olmalıdır. Bu kriterlere uyan, daha önce çektirdiğiniz ancak herhangi bir ülkeye vize almak için başvuruda sunmadığınız fotoğrafınız varsa onu da sunabilirsiniz. Biyometrik fotoğraf kriterinde uyulması geren son nokta ise; fotoğrafta ki zeminin beyaz olmasıdır.
 • Öğrenci Belgesi:  Erasmus vizesi almak için işlemlerini başlatmak isteyen şahıs, üniversite öğrencisi olduğunu kanıtlayacak bu belgeyi dosyası ile birlikte teslim etmelidir.
 • Üniversite Yazısı: Kendi üniversitesi ve de yeni başlayacağı üniversiteden alınacak; Erasmus programına hak kazanma/kabul yazısı.
 • Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sağlık sigortası öğrencinin, tüm seyahatini kapsamalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Portekiz’de ki eğitim süreci başlamadan önce kişi; Türkiye’de ki yetkilere vize için başvuru yapmalı. Uçak bileti rezervasyon tarihinden 2 hafta öncesinde başvurusu yapabilir.

     Schengen ülkelerinden birisi olan Portekiz, yıl içerisinde farklı sebeplerden milyonlarca ziyaretçi almaktadır. Portekiz’e giriş yapılabilmesi için amaç ne olursa olsun alınması gereken bir vize vardır ve alınacak olan vize türü belirlendikten sonra o vizeye başvuru yapılmalıdır.

Portekiz’e gidiş amacı eğer öğrencilerin eğitim hayatlarına, yabancı dillerine, kişisel gelişimlerine katı sağlayacak olan Erasmus programına katılım sağlamak gibi bir sebepse, alınması gereken vize türü Portekiz Erasmus vizedir. 

Portekiz Erasmus vize alınabilmesi için Konsolosluk tarafından istenen ve başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler alınabilecek bazı evraklar istenmektedir. İstenen bu evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır ki vize başvurusu için verilecek olan karar doğru bir şekilde verilsin.

Schengenvize.net ile iletişime geçerek evrak hazırlama aşamasında profesyonel destek alınabilir ve alınacak olan destek ile de evrak hazırlama işlemleri eksiksiz olarak hazırlanabilir. Portekiz Erasmus vize sonuçlandırılması Portekiz Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

     Portekiz’e yabancı dil ve yabancı öğrenci programı olan Erasmus programına katılım gibi bir amaçla gidileceği zaman alınması gereken vize türü Portekiz Erasmus vizedir ve Portekiz Erasmus vize alabilmek için, Konsolosluk tarafından istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanarak Konsolosluk tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezlerine ya da okulların Erasmus bölümlerine gidilerek vize başvurusu tamamlanabilmektedir.

Vize başvuruları sırasında Konsolosluk tarafından istenen evraklar, başvuru yapan kişinin mesleki durumuna uygun olarak da değişebilmektedir.

 • Son on yıl içerisinde alınmış ve seyahat dönüşünden sonra üç ay daha geçerli olan pasaport,
 • Tükenmez kalem ve başvuru yapan kişinin el yazısıyla doldurulmuş olan, eksiksiz ve doğru bilgiler içeren Portekiz Erasmus vize başvuru formu,
 • Yükseköğretim kurumları tarafından verilen okul derslerinden muaf belgesi,
 • Erasmus programına katılım hakkı kazanıldığına dair sonuç belgesi,
 • Portekiz’de bulunan okuldan kabul davetiye belgesi,
 • Başvuru yapan kişi eğer 18 yaşından küçükse, ailesi tarafından yazılmış olan izin belgesi,
 • Portekiz’e yapılacak olan seyahatin amacının açıkça belirtildiği Portekiz Erasmus vize dilekçe,
 • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilen ve istenen ölçülerde olan iki adet biometrik fotoğraf,
 • Seyahat boyunca bütün masrafların nasıl ve kim tarafından karşılanacağını gösteren ve bunu kanıtlayıcı belgeler; banka hesap döküm belgeleri,
 • Vize ücreti ödendiğine dair dekont,
 • Seyahat süresince geçerli olan 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Portekiz Vize Ücreti 

Portekiz’e gidebilmek için vize almanız gerekir. Vize almanın da belli kuralları vardır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde vize işleminiz ne yazık ki tamamlanmamaktadır.

 Portekiz vizesi almak istiyorsanız öncelikli olarak şehrimizde bulunan konsolosluklara başvurmanız gerekmektedir. Portekiz vize başvuru ücreti alacağınız vizeye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Portekiz vize türleri şu şekildedir

 • Portekiz Eğitim vizesi
 • Portekiz Ziyaret vizesi
 • Portekiz Ticari Vize
 • Portekiz 6-12 yaş Vizesi
 • Portekiz Kültürel Vize
 • Portekiz Turistik Vize

Portekiz Vize Ücreti 2021 ve 2023 Yılları

Portekiz vize başvurusunda ki önemli aşamalardan birisi de vize başvuru ücretleridir. Portekiz vize ücreti 2019 yılında 2020 yılındakinden farklı olarak hesap edilmemiştir.

Yıllar arasında farkın olmamasının sebebi Portekiz vize ücretinin başvura sahiplerinin mesleki durumlarına uygun olacak şekilde belirlenmesinden kaynaklıdır.

Ayrıyeten vize başvuru merkezlerine ücret ödenmeden başvuru yapılamamaktadır. Portekiz vize başvurularında 0-6 yaş grubu için ücretsiz vize verilmektedir.

Portekiz vize ücreti yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücreti için >> schengenvize.net/portekiz-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Portekiz Vizesi Başvurusu Nereden Alınır?

Portekiz için alınması gereken vize konslolosluk ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilen firmalar aracılığı ile alınmaktadır. Başvuruların ardından vize işlemleri kısa sürede sonuçlanır.

Portekiz Vize Kaç TL?

Portekiz vizesinde ücret uygulamasında vize türü ve başvuru sahibinin nitelikleri önem kazanıyor. Ücretlerde farklılık yaşanmaktadır.

Portekiz Vize Açık Mı?

Portekiz vizesi almak için herhangi bir kısıtlama şu an için söz konusu değildir. Şartları yerine getiren prosedüre uyan her Türk vatandaşı vize talebinde bulunabilir.

Portekiz Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×