Belçika Vatandaşlık Vize İşlemleri

Belçika Vatandaşlık Vize İşlemleri

Belçika Oturum ve Vatandaşlık; Schengen Vize

Belçika oturum izni almak isteyen kişiler, Belçika’da yaşayan ailelerin yanına taşınmak için bu başvuruda bulunmaktadırlar. Çalışma izni gibi oturum izni de uzun süreli olması nedeniyle Ulusal Vize yani D Tipi vize türüne girmektedir. Ailesi orada olduğu için Belçika’da yaşamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Belçika aile birleşimi vizesi başvurusunda da bulunabilirler. Oturum izni almak için öncelikle başvuru yapan kişinin dil yeterliliği sınavından geçer not alması gereklidir. Belçika Konsolosluğu tarafından yapılan bu sınavda, Belçika’nın resmi dili için geçerli puan alma koşulu bulunmaktadır. Türkiye’den gidecek olan kişinin, Belçika yaşamına ayak uydurması için dil koşulu vardır. Geçerli puanı ilk seferde alamayan kişiler tekrar sınava girebilme hakkına sahiptir.

Belçika Oturum İzni İçin Nereye Başvurulur?

Belçika oturum izni için öncelikle aile birleşim vizesi başvurusu ya da Ulusal Vize başvurusu yapılmaktadır. Ancak zaten Belçika içindeyseniz, gerekli olan evrakları öncelikle Belediye’ye iletmeniz gerekmektedir. Belediye bu evrakları incelemesi için Belçika Yabancılar Dairesi’ne iletir. Yabancılar dairesi oturum için uygun gördüğü takdirde başvuruları onaylar. Eğer başvuru reddedilir ise şahıs ülkeyi terk etmek durumunda kalabilir.

Belçika Oturum İzni Süresi Nedir?

Oturum izni almış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, izinlerinin süresinin dolmasını beklemeden uzatma işlemlerini başlatmalıdır. Aksi bir durum söz konusu olduğunda geç kalınmış olabilir. Bu nedenle tam zamanının dolması beklenmemelidir. Belçika tarafından verilen bu izin süresi yıllık olacaktır. En az üç yıl boyunca 1 senelik oturma izni hakkına sahip olabilirsiniz. Üç yıl boyunca da yıl dolmadan oturum uzatma işlemlerini başlatmanız gerekecektir. İlk defa Belçika oturum izni almak için başvuruda bulunacak kişiler, talep edilen evrakları doğru bir şekilde hazırlamalıdır. İzinlerin onaylanması açısından evrakların doğru bir şekilde hazırlanması büyük önem taşımaktadır.

Çalışmak İçin Belçika Oturum İznine Direkt Başvuru Yapılır Mı?

Eğer bir aile bağı ya da eğitim nedenleri dışında oturum izni almak istiyorsanız bu durumda şartlar değişmektedir. Mesleğini icra etmek isteyen ya da serbest meslekte bir iş kurarak Belçika’da çalışmak isteyen kişiler öncelikle Belçika çalışma izni almalıdır. Çalışma izni süresinin yenilenmesi ve şartlarının yerine getirilmesi sonucunda geçen birkaç yıl içinde oturum izni için başvurulabilir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye