Belçika Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengenvize.net
Belçika Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Belçika Çalışma İzni Vize İşlemleri

Belçika Çalışma İzni Vize Başvurusu

Belçika Çalışma İzni; Ulusal Vize

Belçika çalışma izni için Belçika ulusal Vize başvurusu yapılmalıdır. Schengen ülkeleri kapsamında olan Belçika’da bu vize, D tipi olarak da geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde bir meslek dalında uzmanlaşmış kişiler tarafından bu vizeye başvurulmaktadır.

Belçika Vize Başvuru Formu İşlemleri

 Uzun süreli vize kapsamına giren bu vize ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Belçika’ya giriş yaparak orada çalışma imkanı bulmaktadırlar.

Bir meslek dalı haricinde serbest meslek yapmak isteyen kişiler Belçika Ticaret Kartı sahibi olmalıdır.

Bu şekilde istedikleri serbest mesleği icra edebilirler. Bunun dışında meslekler için Belçika’da ihtiyaç olmalıdır. İzinlerin onaylanması büyük çoğunlukla Belçika içerisinde o mesleğe olan ihtiyaca bağlıdır.

Belçika Çalışma İzni Ne Kadar Süre Verilmektedir?

Belçika Çalışma İzni Vize İşlemleri
Belçika Çalışma İzni Vize İşlemleri

Belçika’da çalışmak isteyen kişilerin başvurduğu bu vize türü çalışma süresine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak 1 yıl süre ile verilmektedir. Belçika çalışma izni alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, her sene sonunda izinlerini yeniletmelidir. İzin yeniletme işlemi, 1 yıl dolmadan yapılmalıdır.

Belçika Çalışma İzni Başvuruları Nereye Yapılır?

Çalışmak için Belçika’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, Belçika Konsolosluğuna başvurmalıdır.

Karar aşamasında olumlu ya da olumsuz kararı tamamen Belçika Konsolosluğu verecektir. Sunulan evrakların net ve doğru olması, başvurunun olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Belçika Çalışma İzni İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Belçika Çalışma İzni İçin Gerekli Olan EvraklarPasaport

  12 ay daha geçerliliği devam eden ve en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportlar kullanılmaktadır. Daha eski pasaportlar işlem görmeyecektir.

 • Biometrik Fotoğraf

  Belçika Çalışma izni başvurusunda bulunan kişinin biomerik fotoğrafları, başvurular için talep edilmektedir. Fotoğraflar; 3 adet, beyaz fonda çekilmiş ve 3,5×4,5 mm ölçülerinde olmalıdır. Aynı zamanda güncel fotoğraflar kullanılmalıdır.

 • Adli Sicil Kaydı

  En fazla 6 ay içerisinde alınmış olan Adli Sicil Kaydı gereklidir. Her alınan belgenin güncelliği önemlidir. Aynı zamanda kurumlardan alınan belgelerde, kurum içerisinde yetkili olan kişilerin imzası olmalıdır.

 • Nüfus cüzdanı Fotokopisi

  Ön ve arka yüzü çekilmiş olan nüfus cüzdanı fotokopileri olmalıdır. Fotokopilerde kişinin yüzü net bir şekilde görünmelidir.

 • Sağlık Raporu

  Türkiye Cumhuriyeti sağlık kurumlarından alınan Sağlık Raporu, evraklarla beraber ibraz edilmelidir. Belge en fazla 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.

 • Çalışma İzni Belgesi

Belçika’da çalışılacak kurumdan alınan belgeler Belçika Konsolosluğuna ibraz edilmelidir. Çalışma detayları, süresi ve çalışanın pozisyonu hakkında detaylar olmalıdır.

