Belçika Vizesi: Kesin Klavuz 2023 - Schengenvize.net
Belçika Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Belçika Vizesi: Kesin Klavuz 2023

Belçika Vize Başvurusu 2023

Mimarisi ile dikkat çeken ve küçük Avrupa ülkelerinden bir tanesi olan Belçika yüksek nüfus yoğunluğu ile dikkat çekmektedir. Küçük bir ülke de olsa son derece güçlü ekonomisi ile de ön planda yer almaktadır. Birçok farklı amaca göre seyahatlerinizi belirleyip Belçika vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Belçika Vize Red Nedenleri

Amaca yönelik şekilde hazırlamanız gereken evraklar zamanında ve hiçbir eksik olmayacak şekilde sunulmalıdır. Ayrıca evraklarda vereceğiniz bilgiler ve formlarda doldurulması gereken bilgilerin yanlış olmaması gerekir.

Başvurunuzu değerlendirecek olan konsolosluk bu konuda ilgili kurumlardan bilgi alarak teyit almaktadır. O yüzden tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olarak işlem yapmaya özen gösterin. 

Belçika vize başvurusu esnasında yapacağınız işlemlerin prosedürlere uygun şekilde yürütülmesine dikkat edilmesi gerekir. Vize ofisi aracılığı ile işlemlerin yürütülmesi daha sağlıklı sonuç almanıza etki edecektir.

Uymanız gereken kurallar ve yerine getirmeniz gereken yükümlülükler son derece önemli olup, ayrıntıları iyi öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır.

Belçika Vize Başvurusu

Seyahat planlamanızın sorunsuz şekilde tamamlanabilmesi için alacağınız vize her açıdan dikkatli hazırlanmalıdır. Belçika vize başvurusu da titizlikle hazırlanıp sunulması gereken düzendedir. Birçok Avrupa ülkesinin dahil olduğu Schengen ülke grubuna dahil olan Belçika bu noktada benzer işlemleri de içermektedir. Schengen vizesi için öncelikle bilinmesi gereken esaslar arasında parmak izi işlemi vardır. 

Belçika Vizesi: Kesin Klavuz 2021
Belçika Vizesi: Kesin Klavuz

Bu işlem daha önce parmak izi vermiş olanlar için geçerli değildir. Fakat 5 yıl dolmuş ise sizde parmak izi vermek zorundasınız. Sistem içerisinde 5 yıl boyunca durması ve sonrasında ise yenilenmesi gerektiğini unutmayın. Belçika vize başvurusu esnasında mutlaka parmak izi geçerliliğini denetleyin. Bu tür hususlara başvuru değerlendirilmesinde bakıldığı için es geçmemeye özen göstermelisiniz.

Randevu sistemine göre başvuruları değerlendiren konsolosluk bu alanda titiz davranmaktadır. Mutlaka belirlenen tarihte ve saatte randevuya gitmelisiniz. Ayrıca randevuya giderken de giyiminize özen göstermeli ve davranışlarınıza da dikkat etmelisiniz.

Değerlendirmelerde esas olacak faktörleri bilmeden yapacağınız yanlış bir hareket beklenmedik anda vizenizin reddine sebep olabilir. Planlamanızı bozabilecek bir durum ile karşılaşmamak ve maddi olarak zarara uğramamak için bu durumu es geçmeyin. Evraklarınızı sunarken de titiz olmaya ve dosyayı kusur olmayacak şekilde hazırlamaya da gayret edilmelidir.

Belçika Turistik Vize Başvurusu

Belçika Turistik Vize Başvurusu Eşsiz güzellikleri bünyesinde bulunduran Belçika birçok ülkeden turist ağırlayan ülkelerden bir tanesidir. Çok sayıda turisti ağırlayan Belçika’ya gitmek için vize almanız gerekmektedir. Belçika turistik vize alabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Ekonomik durumun denetlendiği esaslar dışında yurtdışına çıkışlarda herhangi bir kanuna aykırı olunmaması da gerekmektedir. Bu esaslara uygun olmanız durumunda vizeye dair başvuruları yapabilirsiniz. Tüm gerekliliklerin uygun olması ile birlikte Belçika turistik vize için evrak temini gereklidir. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Arkalı önlü bilgilerin net göründüğü kimlik fotokopisi,
 • 10 yıldan eski olmayan, en az 6 aylık geçerliliği bulunup içerisinde de 2 boş sayfanın bulunduğu pasaport, Pasaportunuz yoksa ya da kurallara uygun değilse yenisini çıkarmanız gerekecektir.
 • 35 mm x 45 mm boyutlarına sahip 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kurallara uygun şekilde doldurulmuş Belçika vize başvuru formu,
 • Konsolosluğa ya da büyükelçiliğe sunulmak üzere yazılmış turistik vize dilekçesi,
 • Ekonomik durumunuzu gösterir ilgili bankadan alınmış ıslak imzalı banka hesap dökümü,

Sizin kim olduğunuzu ve hangi amaçla seyahat etmek istediğinizi beyan eden belgeler başvuru sürecinde önemlidir. Bu yüzden eksik olmaması ve gereklilikleri yerine getirmiş olmasına dikkat edilmelidir. Ret cevabı almamak adına her kriteri sorunsuz şekilde yerine getirmeniz zorunluluktur.

Belçika Ticari Vize Başvurusu

Belçika Ticari Vize BaşvurusuBelçika’da herhangi bir iş anlaşması yapabilmek veya bir iş toplantısına katılmak için almanız gereken bir vize türü vardır. Bu vize sorunsuz şekilde ticari faaliyetlerinizi sürdürmeniz açısından çok önemlidir. Belçika ticari vize talep edilirken orada neler yapacağınızı da bildirmeniz gerekir. Ayrıca geri dönme garantisini mutlaka vermeniz gerekecektir.

