İtalya’da Yaşamak En İyi Nedenler - Schengenvize.net
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

İtalya’da Yaşamak En İyi Nedenler

İtalya Saat Kaç?

Ülkeler arası saat farkı her daim merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İtalya ile Türkiye arasındaki saat farkı da bu bağlamda araştırılan konular arasındadır. Peki, Türkiye baz alındığında 2 ülke arasındaki saat farkı kaç? Merak edenler için İtalya saat kaç sorusunun yanıtını aşağıdaki alt başlıklarda verdik.

İtalya Kaç Saat Sürer Uçakla?

İtalya’ya uçakla yapılan seyahatlerin süresine geçmeden evvel ilk olarak İtalya saat kaç sorusunun yanıtını paylaşalım. İtalya ile Türkiye arasında yaklaşık 1 saatlik bir saat farkı bulunmaktadır. O yüzden Türkiye’de saat şu an 15.00 iken; İtalya’da saat henüz 14.00 olmaktadır.

Peki, İtalya kaç saat uçakla sorusunun yanıtı nedir. Bunun için verilecek yanıt aslında değişmektedir. Çünkü bilindiği üzere ülkemizden İtalya’ya hem aktarmalı hem de aktarmasız uçuşlar söz konusu. Ancak Türkiye üzerinden aktarma yapmadan direkt olarak 2 saat 46 dakika sonra varılabiliyor diyebiliriz.

İtalya Kaç Saatte Gidilir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere İtalya Türkiye arasındaki mesafe hava yoluyla yaklaşık 2 saat 46 dakika sürmektedir. Ayrıca iki ülke arasındaki mesafenin de 2468 km yani uçuş bazında düşünecek olursak 1534 mil olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ülkeler değiştikçe mesafe ve süre gibi faktörler de değişecektir. Peki, İtalya İspanya saat kaç? Bu iki ülke arasında saat farkı olmadığını belirtebiliriz. Yani İtalya’da saat 13.00 ise İspanya’da da saat 13.00’ı göstermektedir.

İtalya Milano Saat Kaç?

Milano, İtalya’nın en gözde şehirlerindendir. Ülkemiz ile İtalya arasında yaklaşık 1 saatlik bir fark olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu bağlamda Milano’da şu an saatin kaç olduğunu merak edenler için Türkiye saatinden bir saat geride olduklarını söyleyebiliriz. Yani burada saat 16.00 ise Milano’da saat 15.00’ı göstermektedir.

Peki, İngiltere İtalya saat kaç? İki ülke arasında tıpkı bizde olduğu gibi 1 saat fark bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak İtalya’da saat 18.00 iken İngiltere de saat 17.00 idir. Görüldüğü üzere ülkelerdeki saat dilimleri enlem- boylam ve meridyen farklarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

İtalya Nüfusu 2022

Avrupa ülkelerinin gerek tarihleri, gerek yaşam standartları gerekse nüfusu gibi verileri, merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. İtalya da gelişmiş ve Türk vatandaşları tarafından ilgi gören bir ülke olduğu için İtalya nüfusu, para birimi, bayrağı gibi konu başlıklarının da merak edilen sorular içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Peki, İtalya’da yaşayan nüfus son belirlemelere göre ne kadardır?

İtalya Nüfusu Kaç 2021

Çoğu Avrupa ülkesinde genç nüfusun oldukça az olduğu ya da düşük sayıda var olduğu belirtilmektedir. Türkiye’de ise genç nüfusun fazla olduğunu yani ortalamanın üzerinde olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte böyle bir durum söz konusu olduğu için vatandaşlar; İtalya nüfusu 2021 ne kadar sorusunun yanıtını merak etmektedir. 2020 yılından önce İtalya nüfusu 60 milyonun da üzerinde rakamlar ile belirtilmekte idi. Ancak pandemi dönemi ile birlikte meydana gelen ölümler ne yazık ki bu sayının düşmesine ve böylece nüfusun azalmasına neden olmuştur. Bu yüzden İtalya nüfusunun şu an 60 milyonun altında olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya Nüfusu Azalıyor