Belçika vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/belcika-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

Belçika'da Aranan Meslekler

Belçika’da çalışmak isteyen kişiler öncelikle iş bulmalı ve daha sonrasında da çalışma vizesine başvuruda bulunmalıdırlar. Ancak iş bulabilmek için genelde garanti yöntemlerden biri olarak görülen Belçika’da aranan meslekler grubunda inceleme yapılmalıdır. Aksi takdirde iş arama girişimi başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Belçika’da ne iş yapabilirim diye soranlar için aslında pek çok iş alanı bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak önemli kaynaklardan gelen bilgilere göre ülkede en çok işçi aranan alanların başında sanayi gelmektedir. İstihdamı son derece yüksek olan bu ülkede sanayi alanında pek çok farklı görevde çalışabilme imkanınız vardır.

İkinci sırada yer alan pozisyonlar daha çok özel sektör ve araba tamirciliği üzerine. FOREM’den (Belçika İşçi Bulma Kurumu) açıklanan verilere göre Belçika’da araba tamirciliği alanında da yüksek sayıda iş imkanı sağlanmış ve pek çok kişi bu alanda işe başlamıştır. Üçüncü sırada gayri menkul alanı yer alırken 4. sırada ise inşaat sektörü bulunmaktadır. Ayrıca sağlık sektöründe de yüksek derece işe alımlar söz konusu olduğunu hemen belirtelim.

Belçika’da işsizlik maaşı ne kadar diye soranlar için Ocak 2021 tarihinde yapılan pandemiden kaynaklı zam dahilinde işsizlik maaşının tek başına yaşayan bir kişi için yaklaşık olarak 12,37 avroluk bir artışa sahip olduğunu belirtelim. Bu artış sayesinde tek başına yaşayan bir kişinin alacağı işsizlik maaşı 1.111,9 Avro olmuştur. Bakımından sorumlu olduğu kişiler bulunan bireylerin alacağı işsizlik maaşında da bir artış söz konusu. Buna göre bu kişilerin alacağı işsizlik maaşı tutarı da; 1.357, 22 Avro olmuştur.

Belçika’da asgari ücret 2020 yılı tutarını merak edenler için ise, ülke şartlarına göre gayet iyi rakamlarda olan asgari ücretin yaklaşık olarak 1.593,80 Euro olduğunu söyleyebiliriz. Biraz düşük bir tutar gibi görünse de ülkenin şartları açısından bu tutarın aslında son derece ölçülü olduğunu söyleyebiliriz.

Kamyon ya da tır şoförlerinin en çok kazandığı ülke olarak kabul edilen Belçika’ da bu kişilerin aldıkları maaşlar epey merak konusudur. Bu yüzden Belçika tır şoförü maaşları, kamyon şoförleriyle neredeyse aynı diyebiliriz. Bu iki meslek grubu da saatte 19 Euro alıyorlar. Bu da aylık olarak 3.200 Euro ediyor. Yani asgari ücretin 2 katı eden bu maaş sayesinde tır şoförleri ve kamyon şoförlerinin meslek açısından en çok tercih ettiği ülke Belçika’ dır diyebiliriz.

Belçika İş Vizesi

Belçika iş vizesi aslında Belçika çalışma vizesi anlamına gelmektedir. Bu ülkeden bir iş teklifi alan ve bu teklif dahilinde çalışmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü Belçika çalışma vizesidir.

D tipi vize kategorisi yer alan bu vize Belçika uzun süreli vize olarak da bilinir. Ülkede 90 günden fazla kalacak kişilerin başvurduğu vize kategorisi D tipi vizedir. Bu kategori içerisine çalışma vizesi de dahildir. Çünkü çalışma vizesi 90 günden fazla sürede ülkede kalmayı sağlar aynı zamanda da ikamet izni gerektirir.

Belçika vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle vize kategorilerini bilmeleri ve seyahat amaçlarını belirlemeleri gerekmektedir. Çalışma vizesi alacak olan bir kişi aynı kategori içerisinde aile birleşimi adı altındaki vize türüne başvuruda bulunamaz. Çünkü her vize türü için farklı evraklar talep edilmektedir ve başvuru formu içerisinde de seyahat sebebi gibi ziyaret nedenleri belirtilmektedir. Eğer seyahat amacınız ile başvurduğunuz vize türünde olumsuz olacak olursa vize başvurunuzu tamamlayamaz ya da bu konuda büyük olumsuzluklar yaşarsınız.

