Almanya Vizesi İşlemleri

Almanya Vizesi

Almanya Vizesi Başvuru Süreci

Almanya vizesi başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınızın belli olması gerekmektedir. Almanya schengen vizesi başvuru türüne göre hazırlamanız gereken evraklar farklılık göstermektedir. Almanya vizesi başvurusu için mesleki durumunuzu gösteren belgelere, seyahat planınızı gösteren evraklara, seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinizi ve Türkiye’ye geri döneceğinizi konsolosluğa ispat etmeniz gerekmektedir.90 güne kadar olan Almanya vizesi başvuruları ve 90 günden uzun olan vize başvuruları için danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Almanya vizesi için Türkiye’nin her yerinde ikamet eden başvuru sahiplerine danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Almanya schengen vize başvurusu tarihinden önce son 10 yıl içinde düzenlenmiş pasaportlara vize verilebilmektedir. Daha eski pasaportlara vize verilmesi mümkün değildir. Başvuruda bulunmadan önce lütfen pasaportunuzun 10 yıldan eski olup olmadığını kontrol ediniz ve pasaportunuzu yenileyiniz.  Geçerliliği olan pasaportun en az iki boş sayfası olmalı ve planlanan seyahatten sonra da en az üç ay daha geçerli olmalıdır.

Başvuru dosyanızı teslim ettikten sonra pasaportunuzu teslim almanız ve başvurunuzu takip edebilmeniz için bir takip fişi verilmektedir. Bu makbuzu daha sonra ek evrak getirirken, mülakata giderken veya pasaportunuzu teslim almaya gelirken yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. İlk başvurudan sonra ilaveten ibraz etmeniz gereken durumlarda belgelere de bu makbuzun mutlaka bir fotokopisini ekleyin.

Almanya Vizesi Başvurusunda Gerekli Fotoğraf Özellikleri

Almanya vizesi başvurusu için gerekli olan fotoğraf;6 ay içinde çekilmiş çerçevesiz, yüzü tam olarak gösteren, renkli 2 adet fotoğraf olmalıdır.Almanya vizesi başvurusu için gerekli olan fotoğraf boyutu;

 • Baş çerçevenin tam ortasında olmak üzere 35mm x 45 mm
 • Baş en az 30 mm uzunluğunda olmalıdır (saçın üst noktasından, çenenin en alt noktasına olmak üzere ölçülür).

Almanya vizesi başvurusu için gerekli olan fotoğraf  görünümü

 • Fotoğraf karşıdan tam olarak görünmelidir
 • Yüz fotoğrafın yüzde 70-80’nini kaplamalıdır.
 • Fotoğraf renkli olmalı ve sadece beyaz zemine sahip olmalıdır.
 • Yüz tamamen görünmelidir (Saçlar yüzü kapatmamalıdır)
 • Tıbbi nedenler haricinde yüzün tam olarak gözükmesini engelleyen aksesuar veya renkli güneş gözlükleri takılmamalıdır.
 • Dini sebeplerden dolayı takılan Eşarp, çarşaf harici şal gibi aksesuarlar takılmamalıdır. Eşarp veya çarşaf yüzün tamamını açıkta bırakacak şekilde olmalıdır.

Not: Fotoğraf bu özelliklere sahip değilse başvuru esnasında kabul görmeyecektir.

Almanya schengen vizesi başvuru türleri

90 güne kadar olan kısa süreli seyahatler;

 • Ticari vize
 • Turistik (ziyaretçi) vizesi
 • Transit vize
 • Havaalanı transit vize
 • Öğrenci grupları için gezi vizesi
 • Almanya`da iş aramak amacıyla schengen vize başvurusu (90 güne kadar oturum)

90 günde uzun olan vize başvuruları;

Çalışma Amaçlı Vize

 • Tır/kamyon şoförü vizesi
 • Sözleşmeli inşaat işçisi vizesi
 • Staj amaçlı vize
 • Au-pair amaçlı vize
 • Çalışma amaçlı vize

Aile Birleşimi

 • Aile birleşimi / evlilik amaçlı vize
 • Çocukların aileleriyle birleşim vizesi
 • Evlatlık edinilen çocuklar için evlat edinen ebeveynin yanına aile birleşimi vizesi

Eğitim / Öğrenim

 • Üniversite öğrencileri / üniversite öğrenci adayları vizesi
 • Yoğun dil öğrenimi amaçlı vize

Geri Dönüş

 • Pasaport kaybı ve oturma müsaadesi uzatımı
 • Almanya’ya geri dönüş amaçlı vize (yabancılar kanunu madde 37 uyarınca)

Almanya’ya çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen vatandaşların Almanya vize işlemleri için seyahat amacına uygun vize için konsolosluklara başvurması gerekiyor.

Vize başvurusu yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç farklı detay bulunuyor. Bunlar başvurulan vizenin seyahat amacına uygunluğu, evrak eksikleri ve konsoloslukların kişilerden özel olarak istediği diğer evrakların teslim edilmesi olarak değişiyor.