Yukarıda da belirttiğimiz üzere tüm dünyayı etkisi altına alan ve böylece milyonlarca kişinin ölmesine neden olan Covid- 19 salgınından tüm ülkeler fazlası ile etkilendi. Fakat alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle bazı ülkelerde bu etki çok daha yoğun bir şekilde görülmeye başlandı. İşte bu ülkelerin başında İtalya gelmekte. İtalya’da Covid- 19 yüzünden ölen kişilerin sayısıyla nüfusta ciddi azalmalar meydana geldi. Ve bu sayı halen gün geçtikte azalma eğilimde olmaya devam ediyor.

İtalya Nüfusu Kaç 2020

Bilindiği üzere pandemi etkilerini 2020 yılın başında acı bir şekilde hissetmeye başladık. Bundan en çok etkilenen ülkeler arasında İtalya’nın yer aldığını belirtmiştik. Normal şartlarda İtalya nüfusu yıllara göre artış sergileyerek 60 milyonun üzerine ulaşmış iken, Covid- 19 kapsamında meydana gelen ölümler bu artışı ciddi anlamda etkilemiştir. Hastalığının etkilerinin hissedildiği ilk anlarda nüfus 59 bin civarında bir azalmaya tanıklık etmiştir. Halen Covid- 19 nedeni ile ülke içerisinde ölümler var olmakta ve bunlar da nüfusa etki etmektedir.

İtalya Asgari Ücret 2022

Hepimizin bildiği üzere Avrupa ülkeleri denildiği zaman daha yüksek yaşam şartları, çalışan maaşlarının yüksekliği gibi durumlar ön plana çıkmaktadır. En çok merak edilen Avrupa ülkelerinden olan İtalya için de, asgari ücret ne kadardır sorusu araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. İtalya asgari ücret tutarlarını merak edenler için en düşük maaşların; 874, 65 Euro olarak belirlendiğini söyleyebiliriz. Yani İtalya asgari ücret fiyatları bu tutar dahilinde belirtilmiştir.

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar?

Bu ülkeye dair merak edilen konuların başında yaşam standartlarının geldiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple en düşük maaş olarak kabul edilen asgari ücret tutarları da sık araştırılan konular içerisindedir. Peki, İtalya asgari ücret ne kadar? Bu sorunun 2021 yılı için verilecek cevabı yine yukarıda belirttiğimiz üzere yaklaşık olarak 874, 65 Euro’dur.

İtalya asgari ücret 2020 yılı için ise; çalışılan meslek gruplarına göre farklılık göstermekte idi. 2020 yılında en düşük saatlik çalışma başına verilen ücret yaklaşık 4,11 Euro tutarında idi.

İtalya’da Saatlik Asgari Ücret

İtalya’da her meslek için ayrı bir asgari ücret kavramının yer aldığını söyleyebiliriz. Buna göre mağaza çalışanları ile doktorlar arasındaki asgari ücretin farklılık göstereceği de aşikar. İtalya asgari ücret çalışan sayısı gibi bilgilere geçmeden evvel ilk olarak bu ülkedeki asgari ücretin kaç Euro olduğunu bir kez daha belirtelim. İtalya’da asgari ücret kaç Euro sorusu için verilecek cevap 2021 yılı için 874,65 Euro’dur.

İtalya’daki saatlik ücret ise mesleklere göre şöyle sıralanabilir:

 • Mağaza satış danışmanları: 66, 06 TL
 • İnşaat işçileri: 71, 96 TL
 • Bankacılar: 111, 21 TL

Bu ücretler üst sınıf mesleklere gidildikçe daha da artmaktadır.

İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu ülkede asgari maaş tutarı her sene arttırılmakta ve böylece işçilerin hayat standartları da yükseltilmektedir. Üstelik bu zamlar birçoğumuzun aldığı gibi komik tutarlarda da olmamaktadır. Bu ülkede İtalya asgari ücret 2021 yılı için 874, 65 Euro olarak belirlense de bir sonraki yılın başında bu ücretlere zam yapılması bekleniyor.

