Belçika Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Belçika Çalışma İzni Vize İşlemleri

Belçika Çalışma İzni; Ulusal Vize

Belçika çalışma izni için Belçika ulusal Vize başvurusu yapılmalıdır. Schengen ülkeleri kapsamında olan Belçika’da bu vize, D tipi olarak da geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde bir meslek dalında uzmanlaşmış kişiler tarafından bu vizeye başvurulmaktadır.

 Uzun süreli vize kapsamına giren bu vize ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Belçika’ya giriş yaparak orada çalışma imkanı bulmaktadırlar. Bir meslek dalı haricinde serbest meslek yapmak isteyen kişiler Belçika Ticaret Kartı sahibi olmalıdır. Bu şekilde istedikleri serbest mesleği icra edebilirler. Bunun dışında meslekler için Belçika’da ihtiyaç olmalıdır. İzinlerin onaylanması büyük çoğunlukla Belçika içerisinde o mesleğe olan ihtiyaca bağlıdır.

Belçika Çalışma İzni Ne Kadar Süre Verilmektedir?

Belçika’da çalışmak isteyen kişilerin başvurduğu bu vize türü çalışma süresine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak 1 yıl süre ile verilmektedir. Belçika çalışma izni alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, her sene sonunda izinlerini yeniletmelidir. İzin yeniletme işlemi, 1 yıl dolmadan yapılmalıdır.

Belçika Çalışma İzni Başvuruları Nereye Yapılır?

Çalışmak için Belçika’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, Belçika Konsolosluğuna başvurmalıdır. Karar aşamasında olumlu ya da olumsuz kararı tamamen Belçika Konsolosluğu verecektir. Sunulan evrakların net ve doğru olması, başvurunun olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Belçika Çalışma İzni İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport

  12 ay daha geçerliliği devam eden ve en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportlar kullanılmaktadır. Daha eski pasaportlar işlem görmeyecektir.

 • Biometrik Fotoğraf

  Belçika Çalışma izni başvurusunda bulunan kişinin biomerik fotoğrafları, başvurular için talep edilmektedir. Fotoğraflar; 3 adet, beyaz fonda çekilmiş ve 3,5×4,5 mm ölçülerinde olmalıdır. Aynı zamanda güncel fotoğraflar kullanılmalıdır.

 • Adli Sicil Kaydı

  En fazla 6 ay içerisinde alınmış olan Adli Sicil Kaydı gereklidir. Her alınan belgenin güncelliği önemlidir. Aynı zamanda kurumlardan alınan belgelerde, kurum içerisinde yetkili olan kişilerin imzası olmalıdır.

 • Nüfus cüzdanı Fotokopisi

  Ön ve arka yüzü çekilmiş olan nüfus cüzdanı fotokopileri olmalıdır. Fotokopilerde kişinin yüzü net bir şekilde görünmelidir.

 • Sağlık Raporu

  Türkiye Cumhuriyeti sağlık kurumlarından alınan Sağlık Raporu, evraklarla beraber ibraz edilmelidir. Belge en fazla 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.

 • Çalışma İzni Belgesi

Belçika’da çalışılacak kurumdan alınan belgeler Belçika Konsolosluğuna ibraz edilmelidir. Çalışma detayları, süresi ve çalışanın pozisyonu hakkında detaylar olmalıdır.

Belçika vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/belcika-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp



0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×