Belçika’da Yaşamak En İyi Nedenler - Schengenvize.net
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Belçika’da Yaşamak En İyi Nedenler

Belçika Bayrağı

Bilindiği üzere yönetim şekli ne olursa olsun her devlet bir marşa, bir de bayrağa sahiptir diyebiliriz. Dünya üzerinde  Türk vatandaşları tarafından en çok rağbet gören ülkelerden olan Belçika hakkında merak edilen pek çok şeylerden ilki de tam olarak bu kavramlar üzerinedir. Yani, pek çok Türk vatandaşı internet üzerinden Belçika bayrağı ve bu devlete dair araştırmalar yapmaktadır. Eğer siz de bu ülkeye dair bir şeyler merak ediyorsanız o zaman sıradaki alt başlıkları inceleyebilirsiniz.

Belçika Bayrağı Anlamı

Bilindiği üzere ülke bayraklarının her biri hem renkler hem de simgeler açısından pek çok anlama sahip olmaktadır. Özellikle bağımsızlık, savaş ve güç gibi kavramları temsil eden bayraklar, bir devletin kuruluşunu ve bazen de bağlı olduğu ilkeleri, önem verdiği ideolojileri temsil etmektedir. Bu bağlamda Belçika bayrağı için de ülke adına pek çok şeyi temsil ettiğini söylemek mümkün. İşte merak eden kişiler için Belçika bayrağı özellikleri.

Belçika Bayrağı Hakkında Bilgi

Belçika bayrağı görselleri yani resimlerini inceleyen kişiler bu bayrağın aslında Almanya ile benzeştiğini görebilirler. Bayrak hakkında detaylı bilgi verecek olursak; yan yana dikey olarak hazırlanmış üç adet şeritten meydana geldiğini söyleyebiliriz. Şeritlerin her birini farklı renkler oluşturmaktadır ve bu renkler soldan sağa doğru sırası ile; siyah- sarı- kırmızı olarak sıralanmaktadır.

Almanya ile benzerlik gösteren bu bayrak; 23 Ocak 1831 yılında resmî bayrak olarak kabul edilmiştir.

Belçika Bayrağı Renkleri

Belçika bayrağı emoji kavramı ile whattsapp’ta da fazlası ile karıştırılan bir bayrak. Almanya ile olan benzerliği nedeni ile bu bayrak yalnızca sana ortamda değil; günlük hayat içerisinde de karıştırılmaktadır. Peki, Belçika bayrağı üzerinde yer alan renkler neyi simgelemekte yani ne anlama gelmektedir?

Belçika bayrağı üzerinde soldan sağa doğru siyah, sarı ve kırmızı renkler yer almaktadır. Bu renkler içerisinde siyah; Flamber şehrinin siyah aslanın, sarı renk Bhavna şehrinde bulunan sarı aslanı ve kırmızı renk ise yine diğerlerinde olduğu gibi Lüksemberg şehrinde yer alan kırmızı aslanı temsil etmektedir diyebiliriz.

Belçika Asgari Ücret 2022

Belçika, bünyesinde en çok Türk vatandaşı bulunan ülkelerden biridir. Ülkemiz tarafından oldukça sevilen bu ülke aynı zamanda çalışma gibi konular açısından Türkiye’den oldukça fazla göç almaktadır. Bunun altında yatan neden ise Belçika asgari ücret maaşı tutarlarının ülkemize nazaran son derece yüksek olmasıdır. Peki, Belçika asgari ücreti net olarak ne kadar? Bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız o zaman aşağıdaki alt başlıkları okumaya devam edebilirsiniz.

Belçika Asgari Ücret 2021

Bilindiği üzere ülkeler, her yıl asgari ücretle çalışan kişilere belirli ölçülerde zam yapmakta ve böylece yükselen fiyatlar ile birlikte kişiler mağdur edilememeye çalışılmaktadır. Bu bağlamda Belçika asgari ücret 2020 yılı için yaklaşık olarak 1.593 Euro olarak belirtilmiştir. 2018 yılında 1.563 Euro civarında olan bu maaş Belçika asgari ücret 2021 yılında ise hemen hemen 2020 yılı ile aynı oranlara sahiptir diyebiliriz.

Belçika Asgari Ücret 2019

Belçika asgari ücret açısından diğer ülkelere nazaran biraz daha fazla tutarlar sağlayabilmektedir. Bu bağlamda asgari maaş oranının yapılan zamlar ile birlikte hemen hemen her yıl artırıldığını söylemek mümkün. Peki, 2019 yılı için Belçika asgari ücret oranı ne idi?

2019 yılında asgari ücret fiyatı yapılan araştırmalar dahilinde 1.563 Euro civarında olarak belirtilmiştir.