İtalya Bayrağı

İtalya, en çok seyahat edilen ve görülmek istenen Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu ününü, ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerine borçlu olduğunu söyleyebiliriz. İtalya’ya dair merak edilenler yalnızca yaşam şartları ve şehirleri değil, buna ek olarak devletin tarihi de merak edilen konular arasındadır. İşte bu bağlamda en çok İtalya bayrağı ve bu bayrağın anlamı da internet üzerinden araştırılmaktadır.

İtalya Bayrağı Nasıldır?

Bilindiği üzere ülke bayrakları günümüzde artık bir genel kültür bilgisi olarak kabul edilmekte ve bu yüzden özellikle gelişmiş olan ülkelerin bayraklarına aşinalık durumu söz konusu olmaktadır. Peki bilmeyenler için İtalya bayrağı nasıldır tarif edelim. İtalya bayrağı, Avrupa’da yer alan bazı ülkelerin bayraklarına benzerlik göstermektedir. Tıpkı Fransa bayrağı gibi, bu bayrakta da yan yana düz üç şerit yer almaktadır. Şeritlerin her biri sol baştan; yeşil beyaz ve kırmızı olarak sıralanmaktadır.

İtalya Bayrağı Resmi

İtalya bayrağı için görünümü bir kez daha tarif edecek olursak yukarıda da belirttiğimiz üzere yan yana dikey üç şeritten oluştuğunu ve bu şeritlerin sırasıyla; yeşil, beyaz ve kırmızı olarak dizayn edildiğini söyleyebiliriz. Resimlerden aşina olduğumuz ve sık sık karşımıza çıkan İtalya bayrağı bu şekildedir. İnternet üzerinden İtalya bayrağı png şeklinde indirmek isteyenler arama motoru üzerinden bunu gerçekleştirebilirler.

İtalya Bayrağı Anlamı

İtalya bayrağındaki renkler için çeşitli anlamlar çıkarılmaktadır. Bunlardan ilki bu bayrakta yer alan renklerin sırasıyla; doğayı ( yeşil renk ), Alpler’deki kar ( beyaz renk) ve İtalyan bağımsızlık savaşı içerisinde akan kanlar ( kırmızı renk ) temsil ettiği söylenmektedir. Ancak bunun yanı sıra yine bu renklerin sırasıyla; umut- kader ve hayırseverliği temsil ettiği de yine açıklamalar arasındadır.

İtalya Bayrağı Benzeri

İtalya bayrağının bazı milletlerin bayrağına benzediğini yukarıda belirtmiştik. Bu bağlamda benzerliğin en yüksek olduğu bayrağın Fransa bayrağı olduğunu ifade etmek mümkün. Çünkü bu bayrağı Fransız İmparatoru olan Napolyon tasarlamıştır ve İtalya da Fransız akımının etkisi altında kalan bir ülkedir. Bu sebeple renk açısından olmasa da tasarım açısından iki ülke bayrağı arasında benzerlik bulunmaktadır.

İtalya Para Birimi

Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunun para birimi Euro’dur. Bu bağlamda İtalya para birimi nedir sorusu için de verilecek cevabı tahmin etmekte zorlanmasak gerek. Ülkeler her ne kadar geçmişlerinde farklı para birimleri kullansalar da, ekonomilerindeki gelişme ile birlikte Euro, Dolar gibi en çok rağbet gören ve dünya ekonomisini yöneten para birimlerine geçiş sağlayabilmektedirler. Bu bağlamda İtalya para birimi için bu ülkenin de Euro’ya geçiş yaptığını söyleyebiliriz.

İtalya Para Birimi Kaç TL?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce İtalyan para birimi ne demek, İtalya’nın para birimi nedir gibi soruların yanıtından bir kez daha bahsedelim. Bilindiği üzere günümüz İtalya’sının kullandığı para birimi Euro’dur. Peki, 1 Euro kaç TL sorusunu yöneltecek olursak günümüzde bu çevrimin 10,27 TL’ye eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz. Yani 1 Euro; günümüz şartlarında 10, 27 TL’ye denk gelmektedir.

