Belçika Aile Birleşimi Vize İşlemleri - Schengen Vize
Belçika Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Belçika Aile Birleşimi Vize İşlemleri

Belçika Aile Birleşimi ; Ulusal Vize

Belçika aile birleşimi vizesi, aile üyelerinden bir tanesi Belçika’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ailesinin yanına gitmek için aldığı vize türüdür. Eş yanına gitmek isteyen kişiler Belçika’ya taşınmak için bu vize türüne başvurmak zorundadırlar. Birleşim vizesi, ailelere bir arada Belçika içinde yaşama hakkı tanımaktadır. Başvurulan vize türü kişilere Belçika’da 90 günden fazla kalma hakkı tanıyan uzun süreli vize tipidir. 

Uzun süreli vize tipi olması ve Belçika’nın Schengen ülkeleri kapsamında olması nedeniyle Ulusal Vize yani D tipi vize başvurusu yapılmalıdır. Ulusal Vize başvurularında, başvuru sahiplerinin parmak izleri alınmaktadır. D tipi vize için daha önce parmak izi vermiş olan şahıslar tekrar parmak izi vermeyebilir. Ancak farklı vize tipi için parmak izi verseniz de D tipi vize için başvuru olduğunda tekrar parmak izi verilmelidir.

Belçika Aile Birleşim Vizesi Kaç Günlük alınabilir?

Uzun süreli vize başvurusu olan Belçika aile birleşimi vizesinde en fazla 6 ay ile 1 yıl gibi süreler için alabilir. Devamında Belçika’da kalmak isteyen kişiler vize süresini uzatma işlemi yapmalıdır.

Belçika Aile Birleşim Vizesi İçin Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Belçika aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak kişiler, seyahat tarihlerinden 1 ay önce vize başvurularını yapmalıdır. Herhangi bir karışıklık, aksaklık için önlem alınmış olacaktır. Vize onaylanmaması ve tekrar başvurma durumu bu şekilde tekrardan mümkün olabilir.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi İçin İstenen Evraklar

Belçika aile birleşimi vizesi için Belçika Konsolosluğunun talep ettiği belgeler, Schengen Vize başvurularında istenen belgeler ile hemen hemen aynıdır. Yine de kişisel durumlara ve seyahatin amacına göre farklılıklar söz konusu olabilir. Konsolosluk evrak inceleme sürecinde şahıslardan tekrar bir ek belge isteminde bulunabilir. Evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması, vize başvuru sürecini olumlu bir şekilde etkiler ve işlemlerin hızlı ilerlemesini sağlar.

 • Pasaport

  Ulusal Vize başvurusunda bulunan şahısların pasaportlar güncel olmalıdır. En fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve seyahat tarihinden itibaren 1 yıl geçerliliğini koruyan pasaportlar kabul edilmektedir. Pasaportların seyahatten önce de en az 2 adet sayfası boş kalmalıdır.

 • Belçika Vize Başvuru Formu

Online olarak ulaşılacak olan vize başvuru formu, Belçika girişleri için vize başvurusunda bulunan kişiler için büyük önem taşımaktadır. 4 sayfalık başvuru formunda soruların her biri samimi bir şekilde doğru cevaplandırılmalıdır. Son olarak form doldurma işlemi bittikten sonra tekrar kontrol edilmeli ve o şekilde imza atılmalıdır.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

  ailesinin yanına gitmek için vize başvurusunda bulunan kişilerin 2 adet biometrik fotoğrafı gereklidir. Bu fotoğraflar güncel tarihli ve daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olmalıdır.

 • Uluslararası Evlenme Belgesi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi ve Nüfus Cüzdanı

  Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlüklerinden alınmalı ve evrak dosyasına eklenmelidir. Başvuru sahipleri kimliklerinin fotokopisini de vize başvuru dosyasına eklemelidir.

 • İkametgah Belgesi

  Başvuruyu gerçekleştiren kişinin Türkiye Cumhuriyeti muhtarlıklarından alınacak olan İkametgah Belgesi, Belçika Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerdendir.

 • Belçika’da Yaşayan Eşe Dair Belgeler

  Belçika’da yaşayan eşe dair kimlik, iletişim, maddi gelir ve sağlık sigortası belgeleri de Konsolosluğa sunulmalıdır. Yine Belçika’da bulunan eşin konaklamakta olduğu evin kira kontratı, çalıştığı kurumdan aldığı ve ailesinin geçimini sağlayabilecek güçte olduğuna dair kanıt niteliği taşıyan belgeler olmalıdır.

 • Önceki Evliliklere Dair Boşanma Belgeleri

Önceki evlilikleri olan kişiler, başvuru aşamasında boşanma belgelerini vize başvuru işlemlerinde ibraz etmelidir.

 • Sahip Olunan Çocuklara Dair Belgeler
 • Yabancı Dil Yeterlilik Belgesi

  Belçika aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunan ve Türkiye’de yaşayan eş, dil yeterlilik sınavlarına girmelidir. Başarısız olma durumunda 1 ay sonra tekrar girme hakkı kazanacaktır. Belçika’da olan yaşama ayak uydurması için dil yeterlilik seviyesinin A1 seviyede olması gerekmektedir. Sınavdan başarılı bir not aldığında buna dair kanıt niteliği taşıyan belgeleri evrak dosyasında bulundurmalıdır.

Belçika vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/belcika-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×