Belçika’ya nasıl yerleşebilirim sorusunu merak edenler için de bunun birkaç farklı yolu olduğun belirtelim. Bunlardan ilki zaten demin de bahsettiğimiz üzere, çalışma yolu ile sağlanabilir. İkinci olarak uzun süreli eğitim programlarından birine başvurabilirsiniz. Üçüncü olarak ise evlilik yolu ile bu ülkeye yerleşebilirsiniz. Ayrıca evlilik nedeniyle Belçika vatandaşı olma hakkınız da olacaktır. Son olarak bu ülkeye yatırım yolu ile de yerleşmeniz mümkündür.

Belçika iş ilanları kategorisinde daha çok hangi işlerin bulunduğunu merak edenler için bu ülkede en çok inşaat, sağlık, sanayi ve gayrimenkul alanlarında iş imkanlarının bulunduğunu belirtelim. Bu alanlarda iş arayanların bu konuda daha isabetli sonuçlar elde edeceğini söyleyebiliriz.

Belçika çalışma izni ne kadar sürede çıkar sorusu da çalışma izni konusunda en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bu konuda kesin bir tarih aralığı verilmese de yine de başvuru sonuçlarının 15 ila 30 günlük bir süreç içerisinde açıklandığını söyleyebiliriz.

Ancak Belçika Başkonsolosluğu ve Belçika vize başvuru merkezlerinde meydana gelen yoğunluklardan dolayı, başvuru sonucunuzun açıklanması konusunda daha uzun süreler geçebileceğini unutmayın. Bu yüzden çalışacağınız tarih, uçak bileti gibi durumları ayarlarken mutlaka her daim bütün olumsuz ihtimalleri göz önünde bulundurmaya çalışın. Aksi takdirde mağduriyet yaşayabilir ya da istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

 ✅Belçika Güncel Vize Başvuru Evrakları  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Belçika Güncel Vize Başvuru Dilekçeleri  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Belçika Güncel Vize Başvuru Formları  🔽İndirmek için tıklayınız.
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur. Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay olmalıdır geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Belçika Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Belçika’da yasal olarak çalışmak için Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar oturum izni ile birlikte aynı zamanda çalışma izni başvurmak zorundadır.

Belçika D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Belçika D tipi vizenin kaç günde çıkacağı tamamen konsolosluğun yetkisinde olan bir durumdur. Turistik, ticari ve ziyaret vizeleri için başvuru sonuçlanma süresi ortalama 7 ile 15 iş günü aralığıdır.

Belçika Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Belçika vize işlemleri yakşalık olarak 7 ila 15 iş günü sürmektedir ancak kesin sonuçlanma tarihi tam anlamı ile konsolosluğun inisiyatifindedir.

Belçika’ya Nasıl Yerleşebilirim?

Belçika oturum talebi bağlamında en çok ilgi gören ülkelerin başında gelmektedir. Bu ülkeye yerleşmek için kaçak yolların kullanılmaması gerekiyor. Hem sınır hem de ülke genelinde kaçak göçmenlere ilişkin çok sıkı denetimler uygulanmaktadır.

Belçika Göçmenlik Şartları Nelerdir?

Göçmen olarak ülkeye giriş yapmak isteyenlerin genellikle eğitim durumları ve maddi durumları iki temel kıstas olarak ele alınmaktadır. Bu noktada ülkede altın vize olarak da tanımlanan yatırım yaparak vize sahibi olma adımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Belçika'ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Çalışmak için kişilerin öncelikle Belçika’da aktif olan bir firmadan uygun pozisyon için onay alması ve daha sonrasında çalışma izni için başvurması sürecin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Belçika çalışma koşulları bakımından nitelikli yapısı ile memnuniyet uyandırmaya devam etmektedir.

Belçika Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Çalışma izni almak isteyen kişilerin Türkiye’de aldıkları tüm diplomalar ve sertifikaları iletmesi gerekir. Bu şekilde ülkenin hizmet sistemine teorik ya da pratik alanda katkı sağlayıp sağlayamayacağınıza ilişkin bir detay sunmuş olursunuz.