Her iki para birimini kıyaslayacak olursak günümüz şartları da işin içerisine dahil edildiğinde Euro’nun bir süredir Türk Lirası karşısında sürekli değer kazandığını görmekteyiz. Ülke şartları ve ekonomilerine bakıldığında ise bu durum uzun sür süre daha devam edecekmiş gibi görünüyor diyebiliriz.

İtalya Para Birimi Eski

İtalya’nın para birimi hepimizin bildiği üzere şu an için Euro. Ancak bu ülke neredeyse 2000’li yılların başına kadar farklı bir para birimini yani kendi para birimleri olan İtalyan Lirası’nı kullanmakta idiler. İtalyan Lirası’nın ismi ise, “ Liret “ olarak kullanılmakta idi.

Ancak daha sonra ülkenin ekonomisinin gelişmesi ile birlikte kullandığı para birimi de değişti ve İtalya 2000’ li yılların başından itibaren Euro’ya geçiş yaptı. Bu sebeple artık bu ülkenin günümüzdeki para birimi Euro olarak bilinmektedir.

İtalya Para Birimi Nedir?

İtalya para birimi, yukarıda da belirttiğimiz üzere Euro’dur.

Euro’nun Türk Lirası bazındaki değeri ise son zamanlarda sürekli artan bir grafik izlemektedir. Bu doğrultuda şu an için Euro’nun Türk Lirası karşısındaki değerinin 10,27 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sebeple birikim yapmak isteyen çoğu kişi, dolay ya da Euro gibi para birimlerine yatırım yapmaktadırlar.

İtalya’da Evlenmek

İtalya’da evlenmek isteyen çiftlerin uyruklarına bakılmaksızın evlenme hakkı bulunuyor. İtalya içerisinde bir İtalyan birey ile evlenebileceğiniz gibi Türk biriyle de evlenme hakkınız bulunuyor.

İtalya içerisinde evlenmek isteyen kişilerin ise en çok dikkat etmesi gereken konular şunlardır;

 • Eğer İtalya’da oturma izniniz bulunmuyorsa mutlaka İtalya evlilik vizesi almanız gerekir. Aksi takdirde başka vizeler ile evlenemeyeceksinizdir.
 • Evlenme için gerekli evrakların neler olduğunu öğrenerek İtalya belediyelerine başvuruda bulunmanız gerekir.
 • Aldığınız evlilik cüzdanı hem Türkiye hem de İtalya için geçerli olacaktır. Ayrıca Türkiye’de evlenmeniz durumunda alacağınız evlilik cüzdanı ile içerik olarak aynı niteliklere sahip olacaktır.

İtalya’da Evlenmek

İtalya’da evlenmek isteyen iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının İngiltere içerisinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na gitmesi gerekir. Evlenme işlemleri konsolosluk tarafınca yürütülecektir. Evlenmek için yapılan başvuruda ise teslim edilmesi gereken evraklar şu şekildedir;

 • Çiftin evlenmek istediklerini belirttikleri ve konsoloslukta imzaladıkları evlilik beyannamesi,
 • Çifttin Türkiye Cumhuriyeti nüfus kimlikleri,
 • Toplamda 6 adet, her bir kişi için 3 adet olacak şekilde 6 aydan daha erken çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • İtalya içerisinde geçerli olarak sayılan bir hastane ya da doktordan alınmış, kişilerin hem bedenen hem de ruhen evlenecek kadar sağlıklı olduklarını belirten sağlık raporu,
 • Evlenme sırasında şahitlik yapacak olan 2 kişinin nüfus cüzdanları,
 • Eğer kadın daha önceden evlenip boşandıysa iddet süresi olarak belirtilen 300 günün geçtiğini belirten mahkeme kararı,
 • Kadın evlenme sonrasında kendi soyadını da kullanmak istiyorsa bu talebine ilişkin belgesi,
 • Bir önceki evliliği olup da boşanan varsa boşanma belgesi ya da önceki evliliğin sonlanma nedeni ölüm ise eşin ölüm belgesi,
 • Konsolosluktan alınacak doğum belgesi.

