Prag Vize İstiyor Mu? - Schengenvize.net
Schengen Blog

Prag Vize İstiyor Mu?

Çekya’nın başkenti olan Prag tarihi ve kültürel dokusu ile memnuniyet uyandırmaya ve her sene yüz binlerce turisti çekmeye devam ediyor. Vize başvuru adımlarında umumi kullanıma mahsus olan pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Hususi kullanım, diplomatik pasaport ve hizmete mahsus olan pasaportlarda ise 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz giriş yapılmasına izin verilmektedir.

Prag İçin Vize Nasıl Alınır?

Prag vize istiyor mu; 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin vize başvuru adımlarını tamamlamaları lazımdır. Vize başvuru adımları ile bireysel olarak uğraşmak istemeyen kişilerin vize danışmanlık firmalarından da gerekli desteği almalarına olanak tanınmaktadır.  Danışmanlık firmaları başvuru adımının her bir safhası şile alakalı olarak başvuru sahiplerini iletişim numaraları üzerinden bilgilendirir.

Prag için vize nasıl alınır; Çekya Schengen ortak vize programına dahil olan ülkelerdendir. 2007 senesinden bu yana ortak vize programı kapsamında yer almaktadır. Alınan Schengen vizesi ile diğer ortak vize programına dahil olan ülkelere de erişim sağlayabilirsiniz. Aldığınız ortak vize program dokümanı ile birden fazla ülkeyi gezmeyi planlıyorsanız en uzun hangi ülkede kalacaksanız, o ülkeden Schengen vizesi almalısınız. Bazı işiler Schengen vizesi hangisinden daha kolay alınıyor ise o ülkeyi tercih etmektedir.

Prag İçin Vize Ücreti Ne Kadar?

Prag vize istiyor mu; vize talep adımlarını tamamlarken kişilerin istenen belgeleri eksiksiz bir biçimde derlemesi gerekir.

  • Vize başvuru adımlarının tamamlanması için güncel tarihli pasaportunuzu sunmanız istenir. Bu pasaportun güncelleme adımlarını NVİ aracılığı ile tamamlayabilirsiniz.
  • Vize başvuru aşamasını yerine getirirken ikamet belgesi, sağlık ve seyahat sigortası, 2 adet son 6 aya ait biyometrik fotoğraf da sunulmalıdır.
  • Vize başvuru aşamasında maddi durumunuzun ülkeye giriş için yeterli olduğuna dair bir hesap ekstresi de iletilmelidir.

Prag için vize ücreti ne kadar; bu evrakların yanı sıra kesinlikle vize başvuru harcını ödediğinize dair belgeyi de eklemelisiniz.

Türk Pasaportu İle Kaç Ülkeye Vizesiz Gidilir?

Prag vize istiyor mu; hususi kullanıma özel olan pasaport sahiplerinin 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz giriş yapmasına izin verilir. Türk pasaportu ile kaç ülkeye vizesi gidilir; 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapma ya da kapıda vize alarak giriş yapma fırsatınız bulunmaktadır. İlerleyen senelerde AB ile entegrasyon adımlarının sonrasında bu sayının büyük bir hızla artacağı tahmin edilmektedir.

Schengen Vizesi Almak Zor Mu?

Prag vize istiyor mu; vize talep adımlarında kısa süreli kalmayı planlayan kişilerin Schengen vize başvurusunda bulunması daha mantıklı olacaktır. 180 günlük bir zaman diliminde bu vizenin en fazla 90 gün boyunca aktif kullanılmasına izin verilmektedir. Schengen vizesi almak zor mu; gerekli belgelerin toplanması, daha öncesinde bir AB ülkesinden sınır dışı edilmemiş olmanız durumunda vizenizin onaylanması zor olmayacaktır. Almış olduğunuz Schengen vizesi ile birçok farklı Avrupa ülkesini gezme imkanını yakalayabilirsiniz.

Schengen vizesi alabilmek için kişilerin finansal durumlarına ilişkin bilgilendirme sunmaları gerekir. Bu noktada maddi ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz olan bireylerin vize onaylarının verilmeyeceğini de bildirmek gerekir. Sadece finansal durumunuzun kanıtlanması değil aynı zamanda seyahat ve sağlık sigortanızın da aktif olması istenir. Tüm seyahat sürecini içine alacak şekilde seyahat ve sağlık sigortasının aktive edilmiş olması gerekir. Bu şekilde ülkede bir sorun yaşansa dahi sorunun kendi olanaklarınız ile çözüme kavuşması mümkün kılınır.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Prag vize istiyor mu; vize başvuru adımlarında evraklarınızı derlemenizin sonrasında başvurunuzun dikkate alınması için vize ücreti de ödemeniz gerekmektedir. Vize harcı olarak tanımlanan bu tutarı ödemenizin sonrasında size ödeme yaptığınıza dair bir belge sunulacaktır. Schengen vize ücreti ne kadar; vize başvuru harcının iadesi mümkün değildir. Vize başvurunuzun ret yanıtı alması durumunda iade talep etseniz dahi yatırılmış olan tutar yanmış olacaktır.

Ankara’daki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği
Adres
Kaptanpaşa Sok. 15, GOP Ankara, Türkiye

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.mzv.cz/ankara

Antalya’daki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği
Adres
Zerdalilik Mahallesi, 1385 Sokak Metin Kasapoğlu 2.Apt. 20/1-4, Muratpaşa,

e-posta
[email protected]

İstanbul’daki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği
Adres
Abdi 0pekçi Cad. No: 71, 34367 Maçka, İstanbul

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.mzv.cz/istanbul

Çek Cumhuriyeti İzmir Büyükelçiliği
Adres
Cumhuriet Meydani No.11, Meydan Apt. Kat:4, Daire 11, 35220 Alsancak – İzmir

e-posta
[email protected]

Vize başvurusu nasıl tamamlanır?

Schengen vize başvuru adımlarının güncel tarihli bir pasaport, biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu, kimlik ve ikametgah belgeleri ile gerçekleşmesi sağlanır.

Vize başvurusu ne zaman yanıtlanır?

Vize başvuru adımı ortalama 4 haftalık bir zaman diliminde yanıt bulmaktadır.

Vize başvurusundan muaf olan kişiler kimlerdir?

Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin 90 günü aşmamak kaydı ile ülkeye vizesiz giriş yapmasına olanak tanınır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×