Belçika Asgari Ücret Çalışma Oranı

Belçika’da asgari ücret maaş tutarları pek çok ülkeye göre fazla olsa da, aslında bu ülkede bu maaş ile çalışan kişi sayısı azdır diyebiliriz. Ülkedeki insanların geneli daha farklı işlerde daha farklı pozisyonlarda çalışmakta ve böylece asgari ücretten daha yüksek tutarlarda kazanmaktadır. Peki, Belçika’da asgari ücret alan kişi sayısı nedir?

Belçika refah seviyesi yüksek ve gelişmiş olarak kabul edilen toplumlardan biridir. Bu bağlamda ülke içerisinde az bir kesiminin asgari ücret verilen bir işte çalıştığını söyleyebiliriz. Yani bunu hesaplama ve matematiğe dökecek olursak bu ülkede asgari maaş alan ve bu maaş ile çalışmaya devam eden kişi sayısının yaklaşık olarak % 1. 1 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Görüldüğü üzere ülkemize nazaran oldukça düşük bir oran.

Belçika Nüfusu 2022

Belçika, en çok Türk vatandaşı barındıran ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca her geçen yıl, Türkiye’den bu ülkeye olan göçlerde de artış gözlemlenmektedir. Bunun en büyük nedeni ise ülkedeki yaşam şartları ve Belçika’da verilen asgari ücretin Türkiye’deki asgari ücret tutarından çok daha yüksek olması.

İşte bu gibi nedenler dolayısı ile Belçika hakkında pek çok sorunun merak edildiğini söylemek mümkün. Bu konularında başında ise Belçika nüfusu yer almaktadır. Eğer siz de Belçika nüfusu ne kadar merak ediyorsanız yazı içerisindeki alt başlıkları takip edebilirsiniz.

Belçika Nüfusu 2021

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid- 19 salgını nedeni ile dünya üzerinde pek çok ülkede binlerce ölümün gerçekleştiğini hepimiz biliyoruz. Bu ölümler kimi ülkelerin nüfusunda ciddi düşüşlerin yaşanmasına neden oldu. İşte bu yüzden insanlar ülkelerin pandemiden önceki ve pandemiden sonra nüfuslarını merak etmektedir. Pandemi yani salgın halen devam ediyor olsa da eskiye nazaran aşılamanın etkisi ile ölümlerde azalma görülmektedir. Peki, buna göre Belçika nüfusu 2021 yılı için yapılan araştırmalar neyi gösteriyor?

2021 yılı için belirlenen nüfus, Belçika nüfusu 2020 yılına göre %0, 47 oranında bir artış göstermiştir. Meydana gelen bu artış sayesinde de şu an ki Belçika nüfusu yaklaşık olarak 11.645.148 sayısına ulaşmıştır.

Belçika Nüfusu Kaçtır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ülke nüfusları normal şartlar altında sürekli bir yükselme grafiği çizmektedir. Mesela; Belçika nüfusu 2018 yılında, 2019 yılındakinden daha az bir sayıya sahiptir. Fakat pandeminin etkisi ile birlikte 2 yıllık süreç içerisinde nüfus konusunda ciddi azalmalar meydana geldiği için şu an için nüfusun Belçika nüfusu 2019 verilerinden daha düşük olduğunu söylemek mümkündür.

Belçika Nüfusu Yaş Ortalaması

Belçika nüfusu 2021 yılı verilerinden sonra bu ülkedeki yaş ortalaması da merak edilen konular içerisindedir. Bu bağlamda Belçika’da yaş ortalamasını genel olarak göçmenlerin belirlediği söylenmektedir. Dışarıdan çok fazla göç alan bu ülkede yaş ortalamasının göçmenler tarafından belirlenmesi sürpriz olmasa gerek. Peki, Belçika’daki yaş ortalaması nedir diye soracak olanlara 41 cevabını verebiliriz.

Belçika’da Evlenmek

Belçika’da evlenmek prosedür gereğince schengen vize anlaşmalarına bağlıdır. Evlilik vizesi işlemlerinin uygulanması için Belçika konsolosluğuna başvuru yapmanız ve prosedürü yerine getirmeniz önemlidir. Belçika vize merkezi, evlilik vizesi ve aile birleşimi vize işlemleri için size destek olacaktır.

Belçika’da Evlenmek

Belçika, Avrupa ülkelerinin gerçekleştirdiği Schengen vize anlaşmalarıyla evlilik ve vize işlemlerinin konsolosluk üzerinden ilk adım atıldıktan sonra gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bunun için öncellikle evlilik vizesi işlemlerini yerine getirmeniz ve prosedür şartlarını uygulamanız önemlidir. Belçika resmi dilini bilmek veya İngilizce biliyor olmak da evlilik işlemleri için geçerlidir. Belçika’da evlenmek için ilk aşamada Türkiyeli partnerin konsolosluğa evlilik vizesi başvurusu yapması, evrak düzenlemelerini ve rezervasyon işlemlerini gerçekleştirerek Belçika’ya seyahat tarihini belirlemesi gerekmektedir.

