Belçika Konsolosluk Bilgileri

Belçika Konsolosluk Bilgileri

Avrupa Birliği sınırları içerisine ait olan Belçika ülkesi, vize uygulamalarında Schengen vize prosedürünü kullanmaktadır. Kısa seyahatler nedeni ile C tipi (kısa süreli) Schengen vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin başvurularını konsolosluk kabul etmemektedir. Bu nedenden dolayı konsolosluk, C tipi vize başvurularını yetkilendirmiş olduğu akredite edilen seyahat acentelerinden gerçekleştirmektedir.

Belçika ülkesinin sınırları içerisine yapılacak olan seyahatler 90 günden daha da fazla bir konaklama gerektiriyor ise başvuruda bulunacak olan vatandaşlar müracaat işlemlerini direkt olarak konsolosluk makamına yapması gerekmektedir. Ancak yukarıdaki yazı içerisinde de belirtildiği gibi, 180 günlük periyotta 90 güne kadar yapılacak olan Belçika seyahatleri nedeni ile vatandaşlar müracaat işlemleri için direkt olarak vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Belçika Konsolosluğu Vize Reddi

Belçika Schengen vizesi için yapılacak olan vize başvuruları, olumlu sonuç alacağı gibi bazı durumlardan dolayı da olumsuz bir karara bağlanabilmektedir. Bunun en temel sebebi ise başvuruda bulunacak olan kişinin seyahat amacını ya yanlış belirlemesi ya da evraklar içerisinde tutarsız bilgilerin yer almasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Yukarıda belirtilen gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmamak adına başvuruda bulunacak olan kişi muhakkak başvuru esnasında danışmanlık hizmeti alarak seyahat planını net bir şekilde belirlemesi ve seyahat amacına bağlı olarak güncel evraklar içerisinde herhangi bir hatalı bilgi beyanında bulunmaması gerekmektedir.

Genellikle bu gibi olumsuz durumlardan dolayı başvuruda bulunan kişinin Belçika vizesi olumsuz bir aşamada değerlendirilerek ret kararı ile sonuçlanmaktadır. Vize başvurusu ret kararı ile sonuçlanan vize başvuru sahipleri, tekrardan Belçika Schengen vize başvurusunda bulunabilme hakkına da sahiptir. Konsolosluk makamının kişiye göndermiş olduğu ret mektubu baz alınarak yeniden dikkatli ve oldukça da titiz bir şekilde başvuru işlemlerinin yapılması tavsiye edilmektedir.

Ancak, D tipi (ulusal vize) başvurusunda bulunan kişilerin vizeleri ret ile sonuçlanmış ise, tekrardan başvuruda bulunacak olan kişinin bir hayli dikkatli olması ve muhakkak bir danışmanlık hizmeti alarak müracaat işlemlerini başlatması gerekmektedir. Başvuru sahibinin ret ile sonuçlanan vize mektubu baz alınacak bir şekilde tekrardan yapılacak olan sağlıklı başvurular, yüksek ihtimaller doğrultusunda onay verilerek sonuçlanabilmektedir.

 
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye