Norveç Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Norveç Vatandaşlık Vize İşlemleri

    Schengen ülkelerinden olan ve dolayısıyla Avrupa Birliği üyesi olan Norveç’te yaşamakta olan birçok yabancı vardır ve bu yabancıların vatandaşlık alabilmeleri için, göçmenlik kanunları vardır ve bunların her birini düzenleyen yasalar bulunmaktadır. Norveç’e geliş sebebinin en başı, oturma izni, çalışma izni, oturma süreleri vs. gibi birçok etken vatandaşlık işlemlerinde etkili olan etkenlerdir. 

Öncelikle Norveç vatandaşı olacak olan kişinin kendi kararını vermesi ve bunu kendi iradesiyle istemesi gereklidir. Norveç vatandaşı olmak demek, seçme ve seçilme hakkına sahip olmak, Norveç’te memur olmak, Avrupa Birliği vatandaşı olmak ve bu kişilere ait olan bütün haklara sahip olabilmek demektir. Norveç vatandaşı olmaya hak kazandıktan sonra Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler arasında istediğiniz kadar gezebilecek ve vizeye ihtiyaç duymayacaksınız.

Vatandaşlık Şartları

     Öncelikle Norveç vatandaşı olabilmek için hiçbir kamu borcunuz, kamu suçunuz olmamalıdır. Adli sicil kaydınız temiz olmalıdır ve sağlık belgeleriniz de temiz olmalıdır. Bunlara ek olarak Norveç’te kalınacak süreçte geçerli maddiyata sahip olmanız gerekir ki geçinebilesiniz. Geçinememek kamu düzenini bozmaya itebilir ve bu riskler alınmaz. 

Norveç doğumlu olmak demek ya da anne veya babanın Norveç vatandaşı olması demek zaten Norveç vatandaşı olmak demektir. Bir diğer etken de evliliktir. Norveç vatandaşı olan biri ile evlenmek ve onunla birlikte Norveç’te en az beş sene yaşamak vatandaşlık almak için yeterli olacaktır. Eğer ki evliliğinizin gerçek olduğunu yetkililere kanıtlarsanız da vatandaş olma hakkını beş seneden daha kısa sürede kazanabilirsiniz.

  • Norveç vatandaşı olmak demek Avrupa Birliği vatandaşı olmak demektir. Dolayısıyla Avrupa Birliği vatandaşı olan herkesin sahip olduğu her hakka sahip olabileceksiniz. Gayrimenkul alabilecek, seçme ve seçilme hakkınız olacak, yer sahibi ve şirket sahibi olabileceksiniz.

Norveç vizeleri en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/norvec-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×