İtalya Vatandaşı İle Evlenmek

İtalya vatandaşı ile evlenmek isteyen kişiler nikahlarını iki ayrı ülkede yapabilir; Türkiye ve İtalya. İtalya’da yapılacak olan nikah için ise Türk olan kişinin bulunduğu konum önemlidir.

 • Eğer kişinin İtalya içerisinde oturma izni bulunuyorsa evlenme işlemi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecektir. Belediyeye teslim edilen evraklar sonucunda kısa sürede nikah kıyılabilir.
 • Eğer kişi Türkiye’de ikamet ediyorsa öncelikle İtalya Konsolosluğu’na başvuruda bulunarak evlilik vizesi alması gerekecektir. Bu vizenin alınması ve seyahatin gerçekleştirilmesi sonucunda İtalya’da gerekli belgeler edinilerek belediyeye başvuruda bulunulmalıdır.

Bu durum Türkiye’de evlenmek için de İtalya vatandaşı olan kişiye aynı şekilde uygulanır. Evlenme vizesi olmayan kişiler ne Türkiye’de ne de İtalya’da evlenmek için başvuruda bulunamaz.

İtalyalı Biriyle Evlenmek

İtalyalı biriyle evlenmek isteyen kişiler İtalya’da bu evlilik işlemini gerçekleştirebilirler. Bu işlem için belediyelere evlenmek amacıyla başvuruda bulunulması gerekir. Ancak başvuru öncesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişi şu adımları uygulamalıdır;

 • Öncelikle İtalya içerisinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na giderek doğum belgesi, evlilik izni ve ehliyeti alması gerekir. Daha sonra bu belgelerin hepsinin yeminli bir tercüman ile İtalyancaya çevrilmesi gerekir.
 • Daha sonra başvuru için gerekli adımlara başlanabilir. Türkiye vatandaşı olan kişinin pasaportu, aldığı belgeleri ve 2 adet vesikalık fotoğrafı eklenir.
 • İtalyan olan kişinin ise kimliği, ikameti ve 2 adet vesikalık fotoğrafı alınır.
 • Çift evlenmek istediklerine yönelik İtalyanca dilinde dilekçe yazar. Dilekçeye her iki taraf da imza atar.
 • Çift tam teşekküllü bir hastaneye giderek sağlık raporu almalıdır. Bu sağlık raporunda kişilerin evlenmelerine engel olacak hastalıklarının bulunmadığı yer almalıdır.

Tüm bu belgelerin belediyeye teslim edilmesinin ardından belediye İtalya’da evlenmek için bir randevu belirler. Randevuda kişilerin nikahı kıyılır ve uluslararası evlilik cüzdanı verilir.

İtalya Vatandaşı İle Evlilik

İtalya vatandaşı ile evlilik gerçekleştirmek isteyen kişilerin mutlaka İtalya içerisinde evlenme zorunluluğu bulunmuyor. Çift dilerse Türkiye içerisinde de nikahlarını kıyarak aynı haklara sahip olabilir. Ancak başvuru öncesinde İtalya vatandaşı olan kişinin uygulaması gereken birkaç adım bulunuyor.

 • Kişi öncelikle İtalya Konsolosluğu’na giderek evlenme ehliyeti, izni ve doğum belgesi almalıdır. Bu evraklarda kişinin evlenmek için bir engeli olmadığı ve kişinin bekar olduğu yazar.
 • Daha sonra bu evrakların yeminli tercüman ile Türkçeye çevrilmesi gerekir. Çeviri işleminin ardından belgelerin hepsi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na verilmesi gerekir. Bakanlık inceleyerek evlenmek için bir problem olmadığını teyit eder.