 Gayrimenkul varlığından tutunda Türkiye’de iş yapınıza kadar birçok konuda sizden bilgi ve belge talep etmektedir. Bu belgelerin mutlaka doğru şekilde sunulması gerekmektedir. Ayrıca bazı belgelerin orijinal nüshaları da talep edilmektedir. Herhangi bir sahtecilik oluşmaması adına yapılan bu denetlemelerden sorunsuz şekilde geçmeniz gerekecektir.

Daha önce Schengen vizesi için başvurmuşsanız ve parmak izi vermişseniz tekrar bu işlemle uğraşmanıza gerek yoktur. Fakat burada dikkat edeceğiniz parmak izi süresi olan 5 yılı doldurmamış olmak. Eğer süre dolmuşsa yeni parmak izi verip sistemde güncellenmesini sağlamanız gerekecektir. Gerekli kontrolleri yapıp işi riske etmemek en mantıklısı olacaktır. 

Belçika ticari vize başvurularında sizden ticari faaliyetinizi gösterir vergi levhası istenirken ayrıca gazete ilanı da talep edilmektedir. İş yeri sahibi iseniz iş yerine ait son 3 aylık hesap hareketleri sunmanız gerekirken çalışansanız da kendinize ait banka hesap hareketlerini sunmanız gerekir. Burada dikkat edeceğiniz husus ise banka hesaplarını gösterir evrakın banka tarafından ıslak imzalı olarak size verilmesi gerektiğidir.

Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu

Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi BaşvurusuBir akrabanız ya da arkadaşınız Belçika’da yaşıyorsa onu ziyaret etmek için ayrı bir vize almanız gerekmektedir. Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi olarak adlandırılan bu vize için olmazsa olmaz kural ise davet mektubudur. Belçika’da yaşayan arkadaşınız ya da bir akrabanız tarafından gönderilmesi gereken bu davetiye de seyahate ilişkin bilgiler yer almalıdır.

Bu belgenin başvuru esnasında diğer evraklarla birlikte verilmesi zorunlu olup, orijinal nüshasının sunulması elzemdir. Belçika aile ve arkadaş vizesi için standart istenen evrakların dışında bazı evraklarda sunulması gerekir. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Konsolosluğu ya da Elçiliğe yazılacak olan İngilizce vize talep dilekçesi, ıslak imzalı ve elle doldurulmuş olmalıdır.
 • Sizi davet eden akrabalarınız ya da arkadaşınız tarafından gönderilen orijinal davetiye. (Bu davetiye de sizi davet eden kişinin adres bilgileri ve telefon bilgileri bulunmalıdır. Ayrıca yaşamış olduğu belediyeden onaylı olması, seyahat tarihlerinin belirtilmesi ve Belçika ulusal pasaportun fotokopisi sunulmalıdır.)

Bu tür evrakların eksik olmadan sunulması gerekmektedir. Hiçbir şekilde kendinizi riske atmadan dosyanızı tamamlayıp en az 1 ay önceden başvurunuzu sunmalısınız. Birçok farklı etkene bağlı olarak değerlendirme süresinin uzayabileceğini hesaba katmalısınız. Başvuru yoğunluğu, konsolosluk işleri ve tatil günleri bu sürenin etkilenmesine neden olacağı için erken başvuru da bulunmak avantajlıdır.

Belçika Erasmus Vizesi Başvurusu

Belçika Erasmus Vizesi BaşvurusuBelçika’daki üniversiteler birçok Avrupa ülkesi gibi belirli kriterlere göre yabancı öğrenci kabul etmektedir. Bu kabul işlemleri için Erasmus vizesi alınmalıdır. Eğitim görmek istediğiniz üniversitenin kendi belirlediği kurallara ve kriterlere göre başvurularda bulunmanız mümkündür. Belçika Erasmus vizesi başvurusu için gitmek istediğiniz üniversitenin beyanda bulunması gerekir. Erasmus kapsamında olmadığı zaman eğitimle ilgili başvurularınızda sonuç almanız mümkün değildir. Üniversiteden üniversiteye değişen sınav tarihlerini iyi takip etmeli ve başvuruları bu düzene göre yapmalıdır.

Daha kaliteli ve üst düzey eğitim alabilmenin anahtarı olan Erasmus için tüm şartları yerine getirmeniz gerekir. Öğrencilerin bu noktada eksik evrak sunmamaları da çok önemlidir. Belçika Erasmus vizesi için destek almanız ve işlemleri daha hızlı sonuçlandırmanız mümkündür. Bu noktada hizmet veren kuruluşlar oldukça aktif rol oynamaktadır.

Vize ofisi ile irtibata geçip, vizeye dair ne tür evraklar gerekiyorsa zamanında temin etmenize yardımcı olunacaktır. Vizenizin olumlu sonuçlanabilmesi için hangi yolların izlenmesi gerektiği ve başvurularda ne tür işlemlerin yapıldığı da size sunulmaktadır. Böylece hatalı işlem yapma riski en aza indirilmiş olacaktır. Başvurularınızı hangi zamanda sunmanız gerektiği de ayrıca iletilip hızlı sonuç etkinleştirilecektir.

