Bükreş Gezilecek Yerler - Ünlü Bölgeleri - Schengen Vize
Schengen Blog

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Gezilecek Yerler Listesi

Bükreş, Romanya’nın başkentidir. Orijinal adı Bucureşti’dir. Şehrin Bucreşti adına ilk defa 1459’dan kalma bir belgede rastlanmıştır.

Romanya sınırları içerisinde bulunan Tuna Nehri’nin kıyısında kurulmuştur. Para birimi Rumen Leyi (RON)’dir.

Bükreş’te Gezilecek Tarihi Yerler

Bükreş’deki tarihi mekanlar, şehrin geçmişini uzun yıllara kadar anlatan yapılardır.

Şehir yüzyıllar boyunca devletlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle şehir içerisinde tarihi gözler önüne seren yapılar vardır.

 • Cotroceni Sarayı: Bu saray 1679- 1681 yılları arasında inşa edilmiştir. Romanya tarihini doğrudan yansıtan bir eserdir. 400 yıldan uzun zamandır saray geleneğini korumaktadır. İçerisinde bir de müze bulunmaktadır. Müzede Prens Ferdinand ve ailesinin eşyalarını inceleyebilirsiniz. Adres: Şoseaua Cotroceni 36, Bucureşti, Romanya Telefon: 40 21 410 0581. Saraya 09:30-14:00 saatleri arasında girebilirsiniz. Giriş ücretleri ise 35-40 Lei’dir.
 • Mogoşoaia Palace: Bu saray 1698 – 1702 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Özellikle Rönesans mimari tarzını yansıtmaktadır. Zamanında Osmanlı tarafından bu saraya el konulmuştur. Ancak Romanya geri aldıktan sonra burayı saray ve müze haline getirmiştir. Geniş bahçeleri ile de gözlerinizi kamaştıracaktır. Sarayın çalışma saatleri 12:00 – 00:00’dır. Giriş ücretleri ise 35-40 Lei’dir. Eğer telefon ile ulaşmak isterseniz +40 760 906 090 numarasını arayabilirsiniz.
 • Stavropoleos Manastırı: 1724 yılında inşa edilmiştir. Hristiyanlık açısından büyük önemi bulunmaktadır. Romanya’da bulunan geleneksel mimarinin en iyi örneklerinden biridir. Giriş ücretsizdir. Dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Telefon ile görülmek isterseniz +40 21 313 4747 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 • Romanya Tarihi Müzesi: 1894-1899 yılları arasında inşa edilmiş bir müzedir. Romanya kültürünü en iyi temsil eden müzelerden biridir. Eğer Romanya’nın kültürel yapısını anlamak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz. İçerisinde farklı uygarlıklara ait eserler de bulunmaktadır. Ziyaret saatleri 10:00 – 18:00’dır. Giriş ücreti ise 15 Lei’dir. +40 21 315 8207 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş vizesi almak için hemen schengenvize.net/romanya-vize-islemleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bükreş’te Gezilecek Modern Mekanlar

Bükreş’de modern mekanlar ilginç müzeler, meydanlardan ya da galerilerden oluşmaktadır. İlginç bir deneyim yaşamak için bu mekanları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehrin içerisinde bunların dışında birçok başka modern mekanlar da bulunmaktadır. Ancak mutlaka gezmeniz gerekenler şu şekildedir.

