Slovakya Vize İstiyor Mu - Schengenvize.net
Schengen Blog

Slovakya Vize İstiyor Mu

Slovakya Cumhuriyeti Orta Avrupa sınırları içerisinde yer alıyor. Polonya ve de Macaristan gibi ülkelere komşu olarak biliniyor. 2004 yılında da Avrupa ülkelerine katılmış ve öncesinde NATO bünyesinde yerini almıştır.

Slovakya Vizesiz Gidilir Mi?

Slovakya vize istiyor mu merak edenlere öncelikle pasaport türlerinden söz edilir. Çünkü her birine özgü ayrı kriterlerin üzerinde durulur. Slovakya vizesiz gidilir mi sorgulayan T.C. vatandaşları için:

  • Gri, siyah ve de yeşil pasaport sahiplerine muafiyetten söz edilir.
  • Bordo pasaport sahipleri ise vizesiz olarak giriş yapamayacağını öğrenir.

Vizesiz seyahatlerin 3 pasaport türü için geçerli olduğu açık durumda. Söz konusu Umuma Mahsus Pasaport olduğu zaman vize şartlarına değinilir. Sadece şartlara uygun olan T.C. vatandaşlarının başvuruları kabul edilir. Birkaç iş günü içerisinde de vize başvurularına yanıt verilir.

Slovakya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Kara sınırlarından kaynaklı olarak Schengen prosedürlerine değinilmiştir. Slovakya Schengen vizesi nasıl alınır merak edenlere de belgelerden söz edilmiştir. Öyle ki vize için önceliğiniz zorunlu belgeleri hazırlamak olmalıdır.

Slovakya vize istiyor mu öğrenenlerin önceliği pasaportlarını hazırlamak olmalı. Pasaport kadar kimlik fotokopisi ile biyometrik fotoğraflara da değinilir. Schengen sahibi olmak için:

  • Seyahat sağlık sigortası çıkartmayı ihmal etmemeniz gerekir.
  • Uçak ile otel rezervasyon belgelerinin de hazırlanması istenir.

Bunlara ek finansal durum evraklarına da ihtiyaç duyulur. Maaş bordrosu ya da banka hesap dökümü eşliğinde müracaat edilmesi istenir. Son adımda ise 80 Euro olan Schengen harç ödemesinin yapılması üzerine başvurularınız değerlendirmeye alınır. Belgelerden ziyade vize başvuru ödemelerini de es geçmemeniz istenir.

Slovakya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Slovakya vize istiyor mu öğrenenler devamında sonuçlanma süresine de değinir. Şöyle ki vizenin kaç iş gününde sonuçlandığını öğrenmek ve bunun üzerine müracaat etmek önem arz eder.

Slovakya vizesi kaç günde çıkar merak edenlere ortalama 7 iş gününden söz edilir. Ancak sürenin bazı durumlarda uzadığını unutmamak gerekir. Şöyle ki:

  • Başvuru merkezlerinin yoğun olması üzerine 15 iş gününe uzayabilir.
  • Resmi ve dini tatillerden kaynaklı başvuruların sonuçlanması uzun sürebilir.

Bunun için seyahatlerden en az 2 – 3 hafta öncesinde başvurulara geçilmesi faydalı olacaktır. Sonuca bağlı olarak ise ülkeye seyahat edilebilir. Olası vize reddine karşı da tekrardan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Slovakya Vize Lazım Mı?

Slovakya vize istiyor mu merak edenler öncelikle pasaport türlerine özel açıklamalara göz atabilir. Çünkü muafiyet hakkından bu şekilde söz edilir. Öncelikle bordo pasaporta ilişkin:

  • Herhangi bir muafiyete yer verilmez ve müracaat edilmesi istenir.
  • Kısa ya da uzun vadeli seyahatlere ilişkin vize türleri sıralanır.

90 günlük seyahatlerde Diplomatik ile Hususi Pasaport sahibi T.C. vatandaşları vizeden muaf kabul edilir. Aynı şekilde 90 günlük seyahatlere dair Hizmet Pasaport sahibi olanlar da vizeye başvurmak zorunda kalmaz.

Slovakya vize lazım mı sorgulayanlara 90 günlük yasal sınırdan söz ediliyor. Şöyle ki 90 günden uzun süreli seyahatlerde vize zorunlu kılınır. Her bir pasaport türüne sahip olan T.C. vatandaşları başvuruda bulunmalıdır. Bu yolla aile birleşimi ya da eğitim gibi uzun vadeli vize türlerine yönelmeniz esas alınır.

Slovakya Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Slovakya vize istiyor mu sorusuna karşı bordo pasaport türlerine ‘evet’ cevabı verilir. Umumi Pasaport sahiplerinin muaf olmadığı ülkelerden bir tanesidir. Muaf olanlar:

  • Siyah, gri ve de yeşil pasaport sahipleri olarak açıklanmıştır.
  • Hepsi için muafiyet süresi de 90 gün olarak belirtilmiştir.

Slovakya Türkiye’den vize istiyor mu öğrenenlerin devamında belgelerini hazırlayarak harekete geçtikleri görülüyor. Bordo pasaport sahipleri kimlik, seyahat ve de finansal durum belgelerini hazırlamaya başlar. Diğerleri için de pasaport ile kimlik belgelerine ihtiyaç duyulur. Son olarak ise harç ödemelerine değinilir. Tüm bu aşamalara eksiksiz bir şekilde yer verilmesi ortalama 7 iş gününe kadar sonucu öğrenmenizi sağlar.

Ankara’daki Slovakya Büyükelçiliği
Adres
Atatürk Bulvarı, 06692, Ankara

e-posta
[email protected]

İstanbul’daki Slovakya Büyükelçiliği
Adres
Acı Su Sokak, Arzu Ap. , Sayı 15/3,7

e-posta
[email protected]

Slovakya vizesi nereden alınır?

Ankara Büyükelçiliği a da İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde başvurulara geçmeniz gerekir.

Slovakya vize harç bedeli ne kadar?

Tüm vize kategorileri için belirlenen harç bedeli 60 Euro şeklindedir.

Slovakya vizesi başvurularında pasaport şartları nelerdir?

10 yıl içerisinde alınan ve seyahatin bittiği günden sonra 1 yıl kadar geçerliliği bulunan pasaportlar kabul edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×