Belçika Vize Ücreti 2023 - Schengenvize.net
Belçika Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Belçika Vize Ücreti 2023

Belçika Vize Başvuru Ücretleri

Belçika Vize Ücretleri

Belçika`yı seyahat etmek için vizeye sahip olmalısınız. Vize almak için başvuru işlemi yapmalısınız. Başvuru sürecinde ise vize ücreti ödemelisiniz.

Belçika Konsolosluk Bilgileri

Belçika vize ücreti ilgili ülkenin Başkonsolosluğu ve Büyükelçilikler tarafından belirlenmektedir. Vize almak için bu ücreti ödemek zorundasınız.

Vize ücretleri genel olarak vize tipine ve yaş faktörüne bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda seyahat süresine uygun olarak daha yüksek ücret ödemelisiniz.

Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

2020 Yılında Belçika vize ücretleri aşağıdaki şekildedir.

Belçika Vize Ücreti 2021
Belçika Vize Ücreti
 • 0 ila 6 Yaş arası bireyler – 0 TL
 • 6 ila 12 Yaş arası bireyler – 364 TL
 • Yetişkin kişiler – 728 TL
Bu ücretlerin dışında bazı ülkeler için farklı ücretlendirme yapılmaktadır. Farklı ücretlendirme yapılan ülkeler aşağıdakilerdir.
 • Ukrayna
 • Azerbaycan
 • Moldovya
 • Rusya
 • Ermenistan
 • Arnavutluk
 • Sırbistan

Belirtilen ülkenin vatandaşları ise 318,50 TL vize ücreti ödemelidir.

Belçika vize ücretleri dışında hizmet bedeli ödemelisiniz. Bu ücret ise hizmet aldığınız vize şubesine göre farklı olabilir. Hizmet bedeli genel olarak başvuru yaptığınız şubeye uygun olarak 195 – 223 TL`dir.

Başvurusu sayısına uygun olarak ödemeniz gereken ek ücretler de değişmektedir. Bu ücretler ise başvuru sayısına göre aşağıdaki gibi değişmektedir.

 • 1 Kişilik Başvuru – 384 TL
 • 2 Kişilik Başvuru – 691 TL
 • 3 Kişilik Başvuru – 979 TL
 • 4 Kişilik Başvuru – 1306 TL
 • 5 – 10 Kişilik Başvuru – 1440 TL
 • 11 – 15 Kişilik Başvuru – 2080 TL

Gördüğünüz gibi ücretler kişi sayısına göre yükselmektedir.

NOT: Vize ve diğer ücretlerin Türk Lirası olarak ödenmesi gereklidir. Ücretler sadece nakit olarak kabul edilmektedir.

Vize işlemlerinin kolaylaşması adına ek hizmette alabilirsiniz. Ek hizmet almak için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir.

Son olarak vize talebiniz reddedilmesi durumunda vize ücretinin iade edilmeyeceğini bilmelisiniz.

Belçika vize evrakları ve şartları için https://www.schengenvize.net/belcika-vizesi/ bağlantısını ziyaret ediniz.

Belçika vize ücreti, başvuruda bulunacak olan kişinin Belçika sınırları içerisine yapacak olduğu seyahatin amacına ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Ancak kısa süreli olarak yapılacak C tipi Schengen vize kategorilerinin 2021 yılı itibari ile vize ücretleri 110 Euro olarak başvuruda işlemlerinde bulunacak olan vatandaş tarafından tahsil edilmektedir.

D tipi vize başvurularında bulunacak olan vatandaşlar ise, yukarıda belirtilen C tipi Schengen vize ücretlerine nazaran daha yüksek rakamlardadır. Başvuruda bulunacak olan kişi vize ücretini muhakkak vize başvurusuna gitmeden önce tahsil ederek, ilgili dekontu da başvuru dosyası içerisine eklemesi talep edilmektedir.

Başvuru dosyası içerisinde konsolosluğa veyahut büyükelçiliğe beyan edilmeyen vize ücreti dekontları nedeni ile başvuruda bulunan vatandaşın vizesi yüksek ihtimalle ret kararı ile sonuçlanmaktadır. Ret kararı ile sonuçlanan vize başvurularının ücretleri ise başvuru sahibine iade edilmemektedir.

Bu nedenden dolayı vize başvurusunda bulunacak olan kişi, gerekli olan bütün detayları net bir şekilde öğrenerek müracaat işlemlerinde bulunması gerekmektedir. Vize başvuru süreçlerinde vize merkezinin yetkilileri ile iletişim halinde olmak önemlidir.

Belçika Vize Ücretini Öderken ve Başvuruda Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belçika Vize Ücretini Öderken ve Başvuruda Bulunurken Dikkat Edilmesi GerekenlerBelçika vize müracaat işlemlerinde bulunacak olan kişi ilk adımda vize başvuru merkezinin ilgili çağrı merkezi departmanı ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezinin çağrı departmanı ile iletişime geçen kişiye bilgilendirmelerde bulunarak güncel bir evrak listesi gönderilmektedir.