 • Museum of Senses: Adından da anlaşılabileceği gibi duyular üzerine kurulmuş müzedir. İçerisinde sizin de şaşıracağınız ve çok eğleneceğiniz bölümler bulunmaktadır. İnteraktif yapısı ile oldukça keyifli bir müze deneyimi yaşayacaksınızdır. Müzeye giriş ücretleri 39 Lei’dir. Giriş saatleri ise sabah 10:00 akşam 22:00 arasındadır. Müzeye telefon ile ulaşmak isterseniz +40 757 070 073 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 • Üniversite meydanı: Bu meydan 1990 yılında inşa edilmiştir. Etrafında gezebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Adresi: Bulevardul Regina Elisabeta 3, Bucureşti 030167, Romanya
 • Lipscani: Bükreş’in yerlileri ve turistleri tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Eski tarzdaki binaların modern mağazalarla buluştuğu meydandır. Meydan içerisinde bohem barlar ve güzel restoranlar bulunmaktadır. Seyahatinizde burayı mutlaka listenize eklemelisiniz.
 • Athenaeum: Burası 1888 yılında inşa edilmiştir ve günümüzde hala kullanılmaktadır. Temelde bir konser binasıdır. Eğer burayı ziyaret etmek isterseniz https://www.fge.org.ro/eng/ web sitesinden dönemde bulunan konsere bilet almalısınız. Ancak biletiniz yoksa içeri girerek göz atabilirsiniz. Detaylı bilgi ve konserler için +40 21 315 2567 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ziyaret edebileceğiniz saatler ise 16:00 – 19:00 arasıdır.

Bükreş’te Gezilecek Doğal Güzellikler

Bükreş’teki doğa harikaları sizi büyüleyecek renkleriyle parklardır. Buralarda bulunan parkları ziyaret ederek çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Ya da sadece doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
 • Harestrau Parkı: Şehrin merkezinde bulunan bir parktır. Çok sessiz bir yapıya sahip değildir. Burada bisiklet sürebilir, bir şeyler içebilir ya da Herastrau Gaölü’nde geziye çıkabilirsiniz. Yaz aylarında ise genellikle açık hava tiyatroları ya da sinemaları bulunmaktadır. 24 saat açıktır ve giriş ücretsizdir.
 • Alexandru Ioan Cuza Park: Orijinal adının uzun olması nedeniyle IOR Park olarak anılmaktadır. Ancak bazı kişiler tarafından Titan Park denildiğini de duyabilirsiniz. Beklentiniz doğa ile iç içe olmaksa mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu alan 5 küçük ada ve su alanında oluşmaktadır.
 • Çeşmeci Bahçeleri & Parkı: Orijinal adı Cismigiu Parkı’dır. Şehir içerisindeki en temiz havaya sahip alanlardan biridir. Parkın içinde 30 binden fazla ağaç ve bitki türü bulunmaktadır. Şelaleler, bahçe türleri, değişik mağaralar ve kafeler ile ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz. Gün boyu gezmenin ardından burada dinlenebilirsiniz.

Bükreş’in Meşhur Yemekleri

Bükreş’in geleneksel yemekleri içerisinde Osmanlı etkisi bulunmaktadır. Zamanında Osmanlı tarafından ele geçirilmesi kültür olduğu gibi yemeklerde de iz bırakmıştır. Ancak Bükreş’te yemeklerde domuz eti kullanılmaktadır. Eğer bu konuya dikkat ediyorsanız yemeden önce danışmalısınız.

 • Cıorba De Fasole Cu Ciolan: Bizdeki kuru fasulye çorbasına çok benzemektedir. Genellikle kışları tüketilen bir çorbadır. Ancak bizde etli kuru fasulyede bulunan et dana etidir. Bu yemekte ise domuz eti kullanılabilmektedir.
 • Gulaş: Et güvecini andıran bir yemektir. Ancak Bükreş’te bu yemek çorba olarak değerlendirilmektedir. Romanya’da en sık tüketilen yiyeceklerden biridir. İçerisinde büyük parça et, patates, domates püresi ve havuç bulunmaktadır.
 • Mamaliga: Mısırdan yapılan, öğütülmüş mısır diyebileceğimiz bir yemektir. Genellikle pilav niyetine yemeklerin yanında tüketilmektedir. Polentadan yapılır ve mutlaka denemeniz gerekir.
 • Sarmale: Romanya’nın en popüler yemeklerinden biridir. Bizdeki lahana sarması desek çok da yanlış bir tabir olmaz. Ancak içeriğinde domuz eti kullanılmaktadır.
 • Papanasi: Yemeklerin ardından bir de tatlı söylemek isterseniz papanasi size göre. Kızartılmış hamurun üzerine özel bir peynir sürülmektedir. Reçellerle beraber tatlandırılmaktadır.

