Belçika Konsolosluk Bilgileri - Schengenvize.net
Belçika Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Belçika Konsolosluk Bilgileri

Avrupa Birliği sınırları içerisine ait olan Belçika ülkesi, vize uygulamalarında Schengen vize prosedürünü kullanmaktadır. Kısa seyahatler nedeni ile C tipi (kısa süreli) Schengen vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin başvurularını konsolosluk kabul etmemektedir. Bu nedenden dolayı konsolosluk, C tipi vize başvurularını yetkilendirmiş olduğu akredite edilen seyahat acentelerinden gerçekleştirmektedir.

Belçika Vizesi İstanbul Vize Merkezi

Belçika ülkesinin sınırları içerisine yapılacak olan seyahatler 90 günden daha da fazla bir konaklama gerektiriyor ise başvuruda bulunacak olan vatandaşlar müracaat işlemlerini direkt olarak konsolosluk makamına yapması gerekmektedir.

Ancak yukarıdaki yazı içerisinde de belirtildiği gibi, 180 günlük periyotta 90 güne kadar yapılacak olan Belçika seyahatleri nedeni ile vatandaşlar müracaat işlemleri için direkt olarak vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Belçika Konsolosluğu Vize Reddi

Belçika Schengen vizesi için yapılacak olan vize başvuruları, olumlu sonuç alacağı gibi bazı durumlardan dolayı da olumsuz bir karara bağlanabilmektedir. Bunun en temel sebebi ise başvuruda bulunacak olan kişinin seyahat amacını ya yanlış belirlemesi ya da evraklar içerisinde tutarsız bilgilerin yer almasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Yukarıda belirtilen gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmamak adına başvuruda bulunacak olan kişi muhakkak başvuru esnasında danışmanlık hizmeti alarak seyahat planını net bir şekilde belirlemesi ve seyahat amacına bağlı olarak güncel evraklar içerisinde herhangi bir hatalı bilgi beyanında bulunmaması gerekmektedir.

Genellikle bu gibi olumsuz durumlardan dolayı başvuruda bulunan kişinin Belçika vizesi olumsuz bir aşamada değerlendirilerek ret kararı ile sonuçlanmaktadır. Vize başvurusu ret kararı ile sonuçlanan vize başvuru sahipleri, tekrardan Belçika Schengen vize başvurusunda bulunabilme hakkına da sahiptir.

Konsolosluk makamının kişiye göndermiş olduğu ret mektubu baz alınarak yeniden dikkatli ve oldukça da titiz bir şekilde başvuru işlemlerinin yapılması tavsiye edilmektedir.

Ancak, D tipi (ulusal vize) başvurusunda bulunan kişilerin vizeleri ret ile sonuçlanmış ise, tekrardan başvuruda bulunacak olan kişinin bir hayli dikkatli olması ve muhakkak bir danışmanlık hizmeti alarak müracaat işlemlerini başlatması gerekmektedir. Başvuru sahibinin ret ile sonuçlanan vize mektubu baz alınacak bir şekilde tekrardan yapılacak olan sağlıklı başvurular, yüksek ihtimaller doğrultusunda onay verilerek sonuçlanabilmektedir.

Belçika Vize İstiyor Mu?

Belçika ülkeye giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport vize şartı arar. Gri, siyah ya da yeşil pasaporta sahip olan vatandaşlar ise 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartı ile vizesiz geçiş yapabilir.

Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

Belçika vize ücretleri her yıl büyükelçilik tarafından kamuoyu ile paylaşılır. Vize harcı olarak alınan ücret, idari ve tasdik ücretlerinin toplamıdır.

Belçika İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika işçi vizesi için yapılan başvurular 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Büyükelçiliği’ne ek belge talep etmesi halinde süreç uzar. Bu yüzden başvurunun en az 20 gün önce yapılması tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×