Belçika Çalışma İzni Başvurusu

Belçika Çalışma İzni BaşvurusuEkonomik getirileri oldukça yüksek olan Belçika yüksek gelir elde edebilmek adına tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Güçlü ekonomisinin olması da çalışma taleplerini artırmaktadır. Elbette bunun için bazı izinlerin ve vizelerin alınması gerekmektedir. Belçika çalışma izni ile ilgili müracaatları zamanında sunarak olay sürecini bekleyebilirsiniz. 

Özellikle anlaşma yaptığınız iş sahalarında elinizde bulunan davetiyeler işinizi kolaylaştıracaktır. Kalifiyeli eleman konusunda çok iyi ücretlerin ödenmesi ve çalışma şartların iyi olması da talepleri doğrudan artırmaktadır. Belçika çalışma vizesi ile alakalı evrakları temin ederken oturum iznini de almanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Teferruatları ve uygulama esasları açısından oldukça sıkı denetleme söz konusudur. 

Belçika Vize Ücreti

Belçika Vize ÜcretiVize türüne göre değişen vize ücretleri bazı durumlarda talep edilmez. 6 yaş altı çocuklar bu gruba dahil olup, bunun dışında ki durumlarda ücret tahsisi yapılır. Belçika vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenen kriterler dahilinde olup, harç bedelini de içermektedir. Ticari ve turistik vizeler için ödenen ücret ile uzun süreli D tipi vize için ödenen tutarlar farklılık göstermektedir. Her yıl değişen fiyatlar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Vize ofisi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Yapılan işlemler ve takip edilen evraklar düşünüldüğünde ortaya çıkacak olan gider çok yüksek olmayacaktır.

Belçika vize ücretleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri için >> schengenvize.net/belcika-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Belçika Vize Başvuru Formu

Belçika Vize Başvuru FormuVizenin en önemli hususu doldurulması gereken formlardır. Formların talep edilen düzeyde hazırlanması dikkat etmek gerekir. Belçika vize başvuru formu yanlış bilgi içermeyecek şekilde hazırlanmalı ve sizden istenen bilgileri eksiksiz şekilde doldurmak gerekir. Hiçbir şekilde yanlış bilgi içermemesine ve eksik olmamasına özen gösterilmelidir. Verdiğiniz bilgiler yetkili kurumlara sorularak denetlenmekte olup, hatalı bilgi içermesi ciddi sıkıntılara yol açabilir. Formların büyük harfle ve okunaklı doldurulması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olması da zorunludur.

Vize başvuru formu doldurulması esnasında hangi amaçla gideceğiniz hususuna dikkat etmelisiniz. Ticari amaçlı seyahatler için farklı formlar bulunurken turistik amaçlı gideceğiniz durumlarda farklı formlar söz konusudur. Yanlış form doldurmamak için ilk başta amacı belirlemek gerekir. Aksi halde başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına sebep olursunuz. 

Schengen vizesi ortak kullanılan bir türe sahip olduğu için alacağınız ret diğer ülkelere başvuruda da direkt karşınıza çıkacaktır. Uzun yıllar bu durum ile karşılaşmanız da sizi ciddi sorunlarla baş başa bırakacaktır. Doğru planlama ve doğru bilgi akışını sağlamanın hem ekonomik hem de zaman karını görebilirsiniz.

Belçika güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/belcika-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Belçika Vizesi Alırken Pasaport Kontrolüne Dikkat

Pasaport konusunda bazı problemlerin yaşanması ciddi para kaybına yol açmaktadır. Zamanında kontrol edilmeyen pasaportlar yüzünden seyahatleriniz esnasında geri çevrilme riski ile karşılaşabilirsiniz. Pasaportun üzerinde hiçbir şekilde oynama yapılmaması ve eksik sayfa olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca pasaportun geçerlilik süresine bakılmalıdır.

 10 yılı doldurmayan pasaportlar ile işlem yapmaya özen göstermeniz ve içerisinde en az 2 boş sayfasının olmasına dikkat etmelisiniz. Boş sayfalar yeni başvuruda doldurulacağı için çok önemlidir. Planlarınızı alt üst edebilecek detayları çok iyi bilmeniz sizin sorumluluğunuzdadır. Vize ofisi eksiklikleri ve yapılması gerekenleri çok iyi incelediği için riskli haller ortadan kaldırılacaktır. Detayların her açıdan önemli olduğunu ve detaylar yüzünden seyahatlerin iptal edilmesi ya da ertelenmesinin önlenmesi için irdelemeler yapılmaktadır.

Belçika Turistik Vize; Schengen Vizesi

Belçika Turistik Vize; Schengen VizesiBelçika Turistik Vize; Schengen Vizesi

Belçika’nın Schengen üyesi olması nedeniyle Belçika turistik vize şartlarında Schengen vize şartları geçerlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu uygulama nedeniyle Belçika girişlerinde vize uygulamasına tabi olmaktadırlar. Turistik ve ticari ziyaretlerde Bordo pasaportlar vize uygulamasına tabi tutulmaktadır. Ancak Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri 180 gün içinde yapacakları 90 günlük Belçika girişlerinde vize uygulamasında muaftırlar. Evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, vize sonuç aşamasını olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Belçika Turistik Vize Nasıl Alınır?

Belçika turistik vize başvurularında, ziyaretin amacı belirlendikten sonra Belçika Konsolosluğu tarafından bu tip vize için gereken evraklar hazırlanmalıdır. İkinci aşamada ise belirlenen vize ücretini yatırmanız gereklidir.

Daha sonra ise Belçika Konsolosluğundan vize başvuru randevusu almalısınız. Parmak izi vermek için başvuruyu bizzat Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişiler yapmalıdır. Parmak iziniz alındığında sizinle alakalı bilgiler Belçika Konsolosluğu sistemine aktarılacaktır. Sunulan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması oldukça önemlidir.

Belçika Turistik Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Belçika turistik vize başvuruları, istenen evraklar ile beraber Belçika Konsolosluğuna yapılmaktadır. Kişinin en yakın Belçika Konsolosluğu’ndan vize randevusu alması gerekmektedir. Randevuya başvuru sahipleri şahsen katılmalıdır. Yapılacak olan mülakat ve parmak izi alma işlemi nedeniyle başvuru sahibinin kendisinin başvuruya gitmesi gerekmektedir.

Belçika Turistik Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belçika Turistik Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?Belçika turistik vize başvurularında konsolosluğa eksiksiz bir şekilde evrak teslimi yapıldıktan sonra işlemler 8 ya da 15 iş günü arasında kesinlik kazanacaktır. İncelenecek evraklar ve konsolosluk yoğunluk dönemi, resmi tatiller bu süreci etkilemektedir. İnceleme sonrasında konsolosluk tarafından istenebilecek olan ek belgeler de vize onaylanma sürecinde farklılık göstermesine neden olabilir.

Belçika Turistik Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

 • Belçika Turistik Vize Başvurularında Talep Edilen EvraklarPasaport

10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaportlar, seyahatten sonra da en az 6 ay geçerli olan pasaportlar ile Belçika vize işlemlerinizi sorunsuz halledebilirsiniz. Belçika seyahatinden önce pasaportta en az 2 sayfa boş olmalıdır.

 • Schengen Vize Başvuru Formu

Belçika turistik vize başvuruları için Schengen vize başvuru formu doldurulması gereklidir. Form doldurma aşamasında Flemenkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinden en az bir tanesi kullanılmalıdır. Form doldurma aşamasında tercih edilecek dile göre formun incelenme aşamasında o dilde inceleme talep edilmelidir.

18 yaşından küçük olan kişiler için Belçika vize başvuru formunu doldurduktan sonra anne ve babalarına imzalatmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

Vize başvurusunda 2 adet başvuru sahibinin biometrik fotoğrafı olmalıdır. Fotoğraf ölçüleri 3,5×4,5 mm ve arka fonu beyaz olmalıdır. Başvuru sahibinin yüzü net olarak görülmelidir. Önceki vize başvurularında kullanılmış olan biometrik fotoğraflar kabul edilmektedir.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

Başvuru sahibi Nüfus Müdürlüğünden alacağı aile bireyleri bilgisi ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesini ibraz etmelidir.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Başvuru sahibi kimlik belgesinin ön ve arka fotokopisini evrak dosyasında sunmalıdır. Fotokopide başvuru sahibinin yüz bölgesi net olmalıdır. Aksi takdirde vize sonuçlanma aşamasında aksaklık meydana gelebilir.

Başvuru sahibi, Belçika içine gerçekleştirilecek olan seyahatin nedenleri, seyahat tarihlerini ve vize talebini açıklayan bir yazı yazmalıdır. Dilekçe Belçika’nın resmi dillerinden bir tanesi ile yazılmalıdır.

Finansal durum belgelerinin her biri en fazla 3 ay içerisinde alınan güncel ve ıslak imzalı belgeler olmalıdır. Maaş Bordrosu, banka hesap cüzdanı ve banka hesap döküm belgeleri ibraz edilmelidir.

 • Mesleki Detaylar İçeren Belgeler

Özellikle mesleki bir seyahat olacak ise detaylı belgeler konsolosluğa sunulmalıdır. SGK Hizmet Dökümü, SGK İşe Giriş Belgesi ibraz edilmelidir. Çalışmakta olunan kurum tarafından yetkili imzası olan çalışma detayı hakkında bilgi yazısı da yazılmalıdır.

Belçika vize işlemleri için önceden bilet alımı yapılmamalıdır. Sunulan evraklar içinde uçak bileti ve konaklama rezervasyonları konsolosluğa sunulmalıdır.

Belçika ticari vize, ticari nedenler, fuar ya da organizasyon etkinliklerinde alınan kısa süreli bir Schengen vizesidir. Belçika’da bulunan kurum ya da organizasyon tarafından kişinin davetiye alması gereklidir. İş seyahatinden yaklaşık olarak 90 gün önce başvuru işlemi başlatılmalıdır. Vize sonucu ile seyahatin aksamaması için birkaç ay önceden başvurmak avantajlı bir hareket olacaktır.

Belçika Ticari Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Belçika Ticari Vize Kaç Günlük Alınabilir?Belçika ticari vize başvurusu ilk defa yapılıyor ise en fazla 30 günlük vize hakkı tanınmaktadır. Devamlılığı olan ve daha öncesinden de bu tarz seyahatler yapmış olan kişiler ise en fazla 90 gün vize alabilir. Katılımın gerçekleştiği organizasyon ya da fuar süresine göre değişim söz konusu olabilir.

Belçika Ticari Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Belçika ticari vize başvuruları Belçika Konsolosluğu’na ya da Belçika Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara yapılabilir.

Belçika Ticari Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belçika ticari vize işlemlerinin eksiksiz bir şekilde olması sonucunda en az 7 en fazla 28 gün sonrasında vize sonuçları açıklanmaktadır.

Belçika Ticari Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Belçika Ticari Vize Başvurularında Talep Edilen EvraklarBelçika Konsolosluğu tarafından Belçika Ticari Vize Başvuru sahiplerinden talep edilen evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve doğru bilgilerle ibraz edilmelidir. Aksi söz konusu olduğunda vize onaylanma süreci olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Özellikle sunulan evrakların ve Belçika vize başvuru formu arasında bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gereklidir. Farklı bir durum söz konusu olursa, hatalı bilgi olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle de vize başvurusu direkt olarak reddedilebilir.