Bükreş’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Bükreş’te yapmadan dönmemeniz gerekenler için bir liste hazırlamalısınız. Bu liste ile seyahatiniz planlanacaktır. Ayrıca yapacaklarınızı bildiğiniz için kendinize rota oluşturursunuz. Mekanları aramakla vakit kaybetmezsiniz. Bu listede ise mutlaka bulunması gerekenler şöyledir.

 • Mutlaka en az bir akşam Lipscani’ye uğramalısınız. Burada bulunan kafelerde oturmalı ve şehri hissetmelisiniz. Dilerseniz alışveriş yapabilirsiniz.
 • Parlamento Sarayı’nı ziyaret ederek tarih hakkında derin bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ile yoksulluk ve faşizmin etkilerini yorumlayabilirsiniz.
 • Gittiğiniz yerdeki yiyecekleri denemeden dönmek sizin için eksik bir durum olacaktır. Özellikle parkların içerisinde bulunan seyyar satıcılardan bir şeyler denemelisiniz.

Bükreş Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Bükreş’teki tatiliniz için uyarılar yapacak olursak öncelikle Bükreş’te kullanılan para birimi Türk Lirası’ndan değerlidir. Bu nedenle yaptığınız harcamaları bütçeniz dahilinde yapmalısınız. Ayrıca Bükreş’te gece hayatına katılabilirsiniz. Şehrin içerisinde oldukça cazibeli mekanlar bulunmaktadır.

 • Pura Vida Sky Bar: Kapalı alanlarda çılgın bir gece yaşamak istemiyorsanız bu bara gidebilirsiniz. Pura Vida Sky Hostel’in çatı katında bulunmaktadır. Havadar ve eğlenceli bir mekandır. Adresi: 15 Smardan Street firs floor, Bucureşti 030077, Romanya. Telefon numarası ile rezervasyon yaptırmak isterseniz +40 786 329 134 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 • Ryan’s Bar: Bu bar Bükreş’in en ünlü barlarından biridir. Dünya çapında ünlü DJ’ler her gün burada performans sergilemektedir. Ancak her zaman maksimum doluluk kapasitesindedir. Yani ya erken gelmelisiniz ya da rezervasyon yaptırmalısınız.
 • Mojo: Eğer Ryan’s Bar’da yer bulamazsanız üzülmeyin. Aynı eğlenceyi Mojo’da da yakalayabilirsiniz. Geniş pisti ve ışıklandırma sistemi ile size iyi bir eğlence deneyimi yaşatacaktır. Ancak mekana giriş ve doluluk çok fazladır. Bu nedenle rezervasyon yaptırmak sizin için iyi olacaktır. Adresi: Str. Gabroveni Nr. 14, Bucureşti, Romanya. Telefon numarası ise +40 737 220 220’dir.

Bükreş Pahalı Mı?

Bükreş Türkiye’den ortalama 1.4 kat daha pahalıdır. En ucuz konaklama sizin için gecesi 166 TL olacaktır. Lüks bir otelde 1 gece konaklama ücretiniz ise ortalama 765 TL olacaktır.

Romanya Kaç Günde Gezilir?

Romanya’yı kısa kültürel bir seyahat için ziyaret etmek istiyorsanız ortalama 4 – 5 gün yeterli olur.

Romanya Pahalı Mı?

Romanya Türkiye’ye oranla daha pahalıdır. Romanya para birimi Türk Lirası’ndan günümüzde 2 kat daha fazladır.

Bükreş Gezilecek Yerler Video;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×