Bu belgelerin alınmasının ardından belediyeye başvuru yapılması gerekir. Başvuru için gerekli belgeler:

 • Türk olan kişinin nüfus cüzdanı ve İtalyan kişinin pasaportu,
 • İtalyan kişinin aldığı teyit belgesi,
 • Her bir kişiden 2 tane olacak şekilde 4 adet 6 aydan daha yeni vesikalık fotoğrafı,
 • Çiftin evlenmek istediklerini dile getirdikleri ve imzaladıkları evlilik beyannamesi,
 • Kişilerin evlenmek için razı olduklarını ileten dilekçeleri,
 • Türkiye’de bulunan hastane ya da doktorlardan alınmış sağlık raporu.

Bu evrakların tesliminin ardından belediye nikah için bir tarih belirler ve bu tarihte kişiler nikahlarını kıyarak uluslararası evlilik belgesine sahip olur.

Turist Vizesi İle İtalya’da Evlilik

Turist vizesi ile İtalya’da evlilik gerçekleştirmek isteyen kişilerin durumu 2 ayrı duruma göre değişiklik gösterir.

 • Kişi zaten turist vizesi ile İtalya’da bulunuyorsa ve evlenmek istiyorsa öncelikle Türkiye’ye gelmesi ve daha sonra evlilik vizesi alarak İtalya’ya dönmesi gerekir. Uluslararası seyahatlerde en önemli noktalardan biri kişinin seyahatiyle uyumlu vize almasıdır. Çünkü her vizenin sahip olduğu haklar alınma nedenine bağlı olarak belirlenir.
 • Kişi Türkiye’den İtalya’ya evlenmek amacıyla gitmek istiyorsa ise başvurması gereken vize turist değil evlilik vizesidir. Bu vize kişilere evlenme işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için verilir.

İtalya Evlilik Vizesi

İtalya evlilik vizesi, kısa süreli olarak verilen ve kişilerin yalnızca evlenme işlemlerini gerçekleştirmesi hakkını tanıyan vize türüdür. Bu vizede kişilerin oturma iznine sahip olması beklenmemelidir. Ancak kişiler evlendikten sonra oturma izni alarak İtalya’da eşi ile yaşamaya başlayabilir.

Evlilik vizesi almak için öncelikle İtalya Konsolosluğu’ndan vize randevusu alınması gerekir. Randevu süresi gelinceye kadar ise pasaport, seyahat sağlık sigortası, konaklama ve uçak rezervasyonları, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kaydı, iki adet biyometrik fotoğraf gibi evraklar bir araya getirilmelidir. Bunun yanında maddi duruma ilişkin belgeler, evlenilecek kişinin çalıştığını ve gelirini gösteren belgeler, evlenilecek kişinin doğum belgesi ve kimliği gibi evrakların da dosya içerisine konulması gerekir.

Evlilik vizesi ile yapılan nikah işleminin ardından kişi Türkiye’ye dönüp nüfus müdürlüğüne evlendiğini bildirmelidir.

İtalya’da Düğün

İtalya’da düğün yapmak isteyen kişilerin davetli olarak çağıracağı kişilerin vize alma zorunluluğu bulunabilir. Eğer davetlileriniz siyah, gri ya da yeşil pasaporta sahip ise düğününüz için gerçekleştireceği seyahatte yalnızca pasaport ve kimliğini kullanabilir.

Ancak davetlileriniz bordo pasaporta sahip ise İtalya Konsolosluğu’na giderek vize talebinde bulunması gerekiyor. Burada başvuru olarak yapılacak vize aile ziyareti vizesi olmalıdır.

Vize alacak olan davetlileriniz İtalya Konsolosluğu’ndan randevu almalıdır. Randevu süresine kadar ise pasaport, kimlik fotokopisi, fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, maddi durum belgeleri, gönderdiğiniz davetler ve diğer vize başvuru belgelerini bir araya getirmelidir.

Misafirlerinizin kolaylıkla vize almasını istiyorsanız mutlaka düğün davetiyenizi göndermeniz gerekir. Bunun yanında kişilerin konaklaması ve İtalya içerisindeki harcamaları için de sponsor olmanız gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×