 • Pasaport

Ticari vize başvurularında en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaportlar ile başvuru yapılmalıdır. Pasaportların geçerliliği Belçika seyahatinin sonlanma tarihinden sonra en az3 ay daha devam etmelidir. Bu şartlara uymayan pasaportlar için vize başvurusundan önce yenilenme işlemi yapılmalıdır.  Ayrıca gerçekleştirilecek olan Belçika seyahatinden önce pasaportlarda en az 2 adet boş sayfa olmalıdır.  Şartlara uymadığı takdirde pasaportlar başvuru sahibine iade edilecektir. Eski bir pasaport sahibi ise bu pasaportun fotokopileri de çekilmelidir.

 • Belçika Schengen Vize Başvuru Formu

Başvuru formunu doldurma aşaması titiz bir şekilde yapılmalıdır. Belçika resmi dillerinden olan Almanca, Fransızca, Flemenkçe ya da İngilizce dilinde başvuru formu doldurulmalıdır. Tercih edilen dile göre inceleme talep etmeyi unutmamalısınız.

 • Biometrik Fotoğraf

Ticari vize başvurusunda Belçika Konsolosluğu tarafından 2 adet biometrik fotoğraf talep edilmektedir. Talep edilen fotoğrafların ölçüsü 3,5×4,5 mm olmalı ve önceki vize başvuruların bu fotoğraflar kullanılmamış olmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Vize başvurusunu yapacak olan kişilerin ön ve arka fotokopisi çekilen nüfus cüzdanı fotokopisi yer almalıdır.  

 • Belçika Vize Talep Dilekçesi

Dilekçe, Belçika Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Yazı içerisinde seyahate dair tüm detaylar olmalıdır. Ticari vizelerde başvuru sahibinin çalıştığı kurumda görevi, seyahat amacı, konaklama bilgileri ve seyahatin masraflarının karşılanma durumu da yer almalıdır.

 • Belçika Ticari Vize Davetiyesi

Belçika’da bulunan kurumdan ya da fuardan alınmış olan davetiye yazısı sunulmalıdır. Şirketin detaylı bilgileri de ibraz edilmelidir. Bu belgeler Belçikada bulunan şirket tarafından imza sirküleri ile beraber olmalıdır. Söz konusu bir fuar ya da organizasyon ise fuara giriş biletleri ya da organizasyon bilgileri de olmalıdır.

 • Mesleki Detaylar İçeren Belgeler

SGK Hizmet Dökümü, SGK İşe Giriş Belgesi, Maaş Bordrosu da evraklar arasında sunulmalıdır.  Başvuru sahibi çalıştığı kurumda bir yetkili tarafından çalışma detaylarının yer aldığı imzalı yazı almalıdır. Mesleğine göre bağlı olunan Ticari Oda belgesi, Oda kaydı ya da meslek kimlik kartı da olmalıdır.  

 • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonları

Ticari seyahatin gerçekleşeceğine dair uçak bileti ve otel rezervasyonları konsolosluğa ibraz edilmelidir.  

Belçika Aile Ziyareti Vizesi

Aile üyelerinden bir tanesi Belçika’da yaşadığında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler Belçika’ya gitmek için Belçika aile ziyareti vizesi almak zorundadır. Aile, arkadaş ziyareti nedeniyle başvurulan kısa süreli Belçika vizesidir. Başvuru aşamasında doğru vize türünü seçmek ve ona göre evrakları hazırlamak önemlidir. Doldurulan form ile sunulan evraklar arasında uyum olmalıdır. Farklı bir durum söz konusu olduğunda vize başvurusu Belçika Konsolosluğu tarafından reddedilir. 

Yatırılan her vize ücreti de yanan vize başvurusu ile birlikte yanmaktadır. Her yeni vize başvurusunda yeni ücret yatırılmalıdır. Vize ücretleri vize türüne ve vize süresine göre farklılık göstermektedir. Belçika vize başvurularında şahısların parmak izi de alınmaktadır. Parmak izi verildiği anda Belçika Konsolosluğu sistemine şahıs hakkında bilgiler ulaşır. Eğer son 60 gün içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verilmiş ise tekrardan parmak izi alınmaz.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günlük Alınabilir?

Belçika aile ziyareti vizesi en fazla 180 günlük verilmektedir. Arkadaş vizesi için tanınan bu süre şahıslar dilerse uzatabilir. Aynı zamanda bu verilen süre içinde yapılacak olan konaklama gün sayısı 90’dır. 90 günü geçmeme şartı vardır.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?Belçika aile ziyareti vizesi için hazırlanan evraklar ve doldurulan form ile başvurular Belçika Konsolosluğu’na yapılmalıdır. Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için belirlenen seyahat tarihinden yaklaşık olarak 1 ay önce vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Kısa bir zamanda başvuru yapılır ise vize tarihi ve seyahat tarihi uyuşmayabilir.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Belçika Aile ziyareti vizesi gibi pek çok durumda gerekli olan evraklarda değişiklikler olabilir. Kişilerin durumuna göre Belçika Konsolosluğu ayrıca ek evrak talebinde de bulunabilir. Evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması önemlidir.

2 adet biometrik fotoğraf, 3,5 x4,5 mm ölçülerine sahip olan ve şahısların yüzünün tamamen göründüğü fotoğraflar kullanılmalıdır. Eski vize başvurularında kullanılan biometrik fotoğraflar Belçika vizesi için tekrar kabul edilmemektedir.

Belçika Transit Vize

Belçika Transit VizeBelçika transit vize, Belçika üzerinden üçüncü bir ülkeye aktarma yapılan durumlarda alınan vize türüdür. Bu durumda alınan vize haricinde kişilerin ayrıca üçüncü ülkeye dair geçerli vizeleri bulunmalıdır. Transit vize başvurusunda kişiler evrak dosyasında davetiye ve otel rezervasyonu bulundurmak zorundadırlar. Bu vize ile Belçika içerisinde sadece belirlenen kısa süre için kalınabilir. Sonrasında üçüncü ülkeye geçiş yapılmalıdır.

Belçika Transit Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Başvuru sahibinin vize talep dilekçesi ve seyahat amacına göre süre farklılık göstermektedir.  Belçika transit vize A ve B tipi vize olarak 2 farklı kategoriye ayrılmaktadır.

Belçika Transit Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Belçika transit vize ve diğer Belçika vizeleriyle alakalı başvurular Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Vize sonuçlarını tek belirleyecek olan Belçika Konsolosluğu’dur. A tipi vizede sadece şahıslar havalimanı bölgesinde bulunabilirler. B tipi vize ise 3 günlük olarak kişilere verilmektedir. Havalimanından çıkış imkanı da bu vizeyle mümkündür. Karayolu ve araç ile Belçika vizesi almak istediklerinde ise B tipi vizenin süresi 5 güne kadar artmaktadır.

Belçika Transit Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Belçika Transit Vize Başvurularında Talep Edilen EvraklarBelçika transit vize evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Evraklarda bir eksiklik olması halinde vize işlemleri aksayacaktır.

Kullanılacak fotoğraflar 6 aydan eski olmamalı, 2 adet ve biometrik formda çekilmelidir.

Dünya üniversiteleri arasında ortak bir paydada buluşma, yükseköğretim kalitesini yükseltme nedeniyle Erasmus programları düzenlenmektedir. Dünyanın her yerinden öğrenciler ve eğitim görmek isteyen kişiler bir ya da iki dönem bu programa katılmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti’nde bir eğitim kurumunda öğrenci olan kişiler de Belçika Erasmus vize başvurularını bu nedenlerle yapmaktadırlar. 

Belçika, Türkiye’den eğitim için gelecek öğrenciler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Erasmus programına katılım gösteren öğrenciler, Avrupa Birliği tarafından finansal destek görmektedir. Öğrenciler Erasmus programları ile sadece kendilerine değil aynı zamanda ülkelerine de katkı sağlamaktadırlar. Bunun bilincinde olarak detaylı bir şekilde vize başvurusuna hazırlanmak gereklidir.

Belçika Erasmus Vizesi Nasıl Yapılır?

Belçika Erasmus Vizesi Nasıl Yapılır?Öncelikle eğitim görülmekte olunan yükseköğretim kurumunun Erasmus programında Belçika’nın yer alıp almadığı öğrenilmelidir. Farklı ülkeler ve farklı kurumlar birbirleriyle eşleşebilmektedir. Hatta eğitim görülmekte olunan bölümler arasında dahi farklılıklar vardır. 

Eğitim kurumunuzun Erasmus programında Belçika var ise yapmanız gereken detaylı bir şekilde Belçika Erasmus Vizesi için talep edilen evrakları hazırlamak olacaktır. Tüm belgeler titiz bir şekilde hazırlanmalı ve doğru bir şekilde Belçika Konsolosluğuna sunulmalıdır. Her ülkenin ve her vize tipinin farklı evrak listesi bulunmaktadır. İnceleme sırasında konsolosluk kişilerden ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Belçika Erasmus Vizesi Ne Kadar Süre Alınabilir?

İki ülke arasında yapılan anlaşmalara göre Belçika’ya Erasmus programına giden bir öğrenci 3 ya da 12 aylık bir eğitim süresince ülkede bulunabilir.

Belçika Erasmus Vizesi İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Belçika Erasmus vizesi başvurusunu gerçekleştirecek olan kişiler Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim görmüş olan ya da görmeye devam eden öğrencilerdir. Üniversitenin ilk yılında olan öğrenciler bu programa katılma hakkına sahip değildir. İkinci yıldan itibaren belirli dönemlerde Erasmus programına başvurulabilir. Üniversite lisans öğrencileri ya da doktora yapan öğrenciler bu vize için Belçika Konsolosluğuna başvurabilir.

Belçika Erasmus Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Belçika Erasmus Vizesi İçin Gerekli Olan EvraklarPasaport

Eski ya da yırtıkları olmayan ve güncel pasaportlar ile başvuru yapılmaktadır. Belçika Erasmus vizesi için başvuruda bulunmadan önce pasaport sayfasında 2 adet boş sayfa olmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

Başvuruda bulunan kişinin biometrik çekilmiş 3 adet fotoğrafı olmalıdır. Fotoğraflar güncel olmalı ve eski fotoğraflar kullanılmamalıdır.

 • 18 Yaşından Küçükler İçin İzin Belgesi

18 yaşından küçük ve reşit olmayan öğrenciler, aile bireylerinden seyahate dair izin olan yazılı bir belge almalıdır.

 • Belçika’dan Alınmış Kabul Belgesi

Belçika içinde eğitim alınacak yerden başvuru sahibine gönderilmiş olan kabul belgesi, Belçika Konsolosluğuna verilecek olan evrak dosyasında olmalıdır.