Almanya vize işlemleri için kişilerin öncelikle konsolosluklara yazacakları dilekçe ile vize başvurusu için randevu alması gerekiyor. Randevu almak için yazılacak dilekçede seyahatin amacı, süresi ve içeriği hakkında detaylı bilgilerin verilmesi gerekiyor. Seyahate birden fazla kişi katılacaksa, katılacak her bireyin adına başvuru yapılmalıdır. Ailecek düzenlenecek seyahatte 18 yaşından küçük çocuklar için hazırlanan evraklara ebeveynlerden birisi tarafından imza atılması gerekiyor.

Almanya vize işlemleri sırasında kişilerin teslim edecekleri evrakları randevu tarihine kadar bir araya getirmesi gerekiyor. Teslim edilen evraklarda herhangi bir eksiklik ya da evrakların birbiri ile çelişmesi gibi durumlarda yapılan başvurunun reddedilme ihtimali bulunuyor. Başvurusu reddedilen kişilerin 28 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunsa da vize alma süreci uzadığı için yapılan planların aksama ihtimali bulunuyor. Bu yüzden özellikle ilk kez vize başvurusu yapacak kişilerin evraklarda yanlışlık yapmaması için profesyonel firmalardan destek alması gerekiyor.

Kişinin yaptığı başvurunun Almanya vize işlemleri kapsamında olumlu değerlendirilebilmesi için başvuran kişinin maddi varlığı, seyahati karşılayacak düzeyde olmalıdır. Maddi yeterliliğini kanıtlamak için kişilerin başvuru evrakları ile birlikte banka hesap bakiyesi ve kredi kartı bilgilerini içeren evrakları ve bu evrakların Almanca tercümelerini de başvuru dosyasına eklemesi gerekiyor. Gelir düzeyi ya da mal varlığı, seyahati karşılayamayacak düzeyde olan vatandaşların birinci dereceden yakın akrabalarının kendisine sponsor olması gerekiyor. Aile bireyinin seyahat masraflarını karşılayacağına dair dilekçenin de Almanya konsolosluğuna teslim edilmesi gerekiyor.

Almanya Schengen Vize 

Almanya Schengen vize işlemleri, Almanya sınırları içerisinde seyahat planı gerçekleştirmek isteyen kişilerin uygulaması gereken prosedürleri kapsamaktadır. Bu nedenle, başvuruda bulunmak isteyen kişiler Almanya Schengen vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar.

Ancak, Almanya Konsoloslukları, Schengen vizesi prosedürü gereğince talep edilen evraklar içerisinde değişiklik yapabilme hakkına da sahiptir. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler, konsoloslukların talep etmiş olduğu güncel evrakların listesine vize başvuru merkezinin müşteri temsilcilerinden ya da direkt olarak konsolosluğun resmî web sitesi üzerinden de bilgi alabilmektedir.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Almanya Schengen vizesi, Almanya ülkesine belirli bir neden doğrultusunda seyahat etmek isteyen kişilere için alınması gereken bir vize prosedürüdür. Almanya’ya yapılacak olan 180 günlük bir periyot içerisindeki 90 günü geçmemek koşulu ile talep edilebilmektedir. Ancak, Almanya Schengen vizesi içerisinde de belirli kategoriler bulunmaktadır. Bu kategoriler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

·         Almanya Turistik Vize Başvurusu
·         Almanya Ticari Vize Başvurusu
·         Almanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

Yukarıda belirtilen kısa süreli seyahat kategorileri içerisinde ek olarak, ‘’havalimanı transit’’ vizesi de bulunmaktadır. Bu vize kategorisi ise, başvuru sahibinin Almanya Schengen sınırları üzerinden herhangi bir Schengen alanı kapsamı dışarısında bulunan ülkeye seyahat esnasında Almanya’dan aktarma yapacak olan kişilerin müracaat etmesi gerekmektedir. Bu vize başvurusu ise yine akredite edilmiş olan seyahat acenteleri ya da vize başvuru merkezleri tarafından sağlanmaktadır.

Almanya Schengen Vizesi İçin Pasaportun Geçerlilik Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Almanya Schengen vizesi 2020 yılı itibari ile kullanılacak olan mevcut pasaportun, kişinin seyahat bitim tarihi itibari ile başlamakta ve en az 3 ay daha geçerliliğinin aktif olması gerekmektedir. Bu nedenle, Almanya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bu gibi detaylı bilgilere sahip olması, ileride yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmek amacı ile faydalı olmaktadır.

Başvuruda bulunacak olan vatandaşın pasaportunun en son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve beraberinde de Almanya Schengen vizesinin pasaport içerisine basılabilmesi adına 2 adet sayfasının da boş bulundurulması mecburidir. Başvuru esnasında kullanılacak olan mevcut pasaportun yırtık ya da herhangi bir yerinin deforme olmaması da oldukça dikkat edilmesi gereken etmenler içerisinde yer almaktadır.

 1,035 total views,  11 views today