Belçika evlilik vizesi; Evlilik vizesi, aile birleşiminden ayrı olarak düzenlenmiş olan başvuru şartlarına sahiptir. Belçika’da evlenmeyi düşünen çiftin, ilişkisini kanıtlaması için beraber açtıkları hesap ve partnerin mali durumunu gösteren belgelerle birlikte ikametgah adresinin de vize başvurusu sırasında verilmesi önemlidir. Vize başvurusu sahibinin mali durumu, mesleği ve Belçika’ya gidiş tarihini belirleyen belgelerin de düzenlenmesi önelidir.

Belçika vize randevusu; Belçika vize başvurusu için adayın önceden randevu alarak, evrak düzenlemelerini gerçekleştirmesi, özellikle seyahat öncesi 4 haftalık bir süreci takip etmesi gerekir. Vize takvimini belirlerken, uçak bileti rezervasyonunu da ayarlayarak randevu alması ve başvuru sürecini başlatması önemlidir.

Belçika’da nasıl evlenilir; Belçika’da evlenmek için nikah gerçekleşecek bölgenin belediyesine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak nikah başvurusu için Türkiye’den gidecek olan adayın, göçmen dairesinden oturma izni almış olması ve yine belediyeden önceden alacağı ‘’evlilik ehliyetine’’ sahip olması şartı bulunmaktadır. Oturma izni fotokopisi ve evlilik ehliyeti belgesiyle belediyeye nikah için başvuru yapılabilmektedir.

Belçika Vatandaşı ile Evlenmek

Belçika vatandaşı ile evlenmek direkt olarak vatandaş olabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Eşlerin birlikteliği  devam ettirmesi ve prosedür gereğince bu sürecin 3 yıla tekabül etmiş olması şartı vardır. Belçika’da evlenmek dil, kültürel uyum ve birlikteliğin kanıtlanması durumlarını beraberinde getirirken evlilik öncesi mülakatın da olacağını eşlerin bilmesi önemlidir.

Belçika’da evlenerek vatandaşlık; Belçika’da evlenerek vatandaş olmanız için 3 yıl boyunca Belçika vatandaşıyla evli olmanız ve bu süreçte ikametinizin de Belçika’da devam ediyor olması gerekmektedir. Belçika göçmen bürosu oldukça hassas ve takip işlemlerini ikamet izniyle birlikte sürdürmektedir. Bu nedenle evlilik sonrası aynı evde yaşamanız ve bu sürecin 3 yıl kadar sürmesi vatandaşlık alabilmeniz önemlidir.

Belçika yabancılar kanunu; Belçika yabancılar kanununda eşinizin ani vefat etmesi durumunda, evliliğin sonlandırılmış olması durumu söz konusudur. Bu durumun oluşmasıyla eşlerden birinin hak ve hürriyeti açısından vatandaşlık başvurusunu erken bir tarihte yapması mahkeme sürecine dayanır. Mahkeme sonucunda eşin Belçika’da kalması için bütün süreç takip edilir, çocuğun olması ve aile birlikteliğin devam etmesi durumlarında vatandaşlık alabilmesi sağlanabilir.

Belçika’da Evlendikten sonra 3 yılı doldurur ve boşanmaya karar verirseniz vatandaşlık hakkınız bitmemektedir. 3 yıl boyunca evli olduğunuz takdirde vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Ancak Türk vatandaşı olan bireyin boşanma gerekçesi ve Belçika’da kalacak mali durumunun da göz önünde bulundurulması durumları söz konusudur. Bu süreç yine mahkeme ile birlikte yürütülebilmektedir.

Belçika’lı Biriyle Evlenmek

Belçikalı biriyle evli olmak, vatandaşlık işlemlerinizi 3 yıl sonra devam ettirmenizi gerektirmektedir. Ancak evlilik işlemlerinin başlatılması için konsolosluk üzerinden alınan belgelerle birlikte göçmenler dairesine gidilmesi, oturma izninin alınması da öncelikler arasındadır. Vatandaşlık işlemlerinizi başlatmanız için 3 yıllık süreci doldurdunuz ve boşanmaya karar verdiniz bu da vatandaşlık almanıza engel değildir.

Belçika’da evlenmek için koşullar; Evlilik işlemlerinizi yapabilmeniz için partnerinizin ve sizin birlikte yaşayabileceğinizi kanıtlamanız yani mali durum değerlendirmesiyle birlikte evlilik başvurusu yapmanız önemlidir. İki kişinin yaşayabileceği bir ikamet adresinizin olması, eşlerden birinin çalışıyor olması ve standart bir Belçika ailesini geçindirmek için yeterli mali gelirin sağlanması talep edilir.