Başvuru sahibi, evrak listesine göre ve ayrıca ek bilgilendirme metnine göre gerekli olan tüm aşamaları yerine getirmesi gerekmektedir. Başvuruda bulunmadan önce, hazırlamış olduğu gerekli evrak dosyası içerisine de Belçika vize ücret bedelinin ödendiğine dair bir dekont bilgisinin de yer alması gerekmektedir.

Vize ücretleri ise her yıl düzenli olarak konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle başvuruda bulunacak olan kişi ilgili ülke konsolosluğunun web sitesi içerisinde de vize ücreti hakkında en güncel bilgiye sahip olabilmektedir. Diler ise direkt olarak konsolosluk ile de iletişime geçerek vize ücreti de dahil olmak üzere gerekli olan tüm bilgiye ulaşabilme hakkına da sahiptir.

Belçika Vize Ücreti

Belçika’ya gitmek isteyen kişilerin, seyahat amaçlarına uygun vize türlerinden birine başvuruda bulunması ve bu vize başvurusunun da olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Vize başvurunun olumlu sonuçlanması için de dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bu hususlar arasında en temel olanlardan biri Belçika vize ücreti konusudur.

Belçika vize fiyatları vize kategorisine göre farklılık gösteren bir ücretlendirmeye tabidir. Bunun için başvuru esnasında hangi vize türünü seçecekseniz o tutarda belirtilen miktarı yatırmanız gerektiğini önemle belirtelim.

Ücretleri merak edenler için Belçika vizesi fiyatları aşağıdaki maddelerde verilmiştir:

 • Turistik vize: 390 TL
 • Aile ziyareti vizesi: 390 TL
 • Kültürel etkinlik vizesi: 390 TL
 • Ticari Vize: 390 TL
 • İş seyahati vizesi: 390 TL

Belçika vizesi ücreti kısa dönem vizeler için belirtilen tutarlar bunlardır. Uzun dönem vizelerde fiyatlarda değişiklikler olacaktır.

Belçika vize istiyor mu sorusu için ise bu ülkenin vize isteyen ülkeler arasında yer aldığını hemen belirtelim. Ayrıca Belçika Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için, buraya yapılacak seyahatler için Belçika Schengen vizesi alınması gerekmektedir. İster uzun süreli ister kısa süreli seyahatler olsun fark etmez, bu ülkeye giriş yapabilmek için mutlaka seyahat nedeninize uygun bir vize türüne sahip olmanız gerekmektedir.

Belçika’ya davetiye ile gitmek durumunun ise, sizlere vize konusunda avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Çünkü çoğu ülke vize konusunda, ülkeye giriş yapan turistlerin ülke sınırları içerisinde bulunan bir akrabalarının olmasını, kişilerin burada ikamet etmelerini bir avantaj olarak görür. O yüzden bu ülkeye yapacağınız turistik gezilerde, ülkede yaşayan tanıdıklardan davet mektubu alabilmek sizlerin vize başvurusunun olumlu olmasını sağlar.

Ayrıca Belçika çalışma vizesi almak için de davet mektubunun çok önemli bir etkisi vardır. Ülkedeki herhangi bir kurumda çalışmak için iş teklifi almış ve vizeye başvurmak düşüncesinde iseniz, size olumlu geri dönüş yapılabilmesi için vize evraklarınız arasında mutlaka bu davet mektubunun da bulunması gerekmektedir.

Belçika aile birleşimi yorumları içerisinde sıkça sorulan çalışma izni, oturma izni gibi konularda ise evliliğin geçerli olmasının kanıtlanması gerekmektedir. Eğer evliliğin geçerli olduğu kanıtlanırsa, belirtilen şartlar sağlandığı takdirde, Belçika vatandaşı biri ile evlenen kişinin, vatandaşlık hakkı da doğacaktır. Ancak bu konuda belirli kıstaslar vardır. Bu hususları öğrenmek ve vize işlemleri hakkında bilgi almak için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

Belçika vize ücretleri konsolosluk tarafından belirlenir ve her yıl Şubat ayı itibariyle güncellenir. Vizenin türüne ve süresine göre fiyatlar değişiklik gösterir.

Belçika D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Belçika Konsolosluğu tarafından ticari, turistik ve ziyaret vizesi sonuçlanma süresi 7 ile 15 iş günüdür ancak vizenin kaç günde çıkacağı ile ilgili yetki konsolosluğa aittir.

Belçika C Tipi Vize Nedir?

Belçika C tipi vize kısa süreli vizelere verilen isimdir, tek girişli, çift girişli ya da çok girişli olmaktadır. Schengen C tipi vize ise 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma imkanı sağlar.

Belçika Vize Ücreti 2021 Video;

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×