Belçika Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Belçika Vize Ücreti 2021

Belçika Vize Ücretleri

Belçika`yı seyahat etmek için vizeye sahip olmalısınız. Vize almak için başvuru işlemi yapmalısınız. Başvuru sürecinde ise vize ücreti ödemelisiniz.

Belçika vize ücreti ilgili ülkenin Başkonsolosluğu ve Büyükelçilikler tarafından belirlenmektedir. Vize almak için bu ücreti ödemek zorundasınız.

Vize ücretleri genel olarak vize tipine ve yaş faktörüne bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda seyahat süresine uygun olarak daha yüksek ücret ödemelisiniz.

Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

2020 Yılında Belçika vize ücretleri aşağıdaki şekildedir.

 • 0 ila 6 Yaş arası bireyler – 0 TL
 • 6 ila 12 Yaş arası bireyler – 364 TL
 • Yetişkin kişiler – 728 TL

Bu ücretlerin dışında bazı ülkeler için farklı ücretlendirme yapılmaktadır. Farklı ücretlendirme yapılan ülkeler aşağıdakilerdir.

 • Ukrayna
 • Azerbaycan
 • Moldovya
 • Rusya
 • Ermenistan
 • Arnavutluk
 • Sırbistan

Belirtilen ülkenin vatandaşları ise 318,50 TL vize ücreti ödemelidir.

Belçika vize ücretleri dışında hizmet bedeli ödemelisiniz. Bu ücret ise hizmet aldığınız vize şubesine göre farklı olabilir. Hizmet bedeli genel olarak başvuru yaptığınız şubeye uygun olarak 195 – 223 TL`dir.

Başvurusu sayısına uygun olarak ödemeniz gereken ek ücretler de değişmektedir. Bu ücretler ise başvuru sayısına göre aşağıdaki gibi değişmektedir.

 • 1 Kişilik Başvuru – 384 TL
 • 2 Kişilik Başvuru – 691 TL
 • 3 Kişilik Başvuru – 979 TL
 • 4 Kişilik Başvuru – 1306 TL
 • 5 – 10 Kişilik Başvuru – 1440 TL
 • 11 – 15 Kişilik Başvuru – 2080 TL

Gördüğünüz gibi ücretler kişi sayısına göre yükselmektedir.

NOT: Vize ve diğer ücretlerin Türk Lirası olarak ödenmesi gereklidir. Ücretler sadece nakit olarak kabul edilmektedir.

Vize işlemlerinin kolaylaşması adına ek hizmette alabilirsiniz. Ek hizmet almak için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir.

Son olarak vize talebiniz reddedilmesi durumunda vize ücretinin iade edilmeyeceğini bilmelisiniz.

Belçika vize evrakları ve şartları için https://schengenvize.net/belcika-vizesi/ bağlantısını ziyaret ediniz.

Belçika vize ücreti, başvuruda bulunacak olan kişinin Belçika sınırları içerisine yapacak olduğu seyahatin amacına ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Ancak kısa süreli olarak yapılacak C tipi Schengen vize kategorilerinin 2021 yılı itibari ile vize ücretleri 110 Euro olarak başvuruda işlemlerinde bulunacak olan vatandaş tarafından tahsil edilmektedir.

D tipi vize başvurularında bulunacak olan vatandaşlar ise, yukarıda belirtilen C tipi Schengen vize ücretlerine nazaran daha yüksek rakamlardadır. Başvuruda bulunacak olan kişi vize ücretini muhakkak vize başvurusuna gitmeden önce tahsil ederek, ilgili dekontu da başvuru dosyası içerisine eklemesi talep edilmektedir.

Başvuru dosyası içerisinde konsolosluğa veyahut büyükelçiliğe beyan edilmeyen vize ücreti dekontları nedeni ile başvuruda bulunan vatandaşın vizesi yüksek ihtimalle ret kararı ile sonuçlanmaktadır. Ret kararı ile sonuçlanan vize başvurularının ücretleri ise başvuru sahibine iade edilmemektedir.

Bu nedenden dolayı vize başvurusunda bulunacak olan kişi, gerekli olan bütün detayları net bir şekilde öğrenerek müracaat işlemlerinde bulunması gerekmektedir. Vize başvuru süreçlerinde vize merkezinin yetkilileri ile iletişim halinde olmak önemlidir.

Belçika Vize Ücretini Öderken ve Başvuruda Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belçika vize müracaat işlemlerinde bulunacak olan kişi ilk adımda vize başvuru merkezinin ilgili çağrı merkezi departmanı ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezinin çağrı departmanı ile iletişime geçen kişiye bilgilendirmelerde bulunarak güncel bir evrak listesi gönderilmektedir.

Başvuru sahibi, evrak listesine göre ve ayrıca ek bilgilendirme metnine göre gerekli olan tüm aşamaları yerine getirmesi gerekmektedir. Başvuruda bulunmadan önce, hazırlamış olduğu gerekli evrak dosyası içerisine de Belçika vize ücret bedelinin ödendiğine dair bir dekont bilgisinin de yer alması gerekmektedir.

Vize ücretleri ise her yıl düzenli olarak konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle başvuruda bulunacak olan kişi ilgili ülke konsolosluğunun web sitesi içerisinde de vize ücreti hakkında en güncel bilgiye sahip olabilmektedir. Diler ise direkt olarak konsolosluk ile de iletişime geçerek vize ücreti de dahil olmak üzere gerekli olan tüm bilgiye ulaşabilme hakkına da sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×