 • Türkiye’de Eğitim Alınan Üniversiteden Alınan Yazı

Erasmus programını kabul eden ve öğrencinin detaylı bilgilerini paylaşan bir yazı olmalıdır. Öğrencinin burslu olduğu belirtilmeli ve Belçika’da bir üniversitede eğitim alacağına dair belgeler yer almalıdır.

 • Rezervasyon Belgeleri

Belçika’da konaklama yapılacak otelin rezervasyon belgeleri ile uçak bileti rezervasyonuna dair belgeler sunulmalıdır. Belçika Erasmus vizesi için başvurularda sunulacak her evrak doğru şekilde ibraz edilmelidir. Vizenin olumlu bir şekilde ilerlemesi için bu katkı sağlamaktadır.

Belçika Vizesi için İstenilen Evraklar

Belçika Vizesi için İstenilen EvraklarPasaport: Schengen kuralları çerçevesince alınmış pasaport ve varsa eski pasaport. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış güncel halde olması gerekmektedir.

 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • TC Kimlik ön ve arka fotokopisi
 • Belçika vizesinin türüne uygun olarak doldurulacak vize başvuru formu
 • Belçika vizesinin türüne uygun olarak hazırlanacak vize talep dilekçesi: Bu dilekçe başvuru sahibi tarafından hazırlanmalı ve burada seyahatin amacından bahsetmelidir. Vize başvuru sahibinin iletişim bilgileri ve imzasına yer verilmelidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı: seyahatin gerçekleşebilmesi için adli sicil kaydı yoktur ibaresi bulunmak zorundadır. adli sicil kaydı bulunan kişilerin  vize başvuruları Belçika Konsolosluğu tarafından güvenlik gerekçesi ile reddedilecektir.
 • Finansal Evraklar: Başvur sahibinin son üç aylım banka hesap dökümü ve bankasında seyahat için bulunan paraya bakılmaktadır.
 • Mesleki Evraklar: Çalışan, işvereni emekli, öğrenci veya çalışmayan kişilerin mesleki özelliklerine uygun şekilde ayrı ayrı istenecek belge
 • Uçak gidiş dönüş bileti rezervasyonu
 • Konaklama bilgisi rezervasyon bilgileri
 • Davet mektubu: her vize başvurusunda gerekli değildir. Belçika’ da tanıdığı olan ya da ıradan davet edilmesi durumunda davet mektubu, başvuru sahibi için, Belçika’ da ikamet eden kişi yazmasıdır. Belçika Konsolosluğu’ na hitaben yazılacak olan davet mektubu, Belçika’ da bulunan kişi ya da şirketini başvuru sahibini seyahatin amacına uygun olarak ülkeye davet ettiğini gösteren belgedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euroyu kapsayacak şekilde seyahat boyunca geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortasının sunulması gerekmektedir.

Belçika Vize Başvuru Yerleri

Belçika vize başvuru yerleri, Belçika Konsolosluğu’ dur. Belçika Konsolosluğu’ na başvuru yapmak için vize başvuru merkezleri veya turizm acenteleri yardımı ile müracaatta bulunulabilir. Bu sayede turizm acentelerinden alınan danışmanlık hizmeti ile vize başvuruları sırasında alınan yardım, konsolosluğun vize evraklarını değerlendirmesini daha kolay kılacaktır.

Belçika Vize Formu

Belçika Vize FormuBelçika vize başvuru formu, başvuran kişi tarafından online olarak doldurulmaktadır. Dikkatli ve hatasız bir şekilde form doldurulmalıdır. Oluşabilecek bir hata vize durumunun onaylanmasını engelleyecektir. Ayrıca başvuru formunda yer alan ve konsolosluğa sunulan evraklar içindeki bilgiler birbiri ile uyuşmalıdır. Uyuşmadığı takdirde bilgi eksikliği ve yanlışlığı olarak nitelendirilecektir. 

Bu durumda vize onaylanma aşamasını geciktirebilir ya da direkt olarak başvuru reddedilebilir. Form, Belçika Konsolosluğu tarafından vize başvurusu yapacak kişiler için hazırlanmış olup 4 sayfadan oluşmaktadır. Başvuru sahibi hakkında bilgi edinmek ve kapsamlı bir şekilde seyahat amacını öğrenmek için form zorunlu kılınmaktadır.

Belçika vize başvuru formu vize evrakları arasında en önemli belge niteliği taşımaktadır. Vize başvurusunda bulunacak olan kişi tarafından mutlaka doldurulmalıdır. Doldururken gerçek ve doğru bilgiler verilmesi de önemlidir. Aksi söz konusu olursa, Belçika Konsolosluğu yanlış bilgi vermekten dolayı vize başvurusunu direkt olarak reddedebilir. Kısacası vize başvurusunun kabulü için özenli ve gerçek bilgilerle form doldurulmalıdır. 

Formu doldurduktan sonra vizenin onaylanması durumuna rağmen Belçika girişinde gümrük görevlileri tarafından geri çevrilme ihtimalini, Belçika’ya girişinizin garanti olmadığını kabul etmiş olacaksınız. Form imzala işlemi de tamamlandıktan sonra tüm bunları baştan kabul etmiş sayılmaktasınız.

Belçika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Belçika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?Belçika vize başvuru formu, Belçika’nın resmi dillerinden bir tanesi ile doldurulmalıdır. Kimlik ve ad – soyadı bilgilerinde Türkçe yazabilirsiniz. Form doldururken tamamı büyük harflerden oluşan cümleler kurulmalıdır. Aynı zamanda vize başvuru formunu online olarak doldurduktan sonra tükenmez bir kalemle imza atılmalıdır. Ancak imza atılma işleminden önce form birkaç kez gözden geçirilmelidir. 