Belçikalı biriyle evlilik mülakatı; Belçika evlilik işlemleri için yabacı uyruklu bir evlenme söz konusu olduğunda partnerleri önce ayrı ayrı sonra birlikte mülakata alacaktır. Mülakata özel sorular sorularak, partnerlerin birbirlerini ne kadar süre tanıdıkları ve ilişkilerinin ciddi olup olmadığı analiz edilir. Sahte evlilik ve kağıt üzerinde evlilikler için uygulanan prosedürdür.

Belçika evlilik işlemlerini zor koşullarla devam ettirirken, özellikle yabancı uyruklu partnerin dil bilmesi, Belçika ve İngilizce resmi dillerine sahip olmasını talep etmektedir.

Dil bilmeden evlilik işlemlerinizin kabul edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle A1 seviyesinde İngilizce bilerek başvuru yapmanız, evlilik işlemlerinizin sekteye uğramadan devam etmesinde önemli olacaktır.

Belçika Vatandaşı ile Evlilik

Belçika vatandaşı ile evlenmek için vize başvurusu evresinde gerekli olan evrakların eksiksiz ve prosedüre uygun bir şekilde düzenlenmiş olması gerekir. Özellikle ıslak imza, sirküleri ve damga işlemlerinin tarih, gün ve adayın imzasıyla birlikte verilmesi şartları bulunmaktadır. Partnere ait bilgilerin de bulunması gereken Belçika vatandaşı ile evlilik için vize talep formunun da el yazısı ile ingizlice veya Belçika dilince yazılması gerekir.

Belçika’da Evlilik Vizesi Evrak Listesi

  • Belçika’da evlilik işlemlerinizi başlatabilmeniz için konsolosluğa 3 ay geçerli yeşil, gri, siyah veya bordo pasaport ile başvuru yapmanız gerekmektedir.
  • Pasaportun en az 2 sayfasının boş olması ve son 10 yılda çıkarılmış olması gerekmektedir.
  • Vize başvuru formunda, iletişim bilgiler cep telefonu numarası ve e posta adresi eksiksiz ve dikkatli doldurulmalıdır.
  • İki adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf olmalıdır.
  • Sonuç belgesi için hangi dilde incelenmesini istiyorsanız belirtebileceğiniz bir alana sahiptir.
  • Vize harç bedeli dekontu ve sağlık sigortası teminatı da verilmelidir.
  • 3 aylık hesap belgeleri ve 3 aylık maaş bordrosu da evrak listesiyle sunulmalıdır.

Belçika’da evlilik işlemleriniz için alacağınız vize, sürecin hızlanması için rezervasyon işlemlerinizle birlikte yapmanız gereken başvuru formalitesidir.

Başvurunuzu yaparken mutlaka belgelerinizi kontrol etmeniz, gidiş dönüş biletlerinizi alarak, rezervasyon belgesini de konsolosluğa teslim etmeniz önemlidir.

Turist Vizesi İle Belçika’da Evlilik

Belçika’da evlilik işlemlerinin yürütülmesi için D tipi turist vizesi ‘’ süresiz vize’’ olarak schengen vize anlaşmalarına tabi tutulmuştur. Turist vizesi ile Belçika’da evlilik  D tipi vize işlemlerinde evlilik vize başlığına başvuru yaparak, sürecin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak evlilik vizesi kategorisinde partnerinizle ilgili detaylı bilgilerin verilmesi, mali durumu ve ikamet adresinin de bulunması şartlarına dikkat ederek, vize evrak listesiyle birlikte işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Belçika Evlilik Vizesi

Belçika evlilik vizesi işlemlerinde, konsolosluk üzerinden Belçika’ya neden gittiğinizi bildirmeniz için form verilmektedir. Formun İngilizce veya Belçika’nın resmi dilinde doldurulması kaydıyla, başvuru işlemlerinizi evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz halinde yürürlüğe girecektir. Vize başvurusunun onaylanması için eksik evrak verilmemiş olması önemlidir. Aynı zamanda vize başvurusunun 1 aya kadar sonuçlanma süreci olacağı için seyahat planlamasını da 1 ay önceden yapmanız sağlıklı olacaktır.

Belçika’da Düğün

Belçika’da düğün işlemleri için misafirlerinizi Türkiye’den davetiye ile davet edebilirsiniz. Aile veya arkadaş ziyareti vize başvurusu yapılması sonucunda, sizin göndereceğiniz davetiyeyle birlikte vize alınması işlemlerin kolaylaşmasını sağlar. Vize başvurusu evresinde bir nevi reverans işlemi olarak görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×