Belçika'da Ev Alma Şartları Nedir?

Ev almak isteyen kişilerin temel amacı oturum hakkı elde etmek ise öncelikle D türü vize ile ülkeye kuralarla uygun şekilde giriş adımının tamamlanması gerekir.

Belçika'ya Davetiye İle Gitmek Mümkün Mü?

Ülkede yer alan bir akrabanız varsa onun daveti ile ülkeye girmek daha kolay olacaktır. Davetiye sadece bir akrabadan değil aynı zamanda bir firmadan da gelebilir. Bu konuda kısıtlama getirilmemiştir.

Belçika'da Şirket Kurmak Ve Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir?

Öncelikli olarak kişilerin sabıka kaydının bulunmaması gerekiyor. Sabıka kaydı bulunuyorsa bu kişilerin sürece olumsuz bir başlangıç sergileyeceklerinin de iletilmesi gerekir.

Belçika Vatandaşlık Şartları 2020 Nelerdir?

Vatandaşlık almak isteyen kişilerin ülkede aralıksız 5 sene boyunca kalmaları gerekir.

Belçika Da Aranan Meslekler

Muhasebe sorumlusu ve hesap yöneticisi Belçika’da aranan meslekler arasında başı çekiyor. Bunlar kadar denetçi ve inşaat işçisi aramaları da bir hayli fazla.

Belçika’da Asgari Ücret 2020

Belçika refah seviyesini yüksek tutar ve bu durum asgari ücrete de yansır. Şöyle ki son verilere göre bu tutar 1.593,81 Euro olarak netlik kazanmıştır. Yaşam şartlarına uygun bir düzeye yer verilmiştir.

Belçika Meslek Maaşları

Ortalama maaşa dair 1950 Euro tutarına yer verilir ve mesleklere göre bu limit değişiklik gösterir. Mimar, garson, işçi ya da bakıcı olan kişilere dair ayrı fiyat aralıkları üzerinden maaş ödemesi gerçekleşir.

Belçika’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar

Yapılan son zamlar ile Belçika işsizlik maaşı 1.357, 22 Euro olarak netlik kazanmıştır. Tek başına yaşayan kişiler için ise bu tutar 1.111, 9 Euro şeklinde paylaşılır. Kişinin sorumlu oldukları ya da yalnız yaşaması fiyatları değiştirir.

Norveç’te Aranan Meslekler

Yapı – inşaat ve eğitim alanında çalışana ihtiyaç duyuluyor. Bunlar kadar mühendislik ve hemşirelik alanında da çalışan sayısını arttırmak isteyen Norveç, ciddi maaş limitlerini paylaşıyor. Nitekim refah düzeyinin maksimum seviye olduğu ülkeler arasında ve bu durum maaşların yüksek tutulmasında bir hayli etkili.

Belçika’da Ne İş Yapabilirim

Belçika çalışma iznine sahip olan vatandaşlar başarılı oldukları alana dair mesleklerini sürdürebilir. Özellikle de başkent olan Brüksel iş yapmak isteyenlerin gözdesi haline gelmiştir.

Belçika’da Mühendis Olarak Çalışmak

Mühendislere bir hayli ihtiyaç duyan Belçika bundan kaynaklı olarak maaşları yüksek tutuyor. Öyle ki 4000 USD minimum olacak şekilde maaşa yer verilir. Deneyimli ya da yeni giriş yapanlara dair fiyat aralıkları farklılık gösterse de genel anlamda yüksek maaş ödemelerinde bulunur.

Fransa’da Meslek Maaşları

Öncelikle asgari maaş olarak 1,521 Euro temin edilir. Ortalama olarak ise bu tutar 1.900 Euro şeklinde ele alınır. Muhasebeci, mimar, bakıcı ya da garsonlara dair ayrı fiyat aralıklarına yer verilir.

Belçika Çalışma İzni Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×