İmza ve teslim aşamasından sonra değişim yapılamayacak olması nedeniyle son kez gözden geçirip hataları düzeltmelisiniz. Gerçek ile bağdaşmayan bilgilerden oluşan başvuru formları, tüm vize başvuru sürecini olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Diğer tüm evraklar eksiksiz bile olsa başvuru formunda yapılacak uygunsuzluk kabul edilmemektedir. 

Evrakta sunulan bilgiler ışığında form doldurulmalı ve formda yer alan sorulara cevap verilmelidir. 4 sayfadan oluşan başvuru formu, Belçika vize başvurusunda bulunan şahıs hakkında konsolosluğa bilgi vermektedir.

Belçika güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/belcika-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Belçika Konsolosluğu

Belçika vizesi almak için başvuruların iletileceği bazı yüksek merciler vardır. Başvuru merkezleri sadece evrakların ve başvuru talebinin yapıldığı yerlerdir ancak sonuçlar konusunda bu merkezlerin bir etkisi yoktur.

Vize sonuçlarını değerlendirmeye alan ve karar veren yetkili merci Belçika Konsolosluğu (Belçika Başkonsolosluğu) kurumudur. Bu kurum başvuruları, gerekli evraklar dahilinde inceler ve sonuç için karar verir. Ülkemizde pek çok şehirde pek çok ülkeye ait konsolosluklar bulunmaktadır.

Belçika Başkonsolosluğu İstanbul şehrinde bulunsa da yine farklı şehirler içerisinde bu ülkeye ait konsolosluklar bulunmaktadır.

Belçika turistik vize almak isterseniz dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olduğunu söyleyelim. Öncelikle turistik vizeler, ülkelere yapılacak olan turistik amaçlı geziler için verilmektedir. Bu vize türü ile ülke sınırları içerisinde 90 gün kalabilirsiniz. 90 günden fazla kalmak isteyenlerin uzun süreli vize türlerinden birine başvuruda bulunması gerekmektedir. Ancak bunun için de uygun bir seyahat amacınızın bulunması şarttır. Aksi takdirde uzun süreli vize almanız mümkün değildir.

Belçika Schengen vizesi türünde kısa süreli vize çeşitleri için C tipi kategori bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kısa süreli bir seyahat edecekseniz o zaman burada yer alan vize türlerinden birine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. C tipi kategoriye başvuruda bulunurken sizlerden talep edilen vize evraklarını ve vize harç bedelini yatırmak zorundasınız. Bu konularda herhangi eksiklik ya da hata durumu söz konusu olursa o zaman başvurunuz olumsuz sonuç alacaktır. Böylesi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına vize evrakları ve başvuru ücreti gibi konularda ekstra dikkatli ve özenli olmak gerektiğini tavsiye edebiliriz.

Evraklar tamamladıktan ve başvuru için vize başvuru merkezlerine müracaat ettikten sonra vizeniz için vize randevusu görüşmesi yapılabilmektedir. Vize randevuları için sizlere en yakın ilde bulunan konsolosluklara gidebilirsiniz. Örneğin; İzmir’de yaşayan biri Belçika Konsolosluğu İzmir şubesine gidebilir.

Belçika Konsolosluğu vize işlemleri açısından titiz evraklar konusunda da katı prosedürlere sahiptir. Bu yüzden eğer vize sonucunuzun olumlu yanıt almasını istiyorsanız o zaman mutlaka bu konuda sizin de özenli davranmanız gerekmektedir.

Belçika Konsolosluğu Covid- 19 kapsamında tedbirler almak adına bu kuruma randevusuz girişleri kabul etmemektedir. Bu yüzden mutlaka vize randevunuz ya da diğer işlemler için öncelikle resmi web sitesi üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Aksi takdirde vize randevunuz iptal olur ve böylece mağduriyet yaşayabilirsiniz. Covid- 19 kapsamında pek çok resmi kurumda randevulu sistem olduğunu unutmayın.

Belçika İçin Vize Gerekli Mi?

Belçika’da belirli amaçlar doğrultusunda uçuş gerçekleştirileceği sırada vize kesinlikle gereklidir. Belçika’nın muaf tuttuğu ülkeler bulunur.

Belçika Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Belçika vizesi, 7 ile 15 gün süreç içerisinde çıkar.

Belçika Vizesi İçin Neler Gerekli?

Belçika vizesi, Belçika da bulunma amacına göre farklı evraklar içerebilir.

Belçika İçin Vize Gerekli mi?

Bordo pasaport sahipleri için Belçika vizesi şarttır. Hizmet pasaportu, diplomatik pasaport ve hususi pasaport sahiplerine 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde vize muafiyeti sağlanır.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi için seyahat amacının belirlenmesi ve uygun vize türüne ait belgelerin hazırlanması ve randevu alınarak, vize başvurusu yapılması gerekir. Parmak izi olmayanlar, parmak izi randevusunu almalıdır.

Belçika İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tüm belgelerin hazırlanıp başvurunun yapılmasıyla birlikte, 7-15 gün içinde vize sonucu çıkar.
 ✅Belçika Güncel Vize Başvuru Evrakları  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Belçika Güncel Vize Başvuru Dilekçeleri  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Belçika Güncel Vize Başvuru Formları  🔽İndirmek için tıklayınız.
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur. Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay olmalıdır geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Belçika Vizesi: Kesin Klavuz 2023 Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×