Slovenya Vize İstiyor Mu - Schengenvize.net
Schengen Blog

Slovenya Vize İstiyor Mu

Slovenya ülkesi 1991 senesinde bağımsızlığına kavuşmuş olsa da tarih açısından çok eski zamanlara dayanan bir geçmişi vardır. Birçok kültür ile ortaklaşa tarihi olaylara tanıklık etmiş bir medeniyettir. Slovenya ülkesi, Balkanlarda bulunan bir Orta Avrupa ülkesidir. Slovenya’da birçok dil nadiren konuşluyor olsa da resmi dili Slovence olarak ilan edilmiştir.

Slovenya ülkesinde gerek tarihi gerek turistik seyahat etmek için Slovenya vize istiyor mu sorusu sorulmaktadır. Slovenya son yıllarda Schengen Bölgesi ülkeleri arasına dahil olmuş ve Schengen vizesi sistemini uygulamaya başlamıştır. Bu yüzden Slovenya vize istiyor mu sorusunun cevabı evet şeklinde olacaktır.

Slovenya vize istiyor mu sorusunu sormadan önce ise bir pasaport sahibi olmak gerekir. Çünkü Slovenya kimlik ile birlikte yapılan seyahatler için onay vermiş bir ülke değildir.

Slovenya vize istiyor mu konusunda bordo pasaport sahiplerini zorlu bir süreç beklemektedir. Çünkü Slovenya, Schengen’e dahil olarak yeşil pasaport, siyah pasaport ve gri pasaport sahiplerinin 90 günlük seyahatlerinde vize muaf uygulamasını yürürlüğe koymuştur. Ancak bordo pasaport sahipleri tüm durumlar için ve diğer türdeki pasaport sahipleri 90 günden uzun seyahatleri için Slovenya vizesi almak zorundadır.

Slovenya vize istiyor mu veya Slovenya vizesi nasıl alırım sorularının cevabı için belirli evrakları hazırlamak gerekir:

 • Pasaport
 • Pasaport fotokopisi
 • Eski (Schengen) vizeleri fotokopisi
 • Slovenya vize başvuru formu
 • Slovenya vize talep dilekçesi
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal Belgeler
 • Seyahat masraflarına ait belgeler ​
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Mesleki Belgeler
 • Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu

Slovenya Vizesi Almak Zor Mu?

Slovenya vizesi almak zor mu sorusunun yanıtı Schengen’e dahil olduğu için oldukça zor şeklindedir. Çünkü Schengen vizesi alan bir kişi birçok Schengen ülkesine girebilir bu yüzden Schengen vizesi başvuruları oldukça detaylı bir inceleme sürecinden geçmektedir.

Slovenya Vize Ne Kadar?

Slovenya vize ne kadar ödeme yapılacağı Schengen vizesinin ortak belirlediği miktarlardır. Bu yıl için Slovenya vizesi harcı 80 euro şeklindedir. Ancak Konsolosluk hizmetleri için de hizmet bedeli ödemesinin yapılması gerekir. Bu sebep ile her Schengen ülkesine aynı ücreti ödeyerek gitmek mümkün olmayacaktır.

Slovenya vizesi alacak kişiler, çocukları için de vize almalıdır. Ancak 0-6 yaş çocuklar Slovenya vizesi almak için vize harcından muaftır. 6-12 yaş çocuklar için ise indirim uygulanmaktadır.

Slovenya Vizesi Nereden Alınır?

Slovenya vizesi nereden alınır konusunu merak edenler için Slovenya’nın dış temsilciliklerinden alınmaktadır. Slovenya Büyükelçiliği vasıtası ile Slovenya vizesi almak mümkündür. Ancak Slovenya’nın bölümlendirmesine uygun bir şekilde vize başvurusu yapmak gerekir. Örneğin Ankara çevresinde ikamet edenler Ankara Slovenya Büyükelçiliği’nden vize başvurusu yapabilir. Ancak diğer şehirler için görevli birimin öğrenilmesi gerekmektedir.

Türkiyeden Slovenya Ya Nasıl Gidilir

Türkiyeden Slovenya ya nasıl gidilir diyen kişiler ilk olarak seyahat amacını belirlemelidir. Çünkü her Slovenya ziyareti amacı için farklı bir vize türüne başvurmak gerekebilir. Turistik, eğitim, oturma, çalışma ve benzeri amaçlar doğrultusunda Slovenya dış temsilciliği tarafından belirlenen belgeleri hazırlamak gerekir.

Slovenya vizesi başvurusu için hazırlanacak belgelerin son 6 ayda çıkmış olması ve eksik olmaması gereklidir. Aksi takdirde Slovenya vize başvurusu ret işlemine sebebiyet verecektir.

Slovenya dış temsilcilikleri tarafından talep edilen evraklar ile birlikte vize başvurusu yapılır ve sonuçlanması beklenir. Ardından vize başvurusu onay almış ise Slovenya ziyareti gerçekleştirilir.

Slovenya Türkiyeye Vize İstiyor Mu?

Slovenya Türkiyeye vize istiyor mu sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • Yeşil pasaport, siyah pasaport ve gri pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 gün yapacağı turistik seyahatler için Slovenya vizesi almak zorunda değildir.
 • Yeşil pasaport, siyah pasaport ve gri pasaport sahipleri 90 günden uzun sürecek ve turistik amaç gütmeyen seyahatleri için Slovenya vizesi almak zorundadır.
 • Bordo pasaport sahipleri ise her türlü amaç dahilinde gerçekleştireceği Slovenya seyahatinde Slovenya vizesi almak zorundadır.

Ankara’daki Slovenya Büyükelçiliği
Adres
Kırlangıç ​​Sokak No : 36 06700 GOP

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
ankara.elçilik.si/

İstanbul’daki Slovenya Büyükelçiliği
Adres
Yapı Merkezi, Hacı Reşit Paşa Sokak No. 7 34676, Çamlıca

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.slovenyabaskonsolosluk.org.tr/default?dil=en

Trabzon’daki Slovenya Büyükelçiliği
Adres
Doğan Medya Tesisleri Doğan Baskı Merkezi (DPC) Arsin Organize Sanayi Bölgesi, Arsin

Slovenya vizesi kaç günde çıkar?

Slovenya vizesi 15 iş gününde çıkar.

Slovenya Schengen mi?

Slovenya Schengen Bölgesi üye ülkesidir.

Slovenya hangi vize?

Slovenya seyahati için Schengen vizesi almak gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×